Przeprowadzanie kontroli zapasów przez jednostki zbytu.

UCHWAŁA Nr 48
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 lutego 1964 r.
w sprawie przeprowadzania kontroli zapasów przez jednostki zbytu.

§  1.
1.
Wymienione w załączniku do uchwały jednostki organizacyjne, zwane w dalszym ciągu "jednostkami zbytu" - każda w zakresie swojej właściwości - przeprowadzają w razie potrzeby kontrolę posiadanych przez przedsiębiorstwa państwowe zapasów surowców, materiałów i półfabrykatów, nabytych na cele zaopatrzenia materiałowo-technicznego.
2.
Jednostki zbytu mogą upoważnić do przeprowadzania kontroli (ust. 1) podległe jednostki organizacyjne zbytu oraz hurtownie wielobranżowe zajmujące się sprzedażą przedmiotów wchodzących w zakres działalności jednostek zbytu.
3.
Upoważnia się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do dokonywania zmian listy jednostek organizacyjnych, które stosownie do ust. 1 upoważnione są do przeprowadzania kontroli.
§  2.
1.
Kontrole należy przeprowadzać na podstawie:
1)
analizy danych statystycznych zawartych w obowiązującej sprawozdawczości statystycznej,
2)
własnych materiałów statystycznych i ewidencyjnych,
3)
zawartych w zamówieniach odbiorców informacji o stanie zapasów i wielkości zużycia,
4)
wyników bezpośrednich lustracji w zakładach odbiorców.
2.
Kontrole, o których mowa w ust. 1, powinny obejmować badanie zasadności posiadanych zapasów, prawidłowości ich magazynowania oraz upłynniania zbędnych i nadmiernych zapasów (sprzedaż, zużycie na własne potrzeby lub likwidacja).
3.
Czynności kontrolne powinny być przeprowadzane w obecności przedstawiciela przedsiębiorstwa kontrolowanego. Wyniki kontroli powinny być ujęte protokołem podpisanym przez osoby, które przeprowadzały kontrolę, oraz przez przedstawiciela przedsiębiorstwa kontrolowanego.
4.
Odpis protokołu doręcza się przedsiębiorstwu kontrolowanemu i przesyła do wiadomości jego jednostce nadrzędnej.
§  3.
1.
W razie stwierdzenia (§ 2), że przedsiębiorstwo posiada nadmierne zapasy określonych surowców, materiałów i półfabrykatów, jednostka zbytu może wydać decyzję o ograniczeniu lub czasowym wstrzymaniu dostaw takich przedmiotów.
2.
W razie stwierdzenia, że przedsiębiorstwo posiada zbędne zapasy surowców, materiałów i półfabrykatów, które do dnia kontroli nie zostały w trybie obowiązujących przepisów zgłoszone do upłynnienia, jednostka zbytu wyda decyzję nakazującą przekazanie tych przedmiotów wskazanym jednostkom gospodarki uspołecznionej.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 2, przekazanie surowców, materiałów i półfabrykatów następuje po cenach ustalonych zgodnie z przepisami uchwały nr 4 Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1964 r. w sprawie cen stosowanych przy upłynnianiu artykułów nabytych przez jednostki gospodarki uspołecznionej na cele własnego zaopatrzenia materiałowo-technicznego (Monitor Polski Nr 5, poz. 23), z tym jednak że przedsiębiorstwo sprzedające powinno odprowadzić 50% zrealizowanej z tytułu sprzedaży należności do budżetu centralnego. Minister Finansów określi tryb odprowadzania powyższych kwot do budżetu centralnego.
4.
