Zasady sporządzania wykazów i zestawień dotyczących zmian w stanie posiadania lokali zajmowanych przez pracowników jednostek organizacyjnych przemysłu węglowego oraz prowadzenie ewidencji tych zmian.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW GOSPODARKI KOMUNALNEJ ORAZ GÓRNICTWA I ENERGETYKI
z dnia 1 września 1960 r.
w sprawie zasad sporządzania wykazów i zestawień dotyczących zmian w stanie posiadania lokali zajmowanych przez pracowników jednostek organizacyjnych przemysłu węglowego oraz prowadzenia ewidencji tych zmian.

Na podstawie § 3 uchwały nr 23 Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 1960 r. w sprawie zabezpieczenia niezbędnej ilości mieszkań dla potrzeb przemysłu węglowego (Monitor Polski Nr 17, poz. 82) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu powołana jest uchwała bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć uchwałę nr 23 Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 1960 r. w sprawie zabezpieczenia niezbędnej ilości mieszkań dla potrzeb przemysłu węglowego (Monitor Polski Nr 17, poz. 82).
§  2.
1.
Jednostki organizacyjne przemysłu węglowego (§ 1 ust. 2 uchwały) sporządzają w okresach półrocznych wykazy mieszkań określonych w § 1 ust. 1 oraz w § 5 ust. 2 zdanie 2 uchwały odrębnie dla terenu każdego miasta, osiedla i gromady.
2.
Wykazy sporządza się w 2 egzemplarzach według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  3.
1.
Podstawą do sporządzenia wykazu jest kartoteka zawierająca karty ewidencyjne mieszkań (załącznik nr 2), prowadzona przez jednostki organizacyjne przemysłu węglowego.
2.
Karty ewidencyjne obejmują dane o mieszkaniach, których najemcami są osoby określone w § 1 ust. 1 uchwały, oraz o mieszkaniach wymienionych w § 5 ust. 2 zdanie 2 uchwały.
§  4.
Kartoteka (§ 3) składa się z dwóch części:
1)
część pierwsza obejmuje karty ewidencyjne mieszkań zajmowanych przez najemców, którzy w okresie półrocza, jakie ma być objęte wykazem, przeszli do pracy z jednostek organizacyjnych przemysłu węglowego do innych resortów (§ 1 ust. 1 pkt 1 uchwały), oraz karty ewidencyjne mieszkań opróżnionych w tym półroczu przez pracowników jednostek organizacyjnych przemysłu węglowego, a nie przydzielonych następnie innym pracownikom tych jednostek ze względu na przepisy prawa lokalowego (§ 5 ust. 2 zdanie 2 uchwały);
2)
część druga obejmuje karty ewidencyjne mieszkań zajmowanych przez najemców, którzy w okresie półrocza, jakie ma być objęte wykazem, przeszli do pracy w jednostkach organizacyjnych przemysłu węglowego z innych resortów (§ 1 ust. 1 pkt 2 uchwały) oraz karty ewidencyjne mieszkań przydzielonych w tym półroczu, a wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 3 uchwały.
§  5.
Organy do spraw lokalowych prezydiów miejskich i gromadzkich rad narodowych (rad narodowych osiedli) prowadzą na podstawie własnych materiałów półroczną ewidencję zmian w stanie posiadania mieszkań jednostek organizacyjnych przemysłu węglowego (§ 2 ust. 1 uchwały) według wzoru ustalonego dla działów I i II wykazu (§ 2), z tym że wyrazy "Wykaz mieszkań" zastępuje się wyrazami "Ewidencja zmian w stanie posiadania lokali".
§  6.
Jednostki organizacyjne przemysłu węglowego przesyłają w terminach do dnia 10 stycznia i 10 lipca każdego roku po jednym egzemplarzu wykazów (§ 2) organom do spraw lokalowych prezydiów właściwych miejskich (dzielnicowych) i gromadzkich rad narodowych (rad narodowych osiedli).
§  7.
1.
Po sprawdzeniu danych z wykazów, otrzymanych od jednostek organizacyjnych przemysłu węglowego, ze stanem faktycznym na podstawie własnych materiałów, w szczególności na podstawie ewidencji zmian w stanie posiadania mieszkań (§ 5), organ do spraw lokalowych prezydium rady narodowej miasta (dzielnicy), osiedla i gromady sporządza zestawienie liczbowe obejmujące dane według rubryk 13-20 wykazu (załącznik nr 1). Zestawienie to przesyła się w terminie do dnia 31 stycznia i 31 lipca każdego roku nadrzędnemu organowi do spraw gospodarki lokalowej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
Właściwy do spraw lokalowych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) sporządza zestawienie zbiorcze dla całego województwa z podziałem na poszczególne powiaty (miasta stanowiące powiaty, dzielnice) i przesyła je w terminie do dnia 15 lutego i 15 sierpnia każdego roku do Ministerstwa Gospodarki Komunalnej.
3.
Zbiorcze zestawienia liczbowe z poszczególnych województw (ust. 2) stanowią podstawę do sporządzenia bilansu, wskazującego ilości mieszkań, utraconych przez jednostki organizacyjne przemysłu węglowego w okresie danego roku (§ 4 uchwały).
§  8.
1.
Jednostki organizacyjne przemysłu węglowego przesyłają swym jednostkom nadrzędnym w terminach określonych w § 6 zestawienia zbiorcze z wykazów (rubryki 13-22 załącznika nr 1) z podziałem na poszczególne miasta, osiedla i gromady.
2.
Jednostki nadrzędne nad jednostkami przemysłu węglowego sporządzają zestawienia zbiorcze dla obszaru poszczególnych województw i przesyłają je Ministerstwu Górnictwa i Energetyki w terminach do dnia 25 stycznia i 25 lipca każdego roku.
§  9.
Wykazy i zestawienia (§§ 2, 7 i 8) obejmujące cały rok 1959 powinny być sporządzone jednorazowo i przesłane właściwym organom łącznie z wykazami za pierwsze półrocze 1960 r. w terminie dwumiesięcznym od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WYKAZ MIESZKAŃ ZA ......... PÓŁROCZE 196 ... R.

z terenu miasta, osiedla, gromady .........

objętych uchwałą nr 23 Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 1960 r. w sprawie zabezpieczenia niezbędnej ilości mieszkań dla potrzeb przemysłu węglowego (Monitor Polski Nr 17, poz. 82).

