Powołanie oraz zakres działania Komitetu Nagród Państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki.

UCHWAŁA Nr 410
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1963 r.
w sprawie powołania oraz zakresu działania Komitetu Nagród Państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki.

§  1.
Powołuje się Komitet Nagród Państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki, zwany w dalszym ciągu "Komitetem".
§  2.
1. 1
Komitet składa się z Prezydium oraz sekcji specjalistycznych z dziedziny nauki, techniki oraz kultury i sztuki, a mianowicie:

z dziedziny nauki:

1)
Sekcja Nauk Społecznych,
2)
Sekcja Nauk Biologicznych,
3)
Sekcja Nauk Medycznych,
4)
Sekcja Nauk Matematyczno-Fizycznych, Chemicznych i Nauk o Ziemi,
5)
Sekcja Nauk Technicznych,

z dziedziny techniki:

6)
Sekcja Geologii (surowców), Górnictwa i Energetyki,
7)
Sekcja Metalurgii,
8)
Sekcja Budowy Maszyn i Elektrotechniki,
9)
Sekcja Chemii i Przemysłu Lekkiego,
10)
Sekcja Budownictwa,
11)
Sekcja Komunikacji i Łączności,
12)
Sekcja Rolnictwa, Leśnictwa i Przemysłu Spożywczego,

z dziedziny kultury i sztuki:

13)
Sekcja Literatury,
14)
Sekcja Sztuki.
2. 2
Prezes Rady Ministrów powołuje przewodniczącego Komitetu, jego zastępców, sekretarza Komitetu oraz członków Komitetu spośród reprezentantów poszczególnych dziedzin nauki, techniki, kultury i sztuki oraz spośród wybitnych działaczy społecznych. Uzupełnienia składu Komitetu w czasie jego kadencji dokonuje Prezes Rady Ministrów.
3.
Prezes Rady Ministrów wyznacza spośród członków Komitetu przewodniczących i sekretarzy sekcji.
4.
Przewodniczący Komitetu, jego zastępcy, sekretarz Komitetu, przewodniczący sekcji oraz członkowie Komitetu wyznaczeni przez Prezesa Rady Ministrów stanowią Prezydium Komitetu.
5.
W skład sekcji Komitetu wchodzą: przewodniczący sekcji, sekretarz oraz członkowie Komitetu powołani przez przewodniczącego Komitetu.
6.
Przewodniczący Komitetu może - w zależności od potrzeb i na podstawie uchwały Komitetu powziętej większością 2/3 członków - tworzyć dodatkowe sekcje.
7.
Kadencja członków Komitetu trwa 4 lata.
§  3.
1.
Nagrody państwowe w dziedzinie nauki i techniki stanowią wyróżnienie przez Państwo wybitnych osiągnięć naukowo-badawczych, konstruktorskich, projektowych, udoskonaleń procesów technologicznych lub organizacji pracy.
2.
Nagrody państwowe w dziedzinie kultury i sztuki stanowią wyróżnienie przez Państwo wybitnych osiągnięć w zakresie twórczości literackiej, teatralnej, muzycznej, plastycznej, filmowej i działalności kulturalnej. Nagrody mogą być przyznawane również za całokształt twórczości artystycznej lub działalności kulturalnej.
3.
Nagrody państwowe przyznawane są co 2 lata, w dniu święta państwowego 22 Lipca.
4.
Nagrody państwowe dzielą się na nagrody I i II stopnia i mogą być przyznawane indywidualnym osobom lub zespołom. Odznaczony otrzymuje: dyplom, odznakę i premię pieniężną.
5.
Wysokość ogólnej kwoty przeznaczonej w danym roku na nagrody państwowe oraz wysokość nagród ustala Prezes Rady Ministrów po wysłuchaniu opinii Prezydium Komitetu.
§  4.
1.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki i techniki mogą składać:
1)
placówki naukowo-badawcze,
2)
szkoły wyższe i wyższe szkoły zawodowe,
3)
organizacje naukowo-techniczne i towarzystwa naukowe,
4)
naczelne i centralne organy administracji państwowej,
5)
zjednoczenia i przedsiębiorstwa,
6)
branżowe związki zawodowe.
2.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie kultury i sztuki mogą składać:
1)
placówki naukowo-badawcze,
2)
szkoły wyższe i wyższe szkoły zawodowe,
3)
organizacje twórców,
4)
organizacje społeczne i kulturalne,
5)
naczelne organy administracji państwowej,
6)
prezydia rad narodowych szczebla wojewódzkiego,
7)
przedsiębiorstwa artystyczne i wydawnicze,
8)
związki zawodowe pracowników artystycznych.
3. 3
Wnioski instytucji i organizacji wymienionych w ust. 1 i 2 o przyznanie nagród państwowych składane są za pośrednictwem właściwych dla nich organów nadrzędnych, a mianowicie:
1)
Polskiej Akademii Nauk,
2)
naczelnych i centralnych organów administracji państwowej,
3)
Centralnej Rady Związków Zawodowych,
4)
prezydiów rad narodowych szczebla wojewódzkiego,
5)
Naczelnej Organizacji Technicznej.

