Współpraca organów i jednostek organizacyjnych resortów zdrowia i opieki społecznej oraz rolnictwa w zakresie zwalczania niektórych chorób zakaźnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ ROLNICTWA
z dnia 24 kwietnia 1964 r.
w sprawie współpracy organów i jednostek organizacyjnych resortów zdrowia i opieki społecznej oraz rolnictwa w zakresie zwalczania niektórych chorób zakaźnych.

Na podstawie art. 24 ustawy z dnia 13 listopada 1963 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych (Dz. U. Nr 50, poz. 279) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organy i jednostki organizacyjne resortów zdrowia i opieki społecznej oraz rolnictwa współpracują w zakresie zwalczania chorób zakaźnych lub zakażeń, które drogą naturalną przenoszone są ze zwierząt kręgowych na ludzi i z ludzi na zwierzęta kręgowe, co dotyczy w szczególności następujących chorób:
1)
bruceloza,
2)
grzybica woszczynowa, strzygąca, drobnozarodnikowa,
3)
nosacizna
4)
papuzia choroba i inne ornitozy,
5)
pryszczyca,
6)
riketsjoza (gorączka Q),
7)
różyca,
8)
salmonelozy,
9)
świerzb,
10)
tasiemczyce, a w szczególności wywołane przez Taenia solium, Taenia saginata, Diphyllobothrium latum i Echinococcus granulosus oraz choroby wywołane przez larwy tasiemca,
11)
tularemia,
12)
wąglik,
13)
wiosenno-letnie kleszczowe zapalenie mózgu i inne postacie zapalenia mózgu,
14)
włośnica,
15)
wścieklizna,
16)
żółtaczka zakaźna, krętkowa i inne zakażenia krętkowe - leptospirozy.
2.
W zakresie zwalczania chorób, o których mowa w ust. 1, współpracują:
1)
Główny Inspektor Sanitarny - z Ministrem Rolnictwa,
2)
wojewódzcy inspektorzy sanitarni (inspektorzy sanitarni miast wyłączonych z województw) - z wojewódzkimi lekarzami weterynarii,
3)
powiatowi (miejscy, dzielnicowi) i portowi inspektorzy sanitarni - z powiatowymi (miejskimi, dzielnicowymi) lekarzami weterynarii,
4)
Państwowy Zakład Higieny, Instytut Medycyny Morskiej oraz Instytut Medycyny Pracy i Higieny Wsi - z Instytutem Weterynarii.
§  2.
Współpraca Głównego Inspektora Sanitarnego z Ministrem Rolnictwa obejmuje:
1)
ustalenie ogólnej polityki w zakresie zwalczania chorób określonych w § 1 ust. 1,
2)
wymianę informacji epidemiologicznych i epizootiologicznych oraz zbiorowych opracowań statystycznych,
3)
uzgadnianie zarządzeń, instrukcji i wytycznych,
4)
ustalenie problematyki z zakresu oświaty sanitarnej i koordynowanie działalności wydawniczej w tym zakresie,
5)
organizowanie wspólnych narad,
6)
ustalenie zasad szkolenia pracowników zatrudnionych w podległych jednostkach.
§  3.
Współpraca wojewódzkiego inspektora sanitarnego (inspektora sanitarnego miasta wyłączonego z województwa) z wojewódzkim lekarzem weterynarii (lekarzem weterynarii miasta wyłączonego z województwa) obejmuje:
1)
wymianę informacji epidemiologicznych, epizootiologicznych oraz danych statystycznych,
2)
ustalanie szczegółowych zasad współpracy i wzajemnego współdziałania podległych bądź nadzorowanych jednostek organizacyjnych,
3)
opracowywanie kompleksowych planów likwidacji ognisk chorób zakaźnych lub zakażeń, występujących na obszarze województwa (miasta wyłączonego z województwa), planów zapobiegania tym chorobom i zakażeniom oraz nadzorowanie realizacji tych planów,
4)
wzajemne przekazywanie sobie wniosków i postulatów w sprawach, w których zachodzi potrzeba wydania przez organ współpracujący zarządzenia lub decyzji, z tym że organ ten niezwłocznie rozpatruje wniosek lub postulat i powiadamia o zajętym stanowisku,
5)
inicjowanie, organizowanie i nadzorowanie wykonania wspólnie podejmowanej działalności w zakresie zwalczania chorób zakaźnych i zakażeń,
6)
ustalanie i uzgadnianie problematyki oświaty sanitarnej.
§  4.
Współpraca powiatowego (miejskiego, dzielnicowego) lub portowego inspektora sanitarnego z powiatowym (miejskim, dzielnicowym) lekarzem weterynarii obejmuje:
1)
bezzwłoczne przekazywanie informacji o:
a)
wykryciu ognisk chorób zakaźnych określonych w § 1 pkt 1 - 4, 6, 8, 10-12 i 14-16, a także ognisk wiosenno-letniego kleszczowego zapalenia mózgu,
b)
wykryciu pierwszego na obszarze powiatu (miasta stanowiącego powiat) ogniska pryszczycy,
c)
stwierdzeniu włośni lub wągrów w mięsie zwierząt,
2)
współdziałanie przy opracowywaniu ognisk chorób lub zakażeń pod względem epidemiologiczno-epizootiologicznym oraz przy ustalaniu planów likwidowania ognisk i zapobiegania ich powstawaniu,
3)
inicjowanie wspólnych akcji szerzenia oświaty sanitarnej.
§  5.
Współpraca Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Medycyny Morskiej i Instytutu Medycyny Pracy i Higieny Wsi z Instytutem Weterynarii obejmuje:
1)
wymianę informacji dotyczących planów badań naukowych oraz metodyki pracy laboratoryjnej,
2)
wzajemne udostępnianie sobie materiałów do badań naukowych oraz wyników tych badań,
3)
wspólne opracowywanie zagadnień w zakresie zwalczania chorób i zakażeń mających znaczenie w skali krajowej,
4)
wspólne prowadzenie kompleksowych badań ognisk przyrodniczych chorób i zakażeń,
5)
organizowanie wspólnych kursów i konferencji naukowych oraz wymiana wykładowców i pomocy naukowych.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024