Zasady wpisywania przyczyn zgonu w kartach zgonu.

INSTRUKCJA
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 grudnia 1962 r.
w sprawie zasad wpisywania przyczyn zgonu w kartach zgonu.

W związku z § 2 ust. 2 zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 27 września 1962 r. w sprawie treści i sposobu wypełniania kart zgonu (Monitor Polski Nr 77, poz. 357) ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Osoba, która wypełnia karty zgonu, będąc do tego upoważniona w myśl rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzania zgonu i jego przyczyny (Dz. U. Nr 39, poz. 202), jest obowiązana wpisać:
1)
w pozycji 8 karty zgonu nr 1 - przyczynę zgonu wyjściową (pierwotną) oraz
2)
w pozycji L karty zgonu nr 2 - przyczyny zgonu: wyjściową (pierwotną), wtórną i bezpośrednią.
2.
Za przyczynę zgonu wyjściową (pierwotną) należy uważać:
1)
chorobę będącą początkiem procesu chorobowego, który doprowadził do zgonu, albo
2)
uraz lub zatrucie, w wyniku którego nastąpił zgon.
3.
Za przyczynę zgonu wtórną należy uważać chorobę, która rozwinęła się jako skutek choroby, urazu lub zatrucia, będącego przyczyną zgonu wyjściową (pierwotną).
4.
Za przyczynę zgonu bezpośrednią należy uważać chorobę, która stała się ostateczną przyczyną zgonu, w następstwie chorób, urazu lub zatrucia, będących przyczynami zgonu: wyjściową (pierwotną) i wtórną.
§  2.
1.
Jeżeli przyczyna zgonu wyjściowa (pierwotna) jest równocześnie przyczyną wtórną i bezpośrednią (np. złamanie podstawy czaszki, zapalenie płuc płatowe itp.), w miejscach przeznaczonych na wpisanie przyczyny wtórnej i przyczyny bezpośredniej należy postawić kreski poziome.
2.
Jeżeli przyczyna zgonu wtórna jest równocześnie przyczyną bezpośrednią, w miejscu przeznaczonym na wpisanie przyczyny bezpośredniej należy wstawić kreskę poziomą.
§  3.
1.
Przyczyny zgonu należy wpisywać zgodnie z rozpoznaniem pismem czytelnym, w pełnym brzmieniu, używając w zasadzie tylko polskiej nomenklatury lekarskiej.
2.
Łacińskie nazwy przyczyn zgonu wolno wpisywać tylko posługując się pismem drukowanym.
3.
Przy wypełnianiu kart zgonu nie wolno wpisywać:
1)
przyczyn zgonu w formie ogólnikowego określenia, jak np. "zespół płucno-jelitowy, choroba serca" itp.,
2)
objawów chorobowych oraz
3)
numerów statystycznych przyczyn zgonu.
§  4.
Jeżeli przyczyną zgonu był uraz lub zatrucie, należy podać zarówno rodzaj urazu (np. złamanie podstawy czaszki) lub zatrucia (np. zatrucie gazem świetlnym), jak i przyczynę zewnętrzną, która spowodowała uraz (np. potrącenie przez samochód) lub zatrucie (np. samobójstwo).
§  5.
W wyjątkowych wypadkach, gdy osoba wypełniająca karty zgonu, po wyczerpaniu wszystkich środków nakazanych w myśl rozporządzenia powołanego w § 1 ust. 1, nie może ustalić przyczyny zgonu, jak również nie ma podstaw do podejrzewania zabójstwa lub samobójstwa, należy:
1)
w miejscach przeznaczonych na wpisanie przyczyny zgonu wyjściowej (pierwotnej) wpisać: przyczyna zgonu nie ustalona oraz
2)
w miejscach przeznaczonych na wpisanie przyczyny wtórnej i bezpośredniej - postawić kreski poziome.
§  6.
Jeżeli zgon nastąpił w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej, a przyczyną zgonu był nowotwór złośliwy lub podejrzany jako złośliwy, lekarz wypełniający karty zgonu oprócz wykonania czynności określonych w § 1 ust. 1 powinien:
1)
dopilnować, aby została wypełniona i przesłana karta zgłoszenia nowotworu złośliwego (form. Mz-N-1) zgodnie z § 3 instrukcji Ministrów Zdrowia i Opieki Społecznej, Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, Komunikacji oraz Sprawiedliwości z dnia 28 marca 1962 r. w sprawie zgłaszania przypadków nowotworów złośliwych i podejrzanych jako złośliwe (Monitor Polski Nr 30, poz. 141) oraz
2)
w pozycji L karty zgonu nr 2 wpisać dodatkowo wzmiankę "kartę nr 1 wystawiono".
§  7.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024