Tryb postępowania przy stawianiu wniosków o przyznanie prawa użytkowania obiektów szkolnych oraz zasady i warunki ich użytkowania na cele wczasów dla dzieci i młodzieży.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 26 lutego 1965 r.
w sprawie trybu postępowania przy stawianiu wniosków o przyznanie prawa użytkowania obiektów szkolnych oraz zasad i warunków ich użytkowania na cele wczasów dla dzieci i młodzieży.

Na podstawie § 2 i § 3 pkt 1 uchwały nr 146 Rady Ministrów z dnia 28 lutego 1951 r. w sprawie powołania Pełnomocnika Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży (Monitor Polski Nr A-30, poz. 379) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o wydziałach oświaty i kultury - należy przez to rozumieć wydziały oświaty i kultury, wydziały oświaty oraz inspektoraty oświaty prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych;
2)
o obiektach szkolnych - należy przez to rozumieć budynki szkół podległych Ministrowi Oświaty oraz Ministrom: Zdrowia i Opieki Społecznej, Kultury i Sztuki, Górnictwa i Energetyki, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Przemysłu Ciężkiego, Rolnictwa, Żeglugi, Komunikacji, jak również prowadzonych przez Centralny Związek Spółdzielczości Pracy i Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - wraz z urządzeniami i przynależnymi terenami - które mogą być wykorzystane na potrzeby wczasów dziecięcych i młodzieżowych bez uszczerbku dla ich zasadniczego przeznaczenia;
3)
o organizatorach - należy przez to rozumieć zakłady pracy, szkoły, komitety rodzicielskie, instytucje, organizacje społeczne i młodzieżowe, zamierzające uruchomić lub prowadzące placówki wczasów dla dzieci i młodzieży,
4)
o szkole - należy przez to rozumieć także inne placówki oświatowo-wychowawcze i opiekuńczo-wychowawcze.
§  2.
1.
W sprawach uregulowanych niniejszym zarządzeniem wydział oświaty i kultury działa:
1)
w stosunku do obiektów lub terenów zarządzanych bezpośrednio przez siebie oraz za zgodą prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej w stosunku do obiektów zarządzanych przez inny wydział tego prezydium;
2)
w porozumieniu z kuratorium okręgu szkolnego:
a)
w stosunku do obiektów lub terenów wczasowych zarządzanych bezpośrednio przez kuratorium,
b)
w stosunku do obiektów szkolnych lub terenów wczasowych zarządzanych bezpośrednio przez inne niż kuratorium komórki organizacyjne prezydium wojewódzkiej rady narodowej;
3)
w porozumieniu z Ministerstwem Oświaty:
a)
w stosunku do obiektów szkolnych bezpośrednio podległych Ministrowi Oświaty,
b)
w stosunku do obiektów szkolnych bezpośrednio podległych innym ministrom niż Minister Oświaty lub podległych Centralnemu Związkowi Spółdzielczości Pracy i Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
2.
Kuratorium okręgu szkolnego działa w porozumieniu z zainteresowanymi komórkami organizacyjnymi prezydium wojewódzkiej rady narodowej w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 2 lit. b), a Ministerstwo Oświaty w porozumieniu z zainteresowanymi ministerstwami i związkami spółdzielczymi w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 3 lit. b).
§  3.
Decyzje o przyznaniu organizatorowi prawa użytkowania danego obiektu na cele wczasów dla dzieci i młodzieży mogą odnosić się tylko do tych obiektów wymienionych w § 1 pkt 2, które zostały objęte siecią obiektów i terenów wczasowych.
§  4.
1.
Wnioski o przyznanie prawa użytkowania obiektu szkolnego na cele wczasów dla dzieci i młodzieży składają organizatorzy bezpośrednio w tym wydziale oświaty i kultury, na którego terenie znajduje się obiekt.
2.
Fundatorzy "szkół-pomników Tysiąclecia", którzy w umowie fundacyjnej zastrzegli sobie prawo użytkowania wybudowanego własnymi środkami obiektu szkolnego na wczasy wakacyjne dla dzieci swych pracowników, zwolnieni są - na okres trwania umowy - od obowiązku składania wniosków, o których mowa w ust. 1.
3.
Obiekty przedszkolne mogą być przydzielone jedynie dla dzieci w wieku przedszkolnym, a w razie niezbędnej potrzeby również dla uczniów w wieku 7-8 lat.
§  5.
Wnioski, o których mowa w § 4 ust. 1, powinny być składane najpóźniej na cztery miesiące przed terminem rozpoczęcia wczasów w okresie ferii szkolnych i powinny zawierać następujące dane:
1)
adres obiektu lub też ogólnie wskazywać jego lokalizację na terenie powiatu (miasta, dzielnicy);
2)