Decyzja (ust. 1) powinna zawierać:
1)
oznaczenie jednostki zbytu, która ją wydaje,
2)
datę wydania decyzji i podpisy osób upoważnionych do składania oświadczeń w imieniu jednostki zbytu,
3)
powołanie niniejszej uchwały jako podstawy prawnej,
4)
oznaczenie jednostki kontrolowanej oraz dostawcy, który ma ograniczyć lub wstrzymać dostawę dla jednostki kontrolowanej, albo też oznaczenie jednostki, której zapasy mają być przekazane,
5)
okres, w jakim ograniczenie lub wstrzymanie dostaw powinno być stosowane,
6)
zmiany ilości surowców, materiałów i półfabrykatów i terminów dostaw, jakie strony obowiązane są wprowadzić do umowy,
7)
pouczenie, że przedsiębiorstwo kontrolowane może w ciągu 7 dni od doręczenia decyzji wnieść do jednostki zbytu sprzeciw, podając w nim powody, dla których decyzję uważa za niesłuszną. Odpis sprzeciwu przedsiębiorstwo obowiązane jest przesłać jednocześnie dostawcy.
5.
Do decyzji należy dołączyć uzasadnienie zawierające w szczególności dane co do stwierdzonego stanu zapasów posiadanych przez przedsiębiorstwo, dla którego dostawy zostają ograniczone lub czasowo wstrzymane, i co do przewidywanego ich zużycia w okresie objętym decyzją (ust. 4 pkt 5).
6.
Decyzje o ograniczeniu lub czasowym wstrzymaniu dostawy należy doręczyć:
1)
przedsiębiorstwu kontrolowanemu oraz jego jednostce nadrzędnej,
2)
bankowi, który finansuje to przedsiębiorstwo,
3)
dostawcy, który zawarł umowę dostawy z tym przedsiębiorstwem, a gdy chodzi o artykuły rozdzielane - jednostce, której złożono zamówienie, a jeżeli decyzja nakazuje przekazanie zbędnych zapasów - jednostce, która została wyznaczona jako przejmująca te zapasy.
§  4.
1.
W razie wniesienia sprzeciwu (§ 3 ust. 4 pkt 7) jednostka zbytu po jego rozpatrzeniu wydaje nową decyzję utrzymującą w mocy decyzję wydaną po raz pierwszy, zmieniającą ją lub uchylającą.
2.
Przepisy § 3 ust. 4 pkt 1-6, ust. 5 i 6 stosuje się odpowiednio.
§  5.
1.
Decyzje o ograniczeniu lub czasowym wstrzymaniu dostaw są wykonalne po upływie 10 dni od daty doręczenia ich przedsiębiorstwu, dla którego dostawa miała być ograniczona lub czasowo wstrzymana. Jeżeli jednak dostawca został zawiadomiony o wniesieniu sprzeciwu (§ 4), ograniczenie lub czasowe wstrzymanie dostaw następuje dopiero w dniu doręczenia dostawcy nowej decyzji (§ 4 ust. 1).
2.
Jeżeli stosownie do ust. 1 decyzja jest wykonalna, prawa i obowiązki stron określa § 85 ogólnych warunków dostaw w obrocie krajowym (załącznik nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 2 kwietnia 1962 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej - Monitor Polski Nr 34, poz. 172).
3.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do decyzji w sprawie przekazania zbędnych zapasów.
§  6.
1.
W razie nieuwzględnienia sprzeciwu (§ 4) przedsiębiorstwo może wnieść odwołanie do organu nadzorującego jednostkę zbytu, zawiadamiając o tym swoją jednostkę nadrzędną.
2.
Organ, do którego wpłynęło odwołanie, nie później niż w ciągu 2 tygodni od jego otrzymania, utrzymuje w mocy decyzję jednostki zbytu, zmienia ją lub uchyla powiadamiając o tym jednostki określone w § 3 ust. 6.
3.
Organ nadzorujący jednostkę zbytu obowiązany jest uchylić decyzję w razie stwierdzenia, że podane przez jednostkę zbytu w uzasadnieniu decyzji powody ograniczenia lub czasowego wstrzymania dostaw nie odpowiadały stanowi faktycznemu lub były niewystarczające do wydania decyzji.
§  7.
1.
W zakresie przedmiotów rozdzielanych, na które przedsiębiorstwo otrzymało przydział, przedsiębiorstwo przesyła odpis odwołania (§ 6 ust. 1) również nadzorującemu go ministrowi lub przewodniczącemu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (przedsiębiorstwa planu terenowego).
2.
