Szczegółowa organizacja, skład i zakres działania komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych.

ZARZĄDZENIE Nr 213
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 31 października 1960 r.
w sprawie szczegółowej organizacji, składu i zakresu działania komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o organizacji spraw kultury fizycznej i turystyki (Dz. U. Nr 10, poz. 65) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych są terenowymi organami administracji państwowej w sprawach kultury fizycznej i turystyki.
§  2.
Komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych współdziałają w zakresie swoich zadań z organizacjami społecznymi, a w szczególności ze związkami zawodowymi, organizacjami młodzieżowymi i spółdzielczymi.
§  3.
1.
Komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów wojewódzkich rad narodowych działają zgodnie z uchwałami i wytycznymi swojej rady narodowej i jej prezydium oraz Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
2.
Komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów powiatowych rad narodowych działają zgodnie z uchwałami i wytycznymi swojej rady narodowej i jej prezydium oraz komitetów kultury fizycznej i turystyki wyższego stopnia.
§  4.
Komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych współpracują z właściwymi komisjami rad narodowych.

II.

Komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów wojewódzkich rad narodowych.

§  5.
1.
Do zakresu działania komitetu kultury fizycznej i turystyki prezydium wojewódzkiej rady narodowej, zwanego dalej "wojewódzkim komitetem", należą na terenie województwa sprawy:
1)
ustalania kierunków i programów rozwoju kultury fizycznej i turystyki oraz opracowywania w tym zakresie perspektywicznych, wieloletnich i rocznych planów;
2)
koordynowania i kontrolowania realizacji zadań objętych tymi planami (pkt 1);
3)
urządzeń kultury fizycznej oraz zagospodarowania turystycznego województwa, a w szczególności:
a)
zagospodarowania rejonów i miejscowości turystyczno-wypoczynkowych oraz szlaków turystycznych,
b)
rozwoju i rozmieszczenia urządzeń kultury fizycznej oraz urządzeń zapewniających prawidłową obsługę turystyki,
c)
prawidłowej eksploatacji oraz należytego wykorzystania tych urządzeń;
4)
inwestycji w zakresie kultury fizycznej i turystyki, a w szczególności:
a)
koordynowania zamierzeń oraz planów inwestycyjnych terenowych organów państwowych, instytucji i organizacji,
b)
kontroli działalności inwestycyjnej instytucji i organizacji,
c)
popierania społecznej inicjatywy w dziedzinie inwestycji,
d)
realizacji inwestycji prowadzonych we własnym zakresie;
5)
koordynowania rozdziału środków finansowych z budżetu wojewódzkiej rady narodowej, przeznaczonych na cele kultury fizycznej i turystyki, jak również środków finansowych organizacji społecznych kultury fizycznej i turystyki;
6)
wytyczania kierunków działania, sprawy koordynacji, kontroli oraz nadzoru nad działalnością organizacji społecznych kultury fizycznej i turystyki, jak również innych organizacji społecznych w zakresie spraw kultury fizycznej i turystyki oraz związanej z tym działalności finansowej;
7)
badania i opiniowania celowości oraz rozmiarów działalności gospodarczej organizacji społecznych kultury fizycznej i turystyki;
8)
bieżącego koordynowania działalności w zakresie organizowania i obsługi turystyki, wykonywanej przez terenowe organy państwowe, instytucje i organizacje oraz osoby fizyczne;
9)
szkolenia oraz planowego wykorzystania kadr dla potrzeb kultury fizycznej i turystyki, jak również koordynowania szkolenia tych kadr, prowadzonego przez instytucje i organizacje;
10)
rozwijania działalności propagandowo-informacyjnej oraz wydawniczej w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki, jak również koordynowania w tym zakresie działalności terenowych organów państwowych, instytucji i organizacji;
11)
popierania rozwoju kultury fizycznej i turystyki we wszystkich ich formach oraz podnoszenia poziomu obsługi ruchu turystycznego;
12)
kontroli i nadzoru nad terenowymi instytucjami w zakresie kultury fizycznej i turystyki;
13)
nadzoru nad komitetami kultury fizycznej i turystyki prezydiów powiatowych rad narodowych, terenowymi przedsiębiorstwami obsługi ruchu turystycznego oraz podległymi instytucjami, w zakresie ustalonym obowiązującymi przepisami;
14)
wydawania w ramach uprawnień przepisów i decyzji oraz podejmowania innych czynności określonych przepisami szczególnymi.
