Zasady działalności oraz gospodarki finansowej i planowania zakładów i przedsiębiorstw doświadczalnych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU NAUKI I TECHNIKI
z dnia 27 lipca 1965 r.
w sprawie zasad działalności oraz gospodarki finansowej i planowania zakładów i przedsiębiorstw doświadczalnych.

Na podstawie § 9 ust. 1 i 3 uchwały nr 18 Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 1965 r. w sprawie tworzenia, organizacji i finansowania wyodrębnionych zakładów i przedsiębiorstw doświadczalnych dla potrzeb gospodarki narodowej (Monitor Polski Nr 10, poz. 33) oraz § 3 uchwały nr 182 Rady Ministrów z dnia 14 lipca 1965 r. w sprawie funduszu za osiągnięcia techniczne i ekonomiczne w zakładach i przedsiębiorstwach doświadczalnych (Monitor Polski z 1968 r. Nr 31, poz. 208) zarządza się, co następuje: 1
§  1.
1. 2
Zakłady i przedsiębiorstwa doświadczalne określone w § 1 ust. 1, 2 i 4 uchwały nr 18 Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 1965 r. w sprawie tworzenia, organizacji i finansowania wyodrębnionych zakładów i przedsiębiorstw doświadczalnych dla potrzeb gospodarki narodowej (Monitor Polski Nr 10, poz. 33) prowadzą gospodarkę finansową na zasadach uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłowych i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 61, poz. 316) - rozciągniętej na te zakłady i przedsiębiorstwa zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 1966 r. w sprawie gospodarki finansowej zakładów i przedsiębiorstw doświadczalnych (Monitor Polski Nr 21, poz. 114) - z następującymi zmianami:
1)
Zakłady i przedsiębiorstwa doświadczalne tworzą fundusz za osiągnięcia techniczne i ekonomiczne według zasad określonych odrębnymi przepisami.
2)
Zakłady i przedsiębiorstwa doświadczalne podporządkowane zjednoczeniom lub jednostkom organizacyjnym zaplecza naukowo-technicznego rozliczają się bezpośrednio z jednostką, której są podporządkowane.
3)
Zakłady i przedsiębiorstwa doświadczalne nie dokonują wpłat z zysku na rzecz budżetu i jednostek nadrzędnych.
4)
Ewentualne nadwyżki, funduszu rozwoju ponad planowe potrzeby rozwoju zakładu lub przedsiębiorstwa doświadczalnego mogą być przekazywane na fundusz rezerwowy zjednoczeń lub ministerstw, w zależności od podporządkowania jednostki zaplecza naukowo-technicznego.
5)
Ministerstwa i zjednoczenia bezpośrednio nadrzędne nad placówkami naukowo-technicznymi, którym są podporządkowane zakłady i przedsiębiorstwa doświadczalne, zobowiązane są do pokrywania z funduszów rezerwowych, stosownie do potrzeb, dodatkowego zapotrzebowania środków, zgłoszonego przez zakłady i przedsiębiorstwa doświadczalne, jeżeli utworzony przez nie fundusz rozwoju nie wystarcza na pokrycie potrzeb finansowych w sposób gwarantujący prawidłową ich działalność i rozwój.
2.
Do zakładów doświadczalnych działających w formie gospodarstw pomocniczych mają odpowiednie zastosowanie przepisy o gospodarce finansowej gospodarstw pomocniczych.
§  2.
1.
Zakłady i przedsiębiorstwa doświadczalne rozliczają się z zamawiającymi, stosując ceny odpowiadające charakterowi i przeznaczeniu wykonywanej produkcji i usług, w szczególności:
1)
do prac doświadczalno-konstrukcyjnych oraz do produkcji eksperymentalnej wykonywanej na podstawie dokumentacji konstrukcyjnej lub technologicznej nie sprawdzonej jeszcze w wykonawstwie (§ 3 pkt 1 lit. a) mają zastosowanie odpowiednie przepisy w sprawie wynagradzania i rozliczeń z tytułu wykonywanych prac, zawarte w zarządzeniach Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki z dnia 14 lipca 1964 r. w sprawie ustalenia zasad zawierania umów i dokonywania rozliczeń za prace naukowo-badawcze i doświadczalno-konstrukcyjne (Monitor Polski Nr 49, poz. 242) oraz z dnia 12 grudnia 1964 r. w sprawie powiązania trybu planowania rozwoju nauki i techniki z trybem zawierania umów oraz ustalenia wzorów: umowy, planu kosztów i protokołu zdawczo-odbiorczego (Monitor Polski Nr 89, poz. 424), z tym że zakłady i przedsiębiorstwa doświadczalne doliczają do faktycznego kosztu własnego zysk w wysokości 5%;
2)
wynagrodzenie za prace prowadzone na podstawie dokumentacji konstrukcyjnej lub technologicznej sprawdzonej, a mające charakter produkcji nietypowej (i małoseryjnej), oraz za nietypowe usługi (roboty) ustala się na podstawie przepisów uchwały nr 72 Rady Ministrów z dnia 5 lutego 1963 r. w sprawie cen artykułów nietypowych i opłat za nietypowe usługi (roboty) przemysłowe wykonywane na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 17, poz. 96);
3)
wynagrodzenie za prace objęte obowiązującymi cennikami ustala się na podstawie cen zawartych w tych cennikach.
2.
Do prac i rodzajów produkcji określonych w ust. 1 pkt 1 w zakładach i przedsiębiorstwach doświadczalnych mają zastosowanie przepisy zarządzeń Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki z dnia 14 lipca 1964 r. i z dnia 12 grudnia 1964 r., wymienionych w ust. 1 pkt 1.
§  3.
