Zasady i tryb organizowania zagranicznych wystaw gospodarczych w Polsce.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW HANDLU ZAGRANICZNEGO ORAZ FINANSÓW
z dnia 31 lipca 1967 r.
w sprawie zasad i trybu organizowania zagranicznych wystaw gospodarczych w Polsce.

Na podstawie art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 1 i art. 16 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) oraz § 2 pkt 4, 9 i 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 marca 1949 r. w sprawie zakresu działania Ministra Handlu Zagranicznego (Dz. U. Nr 15, poz. 96) w celu ułatwienia zagranicznym firmom i organizacjom gospodarczym organizowania na terenie Polski wystaw gospodarczych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy wystaw gospodarczych, mających znaczenie promocyjno-handlowe, organizowanych w Polsce przez wystawców zagranicznych lub w ich imieniu.
2.
Zarządzenie nie dotyczy zasad i trybu organizowania:
1)
Międzynarodowych Targów Poznańskich i Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie oraz wystaw organizowanych przez polskie przedsiębiorstwa przedstawicielskie, których organizację regulują odrębne przepisy,
2)
innych wystaw zagranicznych organizowanych na zasadach wzajemności przez właściwe polskie instytucje i organizacje państwowe oraz wystaw urządzanych przez organizacje międzynarodowe.
§  2.
1.
Zorganizowanie w Polsce wystawy gospodarczej, o której mowa w § 1 ust. 1, wymaga uprzedniego porozumienia się wystawcy zagranicznego co do terminu i okresu trwania wystawy, jej miejsca i programu oraz formy ekspozycji z Polską Izbą Handlu Zagranicznego w Warszawie.
2.
Polska Izba Handlu Zagranicznego po rozpatrzeniu zgłoszenia wystawy wydaje zainteresowanemu wystawcy zagranicznemu odpowiednie zaświadczenie, będące podstawą dokonania warunkowej odprawy celnej przywożonych przedmiotów lub też - w wypadkach dopuszczonych przepisami celnymi - odprawy ostatecznej.
§  3.
Umowę o najem powierzchni i świadczenie wszelkich usług związanych z realizacją wystaw gospodarczych, określonych w § 1 ust. 1, zawiera z wystawcą zagranicznym Agencja Reklamy Handlu Zagranicznego "Agpol", a w uzasadnionych wypadkach inne wyznaczone przez Ministra Handlu Zagranicznego przedsiębiorstwo handlu zagranicznego.
§  4.
1.
Dla wykonania zadań, o których mowa w § 3, udziela się Agencji Reklamy Handlu Zagranicznego "Agpol" ogólnego zezwolenia dewizowego na przyjmowanie w obrocie z zagranicą zleceń od kontrahentów zagranicznych - bez obowiązku każdorazowego uzyskiwania zatwierdzenia umowy pod względem dewizowym - na organizowanie w Polsce wystaw, pod warunkiem że:
1)
wysokość opłat za wynajmowaną powierzchnię wystawową i za świadczenie usług zostanie ustalona zgodnie z obowiązującymi cennikami,
2)
w umowie zostanie zastrzeżone regulowanie należności Agencji Reklamy Handlu Zagranicznego "Agpol" w zagranicznych środkach płatniczych, zgodnie z zasadami płatności obowiązującymi w stosunkach z krajem zleceniodawcy.
2.
Umowy nie objęte zezwoleniem zawartym w zarządzeniu lub nie odpowiadające warunkom tego zezwolenia wymagają zatwierdzenia pod względem dewizowym stosownie do art. 15 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133).
§  5.
1.
Prezes Polskiej Izby Handlu Zagranicznego ustali za zgodą Ministra Handlu Zagranicznego tryb porozumiewania się wystawców lub organizatorów zagranicznych wystaw w Polsce z Polską Izbą Handlu Zagranicznego i wydawania przez nią zaświadczeń, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2.
2.
Agencja Reklamy Handlu Zagranicznego "Agpol" wyda instrukcję dotyczącą trybu przyjmowania od wystawców zagranicznych zleceń na wykonywanie niezbędnych dostaw, robót i usług związanych z realizacją zagranicznych wystaw gospodarczych, oraz wyda odpowiedni informator, obejmujący tryb organizowania zagranicznych wystaw gospodarczych w Polsce oraz związanych z nimi rozliczeń finansowych.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024