2.
Zadaniami wojewódzkiego komitetu w zakresie turystyki objęte są wszystkie formy ruchów turystyczno-krajoznawczych i wypoczynkowych, indywidualnych, grupowych oraz masowych.
§  6.
Przedmiotem koordynacji wojewódzkiego komitetu są w szczególności opracowywane przez organy państwowe, instytucje i organizacje działające na terenie województwa:
1)
plany działalności programowej i finansowej w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki;
2)
zamierzenia w zakresie wykorzystania bazy turystycznej, w tym sieci urządzeń noclegowych;
3)
wytyczne dotyczące planów produkcji i zaopatrzenia w sprzęt sportowy i turystyczny;
4)
plany innych, należących do właściwości komitetu, usług i urządzeń dla potrzeb turystyki;
5)
plany zagospodarowania turystycznego obejmujące regiony i miejscowości turystyczno-wypoczynkowe oraz plany inwestycyjne w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki.
§  7.
1.
Wojewódzki komitet składa się z:
1)
przewodniczącego;
2)
2 zastępców przewodniczącego oraz
3)
członków w liczbie od 20 do 35 osób.
2.
Przewodniczącego wojewódzkiego komitetu powołuje, awansuje i odwołuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej za uprzednią zgodą Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
3.
Zastępców przewodniczącego wojewódzkiego komitetu powołuje, awansuje i odwołuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek przewodniczącego wojewódzkiego komitetu.
4.
Członków wojewódzkiego komitetu powołuje i odwołuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek przewodniczącego wojewódzkiego komitetu.
5.
Na członków wojewódzkiego komitetu są powoływani:
1)
przedstawiciele zainteresowanych wydziałów prezydium wojewódzkiej rady narodowej oraz wojewódzkiej komisji związków zawodowych i wojewódzkiego związku spółdzielczości pracy;
2)
przedstawiciele instytucji, działacze ruchu młodzieżowego i organizacji zajmujących się działalnością w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki.
§  8.
Wojewódzki komitet podejmuje uchwały w zakresie swej właściwości. W szczególności powzięcia uchwały wojewódzkiego komitetu wymaga:
1)
ustalanie wytycznych w sprawie podstawowych kierunków oraz planów rozwoju kultury fizycznej i turystyki;
2)
zatwierdzanie projektów planu gospodarczego i budżetu wojewódzkiego komitetu;
3)
ustalanie wytycznych w zakresie koordynacji działalności terenowych organów państwowych, instytucji oraz organizacji w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki;
4)
ustalanie regulaminu obrad wojewódzkiego komitetu oraz jego prezydium.
§  9.
1.
Wojewódzki komitet może wyłonić ze swego grona podkomitet do spraw kultury fizycznej oraz podkomitet do spraw turystyki.
2.
W skład podkomitetów, o których mowa w ust. 1, wchodzą: przewodniczący wojewódzkiego komitetu, jego zastępcy oraz członkowie wojewódzkiego komitetu zainteresowani sprawami kultury fizycznej lub turystyki, wyznaczeni przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek przewodniczącego wojewódzkiego komitetu.
§  10.
Uchwały wojewódzkiego komitetu zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  11.
1.
Posiedzenia wojewódzkiego komitetu zwołuje przewodniczący w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż 2 razy w roku.
2.
Nadzwyczajne posiedzenia wojewódzkiego komitetu zwołuje przewodniczący na wniosek co najmniej 1/3 członków wojewódzkiego komitetu, w terminie miesięcznym od zgłoszenia wniosku.
§  12.
1.
Prezydium wojewódzkiego komitetu tworzą: przewodniczący, zastępcy przewodniczącego oraz 5-9 członków wojewódzkiego komitetu wyznaczonych przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek przewodniczącego.
2.
Prezydium wojewódzkiego komitetu wykonuje w okresie między posiedzeniami jego uprawnienia, w szczególności podejmuje uchwały w sprawach nie zastrzeżonych do decyzji wojewódzkiego komitetu.
§  13.
Przewodniczący wojewódzkiego komitetu:
1)
kieruje pracami wojewódzkiego komitetu i jego prezydium;
2)
reprezentuje wojewódzki komitet na zewnątrz;
3)
kieruje działalnością aparatu wykonawczego wojewódzkiego komitetu;
4)
pełni nadzór oraz wykonuje kontrolę działalności podległych jednostek;
5)
wydaje zarządzenia, wytyczne i instrukcje oraz decyzje administracyjne w sprawach należących do właściwości wojewódzkiego komitetu.
§  14.
W razie wyłonienia przez wojewódzki komitet podkomitetów, do tych podkomitetów stosuje się odpowiednio przepisy §§ 10 i 11 ust. 1 oraz § 13 pkt 1.

