united kingdom
ukraine

Powołanie oraz zakres działania Komitetu Nagród Państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki.

UCHWAŁA Nr 410
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1963 r.
w sprawie powołania oraz zakresu działania Komitetu Nagród Państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki.

§  1.
Powołuje się Komitet Nagród Państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki, zwany w dalszym ciągu "Komitetem".
§  2.
1. 1
Komitet składa się z Prezydium oraz sekcji specjalistycznych z dziedziny nauki, techniki oraz kultury i sztuki, a mianowicie:

z dziedziny nauki:

1)
Sekcja Nauk Społecznych,
2)
Sekcja Nauk Biologicznych,
3)
Sekcja Nauk Medycznych,
4)
Sekcja Nauk Matematyczno-Fizycznych, Chemicznych i Nauk o Ziemi,
5)
Sekcja Nauk Technicznych,

z dziedziny techniki:

6)
Sekcja Geologii (surowców), Górnictwa i Energetyki,
7)
Sekcja Metalurgii,
8)
Sekcja Budowy Maszyn i Elektrotechniki,
9)
Sekcja Chemii i Przemysłu Lekkiego,
10)
Sekcja Budownictwa,
11)
Sekcja Komunikacji i Łączności,
12)
Sekcja Rolnictwa, Leśnictwa i Przemysłu Spożywczego,

z dziedziny kultury i sztuki:

13)
Sekcja Literatury,
14)
Sekcja Sztuki.
2. 2
Prezes Rady Ministrów powołuje przewodniczącego Komitetu, jego zastępców, sekretarza Komitetu oraz członków Komitetu spośród reprezentantów poszczególnych dziedzin nauki, techniki, kultury i sztuki oraz spośród wybitnych działaczy społecznych. Uzupełnienia składu Komitetu w czasie jego kadencji dokonuje Prezes Rady Ministrów.
3.
Prezes Rady Ministrów wyznacza spośród członków Komitetu przewodniczących i sekretarzy sekcji.
4.
Przewodniczący Komitetu, jego zastępcy, sekretarz Komitetu, przewodniczący sekcji oraz członkowie Komitetu wyznaczeni przez Prezesa Rady Ministrów stanowią Prezydium Komitetu.
5.
W skład sekcji Komitetu wchodzą: przewodniczący sekcji, sekretarz oraz członkowie Komitetu powołani przez przewodniczącego Komitetu.
6.
Przewodniczący Komitetu może - w zależności od potrzeb i na podstawie uchwały Komitetu powziętej większością 2/3 członków - tworzyć dodatkowe sekcje.
7.
Kadencja członków Komitetu trwa 4 lata.
§  3.
1.
Nagrody państwowe w dziedzinie nauki i techniki stanowią wyróżnienie przez Państwo wybitnych osiągnięć naukowo-badawczych, konstruktorskich, projektowych, udoskonaleń procesów technologicznych lub organizacji pracy.
2.
Nagrody państwowe w dziedzinie kultury i sztuki stanowią wyróżnienie przez Państwo wybitnych osiągnięć w zakresie twórczości literackiej, teatralnej, muzycznej, plastycznej, filmowej i działalności kulturalnej. Nagrody mogą być przyznawane również za całokształt twórczości artystycznej lub działalności kulturalnej.
3.
Nagrody państwowe przyznawane są co 2 lata, w dniu święta państwowego 22 Lipca.
4.
Nagrody państwowe dzielą się na nagrody I i II stopnia i mogą być przyznawane indywidualnym osobom lub zespołom. Odznaczony otrzymuje: dyplom, odznakę i premię pieniężną.
5.
Wysokość ogólnej kwoty przeznaczonej w danym roku na nagrody państwowe oraz wysokość nagród ustala Prezes Rady Ministrów po wysłuchaniu opinii Prezydium Komitetu.
§  4.
1.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki i techniki mogą składać:
1)
placówki naukowo-badawcze,
2)
szkoły wyższe i wyższe szkoły zawodowe,
3)
organizacje naukowo-techniczne i towarzystwa naukowe,
4)
naczelne i centralne organy administracji państwowej,
5)
zjednoczenia i przedsiębiorstwa,
6)
branżowe związki zawodowe.
2.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie kultury i sztuki mogą składać:
1)
placówki naukowo-badawcze,
2)
szkoły wyższe i wyższe szkoły zawodowe,
3)
organizacje twórców,
4)
organizacje społeczne i kulturalne,
5)
naczelne organy administracji państwowej,
6)
prezydia rad narodowych szczebla wojewódzkiego,
7)
przedsiębiorstwa artystyczne i wydawnicze,
8)
związki zawodowe pracowników artystycznych.
3. 3
Wnioski instytucji i organizacji wymienionych w ust. 1 i 2 o przyznanie nagród państwowych składane są za pośrednictwem właściwych dla nich organów nadrzędnych, a mianowicie:
1)
Polskiej Akademii Nauk,
2)
naczelnych i centralnych organów administracji państwowej,
3)
Centralnej Rady Związków Zawodowych,
4)
prezydiów rad narodowych szczebla wojewódzkiego,
5)
Naczelnej Organizacji Technicznej.

