Dokumentacja przemiału gospodarczego zbóż i przemiału umownego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU ORAZ MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 lutego 1964 r.
w sprawie dokumentacji przemiału gospodarczego zbóż i przemiału umownego.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 oraz z 1956 r. Nr 54, poz. 244), art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) oraz § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 1 lipca 1954 r. w sprawie przekazania Ministrowi Skupu uprawnień do wydawania przepisów o przemiale zbóż (Monitor Polski Nr A-64, poz. 833) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Młyny, kaszarnie, wiatraki i samodzielne śrutowniki dokonujące przemiału gospodarczego zbóż oraz punkty wymiany zboża na produkty przemiału obowiązane są prowadzić dokumentację tego przemiału - pełną lub uproszczoną.
2.
Pełną dokumentację przemiału gospodarczego zbóż prowadzą młyny i kaszarnie gospodarcze, pozostające w zarządzie i użytkowaniu prezydiów rad narodowych lub przedsiębiorstw im podległych i innych jednostek gospodarki uspołecznionej.
3.
Uproszczoną dokumentację przemiału gospodarczego zbóż prowadzą:
1)
wiatraki i samodzielne śrutowniki gospodarcze oraz punkty wymiany zboża na produkty przemiału,
2)
młyny i kaszarnie gospodarcze pozostające w zarządzie i użytkowaniu jednostek gospodarki nie uspołecznionej,
3)
młyny i kaszarnie, o których mowa w ust. 2, zwolnione od obowiązku prowadzenia pełnej dokumentacji - zgodnie z § 2.
4.
Dokumentację przemiału gospodarczego zbóż w młynach i kaszarniach Centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego stanowią dokumenty ustalone odrębnymi przepisami o prowadzeniu dokumentacji przemiału handlowego oraz kwitariusze przemiałowe, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1.
§  2.
1.
Młyny i kaszarnie, o których mowa w § 1 ust. 2, mogą być zwolnione od obowiązku prowadzenia pełnej dokumentacji przemiału gospodarczego zbóż, jeżeli nie dokonują przemiałów umownych (§ 4), a zwolnienie od tego obowiązku uzasadnione jest potrzebą zmniejszenia pracochłonności w dokumentowaniu tego przemiału.
2.
Decyzje o zwolnieniu młynów i kaszarni od obowiązku prowadzenia pełnej dokumentacji przemiału wydają:
1)
w odniesieniu do młynów i kaszarni zgrupowanych w rejonowych przedsiębiorstwach młynów gospodarczych oraz innych przedsiębiorstwach państwowych przemysłu terenowego - dyrektorzy tych przedsiębiorstw;
2)
w odniesieniu do młynów i kaszarni pozostających w zarządzie i użytkowaniu państwowych gospodarstw rolnych i rybackich oraz przedsiębiorstw przemysłu rolnego - dyrektorzy zjednoczeń, w których te przedsiębiorstwa są zgrupowane;
3)
w odniesieniu do pozostałych młynów i kaszarni - kierownicy właściwych do spraw przemysłu organów prezydiów powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty, dzielnicowych) rad narodowych.
3.
Zwolnienie od obowiązku prowadzenia pełnej dokumentacji może nastąpić na wniosek:
1)
kierownika młyna lub kaszarni - odnośnie do młynów i kaszarni, o których mowa w ust. 2 pkt 1,
2)
kierownika młyna lub kaszarni i jednostki zarządzającej danym zakładem produkcyjnym - odnośnie do młynów i kaszarni, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 3.
§  3.
1.
