Intensyfikacja i zapewnienie rozwoju działalności normalizacyjnej.

UCHWAŁA Nr 320
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 września 1960 r.
w sprawie intensyfikacji i zapewnienia rozwoju działalności normalizacyjnej.

W celu dalszego usprawnienia i przyspieszenia prac normalizacyjnych, Rada Ministrów uchwala, co następuje:

I.

W zakresie planów normalizacyjnych.

§  1.
1.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Przewodniczący Komitetu do Spraw Techniki włączą do planu rozwoju techniki na lata 1961-1965 postanowienia dotyczące podstawowych zadań normalizacyjnych.
2.
Zgodnie z powyższymi zadaniami Polski Komitet Normalizacyjny w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami opracuje projekt ogólnopaństwowego planu prac normalizacyjnych na lata 1961-1965.
§  2.
1.
Opierając się na wieloletnim planie prac normalizacyjnych właściwi ministrowie zarządzą opracowanie projektów rocznych planów prac normalizacyjnych.
2.
Polski Komitet Normalizacyjny będzie koordynował otrzymywane projekty planów resortowych i opracowywał na ich podstawie projekty rocznych ogólnopaństwowych planów prac normalizacyjnych.
3.
Roczne plany prac normalizacyjnych powinny obejmować tematykę opracowań norm państwowych i resortowych (branżowych), terminy opracowań oraz wskazania jednostek obowiązanych do opracowania norm i określać środki warunkujące wprowadzenie norm w życie.
§  3.
1.
Plany prac normalizacyjnych, o których mowa w § 1 i § 2, powinny być uzgadniane z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów i Komitetem do Spraw Techniki, a następnie przedstawiane do zatwierdzenia Radzie Ministrów.
2.
Zadania normalizacyjne objęte planem stanowią nierozłączną część planów rozwoju techniki właściwych ministerstw, zjednoczeń i przedsiębiorstw.

II.

W zakresie organizacji prac normalizacyjnych.

§  4.
1.
W celu prowadzenia prac normalizacyjnych w zakresie norm państwowych i resortowych (branżowych), w szczególności:

- opracowywania programów i projektów planu prac normalizacyjnych w danej branży,

- prowadzenia lub organizowania prac badawczych stanowiących podstawę dla przyszłych norm,

- opracowywania lub organizowania opracowywania projektów norm państwowych i resortowych (branżowych),

- badania skutków technicznych i ekonomicznych norm i zbierania materiałów do nowelizacji norm,

właściwi ministrowie powierzą funkcje ośrodków normalizacyjnych dla określonej branży wytypowanym instytucjom (ośrodki branżowe).

