Zwolnienia od pracy zawodowej dla celów kultury fizycznej i turystyki.

ZARZĄDZENIE Nr 5
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 8 stycznia 1965 r.
w sprawie zwolnień od pracy zawodowej dla celów kultury fizycznej i turystyki.

§  1.
Pracownikom urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych mogą być udzielane zwolnienia od pracy zawodowej dla celów kultury fizycznej i turystyki na zasadach określonych w zarządzeniu.
§  2.
Kierownik zakładu pracy może zwolnić pracownika od pracy zawodowej dla celów kultury fizycznej i turystyki tylko na umotywowany wniosek organu państwowego lub społecznego, określonego w § 3.
§  3.
Organami właściwymi do występowania z wnioskami o zwolnienie od pracy zawodowej są:
1)
Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki,
2)
centralne, wojewódzkie lub powiatowe instancje Zrzeszenia Związków Zawodowych i wchodzących w jego skład związków zawodowych,
3)
zarządy główne oraz okręgowe polskich związków sportowych,
4)
władze centralne i okręgowe zrzeszeń kultury fizycznej federacji klubów sportowych,
5)
organy wojskowe zajmujące się sprawami kultury fizycznej i turystyki,
6) 1
Zarząd Główny i zarządy okręgowe Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,
7)
komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych.
§  4. 2
1.
Przy udzielaniu zwolnień od pracy zawodowej dla celów kultury fizycznej i turystyki stosuje się przepisy § 1 ust. 2 i § 2 uchwały nr 4 Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1965 r. w sprawie zwolnień od pracy pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy do pełnienia czasowych funkcji społecznych i ewidencji niektórych zwolnień od pracy zawodowej (Monitor Polski Nr 7, poz. 21).
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania przy udzielaniu zwolnień od pracy zawodowej ratownikom Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w razie nagłego wezwania do akcji ratowniczej. W takim wypadku wniosek powinien być złożony najpóźniej w ciągu 3 dni po zakończeniu akcji.
§  5.
1.
Zwolnienie od pracy zawodowej dla celów kultury fizycznej może być udzielone:
1)
zawodnikowi sportowemu w celu wzięcia udziału:
a)
w kursach i obozach szkoleniowych, kondycyjnych, unifikacyjnych oraz treningowych - na czas ich trwania, nie dłuższy jednak niż 14 dni w ciągu roku,
b)
w zawodach lub imprezach w kraju - na czas ich trwania,
c)
w zawodach lub imprezach za granicą - na czas pobytu za granicą w związku z tymi zawodami lub imprezami;
2)
działaczowi kultury fizycznej w celu:
a)
pełnienia funkcji kierowniczych lub instruktorskich na kursach i obozach w kraju i za granicą - na czas ich trwania, nie dłuższy jednak niż 14 dni w ciągu roku,
b)
pełnienia funkcji organizacyjnych, kierowniczych lub sędziowskich na zawodach lub imprezach oraz wyjazdu w sprawach organizacyjnych na czas niezbędny, nie dłuższy jednak niż 14 dni w ciągu roku.
2.
Czas zwolnienia zawodnika sportowego, określony w ust. 1 pkt 1 lit. a), może być przedłużony dla zawodników zespołów 1 ligi (równorzędnych) do 6 tygodni, a dla członków kadry narodowej - do 8 tygodni w ciągu roku.
3.
Zawodnikom sportowym oraz działaczom kultury fizycznej mogą być udzielane zwolnienia od pracy zawodowej w celu wzięcia udziału:
1)
w obozach i kursach organizowanych przez komitety kultury fizycznej i turystyki, Polski Komitet Olimpijski oraz władze centralne i okręgowe organizacji i instytucji działających w zakresie kultury fizycznej i turystyki lub za zgodą tych organów, organizacji lub instytucji,
2)
w zawodach lub imprezach określonych przez właściwe komitety kultury fizycznej i turystyki.
§  6. 3
1.
Zwolnienie od pracy zawodowej dla celów turystyki może być udzielone działaczowi turystyki w celu:
1)
pełnienia funkcji kierowniczych lub instruktorskich na imprezach o zasięgu krajowym - na czas ich trwania, nie dłuższy jednak niż 14 dni w ciągu roku,
2)
wyjazdu w sprawach organizacyjnych - na czas niezbędny, nie dłuższy jednak niż 10 dni w ciągu roku.
2.
Zwolnienie od pracy zawodowej może być udzielone ratownikowi Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na czas niezbędny do wykonania funkcji ratownika.
§  7.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych okresy, o których mowa w § 5 i § 6, mogą być przedłużone przez zakład pracy na wniosek Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki i za zgodą właściwego naczelnego organu administracji państwowej.
§  8.
1.
Pracownikowi zwolnionemu od pracy zawodowej na podstawie niniejszego zarządzenia, nie przysługuje za czas zwolnienia wynagrodzenie z zakładu pracy, z wyjątkiem wypadków określonych w § 9.
2.
Za czas zwolnienia przysługuje pracownikowi od organizatora imprezy (instytucji organizującej zawody, kurs, obóz lub inną imprezę w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki) równowartość utraconego wynagrodzenia, obliczonego tak jak za czas urlopu wypoczynkowego.
3.
Podstawę wypłaty, o której mowa w ust. 2, stanowi pisemne stwierdzenie przez zakład pracy wysokości utraconego przez pracownika wynagrodzenia za czas zwolnienia.
4.
Przepis ust. 2 nie ma zastosowania w wypadku, gdy organizator imprezy uprzedzi pisemnie pracownika przed terminem zwolnienia go od pracy zawodowej, że równowartość utraconego wynagrodzenia nie będzie mu wypłacona w całości lub w części.
§  9.
1.
Pracownikowi, będącemu działaczem kultury fizycznej lub turystyki, zwolnionemu od pracy zawodowej w celu wzięcia udziału:
1)
w posądzeniach organizowanych przez komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych,
2)
w pracach organizacyjnych w dziedzinie upowszechniania kultury fizycznej i turystyki na terenie powiatu lub miasta, w którym znajduje się zakład pracy,