Młyny, kaszarnie, wiatraki i samodzielne śrutowniki prowadzące uproszczoną dokumentację przemiału gospodarczego zbóż obowiązane są do ustalania (wyliczania) wygospodarowanych oszczędności przemiałowych przez porównywanie faktycznego stanu zboża i produktów przemiału z ich stanem książkowym.
2.
Wyliczenie oszczędności przemiałowych powinno być przeprowadzone przy zakładaniu dokumentacji ustalonej zarządzeniem, a następnie:
1)
co najmniej raz w miesiącu w młynach, kaszarniach, wiatrakach i samodzielnych śrutownikach pozostających w zarządzie i użytkowaniu prezydiów rad narodowych i innych jednostek gospodarki uspołecznionej oraz w punktach wymiany zboża na produkty przemiału, świadczących jednocześnie usługi w zakresie śrutowania zboża,
2) 1
co najmniej raz na pół roku w młynach, kaszarniach, wiatrakach i samodzielnych śrutownikach jednostek gospodarki nie uspołecznionej.
3.
Wyliczenie oszczędności przemiałowych powinno być udokumentowane protokołem, stwierdzającym faktyczny i ewidencyjny stan zboża i produktów przemiału na dzień wyliczenia oszczędności przemiałowych oraz stan ilościowy wygospodarowanych oszczędności.
4.
Do protokołu powinny być dołączone spisy zbóż i produktów przemiału znajdujących się w młynie, kaszarni, wiatraku lub samodzielnym śrutowniku na dzień wyliczenia oszczędności przemiałowych, wyliczenia stanu ewidencyjnego zbóż i produktów przemiału oraz wyliczenia oszczędności przemiałowych, sporządzone oddzielnie dla każdego rodzaju zboża.
5.
Szczegółowe zasady wyliczania oszczędności przemiałowych oraz sposób sporządzania protokołu określi Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w odrębnej instrukcji.
§  4.
Młyny, kaszarnie, wiatraki i samodzielne śrutowniki pozostające w zarządzie i użytkowaniu prezydiów rad narodowych lub przedsiębiorstw im podległych, które dokonują przemiału zboża na zlecenie przedsiębiorstw Centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego oraz zboża dostarczonego do wymiany na pieczywo (przemiał umowny), obowiązane są prowadzić odrębną dokumentację tego przemiału.
§  5.
1.
Pełną dokumentację przemiału gospodarczego zbóż stanowią:
1)
kwitariusze przemiałowe,
2)
raporty techniczno-przemiałowe,
3)
zestawienia zbiorczych dziennych kwitów przemiałowych,
4)
kwity "magazyn przyjmie" i "magazyn wyda",
5)
miesięczne zestawienia obrotu zbożem i produktami przemiału.
2. 2
Uproszczoną dokumentację przemiału gospodarczego zbóż stanowią:
1)
w młynach, kaszarniach, wiatrakach i samodzielnych śrutownikach, pozostających w zarządzie i użytkowaniu prezydiów rad narodowych lub przedsiębiorstw im podległych oraz innych jednostek gospodarki uspołecznionej:
a)
kwitariusze przemiałowe,
b)
rejestry przemiałowe,
c)
rejestry oszczędności przemiałowych,
d)
kwity "magazyn przyjmie" i "magazyn wyda",
e)
dokumenty z wyliczenia oszczędności przemiałowych;
2)
w młynach, kaszarniach, wiatrakach i samodzielnych śrutownikach, pozostających w zarządzie i użytkowaniu jednostek gospodarki nie uspołecznionej:
a)
kwitariusze przemiałowe,
b)
księgi przemiałowe,
c)
księgi magazynowe,
d)
dokumenty z wyliczenia oszczędności przemiałowych;
3)
w punktach wymiany zboża na produkty przemiału:
a)
kwitariusze przemiałowe,
b)
rejestry przemiałowe,
c)
kwity "magazyn przyjmie" i "magazyn wyda"

