Zasady tworzenia funduszu zakładowego na rok gospodarczy 1960/1961 w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej i gospodarstwach rolnych.

UCHWAŁA Nr 294
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 sierpnia 1960 r.
w sprawie zasad tworzenia funduszu zakładowego na rok gospodarczy 1960/1961 w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej i gospodarstwach rolnych.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Uchwała dotyczy państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz działających według zasad rozrachunku gospodarczego gospodarstw rolnych wchodzących w skład tych przedsiębiorstw lub stanowiących gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, zwanych w dalszym ciągu "gospodarstwami".
2. 1
Uchwała nie dotyczy pomocniczych gospodarstw rolnych jednostek budżetowych Polskiej Akademii Nauk.

II.

Odpisy na fundusz zakładowy.

§  2.
1.
Do tworzenia funduszu zakładowego uprawnione są gospodarstwa, które w roku gospodarczym 1960/1961 osiągną zysk bilansowy.
2.
Warunkiem do uzyskania przez gospodarstwa rolne pomocnicze jednostek budżetowych prowadzących statutową działalność naukowo-badawczą lub dydaktyczną prawa do tworzenia funduszu zakładowego na zasadach określonych uchwałą, oprócz warunku wymienionego w ust. 1, jest wykonanie planowanych zadań w zakresie działalności naukowo-badawczej lub dydaktycznej.
3.
Wysokość odpisów na fundusz zakładowy wynosi:

- 25% zysku bilansowego oraz

- 20% sumy stanowiącej poprawę wyniku bilansowego w stosunku do roku gospodarczego 1959/1960.

4.
Jeżeli gospodarstwa, o których mowa w ust. 1, osiągną w roku gospodarczym 1960/1961 w porównaniu do roku gospodarczego 1959/1960 wzrost wartości produkcji towarowej netto, dokonują odpisu dodatkowego w wysokości 10% sumy tego wzrostu.
5.
Za wartość produkcji towarowej netto uważa się wartość netto sprzedanej produkcji roślinnej, zwierzęcej, przemysłu rolnego, skorygowaną (powiększoną lub pomniejszoną) o różnicę wartości remanentów inwentarza żywego, produktów roślinnych, pasz i surowców dla zakładów przemysłu rolnego na początek i koniec roku gospodarczego oraz wartość usług odpłatnych wykonanych na zewnątrz.
6.
Wartość netto sprzedanej produkcji stanowi suma dochodów ze sprzedaży produktów roślinnych i pochodzenia zwierzęcego, inwentarza żywego, ryb oraz wyrobów przemysłu rolnego, pomniejszona o wartość zakupionych nasion i sadzeniaków, pasz, inwentarza żywego, materiału zarybieniowego oraz surowców przemysłu rolnego.
7. 2
W razie gdy suma odpisów na fundusz zakładowy dokonanych zgodnie z ust. 3 i 4 jest niższa od 2% planowanego osobowego funduszu płac gospodarstwa w roku gospodarczym 1960/1961, odpisów dokonuje się w wysokości 2% tego funduszu płac.
8. 3
W razie gdy zysk gospodarstw nie pokryje odpisów przewidzianych w ust. 3 i 4, różnica uzupełniona zostanie dotacją budżetową.

III.

Podział funduszu zakładowego.

§  3.
1.
Środki funduszu zakładowego przeznacza się:
1)
w wysokości 1/4 łącznej sumy funduszu zakładowego - na inwestycje i remonty kapitalne w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz budynków i sprzętu o przeznaczeniu socjalnym,
2)
na nagrody pieniężne i w naturze, przy czym łączna suma wypłat na ten cel nie może przekroczyć 8,5% osobowego funduszu płac gospodarstwa, planowanego na rok gospodarczy 1960/1961,
3)
na wydatki o charakterze socjalno-bytowym i kulturalno-oświatowym.
2.
Jeżeli suma środków pieniężnych przeznaczona zgodnie z ust. 1 pkt 1 jest niższa od 50.000 zł, gospodarstwo może środki te przeznaczyć na cele określone w ust. 1 pkt 2 i 3.

IV.

Zmniejszenia i zwiększenia wysokości odpisów.

§  4.
1.
Przy ustalaniu, czy gospodarstwu przysługuje prawo do funduszu zakładowego, jak również przy obliczaniu wysokości tego funduszu wyłącza się różnice z wprowadzonych w roku gospodarczym 1960/1961 (po dniu 1 lipca 1960 r.) urzędowych zmian cen zakupionych materiałów oraz usług obcych, stawek płac, składek na ubezpieczenia rzeczowe i społeczne, stawek podatkowych oraz stawek amortyzacji. Przepis ten nie dotyczy zmian cen i stawek, które zgodnie z odrębnymi przepisami pokrywane są dotacjami przedmiotowymi zaliczanymi do dochodów gospodarstw.
2.
Przy ustalaniu wysokości funduszu zakładowego suma zysku bilansowego może być powiększona o równowartość poniesionych w 1960/1961 r. nakładów wieloletnich na zarybienie nowych stawów i obiektów stawowych lub na założenie kultur wieloletnich, nie aktywowanych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
3.
Do sumy zysku bilansowego może być również doliczona równowartość nakładów pokrytych ze środków obrotowych na modernizację i adaptację niezbędnych pomieszczeń dla przewidzianego w planie rozszerzenia hodowli inwentarza żywego.
§  5.
1.
Jeżeli gospodarstwo osiągnęło zysk bądź zysk i poprawę wyniku w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami albo ze szkodą dla interesu społecznego, traci ono prawo do funduszu zakładowego lub fundusz ten ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.
2.
Za zysk lub poprawę wyniku osiągniętego w sposób sprzeczny z przepisami bądź szkodliwy dla interesu społecznego uważa się wynik osiągnięty przez:
1)
niewykonanie remontów, powodujące utrzymywanie w złym stanie budynków, maszyn i urządzeń lub ich niszczenie,
2)
niedokonywanie prawidłowych odpisów amortyzacyjnych,
3)
niedokonywanie planowanych wydatków na bezpieczeństwo i higienę pracy,
4)
niewykonywanie niezbędnych zabiegów agro- lub zootechnicznych, przewidzianych w planie.

