Określenie przełożonej władzy służbowej uprawnionej do wydawania imiennych upoważnień do nakładania i ściągania grzywny w drodze mandatu karnego przez organy sanitarno-epidemiologiczne kolejowej służby zdrowia oraz ustalenie wykroczeń, za które można nakładać mandaty karne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 6 lipca 1961 r.
w sprawie określenia przełożonej władzy służbowej uprawnionej do wydawania imiennych upoważnień do nakładania i ściągania grzywny w drodze mandatu karnego przez organy sanitarno-epidemiologiczne kolejowej służby zdrowia oraz ustalenia wykroczeń, za które można nakładać mandaty karne.

Na podstawie § 2 ust. 2 zarządzenia nr 4 Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie nadania niektórym organom władzy uprawnień do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatu karnego (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-9, poz. 84, z 1957 r. Nr 63, poz. 384 i z 1960 r. Nr 48, poz. 226) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przełożoną władzą służbową uprawnioną do wydawania imiennych upoważnień do nakładania i ściągania grzywny w drodze mandatu karnego przez organy sanitarno-epidemiologiczne kolejowej służby zdrowia za wykroczenia popełnione na obszarze kolejowym przeciwko obowiązującym przepisom sanitarnym i sanitarno-porządkowym - są:
1)
dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia - dla personelu sanitarno-epidemiologicznego w Centralnym Zarządzie;
2)
dyrektorzy okręgów kolei państwowych - dla naczelników zarządów służby zdrowia w dyrekcjach;
3)
naczelnicy zarządów służby zdrowia w dyrekcjach okręgowych kolei państwowych - dla pozostałego personelu sanitarno-epidemiologicznego kolejowej służby zdrowia.
2.
Przez użyte w zarządzeniu określenie "obszar kolejowy" rozumie się wydzieloną powierzchnię gruntu:
1)
przeznaczoną do utrzymania i eksploatacji kolei wraz ze znajdującymi się na nim taborem kolejowym, budowlami i urządzeniami służącymi do eksploatacji kolei oraz budynkami użytkowymi i mieszkalnymi;
2)
położoną poza terenem określonym w pkt. 1, a będącą w zarządzie i użytkowaniu jednostek organizacyjnych przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" i innych poza przedsiębiorstwem "Polskie Koleje Państwowe" jednostek organizacyjnych resortu, których pracownicy objęci są kolejową opieką lekarską, wraz ze znajdującymi się na nim taborem kolejowym, budowlami i urządzeniami.
3.
Obszar kolejowy obejmuje miejsca i urządzenia zarówno przeznaczone do użytku publicznego, jak i stanowiące zamknięte obiekty zakładów pracy.
§  2.
Wykroczenia, za które upoważnione organy sanitarno-epidemiologiczne kolejowej służby zdrowia mogą nakładać i ściągać grzywny w drodze mandatu karnego, oraz wysokość tych mandatów określa załącznik do zarządzenia.
§  3.
Nałożenie mandatu karnego na pracownika, który dopuścił się wykroczenia w czasie lub w związku z wykonywaniem służby, nie zwalnia go od odpowiedzialności dyscyplinarnej (służbowej).
§  4.
Zarządzenia wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKROCZENIA, ZA KTÓRE ORGANY SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNE KOLEJOWEJ SŁUŻBY ZDROWIA UPOWAŻNIONE SĄ DO NAKŁADANIA I ŚCIĄGANIA GRZYWIEN W DRODZE MANDATU KARNEGO

I.

Wykroczenia przeciwko przepisom sanitarnym.

1.
Niezachowanie higieny w publicznych miejscach spożycia (w sklepach, restauracjach, jadłodajniach, bufetach, kawiarniach, cukierniach i innych podobnych zakładach na terenie kolejowym, w tym również w wagonach kolejowych), w których podaje się środki żywności, a mianowicie:
1)
nieprzestrzeganie higieny osobistej przez zatrudniony personel (brudne ręce, brak odzieży ochronnej, brudna odzież itp.);
2)
nieutrzymanie pomieszczeń zakładu oraz urządzeń, sprzętu i naczyń używanych w zakładzie w nienagannej czystości;
3)
niezaopatrzenie pomieszczeń gospodarczych zakładu w ciepłej porze roku w siatki ochronne;
4)
niehigieniczne przechowywanie artykułów, surowców i półfabrykatów żywności i gotowych potraw

- mandat w wysokości 100 złotych.

Podstawa prawna: art. 34 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o dozorze nad artykułami żywności i przedmiotami użytku (Dz. U. z 1928 r. Nr 36, poz. 343, z 1934 r. Nr 110, poz. 977, z 1939 r. Nr 54, poz. 342, z 1946 r. Nr 5, poz. 44 i z 1949 r. Nr 42, poz. 311), art. 22 ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i o ich zwalczaniu (Dz. U. z 1935 r. Nr 27, poz. 198, z 1949 r. Nr 25, poz. 174 i z 1959 r. Nr 27, poz. 170) w związku z rozporządzeniem Ministra Opieki Społecznej z dnia 13 maja 1937 r. w sprawie przepisów sanitarnych dla publicznych miejsc spożycia (Dz. U. Nr 41, poz. 327).

