Zm.: zarządzenie w sprawie planów kont dla jednostek gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 listopada 1965 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie planów kont dla jednostek gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 22, poz. 188 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
W jednolitym planie kont, stanowiącym załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1959 r. w sprawie planów kont dla jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1959 r. Nr 66, poz. 341 i z 1965 r. Nr 30, poz. 165), wprowadza się następujące zmiany:

A) w wykazie kont:

1) w zespole 4 - Koszty do rozliczenia, wprowadza się konto fakultatywne pod nazwą 41 "Przeniesienie kosztów",

2) w zespole 8 - Wyniki i fundusze konto 88 "Fundusze specjalne i rezerwy" zastępuje się kontami:

"87 - Fundusze specjalne,

88 - Rezerwy i dochody przyszłych okresów";

B) w komentarzu:

1) w § 26 w ostatnim zdaniu wyraz "miesiąca" zastępuje się wyrazem "roku",

2) po § 26 dodaje się § 26a w brzmieniu:

"§ 26a.

41 - Przeniesienie kosztów.

Konto 41 służy do księgowania przeniesienia kosztów według rodzaju ewidencjonowanych na koncie 40. Na stronie Wn konta 41 księguje się w końcu roku poniesione koszty według rodzaju. Na stronie Ma konta 41 księguje się koszty rozliczone w ciężar kont zespołu 3, 5 i 7. Konto 41 nie może wykazywać salda na koniec roku.

Konto 41 jest kontem fakultatywnym.",

3)
w § 36:
a)
w ustępie czwartym zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Na stronie Ma konta 75 księguje się dochody ze sprzedaży oraz zarachowane dotacje przedmiotowe, jak też ujemne różnice budżetowe i wyrównawcze", a zdanie rozpoczynające się od wyrazów "Ewidencja szczegółowa do konta 75 ..." otrzymuje brzmienie: "Ewidencja szczegółowa do konta 75 ma zapewnić możność odrębnego ustalenia obrotów osiągniętych ze sprzedaży:

- produktów i usług (z dalszym podziałem określonym w odrębnych przepisach),

- towarów (z dalszym podziałem w przedsiębiorstwach handlowych według szczebli obrotu towarowego),

- materiałów.",

b)
ustęp szósty otrzymuje brzmienie:

"Ponadto ewidencja szczegółowa powinna umożliwić ustalenie wysokości:

- podatku obrotowego,

- podatku od operacji nietowarowych,

- dodatnich oraz ujemnych różnic budżetowych,

- dodatnich oraz ujemnych różnic wyrównawczych,

- dotacji przedmiotowych,

a także innych danych określonych odrębnymi przepisami.",

4)
w § 37 w ustępie pierwszym skreśla się w pkt a) podpunkt "2) kosztów i dochodów z likwidacji środków trwałych"; dalsze podpunkty otrzymują odpowiednią kolejną numerację,
5)
w § 38 w ustępie piątym w zdaniu pierwszym symbol konta 88 zastępuje się symbolem 87,
6)
§ 41 otrzymuje brzmienie:

"§ 41.

87 - Fundusze specjalne.

Konto 87 służy do ewidencji funduszy specjalnych przeznaczonych na finansowanie określonych odrębnymi przepisami zadań specjalnych, z wyjątkiem inwestycji i remontów kapitalnych. Na stronie Ma konta 87 księguje się utworzenie i zwiększenie funduszy specjalnych, a na stronie Wn - ich wykorzystanie, rozwiązanie lub przeznaczenie na inne cele.

Ewidencja szczegółowa do konta 87 powinna zapewnić możność ustalenia stanu poszczególnych funduszy specjalnych.

Saldo konta 87 oznacza stan funduszy specjalnych.",

7)
po § 41 dodaje się nowy § 41a w brzmieniu:

"§ 41a.

88 - Rezerwy i dochody przyszłych okresów.

Konto 88 służy do ewidencji rezerw na pokrycie strat przewidzianych w przyszłych okresach gospodarczych oraz dochodów przyszłych okresów.

Na stronie Ma konta 88 księguje się utworzenie rezerw oraz dochody przyszłych okresów, a na stronie Wn rozwiązanie lub wykorzystanie rezerw oraz rozliczenie dochodów przyszłych okresów.

Ewidencja szczegółowa do konta 88 powinna zapewnić możność ustalenia stanu poszczególnych rezerw oraz wielkości dochodów przyszłych okresów z poszczególnych tytułów.

Saldo konta 88 oznacza stan rezerw i dochodów przyszłych okresów.",

8)
w § 43 ustęp pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Konto 91 służy do ewidencji kredytów bankowych i pożyczek od jednostki nadrzędnej, otrzymywanych na finansowanie inwestycji i remontów kapitalnych.",

9)
w § 46 cztery pierwsze ustępy otrzymują brzmienie:

"Konto 95 służy do ewidencji kosztów inwestycji. Na stronie Wn konta 95 księguje się poniesione koszty:

- zakupów inwestycyjnych,

- robót inwestycyjnych prowadzonych zarówno przez obcych wykonawców, jak i we własnym zakresie,

a także inne koszty inwestycji określone odrębnymi przepisami.

Ewidencja szczegółowa do konta 95 powinna zapewnić możność ustalenia wysokości kosztów inwestycji rozpoczętych oraz inwestycji zakończonych.

Za inwestycje zakończone uważa się:

1) gotowe do eksploatacji środki trwałe lub inne rzeczowe składniki majątku, przekazane działalności eksploatacyjnej, przyjęte do magazynu lub przekazane innym jednostkom, dla których zostały nabyte lub wytworzone; datę uznania inwestycji tego rodzaju za zakończone określają odrębne przepisy,

2) wartości niematerialne i prawne, z tym że datę zakończenia inwestycji tego rodzaju określają odrębne przepisy.",

10)
§ 48 otrzymuje brzmienie:

"§ 48.

98 - Finansowanie inwestycji i remontów kapitalnych.

Konto 98 przeznaczone jest do ewidencji:

- funduszy na inwestycje i remonty kapitalne,

- finansowania inwestycji i remontów kapitalnych,

- strat i zysków inwestycyjnych oraz w zakresie remontów kapitalnych.

Na stronie Ma konta 98 księguje się:

- utworzenie funduszy na inwestycje i remonty kapitalne,

- zyski inwestycyjne i zyski na remontach kapitalnych.

Na stronie Wn konta 98 księguje się - o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej - koszty zakończonych w minionym roku zadań inwestycyjnych oraz zakończonych remontów kapitalnych.

Ponadto na stronie Wn konta 98 księguje się straty na inwestycjach i remontach kapitalnych. Ewidencja szczegółowa do konta 98 powinna zapewnić możność ustalenia wysokości poszczególnych funduszy na inwestycje i remonty kapitalne, źródeł tworzenia tych funduszy oraz wysokość strat i zysków na inwestycjach i remontach kapitalnych z poszczególnych tytułów."

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024