V.

Zasady pokrywania wydatków na nagrody w gospodarstwach, które nie tworzą funduszu zakładowego.

§  6.
1.
Gospodarstwom, które nie spełnią warunków określonych w uchwale, jednostka nadrzędna może zezwolić na dokonywanie wydatków na nagrody do wysokości 1% planowanego osobowego funduszu płac na rok gospodarczy 1960/1961.
2.
Jednostka nadrzędna uzależni wysokość przyznanych nagród w granicach ustalonych w ust. 1 od stopnia poprawy wyniku finansowego gospodarstwa.
3.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, pokrywane są z dotacji budżetowej.

VI.

Korzystanie z funduszu zakładowego przez pracowników zarządów przedsiębiorstw wielozakładowych.

§  7.
1.
Pracownicy zarządu przedsiębiorstwa wielozakładowego, którego podległe jednostki działają według zasad rozrachunku gospodarczego i obowiązane są do sporządzania samodzielnego sprawozdania finansowego (bilansu), mają prawo do uczestnictwa w funduszu zakładowym, o ile roczne sprawozdanie finansowe całego przedsiębiorstwa wykazuje zysk.
2.
Fundusz zakładowy dla pracowników zarządu przedsiębiorstwa ustala się w takim procencie planowanego osobowego funduszu płac zarządu na rok gospodarczy 1960/1961, jaki wynika ze stosunku łącznej kwoty odpisów na fundusz zakładowy w gospodarstwach do łącznej sumy planowanego w roku gospodarczym 1960/1961 osobowego funduszu płac wszystkich podległych przedsiębiorstw, jednak w wysokości nie mniejszej niż 2% planowanego osobowego funduszu płac zarządu.
3.
Jednostka nadrzędna może zezwolić na wypłatę nagród pracownikom zarządu przedsiębiorstwa do wysokości 1% planowanego na rok gospodarczy 1960/1961 osobowego funduszu płac zarządu przedsiębiorstwa, jeżeli zgodnie z § 2 fundusz zakładowy w ogóle nie został utworzony.
4.
Na fundusz zakładowy zarządu przeznacza się środki z wpłat zysku podległych jednostek, a w razie braku tych wpłat lub ich niedostatecznej wysokości - z dotacji budżetowej.

VII.

Przepisy końcowe.

§  8.
Dotacje przedmiotowe, z których zgodnie z odrębnymi przepisami korzystają gospodarstwa, nie są potrącane przy ustalaniu podstawy odpisów na fundusz zakładowy, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.
§  9.
Fundusz zakładowy tworzy się na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego za rok gospodarczy 1960/1961. W ciągu roku gospodarstwa nie mają prawa dokonywania zaliczkowych odpisów na fundusz zakładowy.
§  10.
Wysokość odpisów i podział funduszu zakładowego w zakresie ustalonym w § 3 podlega zatwierdzeniu przez jednostkę nadrzędną. Składając wniosek o zatwierdzenie odpisu gospodarstwo powinno dokonać przelewu pełnej sumy objętej wnioskiem na specjalny rachunek bankowy podlegający oprocentowaniu.
§  11.
W razie stwierdzenia naruszenia przepisów niniejszej uchwały jednostka nadrzędna - niezależnie od pociągnięcia do odpowiedzialności służbowej i dyscyplinarnej - może przypisać do zwrotu kierownikowi (dyrektorowi) i starszemu (głównemu) księgowemu całość lub część pobranej nagrody.
§  12. 4
Pomocnicze gospodarstwa rolne, podległe Polskiej Akademii Nauk, tworzą w roku gospodarczym 1960/1961 fundusz zakładowy na warunkach określonych uchwałą nr 517 Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1958 r. w sprawie tworzenia w roku gospodarczym 1958/1959 funduszu na nagrody i na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników pomocniczych gospodarstw rolnych, działających według zasad rozrachunku gospodarczego, których statutową działalnością jest działalność naukowo-badawcza lub dydaktyczna (Monitor Polski z 1959 r. Nr 3, poz. 10).
§  13.
Właściwi ministrowie w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych wydadzą szczegółowe przepisy regulujące tryb tworzenia i wykorzystania funduszu zakładowego na rok gospodarczy 1960/1961.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1960 r.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 85 z dnia 21 lutego 1961 r. (M.P.61.27.129) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1960 r.
2 § 2 ust. 7 zmieniony przez obwieszczenie Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1960 r. o sprostowaniu błędu (M.P.60.84.383).
3 § 2 ust. 8 zmieniony przez obwieszczenie Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1960 r. o sprostowaniu błędu (M.P.60.84.383).
4 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 85 z dnia 21 lutego 1961 r. (M.P.61.27.129) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1960 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024