Bilanse materiałowe i rozdzielnictwo.

UCHWAŁA Nr 262
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 lipca 1960 r.
w sprawie bilansów materiałowych i rozdzielnictwa.

W związku z § 1 pkt 13, 14 i 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu i trybu działania Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (Dz. U. Nr 31, poz. 171) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Bilanse materiałowe oraz wnioski co do zmian tych bilansów, jak również wnioski co do sposobu wykorzystania rezerw bilansowych oraz nadwyżek powstałych w toku wykonywania planu zatwierdzają w zakresie artykułów:
1)
wymienionych w załączniku nr 1 - Rada Ministrów, a w przypadkach określonych w ust. 2 - Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
2)
wymienionych w załączniku nr 2 - Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
3)
pozostałych artykułów - właściwi ministrowie.
2.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów zatwierdza wnioski co do wykorzystania rezerw i nadwyżek (ust. 1) artykułów, których bilanse zatwierdza Rada Ministrów, o ile te rezerwy i nadwyżki stanowią do 5% ogólnego przychodu bilansowego.
3.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów może przekazać czasowo swoje uprawnienia (ust. 1 i 2) właściwym ministrom, określając artykuły i granice procentowe, w zakresie których mogą oni dokonywać zmian bilansów tych artykułów oraz decydować o sposobie wykorzystania ich rezerw bilansowych i nadwyżek powstałych w toku wykonywania planu.
4.
Ministrowie mogą upoważniać dyrektorów podległych zjednoczeń do zatwierdzania bilansów niektórych artykułów (ust. 1 pkt 3).
§  2.
1.
Projekty planów rozdziału w zakresie artykułów rozdzielanych przez:
1)
ministerstwa - zatwierdzają właściwi ministrowie lub upoważnieni przez nich dyrektorzy zjednoczeń,
2)
Komisję Planowania przy Radzie Ministrów - zatwierdza Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
3)
Radę Ministrów - zatwierdza Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów zgodnie z zatwierdzonymi bilansami materiałowymi tych artykułów.
2.
Przepis ust. 1 oraz § 1 ust. 3 stosuje się odpowiednio do zmian planów rozdziału, jak również do decyzji w sprawie sposobu wykorzystania rezerw bilansowych i nadwyżek powstałych w toku wykonywania planu. Decyzje co do wykorzystania rezerw i nadwyżek artykułów rozdzielanych przez Radę Ministrów, gdy łączna suma rezerw i nadwyżek przekracza 5% ogólnego przychodu bilansowego, wydaje Prezes Rady Ministrów.
§  3.
Decyzje ministrów co do wykorzystania rezerw bilansowych i nadwyżek powstałych w toku wykonywania planu poszczególnych artykułów nie mogą naruszać przepisów o wykorzystaniu rezerw grup tych artykułów, których bilanse lub plany rozdziału zatwierdza Rada Ministrów albo Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  4.
Projekty bilansów materiałów powinny być opracowane na wszystkie artykuły mające zasadnicze znaczenie dla rozwoju gospodarki narodowej, a w każdym razie na artykuły ustalone w nomenklaturze poszczególnych części Narodowego Planu Gospodarczego.
§  5.
1.
Projekty bilansów materiałowych oraz wnioski co do zmian tych bilansów i sposobu wykorzystania nadwyżek powstałych w toku wykonywania planu opracowują ministerstwa nadzorujące głównych dostawców (ministerstwa - dostawcy) lub upoważnione przez nich zjednoczenia.
2.
Przez zmiany bilansów materiałowych należy rozumieć nie tylko zmiany sum przychodu i rozchodu bilansów, lecz również zmiany poszczególnych pozycji bilansowych.
3.
Bilanse materiałowe powinny obejmować produkcję wszystkich dostawców. Przy opracowywaniu bilansów materiałowych należy stosować przepisy uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. o współpracy i koordynacji branżowej (Monitor Polski Nr 56, poz. 268).
§  6.
1.
Bilanse materiałowe powinny zapewniać zaspokojenie potrzeb całej gospodarki narodowej w proporcjach wynikających z Narodowego Planu Gospodarczego.
2.
Ministerstwa-dostawcy obowiązani są prowadzić analizę zużycia materiałów w kraju z punktu widzenia zadań wynikających z Narodowego Planu Gospodarczego i zapewniać dostawy tych materiałów proporcjonalnie do potrzeb.
3.
Ministerstwa-dostawcy powinni dążyć do zabezpieczenia w bilansach materiałowych potrzeb różnych odbiorców pozarynkowych (drobni odbiorcy) co najmniej w stosunku proporcjonalnym do ogólnego wzrostu przychodu materiałowego, chyba że zmniejszenie zaopatrzenia jest uzasadnione planami tych odbiorców lub zmianą kierunków zużycia materiałów.
4.
W bilansach materiałowych zatwierdzanych przez właściwych ministrów lub przez upoważnionych dyrektorów zjednoczeń potrzeby innych resortów i prezydiów rad narodowych powinny być zabezpieczone na równi z potrzebami własnego resortu.
5.
W razie wystąpienia niedoborów materiałowych, ograniczenie dostaw powinno być proporcjonalne do potrzeb wszystkich odbiorców, a jeśli zachodzi konieczność preferowania potrzeb niektórych odbiorców, wymaga to uzgodnienia z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
6.
Przepis ust. 5 nie dotyczy eksportu i zaopatrzenia produkcji eksportowej. W razie wystąpienia niedoborów materiałowych ograniczenie dostaw nie może dotyczyć eksportu i zaopatrzenia produkcji eksportowej.
7.
Uzgodnienie z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, o którym mowa w ust. 5, nie jest wymagane, jeśli zwiększenie dostaw dla niektórych odbiorców nie spowoduje:
1)
ograniczenia dostaw dla różnych odbiorców pozarynkowych (ust. 3),
2)
sprzeciwu innych odbiorców, którym dostawy zostały ograniczone w stopniu nieproporcjonalnym do potrzeb.
8.
W każdym bilansie materiałowym należy przewidzieć rezerwę bilansową na zaspokojenie nie przewidzianych potrzeb w zakresie artykułów objętych bilansem.
§  7. 1
1.
Ustala się wykaz artykułów rozdzielanych, stanowiący załącznik nr 3 do uchwały.
2. 2
Upoważnia się:
1)
Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do wprowadzenia rozdzielnictwa artykułów nie wymienionych w załączniku nr 3 do uchwały w razie stwierdzenia ich deficytu oraz do wprowadzenia na wniosek zainteresowanych ministrów zmian w załączniku nr 3, jakie okażą się konieczne w związku ze zmianą zakresu działania ministerstw lub jednostek zbytu,
2)
"Wykaz artykułów rozdzielanych na 1964 r." stanowiący załącznik nr 3 do uchwały w dziale "Przemysł włókienniczy" (gałąź 17) pod lp. 14 w rubryce 7 wyrazy "Centrala Tekstylno-Odzieżowa" zastępuje się wyrazami "Centrala Handlu Meblami".
3.
Znoszenie oraz wprowadzanie rozdzielnictwa (ust. 2) powinno się odbywać w drodze zarządzeń ogłaszanych w Monitorze Polskim.
§  8.
Projekty planów rozdziału artykułów objętych wykazem, o którym mowa w § 7 ust. 1, opracowują na podstawie bilansów ministerstwa-dostawcy lub upoważnione przez nich zjednoczenia.
§  9.
Właściwi ministrowie odpowiedzialni są:
1)
za prawidłowe wykonanie zadań wynikających z zatwierdzonych przez Radę Ministrów i przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów bilansów materiałowych i planów rozdziału;
2)
za wykonanie dostaw artykułów ujętych w zatwierdzonych przez nich lub przez upoważnionych dyrektorów zjednoczeń bilansach materiałowych i planach rozdziału w sposób zabezpieczający na równi potrzeby własnego resortu, jak też innych resortów i prezydiów rad narodowych.
§  10.
Upoważnia się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do:
1)
żądania do wglądu i opiniowania bilansów materiałowych i planów rozdziału opracowywanych i zatwierdzanych przez ministrów i dyrektorów zjednoczeń,
2)
zmiany w przypadkach gospodarczo uzasadnionych kolejności i terminów wykonywania dostaw maszyn i urządzeń ustalonych w portfelach zamówień.
§  11.
Uchwała nie narusza przepisów o terenowym planowaniu, terenowych bilansach materiałowych i terenowym rozdzielnictwie niektórych artykułów.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 3