projektowaną liczbę dzieci i personelu do zakwaterowania;
3)
wiek i płeć dzieci oraz miejsce stałego ich zamieszkania;
4)
dokładny okres użytkowania;
5)
imię, nazwisko i adres osoby upoważnionej do występowania w imieniu organizatora;
6)
poświadczenie wydziału oświaty i kultury właściwego dla siedziby organizatora, stwierdzające, że organizator figuruje w rejestrze organizatorów, oraz opinię tego wydziału w sprawie samego wniosku;
7)
inne dane, jeżeli zażąda ich wydział oświaty i kultury.
§  6.
1.
Szczegółowe warunki użytkowania obiektu (terenu) określa umowa zawarta pomiędzy wydziałem oświaty i kultury a organizatorem, sporządzona według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Umową może być objęty również pozostający w zarządzie i użytkowaniu szkoły inwentarz ruchomy. W sprawie użytkowania inwentarza ruchomego organizator zawiera umowę według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  7.
Po zawarciu umów określonych w § 6 wydział oświaty i kultury zobowiązany jest doręczyć organizatorowi kartę kwalifikacyjną obiektu (według wzoru określonego przez Ministerstwo Oświaty) oraz wprowadzić organizatora w użytkowanie obiektu, a kierownik (dyrektor) szkoły zobowiązany jest wprowadzić organizatora w użytkowanie ruchomości.
§  8.
1.
Umowa w sprawie użytkowania obiektu (terenu) wczasowego powinna przewidywać najwyżej 5-letni okres użytkowania wyłącznie w czasie ferii szkolnych.
2.
Umowa o użytkowanie obiektu (terenu) przedszkolnego powinna przewidywać jednorazowe jego użytkowanie w okresie przerwy w zajęciach w przedszkolu.
§  9.
Jeżeli z ważnych przyczyn nie można w danym roku kalendarzowym wprowadzić organizatora w użytkowanie obiektu, wydział oświaty i kultury obowiązany jest wskazać organizatorowi inny obiekt szkolny co najmniej na trzy miesiące przed przewidywanym terminem uruchomienia placówki. Zastępczy obiekt powinien pomieścić tę samą liczbę dzieci, jaka była przewidziana w obiekcie objętym umową.
§  10.
1.
Przed każdorazowym przejęciem obiektu szkolnego w użytkowanie należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, podpisany przez upoważnionego przedstawiciela organizatora oraz kierownika (dyrektora) szkoły. Jeżeli przedmiotem użytkowania ma być również inwentarz ruchomy, należy go objąć protokołem zdawczo-odbiorczym.
2.
W protokole zdawczo-odbiorczym należy podać wartość przekazywanego majątku, ustaloną na podstawie spisu z natury i księgi inwentarzowej. Spis z natury sporządza się w obecności upoważnionych osób w oddzielnych zestawieniach dla nieruchomości i w oddzielnych dla inwentarza ruchomego. W uwagach do poszczególnych pozycji spisu z natury należy również podawać cechy szczególne przekazywanych nieruchomości, pomieszczeń, środków trwałych, inwentarza, dotyczące np. stanu zniszczenia, stopnia używalności, braków itp.
3.
Protokół zdawczo-odbiorczy, sporządzony przed wejściem organizatora w posiadanie obiektu i inwentarza ruchomego, jest jednocześnie podstawowym dokumentem przy zdawaniu majątku szkole po zakończeniu wczasów dziecięcych.
4.
Wszelkie wycenione różnice na niekorzyść szkoły między ilością lub jakością przejętego na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego majątku szkoły a ilością lub jakością tego majątku zdanego na podstawie tego protokołu po zakończeniu turnusu wczasowego - powinny być wyrównane przez organizatora w naturze, na jego koszt i jego staraniem, w terminie umożliwiającym normalne rozpoczęcie zajęć szkolnych. Organizator zobowiązany jest również do wykonania w obiekcie prac porządkowych w celu umożliwienia podjęcia przez szkołę normalnych zajęć po feriach szkolnych.
§  11.
1.
Umowy o użytkowanie obiektów (terenów) wczasowych, zawarte przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia, pozostają w mocy do czasu ich wygaśnięcia, a ewentualne wpływy, które szkoła otrzyma na podstawie tych umów, powinny być zarachowane na dochód budżetowy właściwej rady narodowej.
2.
Uregulowany niniejszym zarządzeniem tryb postępowania przy przyznawaniu organizatorom prawa użytkowania obiektów i terenów na cele wczasów dla dzieci i młodzieży oraz zasady i warunki ich użytkowania należy wprowadzać w miarę wygasania umów zawartych przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia oraz zakończyć do dnia 1 stycznia 1970 r.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

