Określenie zakresu i rodzaju działalności statutowej zakładów doskonalenia rzemiosła, zwolnionej od podatku obrotowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 października 1961 r.
w sprawie określenia zakresu i rodzaju działalności statutowej zakładów doskonalenia rzemiosła, zwolnionej od podatku obrotowego.

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 12 uchwały nr 37 Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 1961 r. w sprawie opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym działalności gospodarczej organizacji politycznych, społecznych i zawodowych (Monitor Polski Nr 21, poz. 95) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zwolnienie od podatku obrotowego przewidziane w § 2 ust. 1 pkt 12 uchwały nr 37 Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 1961 r. w sprawie opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym działalności gospodarczej organizacji politycznych, społecznych i zawodowych (Monitor Polski Nr 21, poz. 95) stosuje się do świadczeń wykonywanych przez warsztaty szkoleniowo-produkcyjne prowadzone przez zakłady doskonalenia rzemiosła.
2.
Za warsztaty szkoleniowo-produkcyjne, o których mowa w ust. 1, uważa się warsztaty objęte zezwoleniem Ministra Finansów na prowadzenie działalności gospodarczej, udzielonym Związkowi Zakładów Doskonalenia Rzemiosła na podstawie przepisów uchwały nr 446 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1958 r. w sprawie działalności gospodarczej organizacji społecznych, o ile liczba zatrudnionych w tych warsztatach instruktorów i robotników nie przekracza liczby niezbędnej dla zapewnienia właściwego przebiegu szkolenia zatrudnionych w tych warsztatach uczniów. Liczbę tę dla poszczególnych rodzajów zakładów określa procentowo tabela, stanowiąca załącznik do zarządzenia. Nie stanowi przeszkody do korzystania z ulg zatrudnienie w zakładzie instruktorów zamiast robotników, jeżeli liczba zatrudnionych instruktorów (bądź instruktorów i robotników) nie przekroczy liczby instruktorów i robotników przewidzianej dla dawnego rodzaju zakładu w załączonej tabeli. Przy ustalaniu na podstawie tabeli, jaka liczba instruktorów i robotników jest dla danego zakładu niezbędna dla zapewnienia właściwego przebiegu szkolenia zatrudnionych w tym zakładzie uczniów, liczby ułamkowe poniżej 0,5 odrzuca się, a liczby 0,5 i powyżej 0,5 zaokrągla się do liczb całkowitych.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie poczynając od roku podatkowego 1961.

ZAŁĄCZNIK 

TABELA OKREŚLAJĄCA NORMY ZATRUDNIENIA INSTRUKTORÓW I ROBOTNIKÓW W WARSZTATACH SZKOLENIOWO-PRODUKCYJNYCH ZAKŁADÓW DOSKONALENIA RZEMIOSŁA, OD KTÓRYCH ZACHOWANIA UZALEŻNIONE JEST ZWOLNIENIE OD PODATKU OBROTOWEGO

Branża Stosunek procentowy instruktorów i robotników do liczby szkolonych uczniów Uwagi
instruktorów

%

robotników

%

1 2 3 4
Metalowa: roboty dachowe
Odlewnictwo 30 40
Ślusarstwo konstrukcyjne, ogólne i kowalstwo 20 20
Ślusarstwo maszynowe i samochodowe 30 40
Blacharstwo 20 40
Mechanika precyzyjna i maszyn biurowych 30 40
Instalatorstwo wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, sanitarne 30 30
Elektrotechniczna:
Elektromechanika, galwanotechnika 20 20
Elektroinstalatorstwo 30 70
Radio- i teletechnika 30 30
Chemiczna:
Wulkanizatorstwo i wyroby z gumy oraz z mas plastycznych 20 10
Szklarska:
Szlifierstwo, polerowanie luster, szklenie 20 10
Drzewna:
Stolarstwo budowlane, stolarstwo meblowe 20 40
Galanteria drzewna i modelarstwo 20 20
Bednarstwo 20 50
Papiernicza:
Introligatorstwo 20 10
Włókiennicza:
Tkactwo ręczne, kilimiarstwo, dziewiarstwo 20 10
Odzieżowa:
Krawiectwo i bieliźniarstwo 10 10
Skórzana:
Szewstwo miarowe i półortopedyczne 30 40
Kuśnierstwo 20 20
Galanteria 20 20
Spożywcza:
Piekarstwo 20
Cukiernictwo 20 30
Budowlana:
Remonty budowlane kompleksowe 20 40
Malarstwo budowlane 20 10
Budowa pieców i kominów przemysłowych 20 80
Inne 20 30

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024