Branżowe warunki dostaw artykułów przemysłowych powszechnego użytku na cele zaopatrzenia rynku.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 4 sierpnia 1960 r.
w sprawie branżowych warunków dostaw artykułów przemysłowych powszechnego użytku na cele zaopatrzenia rynku.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się zawarte w załączniku do niniejszego zarządzenia "Branżowe warunki dostaw artykułów przemysłowych powszechnego użytku, produkowanych przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Przemysłu Ciężkiego, a przeznaczonych na cele zaopatrzenia rynku".
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

BRANŻOWE WARUNKI DOSTAW ARTYKUŁÓW PRZEMYSŁOWYCH POWSZECHNEGO UŻYTKU, PRODUKOWANYCH PRZEZ PRZEDSIĘBIORSTWA PODLEGŁE MINISTROWI PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO, A PRZEZNACZONYCH NA CELE ZAOPATRZENIA RYNKU

§ 1.
1.
Niniejsze branżowe warunki dostaw obowiązują przy dostawach następujących artykułów przemysłowych powszechnego użytku, produkowanych przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Przemysłu Ciężkiego, a przeznaczonych na cele zaopatrzenia rynkowego:
1)
artykułów elektrotechnicznych,
2)
sprzętu radiotechnicznego, urządzeń elektroakustycznych oraz lamp elektronowych i oświetleniowych,
3)
zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego (pralki, lodówki domowe, odkurzacze, froterki elektryczne, maszyny do szycia, maszynki wieloczynnościowe i inne) oraz części wymiennych,
4)
artykułów oftalmicznych, aparatów fotograficznych, sprzętu fotograficznego i laboratoryjnego, wyrobów zegarmistrzowskich oraz innych artykułów precyzyjno-optycznych,
5)
rowerów, motorowerów i części wymiennych,
6)
kajaków, silników rowerowych i kajakowych, wiatrówek oraz innego sprzętu turystycznego,
7)
wyrobów blaszanych,
8)
wyrobów metalowych i odlewniczych oraz narzędzi.
2.
Branżowe warunki dostaw obowiązują w stosunkach handlowych między przedsiębiorstwami, o których mowa w ust. 1, zwanymi w dalszym ciągu "dostawcami", a uspołecznionymi przedsiębiorstwami handlu hurtowego lub detalicznego, zwanymi w dalszym ciągu "odbiorcami".
3.
Do bezpośredniego zawierania umów z przedsiębiorstwami przemysłowymi upoważnione są uspołecznione przedsiębiorstwa handlu hurtowego lub detalicznego w przypadkach ekonomicznie uzasadnionej wielkości partii dostawy.
4.
W przypadkach szczególnych, gdy dostawy dokonywane są ze składnicy przemysłu, dalsze przepisy dotyczące dostawców odnoszą się odpowiednio do tej składnicy.
§  2.
Zamówienia na dostawy artykułów objętych rejonizacją składa się jednostkom wymienionym w zarządzeniach o rejonizacji zawierania umów na dostawy artykułów na cele rynkowe.
§  3.
1.
Zamówienia składa się w terminach określonych w zarządzeniach o rejonizacji zawierania umów. Jeżeli terminy te nie zostały określone w zarządzeniach, zamówienia należy składać:
1)
na artykuły wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1, 2, 4, 6:
a)
przy umowach zawieranych na okresy roczne z podziałem na kwartały - na 120 dni przed początkiem roku, w którym dostawa ma być wykonana,
b)
przy umowach zawieranych na okresy kwartalne - na 60 dni przed początkiem kwartału;
2)
na artykuły wymienione w § 1 ust. 1 pkt 3:
a)
przy umowach zawieranych na okresy roczne - na 60 dni przed początkiem roku, w którym dostawa ma być wykonana,
b)
przy umowach zawieranych na okresy krótsze od roku - na 30 dni przed początkiem okresu, w którym dostawa ma być wykonana;
3)
na artykuły wymienione w § 1 ust. 1 pkt 5:
a)
przy umowach zawieranych na okresy roczne z podziałem na kwartały - na 120 dni przed początkiem roku, w którym dostawa ma być wykonana,
b)
przy umowach zawieranych na okresy kwartalne - na 30 dni przed początkiem kwartału;
4)
na artykuły wymienione w § 1 ust. 1 pkt 7 i 8:
a)
zamówienia roczne w grupach towarowych w tonażu - na 60 dni przed początkiem roku, w którym dostawa ma być wykonana, przy czym uzgodnienie szczegółowego asortymentu w ramach umowy rocznej powinno być dokonane oddzielnie na każdy kwartał - na 50 dni przed początkiem danego kwartału; zamówienia na nowo wprowadzane artykuły składają odbiorcy w szczegółowym asortymencie,
b)
zamówienia kwartalne:

– na liny i linki, łańcuchy techniczne i wyroby śrubowe - na 60 dni,

– na inne wyroby metalowe - na 50 dni,

– na wyroby odlewnicze - na 45 dni,

– na narzędzia - na 30 dni

przed terminem dostawy.

2.
W razie niezłożenia zamówienia w terminach określonych w ust. 1 jednostka właściwa do przyjmowania zamówień mimo to zamówienie przyjmie, jeżeli istnieje możliwość jego wykonania.
§  4.
Zamówienie powinno być złożone w trzech egzemplarzach oddzielnie:
1)
na każdy rodzaj lub grupę artykułów,
2)
na każdą partię artykułów, która ma być wysłana pod innym adresem.
§  5.
1.
Przedmiot dostawy może być również określony w zamówieniu według wzorca artykułu, na który odbiorca wyraził zgodę.
2.
Zamówienie na artykuły elektrotechniczne powinno zawierać zastrzeżenie co do obowiązku oznaczenia artykułów znakiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich ("SEP").
§  6.
1.
Jeżeli w umowie zastrzeżono, że odbiorca może w czasie późniejszym w dodatkowych dyspozycjach określić ściślej przedmiot lub termin dostawy, wówczas dyspozycję w tym zakresie należy wysłać - jeżeli w umowie inaczej nie zastrzeżono - na 45 dni przed początkiem okresu, w którym dostawa ma być wykonana.
2.
Dodatkowe dyspozycje dotyczące miejsca dostawy oraz płatnika należy wysłać nie później niż na 15 dni przed terminem dostawy.
3.
Termin określony w ust. 1 nie ma zastosowania do artykułów wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 3, 5 i 8. Termin ten przy dostawach artykułów wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 3 i 8 wynosi 25 dni przed początkiem okresu, w którym dostawa ma być wykonana, a przy dostawach artykułów wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 5 - 60 dni przed początkiem roku, w którym dostawa ma być wykonana (przy umowach rocznych), i 25 dni przed początkiem miesiąca (przy umowach zawieranych na okresy kwartalne).
§  7.
W razie niemożności zachowania normy resortowej, zakładowej lub warunków technicznych, przyjętych za podstawę do określenia jakości artykułów, dostawca obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym odbiorcę. W tym przypadku odbiorca ma prawo odstąpić od umowy i zażądać odszkodowania.
§  8.
Terminy gwarancji dla użytkownika są określone w kartach gwarancyjnych i liczone od dnia nabycia artykułu przez użytkownika. Odpowiedzialność dostawcy z tytułu gwarancji wobec odbiorcy liczy się od daty wydania artykułu odbiorcy i trwa przez okres gwarancyjny, wynikający z karty gwarancyjnej, powiększony o 9 miesięcy.
§  9.
1.