Zakłady i przedsiębiorstwa doświadczalne działają na podstawie planów techniczno-ekonomicznych sporządzonych zgodnie z obowiązującymi przepisami, z uwzględnieniem następujących przepisów:
1)
Wyjściowym elementem planu techniczno-ekonomicznego jest plan asortymentowy, ustalający rozmiar produkcji według ilości w jednostkach naturalnych i roboczogodzinach, opracowany zgodnie z nomenklaturą obowiązującą w danej branży i asortymencie określonym przez jednostkę nadrzędną. Planowany przerób należy ustalić na podstawie przewidywanych zamówień i zadań ustalonych przez jednostki nadrzędne. Za pełne i prawidłowe wykorzystanie mocy przerobowej zakładu lub przedsiębiorstwa doświadczalnego odpowiedzialny jest kierownik jednostki, której zakład lub przedsiębiorstwo doświadczalne jest podporządkowane. W planie asortymentowym zadania należy ujmować w następującym układzie:
a)
prace i produkcja eksperymentalna wykonywane w zakresie i na podstawie dokumentacji konstrukcyjnej lub technologicznej nie sprawdzonej w wykonawstwie; przez dokumentację konstrukcyjną lub technologiczną nie sprawdzoną należy rozumieć dokumentację, na której podstawie nie wykonano odpowiedniej ilości prototypów lub przedmiotów uznanych w danej branży za wystarczającą formę sprawdzenia dokumentacji,
b)
produkcja wykonywana na podstawie dokumentacji konstrukcyjnej lub technologicznej sprawdzonej,
c)
działalność techniczno-usługowa i ekspertyzy,
d)
inne.
2)
Plan wartości produkcji globalnej i towarowej ustala się w podziale na:
a)
zadania planowane do wykonania dla jednostki nadrzędnej,
b)
zadania planowane do wykonania dla innych jednostek.
3)
Plan zatrudnienia pracowników produkcyjnych ustala się na podstawie roboczogodzin normowanych według kalkulacji.
4)
Limity średniej płacy i plan zatrudnienia, o którym mowa w pkt 3, są podstawą do ustalania planu funduszu płac.
5)
Nie stosuje się dyrektywnych wskaźników wydajności pracy i akumulacji. Wskaźniki wzrostu wydajności pracy i akumulacji mogą wprowadzić właściwi ministrowie tylko w przedsiębiorstwach doświadczalnych określonych w § 3 uchwały nr 18 Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 1965 r. w zależności od charakteru produkcji, z tym jednak że nie mogą one ujemnie wpłynąć na działalność doświadczalną tych przedsiębiorstw.
6)
Plany zaopatrzenia materiałowo-technicznego opracowuje się dla podstawowych grup asortymentowych z wyodrębnieniem dostaw z importu, z tym że:
a)
można ustalać normy zapasów materiałowo-technicznych odpowiednio wyższe od obowiązujących w przemyśle; wielkość zwiększonych norm należy uzależnić od rodzaju branż i charakteru działalności przedsiębiorstwa lub zakładu doświadczalnego,
b)
w zakresie zaopatrzenia materiałowo-technicznego stosuje się przepisy o zaopatrzeniu priorytetowym.
§  4.
Plany kwartalno-miesięczne zakładów i przedsiębiorstw doświadczalnych mogą być operatywnie zwiększone w zakresie zatrudnienia, funduszu płac i zaopatrzenia materiałowego na podstawie dodatkowo przyjętych zamówień. Średnia płaca może być zwiększona w razie zmiany struktury asortymentowego planu produkcji. Zwiększenie planów kwartalnych lub miesięcznych może powodować zwiększenie planów rocznych.
§  5.
Plany roczne i kwartalno-miesięczne zakładów i przedsiębiorstw doświadczalnych, jak również, zmiany tych planów zatwierdzają kierownicy jednostek, którym zakład lub przedsiębiorstwo doświadczalne jest podporządkowane, przy czym za dyrektywne wskaźniki przyjmuje się plan asortymentowy produkcji i średnią płacę.
§  6.
1.
Stawki płac oraz wysokość funduszów premiowych dla pracowników umysłowych i fizycznych zakładów i przedsiębiorstw doświadczalnych ustala właściwy minister w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac. Wysokość płac powinna być ustalona przede wszystkim zależnie od charakteru działalności, złożoności produkcji i znaczenia zakładu bądź przedsiębiorstwa doświadczalnego, a nie od jego wielkości.
2.1)
Przy określaniu kryteriów i wskaźników dotyczących zasad premiowania pracowników umysłowych należy uwzględniać charakter wykonywanych prac w podziale na grupy:
a)
grupa A - prace oparte na dokumentacji konstrukcyjnej lub technologicznej nie sprawdzonej,
b)
grupa B - prace oparte na dokumentacji konstrukcyjnej lub technologicznej sprawdzonej, z zachowaniem zasady ustalania wielkości funduszu premiowego dla każdej grupy (A, B) w stosunku procentowym do funduszu płac, związanego z realizacją danej grupy prac.
2)
Zwiększenie udziału prac w grupie B kosztem grupy A nie upoważnia do uruchomienia zwiększonego funduszu premiowego.
3)
Wypłaty premii w obu grupach określonych w pkt 1 dokonuje się kwartalnie.
4)
Oceny działalności zakładu doświadczalnego lub przedsiębiorstwa doświadczalnego dokonuje kierownik jednostki, której zakład lub przedsiębiorstwo doświadczalne jest podporządkowane. Ocena ta jest podstawą do uruchomienia i wypłaty funduszu premiowego i funduszu nagród. W odniesieniu do prac grupy B w ocenie powinno się uwzględniać następujące czynniki:

