Zaktualizowanie umownych terminów realizacji niektórych inwestycji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 20 lutego 1967 r.
w sprawie zaktualizowania umownych terminów realizacji niektórych inwestycji.

W wykonaniu postanowienia działu II ust. 1 pkt 4b harmonogramu stanowiącego załącznik do uchwały nr 210 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1966 r. w sprawie realizacji zadań wynikających z uchwały VI Plenum Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe w porozumieniu z zainteresowanymi inwestorami, w oparciu o zasady zawarte w instrukcji w sprawie stosowania normatywów cykli budowy, stanowiącej załącznik do uchwały nr 209 i Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1966 r. w sprawie normatywów cykli budowy (Monitor Polski Nr 39, poz. 194), dokonają, z punktu widzenia możliwości przyspieszenia realizacji i wcześniejszego oddania do użytku inwestycji, przeglądu umownych terminów realizacji aktualnie wykonywanych zadań inwestycyjnych, dla których nie zostały ustalone normatywy cykli budowy w wykazie stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 8 sierpnia 1966 r. w sprawie ogłoszenia wykazu normatywów cykli budowy dla zadań inwestycyjnych i obiektów (Dz. Bud. Nr 11, poz. 53.
2.
Weryfikacją należy objąć przede wszystkim terminy umowne realizacji tych inwestycji, co do których stwierdzono:
1)
celowość przyśpieszenia budowy na tle zaawansowania inwestycji towarzyszących i współzależnych warunkujących oddanie zadania do użytku i eksploatacji,
2)
możliwości zapewnienia wymaganej dokumentacji techniczno-roboczej w powiązaniu z proponowanym terminem przyspieszenia realizacji inwestycji,
3)
możliwości dostaw maszyn i urządzeń w terminach wynikających z przyśpieszenia robót budowlanych i montażowych,
4)
możliwości wykonawcze w ramach potencjału generalnego wykonawcy przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości wykonawczych podwykonawców,
5)
zapewnienie przydzielenia nakładów i środków finansowych.
§  2.
1.
W razie stwierdzenia w toku weryfikacji umownych terminów, że warunki określone w § 1 ust. 2 pkt 1, 2 i 3 pozwalają na przyspieszenie realizacji inwestycji i wcześniejsze oddanie do użytku, natomiast warunki określone w pkt 4 i 5 przekraczają możliwości załatwienia ich na szczeblu przedsiębiorstwa wykonawczego i inwestora bezpośredniego - przedsiębiorstwa budowlano-montażowe wspólnie z zainteresowanymi inwestorami wystąpią do właściwych zjednoczeń budowlano-montażowych oraz jednostek nadzorujących inwestorów z propozycją co do sposobu uwzględnienia wnioskowanych zmian terminów realizacji poszczególnych inwestycji (np. drogą skreślenia, ograniczenia lub przesunięcia terminu rozpoczęcia inwestycji nowych itp.).
2.
Jednostki nadzorujące inwestorów po przeanalizowaniu wniosków, o których mowa w ust. 1, działając w porozumieniu ze zjednoczeniami budowlano-montażowymi wystąpią o wydanie decyzji:
1)
w zakresie inwestycji centralnych i inwestycji jednostek budżetowych - do właściwych ministerstw (urzędów centralnych) oraz do Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w celu przedstawienia tych wniosków do rozpatrzenia Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
2)
w zakresie inwestycji terenowych - do prezydiów wojewódzkich rad narodowych,
3)
w zakresie inwestycji zjednoczeń - do właściwych oddziałów Banku Inwestycyjnego (Banku Rolnego), w celu podjęcia wspólnej decyzji.
§  3.
1.
Sprawozdania z dokonanego przeglądu i weryfikacji umownych terminów realizacji inwestycji przedsiębiorstwa budowlano-montażowe złożą właściwym zjednoczeniom budowlano-montażowym, a jednostki inwestorskie swym jednostkom nadzorującym - w terminie do dnia 31 marca 1967 r.
2.
Zbiorcze sprawozdanie z przeglądu i weryfikacji umownych terminów realizacji inwestycji zjednoczenia budowlano-montażowe przekażą Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, a jednostki zwierzchnie inwestorów właściwym ministerstwom (urzędom centralnym) - w terminie do dnia 30 kwietnia 1967 r.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024