WYKAZ BILANSÓW MATERIAŁOWYCH ZATWIERDZANYCH PRZEZ RADĘ MINISTRÓW

Lp. Symbol wyrobu Nazwa materiału Nazwa ministerstwa opracowującego projekt bilansu materiałowego
1 2 3 4
1 020-001-170 Węgiel kamienny typ 31-38 i brykiety z węgla kamiennego Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
2 023 Koks i półkoks Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
3 033-001-225 Wyroby gorąco walcowane ogółem (gr. przydz. 3021-3904) Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
w tym:
Wyroby walcowane gotowe ze stali jakościowych klasy 2-4 Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
4 034 Rury stalowe Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
5 041-002 Aluminium Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
6 041-013 Cynk Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
7 041-044 Miedź elektrolityczna Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
8 041-055 Ołów Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
9 110-002 Cement Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
10 140-001 Tarcica z surowca iglastego Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
11 251-002 Drewno tartaczne z drzew iglastych Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
12 200-010-016,

037-041,

043-047,

051-058,

067-071

Mięso, tłuszcze zwierzęce, przetwory mięsne, drób Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu
13 260-002 Zboża konsumpcyjne (4 zboża i zbożowe) w układzie kalendarzowym i gospodarczym Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 4

WYKAZ BILANSÓW MATERIAŁOWYCH ZATWIERDZANYCH PRZEZ PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW NA 1967 R.