(Wzór)

UMOWA

zawarta w dniu ................... 19... r. pomiędzy Wydziałem

Oświaty i Kultury Prezydium ................... Rady Narodowej

w ................. reprezentowanym przez ....................

a organizatorem wczasów dla dzieci i młodzieży ...............

..............................................................

(wymienić jego pełną nazwę i adres)

reprezentowanym przez ........................................

w sprawie przyznania prawa użytkowania .......................

..............................................................

(pełna nazwa i adres obiektu szkolnego)

na cele wczasów dla dzieci i młodzieży.

§ 1. Wydział Oświaty i Kultury przekazuje, a ..............

..............................................................

(nazwa organizatora)

przejmuje w użytkowanie ......................................

(nazwa i adres obiektu szkolnego)

z następującymi pomieszczeniami i otoczeniem (określić

budynki, pomieszczenia i otoczenie):

1) ...........................................................

2) ...........................................................

3) ...........................................................

4) ...........................................................

§ 2. Umowa niniejsza zawarta zostaje na niżej wymienione

okresy:

1) rok szkolny 19.........., ferie szkolne ...................

2) rok szkolny 19.........., ferie szkolne ...................

3) rok szkolny 19.........., ferie szkolne ...................

4) rok szkolny 19.........., ferie szkolne ...................

5) rok szkolny 19.........., ferie szkolne ...................

§  3.
Szczegółowe dane o liczbie miejsc, pomieszczeń i minimum wymagań sanitarnych określa "karta kwalifikacyjna obiektu (terenu) wczasowego" i dołączony do niej protokół kwalifikacji, jakie każdorazowo zostaną przesłane organizatorowi najpóźniej na 3 miesiące przed rozpoczęciem wczasów.
§  4.
Wydział Oświaty i Kultury zobowiązuje się umożliwić organizatorowi wczasów terminowe wejście w użytkowanie umownych pomieszczeń i terenów szkolnych, oddając je w stanie czystym i pod względem sanitarnym bez zastrzeżeń. Jeżeli z ważnych przyczyn organizator nie zostanie wprowadzony w użytkowanie obiektu, Wydział Oświaty i Kultury zobowiązuje się wskazać organizatorowi inny obiekt szkolny co najmniej na trzy miesiące przed przewidywanym terminem uruchomienia placówki. Obiekt ten powinien pomieścić tę samą liczbę dzieci, jaka była przewidziana w obiekcie objętym umową.
§  5.
Przygotowanie obiektu szkolnego do użytkowania go na cele wczasów dziecięcych (zebranie i zmagazynowanie sprzętu szkolnego, ustawienie sprzętu kolonijnego), jak też przygotowanie obiektu szkolnego po zakończeniu wczasów do rozpoczęcia zajęć szkolnych odbywa się całkowicie staraniem i na koszt organizatora.
§  6.
Organizator wczasów dziecięcych zobowiązuje się do wykonania własnym staraniem i na własny koszt wszelkich drobnych remontów i adaptacji wymaganych przepisami sanitarnymi oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny ogólnej w zakresie niezbędnym do prowadzenia wczasów dla dzieci i młodzieży.