- wykonanie planu asortymentowego,

- dotrzymanie zaplanowanych terminów prac,

- właściwą jakość prac, potwierdzoną przez odbiorców.

5)
Regulaminy premiowania, zatwierdzone przez właściwych ministrów, powinny zawierać m. in. wskaźniki stanowiące podstawę premiowania - oddzielne dla:

- członków kierownictwa (generalizujące działalność zakładu - przedsiębiorstwa),

- komórek organizacyjnych.

3.
Robotnicy zatrudnieni w zakładach i przedsiębiorstwach doświadczalnych powinni być wynagradzani według czasowego systemu płac z możliwością otrzymania premii za wykonanie zadań w ramach funduszu premiowego, ustalonego dla tej grupy pracowników na dany rok.
§  7.
Fundusz nagród dla pracowników naukowo-badawczych zatrudnionych w zakładach lub przedsiębiorstwach doświadczalnych tworzy się na zasadach ustalonych dla instytutów naukowo-badawczych, zgodnie z § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 1961 r. w sprawie uposażenia pracowników instytutów naukowo-badawczych (Dz. U. Nr 43, poz. 226). Pracownikom naukowo-badawczym zakładów i przedsiębiorstw doświadczalnych nie przysługują wypłaty z funduszu nagród i funduszu premiowego, określonych w § 1 ust. 1 pkt 1 oraz w § 6 ust. 2.
§  8.
1.
Regulaminy premiowania dotyczące funduszu premiowego określonego w § 6 ust. 2 oraz nagradzania, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, ustalają właściwi ministrowie na wniosek dyrektora jednostki, której zakład lub przedsiębiorstwo doświadczalne jest podporządkowane. W regulaminach tych, poza ustaleniami § 1 ust. 1 pkt 1 oraz § 6 ust. 2 pkt 5, należy określić warunki uruchomienia oraz zasady podziału i wypłaty premii i nagród z uwzględnieniem kryteriów i wskaźników dostosowanych do specyfiki działania danego zakładu lub przedsiębiorstwa doświadczalnego.
2.
Regulaminy premiowania robotników, ustalone przez dyrektora (kierownika) przedsiębiorstwa (zakładu) doświadczalnego, wymagają zatwierdzenia przez dyrektora jednostki bezpośrednio nadrzędnej.
§  9.
Rachunkowość oraz sprawozdawczość zakładów i przedsiębiorstw doświadczalnych prowadzona jest na zasadach obowiązujących w przedsiębiorstwach produkcyjnych danej branży, z wyjątkiem zakładów doświadczalnych prowadzonych w formie gospodarstw pomocniczych, według zasad uproszczonych.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Podstawa prawna zmieniona przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 1 lipca 1968 r. (M.P.68.31.210) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1968 r.
2 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 1 lipca 1968 r. (M.P.68.31.210) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1968 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024