Do dokonywania napraw gwarancyjnych obowiązany jest dostawca - producent artykułów, na które udzielił gwarancji.
2.
Dostawca może zlecić świadczenia usług gwarancyjnych na rzecz użytkownika artykułów przedsiębiorstwom handlu uspołecznionego.
3.
Świadczenie usług przez jednostki, o których mowa w ust. 2, powinno być uregulowane oddzielnymi umowami między zainteresowanymi stronami.
§  10.
1.
Jeżeli dostawca zleca wykonanie usług gwarancyjnych przedsiębiorstwu handlu uspołecznionego, które nie jest odbiorcą artykułów objętych gwarancją, obowiązany jest dostarczyć temu przedsiębiorstwu odpowiednią ilość części wymiennych do tych artykułów dla wykonywania napraw gwarancyjnych.
2.
Jeżeli dostawca zleca wykonanie usług gwarancyjnych odbiorcy, obowiązany jest dostarczyć mu części wymienne, o których mowa w ust. 1, jednocześnie z dostawą artykułów, na które udziela gwarancji.
3.
W umowach o świadczenie usług strony uzgodnią ilość i warunki dostaw części wymiennych do napraw pozagwarancyjnych.
§  11.
Odbiorca obowiązany jest zwrócić opakowanie wypożyczane dostawcy lub jednostce przez niego wskazanej niezwłocznie po zwolnieniu, a najdalej w ciągu 90 dni od daty otrzymania przedmiotu dostawy, chyba że w umowie ustalono inny termin zwrotu.
§  12.
1.
Oczywiste uszkodzenia i braki ilościowe przedmiotu dostawy, które mogą być natychmiast zauważone przy fizycznym odbiorze towaru przez odbiorcę, powinny być niezwłocznie stwierdzone przy zachowaniu trybu przewidzianego w ogólnych warunkach dostaw w obrocie krajowym.
2.
Odbiór jakościowy dokonywany jest w magazynie odbiorcy najpóźniej w terminie 7 dni od dnia otrzymania towaru.
§  13.
1.
Gdy odbiorca twierdzi, że przedmiot dostawy posiada wady, a dostawca temu przeczy lub nie składa w ciągu 14 dni oświadczenia, odbiorca powinien zwrócić się z wnioskiem o przeprowadzenie ekspertyzy i wydanie orzeczenia do rzeczoznawcy do spraw jakości towarów, wybranego z listy rzeczoznawców prowadzonej przez okręgową komisję arbitrażową.
2.
Strona, która nie godzi się z orzeczeniem rzeczoznawcy, może wystąpić do branżowej komisji rzeczoznawców do spraw jakości towarów o uchylenie w trybie nadzoru orzeczenia o jakości towarów wydanego przez rzeczoznawcę, jeżeli:
1)
próba towaru została pobrana niezgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami,
2)
orzeczenie zostało wydane z naruszeniem przepisów dotyczących określenia jakości towarów lub zasad sztuki i wiedzy technicznej, jeżeli naruszenie to miało istotny wpływ na wydane orzeczenie.