III.

Komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów powiatowych rad narodowych.

§  15.
Do zakresu działania komitetu kultury fizycznej i turystyki prezydium powiatowej rady narodowej, zwanego dalej "powiatowym komitetem", stosuje się na terenie ich działania odpowiednio przepisy § 6.
§  16.
1.
Powiatowy komitet składa się z:
1)
przewodniczącego;
2) 1
dwóch zastępców przewodniczącego;
3)
członków w liczbie od 7 do 15 osób.
2.
Przewodniczącego powiatowego komitetu powołuje, awansuje i odwołuje prezydium powiatowej rady narodowej za uprzednią zgodą przewodniczącego właściwego wojewódzkiego komitetu.
3.
Zastępcę przewodniczącego i członków powiatowego komitetu powołuje i odwołuje prezydium powiatowej rady narodowej na wniosek przewodniczącego powiatowego komitetu.
4.
Na członków powiatowego komitetu są powoływani:
1)
przedstawiciele zainteresowanych wydziałów prezydium powiatowej rady narodowej;
2)
przedstawiciele instytucji, działacze ruchu młodzieżowego oraz organizacji zajmujących się działalnością w dziedzinie kultury fizycznej lub turystyki.
§  17.
Powiatowy komitet podejmuje uchwały w zakresie swej właściwości. W szczególności powzięcia uchwały powiatowego komitetu wymaga:
1)
ustalenie wytycznych w sprawie podstawowych kierunków programów oraz planów rozwoju kultury fizycznej i turystyki;
2)
zatwierdzanie projektów planu gospodarczego i budżetu powiatowego komitetu;
3)
ustalenie wytycznych w zakresie koordynacji działalności terenowych organów państwowych, instytucji oraz organizacji w sprawach kultury fizycznej i turystyki;
4)
ustalenie regulaminu obrad powiatowego komitetu.
§  18.
Uchwały powiatowego komitetu zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  19.
1.
Posiedzenia powiatowego komitetu zwołuje przewodniczący komitetu w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
2.
Nadzwyczajne posiedzenia powiatowego komitetu zwołuje przewodniczący na wniosek co najmniej 1/2 członków powiatowego komitetu, w terminie miesięcznym od zgłoszenia wniosku.
§  19a. 2
1.
W powiatach, posiadających duże walory turystyczno-wypoczynkowe lub osiągnięcia w rozwoju kultury fizycznej, prezydium powiatowej rady narodowej może powołać prezydium powiatowego komitetu.
2.
W razie powołania prezydium powiatowy komitet powinien składać się co najmniej z 11 członków.
3.
Prezydium powiatowego komitetu w liczbie 5 osób tworzą przewodniczący, zastępcy przewodniczącego oraz członkowie powiatowego komitetu, wyznaczeni przez prezydium powiatowej rady narodowej na wniosek przewodniczącego powiatowego komitetu.
4.
Prezydium powiatowego komitetu wykonuje w okresie między posiedzeniami jego uprawnienia, w szczególności podejmuje uchwały w sprawach nie zastrzeżonych do decyzji powiatowego komitetu.
§  20.
Przewodniczący powiatowego komitetu:
1) 3
kieruje pracami powiatowego komitetu oraz jego organów;
2) 4
reprezentuje powiatowy komitet na zewnątrz oraz wykonuje, jeżeli nie zostało powołane prezydium, uprawnienia określone w § 19a ust. 4,
3)
kieruje działalnością aparatu wykonawczego powiatowego komitetu;
4)
pełni nadzór oraz wykonuje kontrolę działalności podległych jednostek;
5)
wydaje zarządzenia, wytyczne i instrukcje oraz decyzje administracyjne w sprawach należących do właściwości powiatowego komitetu.

