Zaktualizowanie umownych terminów realizacji niektórych inwestycji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 20 lutego 1967 r.
w sprawie zaktualizowania umownych terminów realizacji niektórych inwestycji.

W wykonaniu postanowienia działu II ust. 1 pkt 4b harmonogramu stanowiącego załącznik do uchwały nr 210 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1966 r. w sprawie realizacji zadań wynikających z uchwały VI Plenum Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe w porozumieniu z zainteresowanymi inwestorami, w oparciu o zasady zawarte w instrukcji w sprawie stosowania normatywów cykli budowy, stanowiącej załącznik do uchwały nr 209 i Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1966 r. w sprawie normatywów cykli budowy (Monitor Polski Nr 39, poz. 194), dokonają, z punktu widzenia możliwości przyspieszenia realizacji i wcześniejszego oddania do użytku inwestycji, przeglądu umownych terminów realizacji aktualnie wykonywanych zadań inwestycyjnych, dla których nie zostały ustalone normatywy cykli budowy w wykazie stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 8 sierpnia 1966 r. w sprawie ogłoszenia wykazu normatywów cykli budowy dla zadań inwestycyjnych i obiektów (Dz. Bud. Nr 11, poz. 53.
2.
Weryfikacją należy objąć przede wszystkim terminy umowne realizacji tych inwestycji, co do których stwierdzono:
1)
celowość przyśpieszenia budowy na tle zaawansowania inwestycji towarzyszących i współzależnych warunkujących oddanie zadania do użytku i eksploatacji,
2)
możliwości zapewnienia wymaganej dokumentacji techniczno-roboczej w powiązaniu z proponowanym terminem przyspieszenia realizacji inwestycji,
3)
możliwości dostaw maszyn i urządzeń w terminach wynikających z przyśpieszenia robót budowlanych i montażowych,
4)
możliwości wykonawcze w ramach potencjału generalnego wykonawcy przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości wykonawczych podwykonawców,
5)
zapewnienie przydzielenia nakładów i środków finansowych.
§  2.
1.
W razie stwierdzenia w toku weryfikacji umownych terminów, że warunki określone w § 1 ust. 2 pkt 1, 2 i 3 pozwalają na przyspieszenie realizacji inwestycji i wcześniejsze oddanie do użytku, natomiast warunki określone w pkt 4 i 5 przekraczają możliwości załatwienia ich na szczeblu przedsiębiorstwa wykonawczego i inwestora bezpośredniego - przedsiębiorstwa budowlano-montażowe wspólnie z zainteresowanymi inwestorami wystąpią do właściwych zjednoczeń budowlano-montażowych oraz jednostek nadzorujących inwestorów z propozycją co do sposobu uwzględnienia wnioskowanych zmian terminów realizacji poszczególnych inwestycji (np. drogą skreślenia, ograniczenia lub przesunięcia terminu rozpoczęcia inwestycji nowych itp.).
2.
Jednostki nadzorujące inwestorów po przeanalizowaniu wniosków, o których mowa w ust. 1, działając w porozumieniu ze zjednoczeniami budowlano-montażowymi wystąpią o wydanie decyzji:
1)
w zakresie inwestycji centralnych i inwestycji jednostek budżetowych - do właściwych ministerstw (urzędów centralnych) oraz do Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w celu przedstawienia tych wniosków do rozpatrzenia Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
2)
w zakresie inwestycji terenowych - do prezydiów wojewódzkich rad narodowych,
3)
w zakresie inwestycji zjednoczeń - do właściwych oddziałów Banku Inwestycyjnego (Banku Rolnego), w celu podjęcia wspólnej decyzji.
§  3.
1.
Sprawozdania z dokonanego przeglądu i weryfikacji umownych terminów realizacji inwestycji przedsiębiorstwa budowlano-montażowe złożą właściwym zjednoczeniom budowlano-montażowym, a jednostki inwestorskie swym jednostkom nadzorującym - w terminie do dnia 31 marca 1967 r.
2.
Zbiorcze sprawozdanie z przeglądu i weryfikacji umownych terminów realizacji inwestycji zjednoczenia budowlano-montażowe przekażą Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, a jednostki zwierzchnie inwestorów właściwym ministerstwom (urzędom centralnym) - w terminie do dnia 30 kwietnia 1967 r.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.13.67

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zaktualizowanie umownych terminów realizacji niektórych inwestycji.
Data aktu: 20/02/1967
Data ogłoszenia: 01/03/1967
Data wejścia w życie: 01/03/1967