2.
Dla tematyki normalizacyjnej określonej branży (zagadnienia), w której jest zainteresowanych szereg zjednoczeń lub resortów, powołuje się branżowe ośrodki centralne - jako wiodące.
3.
Dla tematyki wielobranżowej lub międzybranżowej specjalistycznej mogą być powoływane międzybranżowe ośrodki centralne o charakterze wiodącym.
§  5.
1.
Ośrodek normalizacyjny odpowiada za właściwy rozwój normalizacji w wyznaczonej dziedzinie, koordynuje w tym zakresie działalność zainteresowanych jednostek organizacyjnych niezależnie od ich administracyjnego podporządkowania i formy własności. Jednostki te mają obowiązek ścisłej współpracy z ośrodkiem, w szczególności w zakresie opracowywania i wprowadzania norm w życie.
2.
Szczegółowe zadania i zakres działania ośrodków branżowych określą zarządzenia właściwych ministrów wydane w porozumieniu z Prezesem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
§  6.
W stosunku do istniejących ośrodków normalizacyjnych ministrowie zarządzą przeprowadzenie analizy ich działalności pod kątem widzenia prawidłowości organizacji i wystarczalności środków przewidzianych na normalizację oraz wydadzą polecenia usunięcia stwierdzonych uchybień i braków.
§  7.
Dla branż nie objętych zakresem działania żadnego z istniejących ośrodków właściwi ministrowie powierzą funkcje ośrodków branżowych wytypowanym instytutom, biurom konstrukcyjnym lub przedsiębiorstwom produkcyjnym.
§  8.
Ministrowie powierzą właściwym branżowo zjednoczeniom lub innym jednostkom nadrzędnym przedsiębiorstw produkcyjnych obowiązek nadzoru nad działalnością normalizacyjną w określonej branży, w rozumieniu uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. o współpracy i koordynacji branżowej (Monitor Polski Nr 56, poz. 268), dopilnowania właściwego zorganizowania tej działalności, zapewnienia odpowiednich środków, czuwania nad jej właściwym rozwojem i wykorzystaniem oraz obowiązek przeprowadzania kontroli stosowania norm.
§  9.
Dla wykonania zadań wymienionych w § 4 i § 8, jak również dla właściwego prowadzenia działalności normalizacyjnej właściwi ministrowie zapewnią odpowiednią obsadę osobową, zarówno ilościowo, jak i pod względem kwalifikacji, oraz zaszeregowanie normalizatorów w zjednoczeniach (jednostkach równorzędnych), instytutach, biurach konstrukcyjnych, technologicznych, biurach projektów i przedsiębiorstwach produkcyjnych.
§  10.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) uruchomią działalność normalizacyjną w podległych im jednostkach organizacyjnych opierając się na wytycznych w sprawie organizacji działalności normalizacyjnej w drobnej wytwórczości, wydanych przez Komitet Drobnej Wytwórczości w porozumieniu z Polskim Komitetem Normalizacyjnym.

III.

W zakresie wykorzystania norm w gospodarce.