IV.

Społeczne gromadzkie komitety kultury fizycznej i turystyki. 5

§  20a.
1.
W gromadach, posiadających duże walory turystyczno-wypoczynkowe lub osiągnięcia w rozwoju kultury fizycznej, prezydium gromadzkiej rady narodowej może powołać społeczny gromadzki komitet kultury fizycznej i turystyki, zwany w dalszym ciągu "gromadzkim komitetem".
2.
Gromadzki komitet wykonuje zadania zlecone przez prezydium gromadzkiej rady narodowej oraz jest jego organem doradczym i opiniodawczym w sprawach kultury fizycznej i turystyki.
3.
Organizację, skład i zakres działania gromadzkich komitetów ustalają prezydia właściwych gromadzkich rad narodowych zgodnie z wytycznymi Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
4.
Do gromadzkich komitetów stosuje się odpowiednio przepisy § 2, § 3 ust. 2 i § 4.
5.
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych osiedli oraz miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów.

V.

Przepisy końcowe. 6

§  21. 7
Wytyczne w sprawie zwoływania posiedzeń, obradowania oraz podejmowania i wykonywania uchwał przez wojewódzkie i powiatowe komitety, podkomitety oraz ich prezydia ustali Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  22.
1.
Wojewódzkie i powiatowe komitety mogą powoływać komisje dla poszczególnych dziedzin swej działalności.
2.
Komisje są w zakresie swej działalności organami doradczymi komitetów, przez które zostały powołane.
3.
Zakres działania, skład oraz organizację wewnętrzną i tryb pracy komisji określają regulaminy uchwalone przez właściwe komitety.
§  23.
W przedmiocie form nadzoru komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych nad instytucjami i organizacjami działającymi w zakresie kultury fizycznej i turystyki na ich terenie mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz form nadzoru w zakresie kultury fizycznej i turystyki nad instytucjami i organizacjami (Dz. U. Nr 38, poz. 224).
§  24.
W sprawach nie uregulowanych zarządzeniem mają zastosowanie do komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych przepisy dotyczące wydziałów prezydiów rad narodowych.
§  25.
Przepisy zarządzenia dotyczące wojewódzkich komitetów stosuje się odpowiednio do komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw, a dotyczące powiatowych komitetów - do komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty (dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw).
§  26.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 16 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 33 z dnia 16 czerwca 1967 r. (M.P.67.36.167) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1967 r.
2 § 19a dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 33 z dnia 16 czerwca 1967 r. (M.P.67.36.167) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1967 r.
3 § 20 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia nr 33 z dnia 16 czerwca 1967 r. (M.P.67.36.167) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1967 r.
4 § 20 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia nr 33 z dnia 16 czerwca 1967 r. (M.P.67.36.167) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1967 r.
5 Rozdział IV dodany przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 33 z dnia 16 czerwca 1967 r. (M.P.67.36.167) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1967 r.
6 Rozdział V według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 33 z dnia 16 czerwca 1967 r. (M.P.67.36.167) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1967 r.
7 § 21 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 33 z dnia 16 czerwca 1967 r. (M.P.67.36.167) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1967 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024