Organy nadrzędne po rozpatrzeniu wniosków przez specjalnie w tym celu powołany zespół złożony z wybitnych fachowców i przedstawicieli odpowiednich władz związkowych i partyjnych kierują je do Sekretariatu Komitetu opatrując swoją opinią, a w razie nie powzięcia decyzji o przedstawieniu wniosku do nagrody zwracają go wnioskodawcy. Wnioskodawcy służy prawo ponownego skierowania wniosku do organu nadrzędnego z żądaniem przesłania go do Sekretariatu Komitetu. W tych wypadkach organ nadrzędny przekazuje wniosek Sekretariatowi Komitetu wraz ze swą opinią.

4. 4
Członkowie Komitetu mogą zgłaszać kandydatów do nagrody państwowej bezpośrednio sekcjom Komitetu. Zgłoszenie takie powinno nastąpić nie później niż na drugim posiedzeniu sekcji, na którym rozpatrywane są wnioski o przyznanie nagród państwowych.
5. 5
Wnioski o przyznanie nagród państwowych mogą być składane Komitetowi w każdym czasie. Komitet rozpatruje wnioski złożone Sekretariatowi Komitetu do dnia 15 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym przyznawane są nagrody państwowe.
§  5.
Nagrody państwowe przyznaje Prezydium Komitetu na podstawie wniosków sekcji Komitetu.
§  6.
Szczegółową organizację, tryb działania Komitetu, sposób podejmowania uchwał, tryb zgłaszania i dokumentowania wniosków oraz sposób ich oceny w sekcjach określa regulamin Komitetu zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Komitetu.
§  7.
Prezes Rady Ministrów wyznaczy organ, który sprawować będzie funkcje sekretariatu Komitetu.
§  8.
1.
Fundusz nagród oraz wydatki Komitetu objęte są budżetem Państwa (budżet centralny) w części dotyczącej Urzędu Rady Ministrów.
2.
Upoważnia się Ministra Finansów do przyznania w 1964 r. z rezerwy budżetu centralnego środków finansowych niezbędnych do realizacji uchwały.
§  9.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych w 1964 r. mogą być składane do dnia 31 marca 1964 r.
§  10.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 431 Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1955 r. w sprawie powołania oraz zakresu działania Komitetu Nagród Państwowych za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego, literatury i sztuki (Monitor Polski Nr 57, poz. 703),
2)
uchwała nr 432 Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1955 r. w sprawie powołania Prezydium Komitetu Nagród Państwowych oraz Prezydium Podkomitetu Nauki i Postępu Technicznego i Podkomitetu Literatury i Sztuki.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 80 z dnia 14 kwietnia 1965 r. (M.P.65.21.96) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 3 maja 1965 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 80 z dnia 14 kwietnia 1965 r. (M.P.65.21.96) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 3 maja 1965 r.
3 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 80 z dnia 14 kwietnia 1965 r. (M.P.65.21.96) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 3 maja 1965 r.
4 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 80 z dnia 14 kwietnia 1965 r. (M.P.65.21.96) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 3 maja 1965 r.
5 § 4 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 80 z dnia 14 kwietnia 1965 r. (M.P.65.21.96) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 3 maja 1965 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024