Usprawnienie gospodarki paliwami płynnymi do silników spalinowych, olejami mineralnymi i smarami.

UCHWAŁA Nr 373
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 grudnia 1966 r.
w sprawie usprawnienia gospodarki paliwami płynnymi do silników spalinowych, olejami mineralnymi i smarami.

W celu usprawnienia gospodarki paliwowo-smarowniczej i zwiększenia:
- oszczędności zużycia paliw płynnych stosowanych do silników spalinowych, zwanych dalej paliwami płynnymi,

- oszczędności zużycia olejów mineralnych i smarów,

- zbiórki olejów mineralnych zużytych,

- oszczędności zużycia energii napędowej

oraz zapewnienia prawidłowej eksploatacji maszyn i urządzeń - Rada Ministrów uchwala, co następuje:

§  1.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) i prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw):
1)
opracują i wprowadzą, w terminie do 6 miesięcy od dnia ogłoszenia uchwały, w podległych im jednostkach organizacyjnych instruuje szczegółowe, dostosowane do potrzeb tych jednostek, w zakresie organizacji gospodarki paliwowo-smarowniczej, zgodnie z ramowymi wytycznymi wydanymi przez Ministra Przemysłu Chemicznego,
2)
wprowadzą w jednostkach nadzorujących oraz w zakładach, w zależności od potrzeb (wielkość parku maszynowego, wysokość zużycia paliw płynnych, olejów mineralnych i smarów), obowiązek prowadzenia gospodarki olejami mineralnymi i smarami oraz paliwami płynnymi przez odpowiednie komórki organizacyjne lub wyznaczą osoby odpowiedzialne za tę gospodarkę,
3)
spowodują wprowadzenie do prac podległych im branżowych placówek naukowo-badawczych oraz biur konstrukcyjnych tematyki zmierzającej do stosowania nowoczesnych, ekonomicznych układów paliwowych i smarowniczych w produkowanych urządzeniach i maszynach,
4)
spowodują opracowanie w podległych im jednostkach programów w zakresie rewizji istniejących i uzupełnienia brakujących norm (wskaźników) zużycia paliw płynnych, olejów mineralnych i smarów oraz zbiórki olejów mineralnych zużytych i ustalą zakres stosowania tych norm (wskaźników).
2.
W zakresie zużycia paliw płynnych, olejów mineralnych i smarów w eksploatacji pojazdów samochodowych obowiązują normy zużycia wydawane przez Ministra Komunikacji.
3.
W zakresie zużycia olejów transformatorowych i turbinowych stosowanych do celów energetycznych obowiązują normy zużycia wydawane przez Ministra Górnictwa i Energetyki.
§  2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) i prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) zapewnią:
1)
uwzględnienie w systemie premiowym pracowników fizycznych i umysłowych - w trybie określonym obowiązującymi w tym zakresie przepisami, w szczególności uchwałą nr 284 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1965 r. w sprawie premiowania i nagradzania pracowników za gospodarcze wykorzystanie paliw odpadowych i za oszczędne zużywanie paliw stałych, ciekłych i gazowych oraz energii cieplnej (Monitor Polski Nr 62, poz. 325) - możliwości wykorzystania bodźców materialnych przyczyniających się do prawidłowej i oszczędnej gospodarki paliwowo-smarowniczej i zbiórki olejów mineralnych zużytych,
2)
wyciąganie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, konsekwencji służbowych w stosunku do osób winnych przekraczania norm (wskaźników) zużycia paliw płynnych, olejów mineralnych i smarów stałych.
§  3.
Kierownicy właściwych jednostek organizacyjnych, nadzorujących zakłady produkujące maszyny i urządzenia, zapewnią dostarczanie wraz z dokumentacją ruchowo-techniczną pełnej dokumentacji dotyczącej stosowania produktów naftowych i norm ich zużycia.
§  4.
Minister Handlu Zagranicznego zapewni w zawieranych kontraktach dostarczanie:
1)
instrukcji dotyczących smarowania importowanych maszyn i urządzeń,
2)
dokumentacji paliwowo-smarowniczej importowanych maszyn i urządzeń, uwzględniającej w miarę możliwości stosowanie paliw płynnych, olejów mineralnych i smarów stałych dostępnych na rynku krajowym oraz określającej normy ich zużycia.

