Tryb zgłaszania wniosków o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki w 1968 r.

WYTYCZNE
PREZYDIUM KOMITETU NAGRÓD PAŃSTWOWYCH
z dnia 17 kwietnia 1967 r.
w sprawie trybu zgłaszania wniosków o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki w 1968 r.

W celu wykonania uchwały nr 410 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1963 r. w sprawie powołania oraz zakresu działania Komitetu Nagród Państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki (Monitor Polski z 1964 r. Nr 1, poz. 1 i z 1965 r. Nr 21, poz. 96), zwanej dalej "uchwałą nr 410 Rady Ministrów", ustala się następujące wytyczne w sprawie trybu zgłaszania w 1967 r. wniosków o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki w 1968 r.:

I.

Przy zgłaszaniu wniosków o przyznanie nagród państwowych należy uwzględniać:
1)
w dziedzinie nauki - prace stanowiące poważny wkład w rozwój nauk społecznych, matematyczno-fizycznych, biologicznych, chemicznych, geologicznych, technicznych i innych;
2)
w dziedzinie techniki - rozwiązania konstrukcyjne, technologiczne, organizacyjne i projektowe, powodujące poważne korzyści dla gospodarki narodowej, a w szczególności:
a)
oryginalne wynalazki i usprawnienia techniczne, nowe rozwiązania problemów technicznych zastosowane po raz pierwszy w kraju lub adaptacje rozwiązań już dokonanych do całkowicie nowych warunków,
b)
uruchomienie nowych i trudnych do opanowania technicznego produkcji, które dały bezpośrednio lub pośrednio dodatnie efekty ekonomiczne;
3)
w dziedzinie kultury i sztuki - osiągnięcia literackie, artystyczne, z zakresu wiedzy o literaturze i sztuce lub krytyki artystycznej, stanowiące wkład do kultury narodowej, a w szczególności:
a)
wybitne dzieła literackie,
b)
wybitne dzieła plastyczne (w tym również fotografika) oraz z dziedziny wystawiennictwa i artystycznego wzornictwa przemysłowego,
c)
wybitne dzieła, kreacje lub osiągnięcia teatralne, filmowe, muzyczne, choreograficzne, radiowe i telewizyjne.

II.

1.
Wnioski o przyznanie nagród zgłaszają kierownicy jednostek organizacyjnych wymienionych w § 4 ust. 1 i 2 uchwały nr 410 Rady Ministrów w trybie ust. 3 tegoż paragrafu.
2.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych mogą dotyczyć bądź indywidualnych osób, bądź zespołów. W skład zespołów mogą wchodzić tylko osoby, które wniosły twórczy wkład do pracy przedstawionej do nagrody. W razie zgłaszania do nagrody państwowej zespołu należy we wniosku podać pełny jego skład, opisać wkład pracy każdego członka zespołu i określić ten wkład w procentach.
3.
Kierownik jednostki podejmuje decyzję w sprawie zgłoszenia wniosku na podstawie oceny prac kandydatów przedstawionych do nagród dokonanej przez zespół złożony z osób posiadających odpowiednie kwalifikacje w danej dziedzinie, cieszących się zaufaniem i zapewniających rzetelny, obiektywny wybór kandydatów oraz w miarę możliwości przedstawicieli odpowiednich instancji organizacji partyjnych i związkowych.
4.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych powinny zawierać:
1)
imię i nazwisko autora prac,
2)
datę i miejsce urodzenia,
3)
stopień i tytuł naukowy,
4)
adres prywatny,
5)
nazwę i adres zakładu pracy oraz zajmowane stanowisko,
6)
ogólną charakterystykę całokształtu twórczości i działalności naukowej, technicznej, literackiej, artystycznej i społecznej kandydata (autora pracy). We wnioskach zespołowych, dane wymienione w pkt 1-6 odnoszą się do każdego członka zespołu,
7)
dokumentację wyjaśniającą istotę pracy i uzasadniającą jej doniosłość.
5.
Dokumentacja wymieniona w ust. 4 pkt 7 powinna zawierać dla prac z:
1)
dziedziny nauki:
a)
wyczerpujący opis prac przedstawionych do nagrody, ich wyniki i publikacje (recenzje o pracy, dane o przekładach na języki obce), ewentualne wskazanie, czy wyniki można zastosować w gospodarce narodowej,
b)
opinie instytutów naukowych, naukowo-badawczych oraz laboratoriów, reprezentujących zainteresowane ośrodki naukowe;
2)
dziedziny techniki:
a)
wyczerpujący opis, rysunki, schematy, fotografie lub receptury, ewentualnie uzyskane patenty (tytuły i numery),
b)
wskazanie, czy i w jakim stopniu praca została zastosowana w gospodarce narodowej, uzyskane z tego tytułu bądź przewidywane korzyści ekonomiczne,
c)
opinie odpowiednich instytutów, laboratoriów, ośrodków naukowo-badawczych, zakładów produkcyjnych, użytkowników, ewentualnie właściwych stowarzyszeń naukowo-technicznych;
3)
dziedziny kultury i sztuki:
a)
charakterystykę dzieła, ocenę osiągnięcia artystycznego oraz uzasadnienie jego znaczenia (publikacje, recenzje, dane o przekładach na języki obce),
b)
opinie związków i środowisk twórczych.

Wnioski nie posiadające pełnej dokumentacji i nie uzupełnione przez wnioskodawcę w określonym terminie nie będą rozpatrywane.

III.

1.
Przy zgłaszaniu wniosków o przyznanie nagród państwowych w 1968 r. należy uwzględniać pracę i osiągnięcia z lat 1966 i 1967 oraz wcześniejsze, jeżeli ich zastosowanie w praktyce bądź potwierdzenie ich wartości nastąpiło w tych latach.
2.
Ministrowie i kierownicy centralnych organów administracji państwowej, Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk, Przewodniczący Centralnej Rady Związków Zawodowych, przewodniczący rad narodowych szczebla wojewódzkiego oraz Przewodniczący Zarządu Głównego Naczelnej Organizacji Technicznej ustalą tryb i terminy zgłaszania przez podległe im jednostki organizacyjne wniosków o przyznanie nagród państwowych w terminie umożliwiającym zgłoszenie tych wniosków przez organy nadrzędne, wymienione w § 4 ust. 3 uchwały nr 410 Rady Ministrów, do dnia 15 grudnia 1967 r. Wymieniony termin obowiązuje organy nadrzędne do złożenia w Sekretariacie Komitetu również wniosków ponownie skierowanych przez wnioskodawców w trybie § 4 ust. 3 uchwały nr 410 Rady Ministrów.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.23.108

Rodzaj: Wytyczne
Tytuł: Tryb zgłaszania wniosków o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki w 1968 r.
Data aktu: 17/04/1967
Data ogłoszenia: 24/04/1967
Data wejścia w życie: 24/04/1967