Przygotowanie i uruchomienie produkcji nowych maszyn i urządzeń.

UCHWAŁA Nr 92
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 maja 1967 r.
w sprawie przygotowania i uruchomienia produkcji nowych maszyn i urządzeń.

W celu stworzenia warunków do skrócenia cyklu przygotowania dokumentacji, zapewnienia wysokiego poziomu technicznego i nowoczesności maszyn i urządzeń oraz uproszczenia trybu ich wprowadzania do produkcji Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Za "nowe maszyny i urządzenia" w rozumieniu uchwały uważa się maszyny i urządzenia, których produkcję masową lub seryjną oraz ważną dla gospodarki narodowej produkcję jednostkową powtarzalną uruchamia się na podstawie nowych lub poważnie zmodernizowanych opracowań konstrukcyjnych.
2.
Za "głównych zainteresowanych" w rozumieniu uchwały uważa się głównych użytkowników łącznie z zainteresowanymi centralami handlowymi, producentów, instytuty, biura projektów i centralne biura konstrukcyjne oraz ich nadrzędne jednostki organizacyjne.
§  2.
1.
Ustala się następujące ramowe etapy technicznego przygotowania i uruchomienia produkcji masowej lub seryjnej nowych maszyn i urządzeń:
1)
prace konstrukcyjno-doświadczalne obejmujące:
a)
opracowanie założeń konstrukcyjnych na podstawie:

– potrzeb zgłaszanych przez głównych zainteresowanych,

– wymagań odnośnie do podstawowych danych i parametrów techniczno-eksploatacyjnych,

– wyników prac naukowo-badawczych i doświadczalnych,

– analizy światowego poziomu techniki w danej dziedzinie,

– wstępnej analizy techniczno-ekonomicznej obejmującej również przybliżoną kalkulację kosztów produkcji przemysłowej,

b)
opracowanie dokumentacji technicznej wystarczającej do wykonania prototypów,
c)
wykonanie prototypów i przeprowadzenie badań tych prototypów;
2)
techniczne przygotowanie do uruchomienia produkcji obejmujące:
a)
opracowanie dokumentacji technicznej oraz ustalenie koniecznych przedsięwzięć kooperacyjnych i zaopatrzeniowych, wykonanie niezbędnego oprzyrządowania gwarantującego odpowiednią jakość uruchamianej produkcji oraz wykonanie próbnej serii i przeprowadzenie badań tej serii; w uzasadnionych wypadkach można odstąpić od wykonywania serii próbnej,
b)
opracowanie dokumentacji technicznej dla produkcji przemysłowej.
2.
Dla produkcji jednostkowej i jednostkowej powtarzalnej ustala się następujące ramowe etapy:
1)
opracowanie założeń konstrukcyjnych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a),
2)
opracowanie dokumentacji technicznej wystarczającej do wykonania maszyny lub urządzenia,
3)
wykonanie maszyny lub urządzenia i przeprowadzenie badań.
3.
Badania, o których mowa w ust. 1 i 2, przeprowadza producent. Badania mogą być przeprowadzane również u użytkownika.
4.
Dla skrócenia cyklu opracowania dokumentacji technicznej oraz przygotowania i uruchomienia produkcji nowych maszyn i urządzeń należy przewidzieć optymalne, wzajemne nakładanie prac związanych z poszczególnymi etapami, o których mowa w ust. 1 i 2. Szczególnie dotyczy to rozpoczynania z odpowiednim wyprzedzeniem opracowań technologicznych, wykonawstwa oprzyrządowania oraz zamawiania trudniej dostępnych i o dłuższym cyklu dostaw materiałów przed zakończeniem poszczególnych etapów dokumentacji konstrukcyjnej.
5.
1) Do konstrukcji zbliżonych do już opanowanych oraz konstrukcji modernizowanych może być zastosowana dokumentacja uproszczona, a także mogą być pominięte niektóre etapy, o których mowa w ust. 1 i 2.

2) Dla konstrukcji nowych, o skomplikowanych lub eksperymentalnych rozwiązaniach, dokumentacja powinna być wykonywana w optymalnym zakresie i przy zachowaniu etapów, o których mowa w ust. 1 i 2.