2.
Niezgłoszenie do urzędowego badania na włośnie i niepoddanie temu badaniu mięsa świń poddawanych ubojowi na potrzeby własne gospodarstwa domowego

- mandat w wysokości 100 złotych.

Podstawa prawna: art. 32 pkt 5 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa (Dz. U. z 1933 r. Nr 60, poz. 454, z 1934 r. Nr 110, poz. 976 i z 1938 r. Nr 18, poz. 132) w związku z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa z dnia 17 listopada 1953 r. w sprawie urzędowego badania co do włośni dzików i świń (Dz. U. Nr 49, poz. 243).

II.

Wykroczenia przeciwko przepisom o utrzymaniu czystości i porządku.

A. Na terenach kolejowych położonych w administracyjnych granicach miast i osiedli:
1)
niedopełnienie obowiązku obejmującego zamiatanie, zbieranie, gromadzenie i usuwanie nieczystości w przeznaczonych do tego urządzeniach:

- z części zabudowań przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców i z powierzchni pomiędzy zabudowaniami,

- z terenów nie zabudowanych;

2)
niewyposażenie nieruchomości w urządzenia do gromadzenia nieczystości, służące do wspólnego użytku ogółu mieszkańców nieruchomości;
3)
nieprzestrzeganie czystości i porządku w pomieszczeniach przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców (bramy, podwórka, korytarze, klatki schodowe, ustępy, strychy, pralnie domowe itp.) przez:
a)
wystawianie sprzętów i innych przedmiotów oraz pozostawianie zbiorników z nieczystościami na klatkach schodowych, korytarzach bądź innych miejscach do tego nie przeznaczonych,
b)
wylewanie bądź wyrzucanie nieczystości z okien lub balkonów,
c)
trzepanie odzieży, pościeli itp. w oknach lub na balkonach

- mandat w wysokości 50 złotych.

Podstawa prawna: art. 13 ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o utrzymaniu czystości i porządku w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 27, poz. 167), a co do pkt 3 - w związku z § 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 24 lutego 1960 r. w sprawie określenia zakresu obowiązków dozorców domów (bloków, kolonii) oraz innych osób zobowiązanych do utrzymania porządku i czystości w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 14, poz. 81).

B. Na terenach kolejowych położonych w granicach administracyjnych gromad:

1)
zanieczyszczanie nieruchomości (klatek schodowych, bram, podwórek, ustępów podwórzowych, obejść gospodarskich itp.),
2)
wystawianie sprzętów oraz pozostawianie zbiorników ze śmieciami i innymi nieczystościami na klatkach schodowych bądź w innych miejscach do tego nie przeznaczonych,
3)
trzepanie odzieży, pościeli itp. w oknach i na balkonach

- mandat w wysokości 50 złotych.

Podstawa prawna: art. 22 ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i o ich zwalczaniu (Dz. U. z 1935 r. Nr 27, poz. 198, z 1949 r. Nr 25, poz. 174 i z 1959 r. Nr 27, poz. 170) w związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 1951 r. w sprawie utrzymania porządku i czystości w nieruchomościach (Dz. U. Nr 40, poz. 306).

III.

Wykroczenia przeciwko przepisom o porządku na kolejach w zakresie nie objętym częścią II.

Zanieczyszczanie terenu kolejowego w zarządzie przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", a mianowicie:
1)
zanieczyszczanie kolejowych pomieszczeń stacyjnych, peronów, torów, ramp, placów, studzien, ładowni itp.,
2)
zanieczyszczanie wagonu kolejowego, w szczególności plucie na podłogę, zaśmiecanie jej itp.,
3)
korzystanie z ustępów podczas postoju pociągów na stacjach

- mandat w wysokości 50 złotych.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 2 i art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 1960 r. o kolejach (Dz. U. Nr 54, poz. 311) w związku z rozporządzeniem Ministra Komunikacji z dnia 24 listopada 1934 r. o przestrzeganiu porządku na kolejach użytku publicznego (Dz. U. Nr 109, poz. 961).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.59.258

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie przełożonej władzy służbowej uprawnionej do wydawania imiennych upoważnień do nakładania i ściągania grzywny w drodze mandatu karnego przez organy sanitarno-epidemiologiczne kolejowej służby zdrowia oraz ustalenie wykroczeń, za które można nakładać mandaty karne.
Data aktu: 06/07/1961
Data ogłoszenia: 05/08/1961
Data wejścia w życie: 05/08/1961