Wymienione remonty i ewentualne adaptacje określa protokół kwalifikacyjny dołączony do karty kwalifikacyjnej obiektu (terenu) wczasowego.

§  7.
Organizator wczasów dziecięcych pokrywa wszystkie koszty związane z eksploatacją obiektu szkolnego na wczasy dziecięce, jak koszty zużycia energii elektrycznej, gazu, wody, wywozu śmieci, za okres trwania wczasów.
§  8.
W pozostałych sprawach związanych z trybem postępowania i warunkami użytkowania obiektu szkolnego na wczasy dziecięce obie strony obowiązują przepisy zawarte w zarządzeniach Ministra Oświaty z dnia 26 lutego 1965 r. w sprawie kwalifikacji obiektów i zasad tworzenia powiatowych sieci obiektów i terenów wczasowych na cele sezonowych placówek wczasów dla dzieci i młodzieży (Monitor Polski Nr 12, poz. 45) oraz z dnia 26 lutego 1965 r. w sprawie trybu postępowania przy stawianiu wniosków o przyznanie prawa użytkowania obiektów szkolnych oraz zasad i warunków ich użytkowania na cele wczasów dla dzieci i młodzieży (Monitor Polski Nr 12, poz. 46).

Sprawy sporne, jakie wyniknąć mogą na tle wykonywania niniejszej umowy, rozstrzygają komisje arbitrażowe lub sądy powszechne w zakresie ich właściwości.

§  9.
Umowa może być wypowiedziana przez każdą ze stron, nie później jednak niż na 6 miesięcy przed terminem rozpoczęcia wczasów.
§  10.
Umowa niniejsza sporządzona została w 3 jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla: Kierownictwa (Dyrekcji) Szkoły ....... Wydziału Oświaty i Kultury ...... oraz organizatora .......

Pieczęć i podpisy: Pieczęć i podpisy

1) Wydział Oświaty i Kultury organizatora wczasów.

............................ ......................

2) Kierownik (dyrektor) szkoły ......................

.............................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

(Wzór)

UMOWA

zawarta w dniu ............. pomiędzy Kierownictwem (Dyrekcją)

Szkoły .............. reprezentowanym przez Ob. .............,

a organizatorem wczasów dla dzieci i młodzieży ..............,

reprezentowanym przez Ob. ....................................

w sprawie użytkowania inwentarza ruchomego szkolnego

przez uczestników placówki wczasowej.

§ 1. Kierownictwo (Dyrekcja) Szkoły oddaje, a

.............. przyjmuje w użytkowanie na okres od .............. do ................ inwentarz ruchomy szkolny objęty załącznikiem do niniejszej umowy.

§ 2. Organizator zobowiązuje się zwrócić Kierownictwu

(Dyrekcji) Szkoły objęte załącznikiem środki trwałe i

inwentarz szkolny w ilości przyjętej i w stanie nie gorszym od

przyjętego.

Podpis Podpis organizatora

kierownika (dyrektora) szkoły ........................

............................ ........................

Załącznik 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.12.46

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb postępowania przy stawianiu wniosków o przyznanie prawa użytkowania obiektów szkolnych oraz zasady i warunki ich użytkowania na cele wczasów dla dzieci i młodzieży.
Data aktu: 26/02/1965
Data ogłoszenia: 09/03/1965
Data wejścia w życie: 09/03/1965