§  11.
1.
W celu dostosowania norm resortowych do nowych form zarządzania przemysłem, właściwi ministrowie przekażą dyrektorom zjednoczeń (jednostek równorzędnych) uprawnienia do ustanawiania norm resortowych jako norm branżowych stosowanych w całej branży. Polski Komitet Normalizacyjny w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami określi zasady i tryb opracowywania oraz sposób oznaczania tych norm.
2.
Normy branżowe obowiązują wszystkie przedsiębiorstwa danej branży zarówno podległe zjednoczeniu, jak i nie wchodzące w jego skład, a podległe innym zjednoczeniom, resortom, radom narodowym i centralom spółdzielni. Właściwe zjednoczenia (jednostki równorzędne) zapewnią prawidłowe zaopatrzenie w normy branżowe wszystkich zainteresowanych jednostek organizacyjnych.
3.
Normy branżowe powinny ograniczać do uzasadnionego minimum różnorodność typów, gatunków oraz rodzajów tych samych wyrobów i ich elementów w określonej branży, produkowanych w różnych przedsiębiorstwach, doprowadzać do znormalizowania elementów konstrukcji i ujednolicenia technologii, określać jednoznacznie i na właściwym poziomie jakość wyrobów, tworząc warunki do lepszej koordynacji i kooperacji oraz ułatwiać wymienność elementów i zwiększać stopień specjalizacji produkcji.
4.
Normy branżowe dotyczące przedsiębiorstw kilku zjednoczeń branżowo-terytorialnych tej samej branży ustanawia właściwy minister lub wyznaczone przez niego zjednoczenie bądź właściwa centrala przemysłu.
5.
W gałęziach produkcji (branżach), w których nie utworzono zjednoczeń, normy branżowe ustanawia właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) lub wyznaczona przez niego jednostka organizacyjna.
6.
Właściwi ministrowie zobowiążą podległe zjednoczenia (jednostki równorzędne) do przejęcia i weryfikacji istniejących norm resortowych jako norm branżowych.
7.
Normy branżowe na towary rynkowe powinny być uzgodnione z Ministerstwem Handlu Wewnętrznego.
8.
Wykazy ustanowionych norm branżowych publikowane będą w dziennikach urzędowych lub w specjalnych biuletynach normalizacyjnych resortów ze wskazaniem sposobu nabycia norm oraz w Biuletynie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
§  12.
Komitet do Spraw Techniki umieści prace badawcze o dużym znaczeniu dla problematyki normalizacyjnej w planach organizowanych prac badawczych i doświadczalnych, związanych z rozwojem techniki.
§  13.
Właściwi ministrowie zarządzą, aby w ramach prac obejmujących przygotowanie do projektowania inwestycji, uruchamiania produkcji nowych i koncentracji produkcji w wyspecjalizowanych przedsiębiorstwach - przeprowadzona była analiza wprowadzania znormalizowanych urządzeń i ich części oraz potrzeb normalizacyjnych. W szczególności przy opracowywaniu nowych konstrukcji i technologii należy stosować istniejące normy. Kontrolę w tym zakresie powinny przeprowadzać jednostki zatwierdzające dokumentację.
§  14.
W pracach normalizacyjnych, w szczególności dotyczących artykułów eksportowych, należy w szerszym zakresie wykorzystywać doświadczenia krajów przodujących w zakresie techniki i jakości produkcji.
§  15.
Właściwi ministrowie zapewnią stałą kontrolę dokumentacji technicznej pod kątem widzenia zgodności z normami i ich stosowania.
§  16.
Właściwi ministrowie zobowiążą zjednoczenia (jednostki równorzędne) do przeprowadzania okresowych kontroli przygotowania przedsiębiorstw przemysłowych do stosowania obowiązujących norm zgodnie z ustalonymi terminami wprowadzenia w życie, z uwzględnieniem koniecznych zmian procesów technologicznych, potrzebnych inwestycji, przeszkolenia personelu oraz do nadzorowania stosowania norm do wyrobów wprowadzanych do obrotu towarowego.
§  17.
1.
We wszelkiego rodzaju katalogach, albumach, prospektach i cennikach wydawanych po wejściu w życie niniejszej uchwały należy przyjmować obowiązujące normy za podstawę nomenklatury, klasyfikacji, charakterystyki jakościowej oraz warunków dostaw.
2.
Przy ustalaniu cen na nowo produkowane wyroby i przy dokonywaniu zmian cen na dotychczas produkowane wyroby powinien być odpowiednio uwzględniony podział na gatunki przewidziane w obowiązujących normach.
3.
W razie gdy wykonanie przepisów ust. 1 i 2 wymaga zmiany obowiązujących cen lub marż handlowych, zmiany te mogą być przeprowadzane jedynie w trybie ustalonym w obowiązujących przepisach o ustalaniu cen i marż.
§  18.
Właściwi ministrowie wydadzą zarządzenia nakładające obowiązek zakupywania przez jednostki gospodarki uspołecznionej artykułów objętych normami branżowymi wyłącznie odpowiadających tym normom.
§  19.
Upoważnia się Przewodniczącego Komitetu do Spraw Techniki do wydania wytycznych, a właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych) zobowiązuje się do wydania zarządzeń o finansowaniu z Funduszu Postępu Technicznego prac badawczych i doświadczalnych związanych z opracowaniem norm w zakresie norm państwowych i branżowych przez instytuty, biura konstrukcyjne i biura projektów.

IV.

Przepisy końcowe.

§  20.
W razie potrzeby dostosowania niektórych przepisów uchwały do specyfiki organizacyjnej poszczególnych resortów, zainteresowani ministrowie uzgodnią odpowiednie zarządzenia wykonawcze z Prezesem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
§  21.
Traci moc uchwała nr 398 Prezydium Rządu z dnia 30 maja 1953 r. w sprawie wprowadzenia obowiązujących warunków technicznych dla wyrobów ważnych w gospodarce narodowej (Monitor Polski Nr A-55, poz. 693).
§  22.
Zaleca się centralom i związkom spółdzielni odpowiednie stosowanie przepisów niniejszej uchwały.
§  23.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Przewodniczącemu Komitetu do Spraw Techniki, Przewodniczącemu Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, zainteresowanym ministrom, Prezesowi Państwowej Komisji Cen, Prezesowi Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  24.
Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o ministrach i ministerstwach, należy przez to rozumieć również odpowiednio kierowników urzędów centralnych i urzędy centralne.
§  25.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024