oraz w razie prowadzenia samodzielnych śrutowników odrębne:

d)
kwitariusze przemiałowe,
e)
rejestry przemiałowe,
f)
rejestry oszczędności przemiałowych,
g)
dokumenty z wyliczenia oszczędności przemiałowych jako dokumentacja usług świadczonych w zakresie śrutowania zboża.
3.
Dokumentację przemiału zboża zlecanego przez przedsiębiorstwa Centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego (przemiał umowny) stanowią:
1)
kwity "magazyn przyjmie" i "magazyn wyda",
2)
raporty techniczno-przemiałowe,
3)
miesięczne zestawienia obrotu zbożem i produktami przemiału,

prowadzone odrębnie dla tego przemiału.

4.
Dokumentację przemiału zboża dostarczanego do wymiany na pieczywo (przemiał umowny) stanowią:
1)
raporty wymiany zboża na pieczywo,
2)
raporty techniczno-przemiałowe,
3)
miesięczne zestawienia obrotu zbożem i produktami przemiału

odrębne dla tego przemiału oraz dokumenty określone w przepisach regulujących wymianę zboża na pieczywo i sposób prowadzenia jej dokumentacji.

5.
W młynach, w których przyjmowanie zboża do przemiału, wypełnianie kwitów przemiałowych i wydawanie produktów przemiału dokonywane jest w odrębnych pomieszczeniach, obsługiwanych przez różne osoby, można wprowadzić dodatkowe wewnętrzne dokumenty pomocnicze, np. kwit "magazyn przyjmie" - pod warunkiem że jednostki zarządzające tymi młynami ustalą szczegółowe zasady sporządzania i obiegu tych dokumentów.
§  6.
1.
Zwalnia się młyny, kaszarnie, wiatraki, samodzielne śrutowniki gospodarcze i punkty wymiany zboża na produkty przemiału, pozostające w zarządzie i użytkowaniu prezydiów gromadzkich i miejskich w miastach nie stanowiących powiatów rad narodowych oraz rad narodowych osiedli, od obowiązku wydawania kwitów przychodowych i kwitów "magazyn przyjmie" - jako dowodów pobrania opłat za przemiał gospodarczy zbóż oraz opłat za wymianę zboża na pieczywo.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 dowodem pobrania opłat za przemiał gospodarczy zbóż oraz opłat za wymianę zboża na pieczywo jest odpowiednio kwit przemiałowy lub raport wymiany zboża na pieczywo, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 lub ust. 4 pkt 1.
3.
Jednostki zarządzające młynami gospodarczymi i punktami wymiany zboża na produkty przemiału ustalą we własnym zakresie tryb postępowania w razie dokonywania przemiału zboża za opłatą, która ma być regulowana w drodze inkasa bankowego lub przelewem.
§  7.
1.
Kwitariusze przemiałowe są drukami ścisłego zarachowania.
2. 3
Kwitariusze przemiałowe, raporty techniczno-przemiałowe, księgi przemiałowe oraz rejestry przemiałowe powinny być prowadzone oddzielnie dla każdego rodzaju przemielanego zboża.
3.
Każdy dokument przemiałowy powinien być oznaczony w szczególności nazwą młyna, numerem kolejnym dokumentu i datą jego sporządzenia.
4.
Szczegółowe zasady prowadzenia dokumentacji przemiału gospodarczego zbóż i przemiału umownego oraz sporządzania i obiegu dokumentów, o których mowa w § 5, określi Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z Ministrem Finansów w odrębnej instrukcji.
§  8.
Tracą moc:
1)
instrukcja Ministra Skupu z dnia 10 grudnia 1956 r. w sprawie dokumentacji przemiału gospodarczego zbóż oraz ewidencji zapasów zbóż i produktów przemiału,
2)
zarządzenie Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 4 grudnia 1957 r. w sprawie zasad prowadzenia uproszczonej dokumentacji przemiału gospodarczego zbóż.
§  9. 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1965 r.
1 § 3 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 19 listopada 1968 r. (M.P.68.49.341) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1969 r.
2 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 19 listopada 1968 r. (M.P.68.49.341) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1969 r.
3 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 19 listopada 1968 r. (M.P.68.49.341) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1969 r.
4 § 9 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 8 lipca 1964 r. (M.P.64.45.216) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 lipca 1964 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024