§  3.
1.
Przystępując do opracowania konstrukcji maszyn i urządzeń, należy wyznaczyć osobę kierującą całokształtem prac konstruktorskich, aż do czasu uruchomienia produkcji.
2.
Wykonawcy dokumentacji konstrukcyjnej zapewnią ciągłość nadzoru konstruktorskiego (autorskiego) przy wykonaniu i badaniu prototypów oraz technicznym przygotowaniu do uruchomienia produkcji.
3.
Producenci maszyn i urządzeń oraz użytkownicy zapewnią wykonującemu badania prototypów i serii próbnej ciągłą pomoc techniczną.
§  4.
1.
Spośród etapów technicznego przygotowania uruchomienia produkcji nowych maszyn i urządzeń, wymienionych w § 2 ust. 1 i 2, podlegają obowiązkowemu zatwierdzeniu przez jednostkę ustaloną zarządzeniem wykonawczym, o którym mowa w § 9 ust. 1:
1)
założenia konstrukcyjne,
2)
wnioski z wyników badań prototypów.
2.
Założenia konstrukcyjne oraz ostateczne wyniki badań prototypów (serii próbnej) powinny uzyskać przed zatwierdzeniem opinię upoważnionych przedstawicieli głównych zainteresowanych. Ponadto założenia konstrukcyjne oraz ostateczne wyniki badań prototypów powinny uzyskać opinię pod względem zapewnienia warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
3.
Ustalenia podane w ust. 1 i 2 nie dotyczą maszyn i urządzeń wykonywanych według założeń zamawiającego na zamówienia eksportowe.
§  5.
1.
W odniesieniu do maszyn i urządzeń o kluczowym znaczeniu dla gospodarki narodowej lub jej gałęzi, minister, jak i dyrektor zjednoczenia mogą zastrzec sobie prawo zatwierdzania etapów wymienionych w § 4 ust. 1.
2.
Decyzję o podjęciu prac przygotowawczych dla uruchomienia produkcji maszyn i urządzeń wymagających szczególnie wysokich i wieloletnich nakładów oraz szerokiej współpracy międzyresortowej podejmuje Rada Ministrów na wniosek zainteresowanego ministra, złożony w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Nauki i Techniki oraz Przewodniczącym Komisja Planowania przy Radzie Ministrów.
§  6.
1.
Podjęcie produkcji maszyn lub urządzeń wymaga uzyskania świadectwa dopuszczenia wyrobu do produkcji lub innego równoważnego dokumentu, wystawionego w trybie ustalonym przez zainteresowanych ministrów. Podstawą wystawienia świadectwa są zatwierdzone wyniki badań prototypu. Przy produkcji masowej lub seryjnej wymagana jest również zgodność wyników badań serii próbnej (jeżeli jest wykonywana) z zatwierdzonymi wynikami badań prototypu. Postępowanie związane z wystawieniem świadectw nie może wstrzymywać prac związanych z technicznym przygotowaniem do uruchomienia produkcji, szczególnie w zakresie podstawowej kooperacji i zapotrzebowania materiałowego.
2.
Podjęcie produkcji maszyn i urządzeń, dla których przepisy ustalają specjalne wymagania w zakresie dopuszczenia wyrobu do produkcji, powinno nastąpić z zachowaniem tych wymagań.
§  7.
1.
W uzasadnionych wypadkach, gdy wydatki osobowe związane z wykonywaniem prac, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2, nie były przewidziane w planie, dyrektor przedsiębiorstwa (zakładu doświadczalnego) może zlecić wykonanie niezbędnych prac dokumentacyjnych i badawczych w formie umowy również pracownikom własnym.
2.
Przy wykonywaniu pilnych prac, o których mowa w ust. 1, opłacanych z bezosobowego funduszu płac przedsiębiorstwa, nie mają zastosowania przepisy §§ 2 i 3 ust. 4 uchwały nr 21 Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1962 r. w spawie zasad gospodarowania bezosobowym funduszem płac w przedsiębiorstwach państwowych (Monitor Polski Nr 11, poz. 35).
§  8.
Przewodniczący Komitetu Nauki i Techniki wyda wytyczne określające ramowy zakres dokumentacji technicznej oraz etapów przygotowania i uruchomienia produkcji nowych maszyn i urządzeń, o których mowa w § 2.
§  9.
1.
Zainteresowani ministrowie oraz kierownicy urzędów centralnych na podstawie wytycznych, o których mowa w § 8, wydadzą w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komitetu Nauki i Techniki w terminie do dnia 31 sierpnia 1967 r. zarządzenia wykonawcze, określające tryb zatwierdzania dokumentacji konstrukcyjnej oraz uwzględniające specyfikę resortową i porozumienia branżowe (gestyjne).
2.
Zarządzenia wykonawcze, o których mowa w ust. 1, powinny uwzględniać tryb postępowania dla prac będących w toku wykonywania w chwili wejścia uchwały w życie.
§  10.
Przewodniczący Komitetu Nauki i Techniki na wiosek Ministra Obrony Narodowej, zgłoszony w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Ciężkiego oraz innymi zainteresowanymi ministrami, ustali sposób i tryb przygotowania i uruchomienia produkcji uzbrojenia oraz sprzętu techniczno-wojskowego, z uwzględnieniem zasad ustalonych w niniejszej uchwale.
§  11.
1.
Przepisy niniejszej uchwały nie dotyczą produkcji opartej na dokumentacji licencyjnej.
2.
Jeżeli dokumentacja licencyjna nie odpowiada warunkom określonym w obowiązujących przepisach, decyzje o uruchomieniu produkcji opartej na tej dokumentacji podejmuje Przewodniczący Komitetu Nauki i Techniki na wniosek i w porozumieniu z zainteresowanymi Ministrami.
§  12.
Zaleca się centralnym związkom spółdzielczym uregulowanie trybu przygotowania i uruchomienia produkcji nowych maszyn i urządzeń w organizacjach spółdzielczych na zasadach określonych w uchwale.
§  13.
Traci moc uchwała nr 142 Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1962 r. w sprawie opracowywania i zatwierdzania dokumentacji technicznej konstrukcji nowych maszyn i urządzeń przeznaczonych do produkcji wielkoseryjnej lub masowej oraz niektórych maszyn i urządzeń szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej (Monitor Polski Nr 38, poz. 179).
§  14.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komitetu Nauki i Techniki, Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024