Od orzeczenia branżowej komisji rzeczoznawców nie służy odwołanie.

3.
Jeżeli zarzuty odbiorcy okażą się uzasadnione, koszty związane z ekspertyzą ponosi dostawca.
§  14.
1.
Zakwestionowany przez odbiorcę co do jakości przedmiot dostawy nie może być zabrany przez dostawcę od odbiorcy, lecz musi ulec w pomieszczeniu odbiorcy w porozumieniu z dostawcą odpowiedniemu przeklasyfikowaniu. Odbiorca zwraca przedmiot dostawy w celu dokonania przeklasyfikowania jedynie w braku u siebie pomieszczeń magazynowych umożliwiających przeprowadzenie tych czynności.
2.
Jeżeli przedmiot dostawy zostaje zwrócony dostawcy (ust. 1), odbiorca obowiązany jest w porozumieniu z dostawcą oznaczyć trwale artykuł w sposób uniemożliwiający skierowanie go do innego odbiorcy bez przerobu, dokonania poprawek lub przeklasyfikowania.
3.
Uznanie przez dostawcę reklamacji odbiorcy co do wad przedmiotu dostawy lub uzyskanie przez odbiorcę orzeczenia rzeczoznawcy ustalającego jakość artykułu niższą od określonej obowiązującymi przepisami lub warunkami umownymi zobowiązuje dostawcę do usunięcia wad w sposób żądany przez odbiorcę w terminie określonym umową, jednak nie dłuższym niż 30 dni, pod rygorem zapłaty odszkodowania przewidzianego w § 16 ust. 1.
4.
Przeklasyfikowanie towaru lub obniżenie ceny nie może nastąpić nawet za zgodą stron w razie wydania przez rzeczoznawcę orzeczenia ustalającego, że:
1)
artykuł nie nadaje się do obrotu, ale tylko do przerobu,
2)
doprowadzenie artykułu do jakości przewidzianej obowiązującymi przepisami jest technicznie możliwe i ze względów gospodarczych pożądane.
5.
Wszelkie koszty, związane z przeklasyfikowaniem przedmiotu dostawy lub obniżeniem jego ceny, ponosi dostawca niezależnie od obowiązku zapłacenia odszkodowania umownego lub wynagrodzenia szkody rzeczywistej.
§  15.
1.
Zapłata za dostarczone zgodnie z umową artykuły następuje w ciągu 5 dni od dokonania odbioru jakościowego, a gdy odbioru jakościowego nie dokonano - od upływu terminu tego odbioru. Termin odbioru jakościowego określa § 12 ust. 2.
2.
Jeżeli do chwili odbioru jakościowego odbiorca nie otrzymał dokumentów rozliczeniowych, zapłata powinna nastąpić w ciągu 5 dni od daty otrzymania dokumentów rozliczeniowych.
§  16.
1.
Dostawca obowiązany jest zapłacić odbiorcy odszkodowanie w wysokości:
1)
10% wartości dostawy - w razie gdy odbiorca odstąpił od umowy z winy dostawcy,
2)
5% wartości przyjętych przez odbiorcę przedmiotów nie zamówionych albo dostarczonych z wadami lub w innych asortymentach bądź gatunkach niż zamówione; odszkodowanie płaci się niezależnie od kar za zwłokę i mimo usunięcia wad,
3)
5% wartości dostawy - jeżeli przedmiot dostawy powinien być dostarczony w opakowaniu dostawcy, a dostawca wysłał przedmiot bez opakowania lub nieodpowiednio opakowany,
4)
1% wartości przedmiotu dostawy postawionego przez odbiorcę do dyspozycji dostawcy za każdy dzień zwłoki w zadysponowaniu przedmiotem,
5)
0,05% wartości przedmiotu dostawy dostarczonego z opóźnieniem za każdy dzień zwłoki.
2.
Odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy odszkodowanie w wysokości:
1)
10% wartości przedmiotu dostawy - w razie odstąpienia od umowy przez dostawcę z winy odbiorcy,
2)
5% wartości przedmiotu dostawy użytego przez odbiorcę mimo odmowy zapłaty, a to niezależnie od obowiązku zapłaty kar za zwłokę,
3)
0,05% wartości przedmiotu dostawy za każdy dzień zwłoki - w razie opóźnienia odbioru przedmiotu dostawy w przypadkach, gdy odbiór miał nastąpić ze składu dostawcy albo gdy opóźnienie wysyłki nastąpiło z winy odbiorcy.
§  17.
Umowy nie wykonane do dnia 31 grudnia podlegają wykonaniu w roku następnym, jeżeli odbiorca do dnia 15 stycznia nie zawiadomi dostawcy, że od umowy odstępuje. Dostawca, który nie wykonał umowy w poprzednim roku kalendarzowym, obowiązany jest do zapłaty odszkodowania za okres od dnia, w którym dostawa miała być wykonana, do dnia jej wykonania.
§  18.
W sprawach nie uregulowanych w niniejszych branżowych warunkach dostaw stosuje się ogólne warunki dostaw w obrocie krajowym.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024