Dział I. Dział II.
Wykaz mieszkań wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 oraz w § 5 ust. 2 zdanie 2 uchwały Wykaz mieszkań wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 2 i 3 uchwały
Lp. Nazwisko i imię najemcy Miejsce zamieszkania Ulica, nr domu i nr mieszkania Liczba zajmowanych izb Mieszkanie objęte § ... ust. ... pkt ... uchwały (podać:

a) § 1 ust. 1 pkt 1 uchwały lub też

b) § 5 ust. 2 zdanie 2 uchwały)

Lp. Nazwisko i imię najemcy Miejsce zamieszkania Ulica, nr domu i nr mieszkania Liczba zajmowanych izb Mieszkanie objęte jest § 1 ust. 1 pkt ... uchwały (podać:

a) § 1 ust. 1 pkt 2 uchwały lub też

b) § 1 ust. 1 pkt 3 uchwały)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Dział III.

Zestawienie danych z działu I i II.

Mieszkania objęte § 1 ust. 1 pkt 1

uchwały

Mieszkania objęte

§ 5 ust. 2 zdanie 2 uchwały

Mieszkania objęte § 1 ust. 1 pkt 2

uchwały

Mieszkania objęte § 1 ust. 1 pkt 3

uchwały

Liczby wynikowe

(+ -) *)

Liczba mieszkań Liczba izb Liczba mieszkań Liczba izb Liczba mieszkań Liczba izb Liczba mieszkań Liczba izb dotyczące mieszkań dotyczące izb
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

_________

*) Dla otrzymania liczby wynikowej z rubryki 21 należy dodać liczby z rubryk 13 i 15 oraz oddzielnie z rubryk 17 i 19, a następnie od większej sumy odjąć mniejszą. Jeżeli suma liczb z rubryk 13 i 15 jest większa od sumy liczb z rubryk 17 i 19, do rubryki 21 wpisuje się różnicę ze znakiem -, w przeciwnym razie ze znakiem +. Dla otrzymania liczby wynikowej z rubryki 22 należy dodać liczby z rubryk 14 i 16 oraz oddzielnie z rubryk 18 i 20, a następnie od większej sumy odjąć mniejszą. Jeżeli suma liczb z rubryk 14 i 16 jest większa od sumy liczb z rubryk 18 i 20, do rubryki 22 wpisuje się różnicę ze znakiem -, w przeciwnym razie ze znakiem +.

Uwagi:

Zestawienie sporządził: .........................

Pieczęć zakładu pracy

............ dnia ............. 196 .... r.

Prezydium .................. Rady Narodowej

(Wydział - Referat) .......................

w .....................

Zgodnie z § 1 ust. 1 uchwały nr 23 Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 1960 r. w sprawia zabezpieczenia niezbędnej ilości mieszkań dla potrzeb przemysłu węglowego (Monitor Polski Nr 17, poz. 82) oraz § 6 zarządzenia Ministrów Gospodarki Komunalnej oraz Górnictwa i Energetyki z dnia 1 września 1960 r. w sprawie zasad sporządzania wykazów i zestawień dotyczących zmian w stanie posiadania lokali zajmowanych przez pracowników jednostek organizacyjnych przemysłu węglowego oraz prowadzenia ewidencji tych zmian (Monitor Polski Nr 74, poz. 342) - przesyła się niniejszy wykaz mieszkań z terenu miasta, osiedla, gromady ......... za okres ......... półrocza 196 ... r.

...................................

(podpis kierownika jednostki

sporządzającej wykaz)

ZAŁĄCZNIK Nr 2

1. Nazwisko najemcy .........................

Imię najemcy .............................

Oddział (Dział, Wydział) .................

KARTA EWIDENCYJNA MIESZKANIA

Powiat Miasto, osiedle, gromada Miejscowość (tylko w gromadach) Ulica i nr domu Nr mieszkania Ilość izb
2 3 4 5 6 7
Data przejścia do pracy z jednostki organizacyjnej przemysłu węglowego do innego resortu

(§ ust. 1 pkt 1 uchwały)

Data opróżnienia mieszkania, na którego przydział pracownikom jednostek organizacyjnych przemysłu węglowego nie zezwalają przepisy prawa lokalnego

(§ 5 ust. 2 zdanie 2 uchwały)

Data przejścia do pracy w jednostce organizacyjnej przemysłu węglowego z innego resortu

(§ 1 ust. 1 pkt 2 uchwały)

Data przydzielenia pracownikowi jednostki organizacyjnej przemysłu węglowego mieszkania określonego w § 1 ust. 1 pkt 3 uchwały Uwagi
9 10 11 12

W każdej karcie należy wypełnić rubryki 1-7 i ewentualnie 12, z rubryk zaś 8-11 tylko jedną właściwą dla danego przypadku.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.74.342

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady sporządzania wykazów i zestawień dotyczących zmian w stanie posiadania lokali zajmowanych przez pracowników jednostek organizacyjnych przemysłu węglowego oraz prowadzenie ewidencji tych zmian.
Data aktu: 01/09/1960
Data ogłoszenia: 30/09/1960
Data wejścia w życie: 30/09/1960