Instrukcje i dokumentacja, o których mowa w pkt 1 i 2, powinny być dostosowane do warunków krajowych, na podstawie danych technicznych dostarczonych przez jednostki zamawiające maszyny i urządzenia z importu.

§  5.
Minister Przemysłu Chemicznego zapewni uruchamianie w uzasadnionych wypadkach produkcji krajowej paliw płynnych do silników spalinowych, olejów mineralnych i smarów stałych o własnościach wymaganych dla importowanych maszyn i urządzeń.
§  6.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego, w oparciu o postulaty Ministra Przemysłu Chemicznego, zapewni dostosowanie programów nauczania w podległych im szkołach technicznych do potrzeb gospodarki narodowej w zakresie racjonalnej gospodarki paliwowo-smarowniczej w terminie do dnia 1 września 1967 r.
§  7.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) i prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) zorganizują w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Chemicznego odpowiednie formy szkolenia i doszkalania pracowników odpowiedzialnych za gospodarkę paliwowo-smarowniczą.
§  8.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości wyda w terminie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia uchwały instrukcję regulującą sposób odzyskiwania olejów mineralnych z czyściwa (pakuły, szmaty itp.) oraz tryb postępowania z czyściwem odpadkowym.
§  9.
Minister Przemysłu Chemicznego koordynuje gospodarkę produktami naftowymi w kraju i gospodarkę paliwowo-smarowniczą we wszystkich gałęziach gospodarki narodowej. Z tego tytułu:
1)
przeprowadza kontrolę i składa właściwym organom wnioski w zakresie usprawnienia gospodarki paliwowo-smarowniczej,
2)
prowadzi poradnictwo techniczne dla producentów maszyn i urządzeń oraz użytkowników paliw płynnych, olejów mineralnych i smarów stałych w zakresie ich prawidłowego stosowania i racjonalnej gospodarki tymi produktami,
3)
prowadzi stałą informację za pośrednictwem pism technicznych, broszur i ulotek o postępie technicznym w stosowaniu produktów naftowych, wprowadzania do użytku nowych gatunków i jakości olejów smarowych i smarów stałych.
§  10.
Minister Przemysłu Chemicznego wyda w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia uchwały:
1)
zarządzenie w sprawie ramowych wytycznych o organizacji gospodarki paliwowo-smarowniczej,
2)
zarządzenie w sprawie obowiązku zbierania, regeneracji i odprzedaży olejów mineralnych zużytych.
§  11.
Przepisy uchwały nie dotyczą gospodarki paliwowo-smarowniczej w jednostkach wojskowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej i w jednostkach podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z wyjątkiem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii oraz przedsiębiorstw.
§  12.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym odpowiednie zastosowanie przepisów niniejszej uchwały w jednostkach spółdzielczych.
§  13.
Realizacja przepisów niniejszej uchwały nastąpi w ramach etatów i funduszów płac zatwierdzonych na 1967 r.
§  14.
1.
Z dniem ogłoszenia uchwały tracą moc:
1)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 stycznia 1952 r. w sprawie obowiązku zbierania i regeneracji olejów mineralnych zużytych (Monitor Polski Nr A-11, poz. 107),
2)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 18 stycznia 1952 r. w sprawie organizacji gospodarki smarowniczej (Monitor Polski Nr A-11, poz. 108),
3)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 10 czerwca 1952 r. w sprawie tymczasowych wskaźników zużycia produktów smarowniczych (Biuletyn PKPG Nr 26, poz. 122.
2.
Utrzymuje się w mocy załączniki do zarządzeń wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz przepisy wydane na podstawie tych zarządzeń - do dnia ogłoszenia zarządzeń Ministra Przemysłu Chemicznego, o których mowa w § 10.
§  15.
Wykonanie uchwały porucza się ministrom (kierownikom urzędów centralnych) i przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024