Lp. Symbol wyrobu Nazwa materiału Nazwa ministerstwa opracowującego projekt bilansu materiałowego
1 010 Energia elektryczna Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
2 020-005 Węgiel energetyczny typ 31-32 sortymenty grube Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
3 020-041 Węgiel gazowy i koksowy typ 33-38 Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
4 023-003 Koks odlewniczy Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
5 023-011, -069 Koks wielkopiecowy Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
6 023-039 Koks opałowy Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
7 022-006,

024-001, 008

Paliwa gazowe Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
8 025 Produkty naftowe Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
9 034-002 Rury stalowe bez szwu (nie ciągnione na zimno) o średnicy 508,0-273,1 mm (grupa przydziałowa 4100) Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
10 034-013 Rury stalowe bez szwu (nie ciągnione na zimno) o średnicy 273,0-159,1 mm (grupa przydziałowa 4200) Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
11 034-097 Rury stalowe ze szwem (nie ciągnione na zimno (o średnicy 2.200-508,1 mm (grupa przydziałowa 5000) Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
12 041-012 Cyna - Sn Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
13 041-052 Nikiel - Ni Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
14 041-066 Srebro - Ag Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
15 081-001 Drut stalowy ciągniony Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
16 081-114 Liny z drutów stalowych Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
17 091-238 Nawozy azotowe (w przeliczeniu na N2) w układzie kalendarzowym i gospodarczym Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
18 091-250 Nawozy fosforowe (w przeliczeniu na P2O5) w układzie kalendarzowym i gospodarczym Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
19 091-267 Nawozy potasowe (w przeliczeniu na K2O) w układzie kalendarzowym i gospodarczym Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
20 093-036 Tworzywa sztuczne Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
21 094 Farby i lakiery Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
22 097-001 Tłuszcze techniczne ogółem Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
23 111-001 Elementy ścienne Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
24 - Materiały podłogowe Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
25 151-001 Papier Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
26 151-238 Tektura Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
27 202-009 Masło Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu
28 203-002 Oleje i tłuszcze surowe Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu
29 205-003 Cukier w układzie kalendarzowym i gospodarczym Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu
30 252-005 Kopalniaki i połowice Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 5

WYKAZ ARTYKUŁÓW ROZDZIELANYCH ORAZ WYKAZ GŁÓWNYCH IMIENNYCH ODBIORCÓW NA ROK 1967

1 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 339 z dnia 18 sierpnia 1961 r. (M.P.61.76.320) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1962 r.
2 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 uchwały nr 413 z dnia 21 grudnia 1963 r. (M.P.63.97.456) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1963 r.
3 Załącznik nr 1:

-zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 339 z dnia 18 sierpnia 1961 r. (M.P.61.76.320) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1962 r. - zob. też § 2 uchwały zmieniającej.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 244 z dnia 27 lipca 1962 r. (M.P.62.67.313) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1963 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 280 z dnia 16 sierpnia 1963 r. (M.P.63.69.344) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1964 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 262 z dnia 29 sierpnia 1964 r. (M.P.64.67.316) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1965 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 204 z dnia 30 lipca 1965 r. (M.P.65.48.261) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1966 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 296 z dnia 6 września 1966 r. (M.P.66.54.260) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1967 r.

4 Załącznik nr 2:

-zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 339 z dnia 18 sierpnia 1961 r. (M.P.61.76.320) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1962 r. - zob. też § 2 uchwały zmieniającej.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 244 z dnia 27 lipca 1962 r. (M.P.62.67.313) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1963 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 280 z dnia 16 sierpnia 1963 r. (M.P.63.69.344) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1964 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 262 z dnia 29 sierpnia 1964 r. (M.P.64.67.316) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1965 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 204 z dnia 30 lipca 1965 r. (M.P.65.48.261) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1966 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 296 z dnia 6 września 1966 r. (M.P.66.54.260) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1967 r.

5 Załącznik nr 3:

-zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 339 z dnia 18 sierpnia 1961 r. (M.P.61.76.320) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1962 r. - zob. też § 2 uchwały zmieniającej.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 244 z dnia 27 lipca 1962 r. (M.P.62.67.313) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1963 r.

- zmieniony przez § 2 uchwały nr 6 z dnia 5 stycznia 1963 r.w sprawie bilansowania i rozdzielnictwa oleju lnianego, oleju rycynowego technicznego, kwasów porafinacyjnych oraz kwasów cytrynowego i mlekowego(M.P.63.4.15) z dniem 15 stycznia 1963 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 413z dnia 21 grudnia1963 r. (M.P.63.97.456) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia1963 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 280 z dnia 16 sierpnia 1963 r. (M.P.63.69.344) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1964 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 96 z dnia 7 kwietnia 1964 r. (M.P.64.24.105) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 kwietnia 1964 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 262 z dnia 29 sierpnia 1964 r. (M.P.64.67.316) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1965 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 204 z dnia 30 lipca 1965 r. (M.P.65.48.261) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1966 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 296 z dnia 6 września 1966 r. (M.P.66.54.260) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1967 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024