Organ nadzorujący jednostkę zbytu przed wydaniem postanowienia (§ 6 ust. 2) utrzymującego lub zmieniającego decyzję jednostki zbytu powinien porozumieć się z ministrem lub przewodniczącym prezydium wojewódzkiej rady narodowej, o których mowa w ust. 1.
§  8.
W razie uchylenia lub zmiany decyzji jednostki zbytu, jednostka ta obowiązana jest natychmiast spowodować wykonanie wstrzymanych dostaw, a jeżeli na skutek wydania uchylonej następnie decyzji o wstrzymaniu dostaw nie mogła być zawarta umowa dostawy artykułów objętych rozdzielnikiem lub asygnatą - jednostka ta powinna spowodować zawarcie takiej umowy.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  1

WYKAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH UPOWAŻNIONYCH DO PRZEPROWADZANIA KONTROLI ZAPASÓW

Lp. Nazwa jednostki organizacyjnej upoważnionej do przeprowadzania kontroli zapasów Nazwa organu nadzorującego
1 Centrala Zbytu Stali "Centrostal" Zjednoczenie Hutnictwa Żelaza i Stali
2 Centrala Handlowa Metali Nieżelaznych Zjednoczenie Górniczo-Hutnicze Metali Nieżelaznych
3 Centrala Zbytu Węgla Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
4 Centrala Handlowa Przemysłu Wyrobów Metalowych "Metalzbyt" Zjednoczenie Przemysłu Wyrobów Metalowych
5 Centrala Zbytu Artykułów Technicznych "Technozbyt" Ministerstwo Przemysłu Lekkiego
6 Centrala Zbytu Drewna Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
7 Biuro Zbytu Obrabiarek i Narzędzi Zjednoczenie Przemysłu Obrabiarek i Narzędzi
8 Biuro Sprzedaży Artykułów Ściernych Zjednoczenie Przemysłu Obrabiarek i Narzędzi
9 Biuro Zbytu Łożysk Tocznych Zjednoczenie Sprzętu Przemysłu Precyzyjnego
10 Biuro Sprzedaży Kabli i Przewodów Zjednoczenie Przemysłu Kabli i Sprzętu Elektrotechnicznego
11 Biuro Sprzedaży Maszyn i Aparatów Elektrycznych Zjednoczenie Przemysłu Maszyn i Aparatów Elektrycznych
12 Zjednoczenie Przemysłu Nieorganicznego Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
13 Zjednoczenie Przemysłu Organicznego i Tworzyw Sztucznych "Erg" Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
14 Zjednoczenie Przemysłu Syntezy Chemicznej Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
15 Zjednoczenie Przemysłu Farb i Lakierów Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
16 Zjednoczenie Przemysłu Gumowego Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
17 Biuro Sprzedaży Wyrobów Odlewniczych "Centrodlew" Zjednoczenie Przemysłu Wyrobów Odlewniczych
18 Biuro Zbytu Sprzętu Motoryzacyjnego "Behamot" Zjednoczenie Przemysłu Motoryzacyjnego
19 Biuro Zbytu Sprzętu Teleradiotechnicznego Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego
20 Biuro Zbytu Cementu Biuro Zbytu i Organizacji Przewozów Cementu, Wapna i Gipsu
21 Centrala Materiałów Budowlanych Centrala Zaopatrzenia Materiałowego Przemysłu Budowlanego
22 Zjednoczenie Przemysłu Kruszyw i Surowców Mineralnych Zjednoczenie Przemysłu Kruszyw, Kamienia Budowlanego i Surowców Mineralnych (Biuro Koordynacji Zbytu "Kruszzbyt")
23 Zjednoczenie Przemysłu Celulozowo-Papierniczego (w zakresie papieru i wyrobów papierniczych) Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
24 Centrala Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" (w zakresie zboża i przetworów zbożowych) Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu
25 Zjednoczenie Przemysłu Cukierniczego (w zakresie ziarna kakaowego) Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu
26 Zjednoczenie Przemysłu Cukrowniczego (w zakresie cukru i kwasu cytrynowego) Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu
27 Zjednoczenie Przemysłu Spirytusowego (w zakresie spirytusu) Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu
28 Biuro Zbytu Części Samochodowych Zjednoczenie Zaplecza Technicznego Motoryzacji
29 Biuro Zbytu Sprzętu i Porcelany Elektrotechnicznej "Elektrosprzęt" Zjednoczenie Przemysłu Kabli i Sprzętu Elektrotechnicznego
30 Centrala Handlowo-Techniczna Sprzętu Pożarniczego i Ochronnego Urząd Gospodarki Materiałowej
31 Biuro Zbytu Szkła Zjednoczenie Przemysłu Szklarskiego i Ceramicznego "Vitrocer"
