Pomoc materialna dla osób skierowanych na studia wyższe za granicą.

UCHWAŁA Nr 177
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lipca 1965 r.
w sprawie pomocy materialnej dla osób skierowanych na studia wyższe za granicą.

W celu realizacji porozumień międzynarodowych o wymianie kulturalnej oraz dla ujednolicenia zasad i trybu udzielania pomocy materialnej osobom odbywającym studia wyższe w szkołach zagranicznych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Zasady i tryb udzielania pomocy materialnej osobom skierowanym przez Ministra Szkolnictwa Wyższego na studia wyższe do szkół za granicą określa instrukcja stanowiąca załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA

w sprawie zasad i trybu udzielania pomocy materialnej osobom studiującym w wyższych szkołach za granicą.
§ 1.
1.
Osoby studiujące w wyższych szkołach zagranicznych na podstawie skierowania wydanego przez Ministra Szkolnictwa Wyższego otrzymują:
1)
stypendia zagraniczne,
2)
zwrot kosztów przejazdu,
3)
zwrot opłat paszportowych,
4)
zwrot opłat za zakwaterowanie.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, mogą również otrzymywać:
1)
stypendium krajowe,
2)
premie stypendialne,
3)
zasiłki pieniężne.
§  2.
1.
Stypendium zagraniczne przyznawane jest na cały okres studiów za granicą i płatne w każdym roku szkolnym w walucie zagranicznej w miesiącach, w których odbywają się zajęcia szkolne (z wyłączeniem miesięcy przeznaczonych na letnią przerwę wakacyjną).
2.
W razie:
1)
odbywania w zagranicznych zakładach pracy obowiązkowej bezpłatnej praktyki przewidzianej programem studiów zagranicznych bądź
2)
konieczności zbierania za granicą materiałów niezbędnych do opracowania pracy dyplomowej,

okres wypłaty stypendium zagranicznego (ust. 1) może być przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego na podstawie zaświadczenia szkoły odpowiednio przedłużony również i na letnią przerwę wakacyjną.