przysługuje za czas zwolnienia wynagrodzenie z zakładu pracy, obliczone jak za urlop wypoczynkowy.

2.
Prawo do wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje w razie zwolnienia pracownika w ramach dopuszczalnego wymiaru zwolnień określonego w § 3 ust. 1 uchwały nr 4 Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1965 r. w sprawie zwolnień od pracy pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy do pełnienia czasowych funkcji społecznych i ewidencji niektórych zwolnień od pracy zawodowej.
§  10.
Przy wyjeździe poza zwykłe miejsce pracy pracownik zwolniony od pracy zawodowej może otrzymać od organizatora imprezy zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania oraz diety, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
§  11.
Za czas zwolnienia od pracy zawodowej pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, akcji socjalnej oraz innych świadczeń przysługujących na podstawie obowiązujących przepisów od zakładu pracy.
§  12.
Zwolnienie pracownika od pracy zawodowej nie może uzasadniać wniosku zakładu pracy o zwiększenie limitu zatrudnienia.
§  13.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym oraz organizacjom społecznym korzystającym z dotacji państwowych wprowadzenie zasad zarządzenia w spółdzielczości oraz w tych organizacjach społecznych.
§  14.
Traci moc zarządzenie nr 247 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 października 1954 r. w sprawie zwolnień od pracy dla celów sportowych (Monitor Polski Nr 99, poz. 1214).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 114 z dnia 2 listopada 1971 r. (M.P.71.53.344) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 listopada 1971 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 114 z dnia 2 listopada 1971 r. (M.P.71.53.344) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 listopada 1971 r.
3 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 114 z dnia 2 listopada 1971 r. (M.P.71.53.344) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 listopada 1971 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024