Organy nadrzędne po rozpatrzeniu wniosków przez specjalnie w tym celu powołany zespół złożony z wybitnych fachowców i przedstawicieli odpowiednich władz związkowych i partyjnych kierują je do Sekretariatu Komitetu opatrując swoją opinią, a w razie nie powzięcia decyzji o przedstawieniu wniosku do nagrody zwracają go wnioskodawcy. Wnioskodawcy służy prawo ponownego skierowania wniosku do organu nadrzędnego z żądaniem przesłania go do Sekretariatu Komitetu. W tych wypadkach organ nadrzędny przekazuje wniosek Sekretariatowi Komitetu wraz ze swą opinią.

4. 4
Członkowie Komitetu mogą zgłaszać kandydatów do nagrody państwowej bezpośrednio sekcjom Komitetu. Zgłoszenie takie powinno nastąpić nie później niż na drugim posiedzeniu sekcji, na którym rozpatrywane są wnioski o przyznanie nagród państwowych.
5. 5
Wnioski o przyznanie nagród państwowych mogą być składane Komitetowi w każdym czasie. Komitet rozpatruje wnioski złożone Sekretariatowi Komitetu do dnia 15 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym przyznawane są nagrody państwowe.
§  5.
Nagrody państwowe przyznaje Prezydium Komitetu na podstawie wniosków sekcji Komitetu.
§  6.
Szczegółową organizację, tryb działania Komitetu, sposób podejmowania uchwał, tryb zgłaszania i dokumentowania wniosków oraz sposób ich oceny w sekcjach określa regulamin Komitetu zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Komitetu.
§  7.
Prezes Rady Ministrów wyznaczy organ, który sprawować będzie funkcje sekretariatu Komitetu.
§  8.
1.
Fundusz nagród oraz wydatki Komitetu objęte są budżetem Państwa (budżet centralny) w części dotyczącej Urzędu Rady Ministrów.
2.
Upoważnia się Ministra Finansów do przyznania w 1964 r. z rezerwy budżetu centralnego środków finansowych niezbędnych do realizacji uchwały.
§  9.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych w 1964 r. mogą być składane do dnia 31 marca 1964 r.
§  10.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 431 Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1955 r. w sprawie powołania oraz zakresu działania Komitetu Nagród Państwowych za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego, literatury i sztuki (Monitor Polski Nr 57, poz. 703),
2)
uchwała nr 432 Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1955 r. w sprawie powołania Prezydium Komitetu Nagród Państwowych oraz Prezydium Podkomitetu Nauki i Postępu Technicznego i Podkomitetu Literatury i Sztuki.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 80 z dnia 14 kwietnia 1965 r. (M.P.65.21.96) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 3 maja 1965 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 80 z dnia 14 kwietnia 1965 r. (M.P.65.21.96) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 3 maja 1965 r.
3 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 80 z dnia 14 kwietnia 1965 r. (M.P.65.21.96) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 3 maja 1965 r.
4 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 80 z dnia 14 kwietnia 1965 r. (M.P.65.21.96) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 3 maja 1965 r.
5 § 4 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 80 z dnia 14 kwietnia 1965 r. (M.P.65.21.96) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 3 maja 1965 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.1.1

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie oraz zakres działania Komitetu Nagród Państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki.
Data aktu: 19/12/1963
Data ogłoszenia: 03/01/1964
Data wejścia w życie: 03/01/1964