3.
Określony w ust. 1 okres wypłaty stypendium zagranicznego może być również przedłużony w stosunku do studentów przeprowadzających obronę prac dyplomowych między 25 a ostatnim dniem miesiąca, w którym kończą się zajęcia szkolne. Przedłużenie powinno być udzielone jedynie na czas niezbędny dla likwidacji spraw osobistych i nie może przekraczać 15 dni.
4.
Wysokość stypendium zagranicznego płatnego w walucie zagranicznej ustala dla każdego kraju Minister Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z Ministrem Finansów stosownie do zasad wynikających z umów międzynarodowych.
5.
Stypendia zagraniczne są przyznawane przez Ministra Szkolnictwa Wyższego na wniosek komisji kwalifikacyjnej dla kandydatów na studia w wyższych szkołach zagranicznych, powoływanej corocznie przez Ministra Szkolnictwa Wyższego.
6.
O cofnięciu stypendium zagranicznego decyduje Minister Szkolnictwa Wyższego.
7.
Przyznawanie i cofanie stypendium w stosunku do osób skierowanych na studia w wyższych szkołach zagranicznych w zakresie dyscyplin artystycznych następuje w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki.
§  3.
Tryb wypłacania stypendiów za granicą ustala kierownik polskiego urzędu dyplomatycznego (konsularnego) we własnym zakresie z uwzględnieniem następujących zasad:
1)
student otrzymuje stypendium w dewizach ściśle według ilości dni pobytu za granicą wynikających z realizacji programu studiów,
2)
student przebywający w czasie roku szkolnego w kraju nie otrzymuje za ten okres stypendium w dewizach i może pobierać stypendium w złotych polskich ściśle według ilości dni pobytu w kraju,
3)
okres wypłaty stypendium w dewizach i w złotych polskich oblicza się na podstawie daty przekroczenia granicy, zaznaczonej w paszporcie, przy stosowaniu stawki obliczeniowej za 1 dzień w zależności od wysokości stypendium w danym kraju.
§  4.
1.
Osobom skierowanym na studia wyższe za granicą przysługuje zwrot:
1)
kosztów przejazdu raz w roku z Warszawy do miejsca studiów i z powrotem (lub odwrotnie) - najtańszym ze względu na wydatki dewizowe środkiem lokomocji,
2)
opłat związanych z wystawieniem paszportu z klauzulą na wielokrotne przekroczenie granicy,
3)
opłat za zakwaterowanie (o ile student nie korzysta z bezpłatnej kwatery) do wysokości 20% pobieranego stypendium.
2.
Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego bądź polski urząd dyplomatyczny (konsularny) może wypłacić należności, o których mowa w ust. 1, zaliczkowo.
§  5.
1.
Student studiujący za granicą może ubiegać się o przyznanie mu w czasie pobytu w kraju stypendium krajowego, jeżeli odpowiada warunkom uzasadniającym przyznanie pomocy materialnej przewidzianej dla studentów szkół wyższych w kraju.
2.
Stypendium krajowe dla osób, o których mowa w ust. 1, ustala się w wysokości 500 zł na II i III roku studiów oraz 550 zł na wyższych latach studiów w stosunku miesięcznym.
3.
Stypendium krajowe wypłaca się za okres pobytu w kraju z powodu:
1)
urlopu zdrowotnego udzielonego w ciągu roku szkolnego,
2)
konieczności zbierania w ciągu roku szkolnego materiałów do pracy dyplomowej.
4.
Stypendium krajowe przyznaje Minister Szkolnictwa Wyższego w trybie określonym w § 2 ust. 5; przepis § 2 ust. 6 i 7 stosuje się odpowiednio.
5.
Wypłata stypendiów krajowych w wypadkach określonych w ust. 3 następuje na podstawie zaświadczenia uczelni zagranicznej stwierdzającej przyczynę i okres pobytu studenta w czasie roku szkolnego w kraju.
6.
Studentom studiującym za granicą, o ile odbywają praktyki w kraju (w czasie roku szkolnego lub wakacji letnich), przysługują świadczenia określone w przepisach dotyczących praktyk studentów szkół wyższych w kraju. W okresie odbywania płatnej praktyki (krajowej lub zagranicznej) stypendium (zagraniczne lub krajowe) nie przysługuje.
7.
Świadczenia, o których mowa w ust. 1-5, wypłaca Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego lub szkoła wyższa wskazana przez Ministerstwo. Świadczenia określone w ust. 6 wypłaca szkoła wyższa bądź zakład pracy w zależności od rodzaju i warunków praktyki.
§  6.
1. 1
Premie stypendialne mogą być przyznawane począwszy od drugiego semestru I roku studiów studentom szkół wyższych, którzy uzyskali w poprzednim semestrze bardzo dobre lub dobre wyniki w nauce; premie przyznawane są na okres następnego semestru i wypłacane co miesiąc w formie dodatku do stypendium.
2.
Wysokość premii stypendialnej wynosi:
1)
za uzyskanie bardzo dobrych wyników w nauce - do 30% miesięcznego stypendium zagranicznego,
2)
za uzyskanie dobrych wyników w nauce - do 15% miesięcznego stypendium zagranicznego.
3.
Premie stypendialne przyznaje kierownik polskiego urzędu dyplomatycznego (konsularnego) po zasięgnięciu opinii przedstawicielstwa Zrzeszenia Studentów Polskich za granicą w ramach przyznanych mu w tym celu kredytów.
§  7.
1.
Studentom znajdującym się w wyjątkowo trudnych warunkach materialnych, spowodowanych wypadkiem losowym (np. nagła choroba, zgon najbliższego członka rodziny), mogą być przyznawane jednorazowe zasiłki losowe bezzwrotne.
2.
Studentom będącym sierotami mogą być przyznawane zasiłki pieniężne bezzwrotne.
3.
Studentom wymagającym lepszego bądź specjalnego dietetycznego odżywiania mogą być przyznawane zasiłki pieniężne bezzwrotne na czas określony; okres wypłaty zasiłku uzależniony jest od wskazań lekarza.
4.
Absolwentom studiów zagranicznych, którzy w pierwszym miesiącu po przybyciu do kraju nie podjęli pracy nie ze swojej winy, może być w uzasadnionych wypadkach przyznany jednorazowy zasiłek pieniężny bezzwrotny.
§  8.
1.
Zasiłki przyznaje:
1)
w okresie pobytu za granicą - kierownik polskiego urzędu dyplomatycznego (konsularnego) po zasięgnięciu opinii przedstawicielstwa Zrzeszenia Studentów Polskich,
2)
w okresie pobytu w kraju - Minister Szkolnictwa Wyższego; przepis § 2 ust. 7 stosuje się odpowiednio.
2.
Wysokość zasiłku jednorazowego nie może przekraczać kwoty miesięcznego stypendium zagranicznego lub miesięcznego stypendium krajowego.
3.
Wysokość zasiłku okresowego nie może przekraczać 10% miesięcznego stypendium zagranicznego lub krajowego; zasiłek wypłacany jest w formie dodatku do stypendium.
1 Załącznik § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 38 z dnia 1 lutego 1969 r. (M.P.69.5.45) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 14 lutego 1969 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024