32 Centrala Zaopatrzenia Przemysłu Poligraficznego «Technograf» (w zakresie materiałów i surowców poligraficznych oraz części zamiennych do maszyn poligraficznych) Zjednoczenie Przemysłu Graficznego
33 Biuro Zbytu Wapna i Gipsu Biuro Zbytu i Organizacji Przewozów Cementu, Wapna i Gipsu
34 Biuro Sprzedaży Armatury Przemysłowej Zjednoczenie Przemysłu Budowy Urządzeń Chemicznych
35 Centrala Handlowa Materiałów Ogniotrwałych Zjednoczenie Przemysłu Materiałów Ogniotrwałych
36 Biuro Zbytu Elementów Maszynowych "Elma" (w zakresie typowych elementów maszyn) Ministerstwo Przemysłu Maszynowego
37 Biuro Zbytu Okuć i Instalacji Budowlanych w Poznaniu Centrala Handlowa Elementów Wyposażenia Budownictwa "Metalplast"
38 Biuro Zaopatrzenia i Zbytu Części Zamiennych Taboru Kolejowego w Sosnowcu Zjednoczenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego
39 Zjednoczenie Przemysłu Ceramiki Budowlanej Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
40 Przedsiębiorstwo Zbytu Maszyn Budowlanych i Transportowych "BUMAR-ZBYT" Ministerstwo Przemysłu Maszynowego
41 Przedsiębiorstwo Kompletacji i Koordynacji Dostaw Przemysłu Betonów "Elbet" w Warszawie Zjednoczenie Przemysłu Betonów
42 Biuro Zbytu Materiałów Izolacji Budowlanej w Katowicach Zjednoczenie Przemysłu Izolacji Budowlanej
43 Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Technicznego Budownictwa "ZREMB" w Warszawie Zjednoczenie Mechanizacji Budownictwa "ZREMB"
44 Biuro Zbytu Stolarki Budowlanej "Stolbud" w Warszawie Zjednoczenie Przemysłu Stolarki Budowlanej
45 Centrala Handlu Artykułami Technicznymi "Elmet" Urząd Gospodarki Materiałowej
1 Załącznik:

-zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 26 czerwca 1964 r. (M.P.64.43.205) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 7 lipca 1964 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 28 sierpnia 1964 r. (M.P.64.59.277) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 1 września 1964 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 14 maja 1965 r. (M.P.65.26.130) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 27 maja 1965 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 21 stycznia 1966 r. (M.P.66.4.29) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 11 lutego 1966 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 10 listopada 1966 r. (M.P.66.64.308) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1967 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 10 listopada 1966 r. (M.P.66.64.308) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1967 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 30 grudnia 1970 r. (M.P.71.3.12) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 16 stycznia 1971 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 18 lutego 1971 r. (M.P.71.13.98) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 1 marca 1971 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.55.360) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 1 grudnia 1971 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Rady Gospodarki Materiałowej z dnia 30 sierpnia 1972 r. (M.P.72.44.237) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 18 września 1972 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 16 lutego 1977 r. (M.P.77.5.40) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 12 marca 1977 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 17 sierpnia 1977 r. (M.P.77.22.118) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 14 września 1977 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 25 stycznia 1978 r. w sprawie wprowadzenia zmian w wykazie jednostek organizacyjnych upoważnionych do przeprowadzania kontroli zapasów (M.P.78.3.16) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 14 lutego 1978 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 2 października 1980 r. w sprawie wprowadzenia zmian w wykazie jednostek organizacyjnych upoważnionych do przeprowadzania kontroli zapasów (M.P.80.26.143) z dniem 11 listopada 1980 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024