Dodatkowe zasady ustalania wynagrodzeń i dokonywanie rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 28 maja 1960 r.
w sprawie dodatkowych zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe.

Na podstawie § 9 ust. 1 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 16, poz. 99), w związku z trudnościami powstałymi przy wprowadzaniu nowych zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wskutek braku kompletnych projektów i kosztorysów stanowiących podstawę stosowania tych zasad oraz trudności w przystosowaniu istniejących kosztorysów do nowych zasad rozliczeń zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o zarządzeniu bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 29 grudnia 1959 r. w sprawie zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe (Monitor Polski z 1960 r. Nr 7, poz. 34).
§  2.
1.
Zezwolenia, o których mowa w § 3 ust. 6 pkt 1 zarządzenia, na prowadzenie robót na podstawie sukcesywnie dostarczanej dokumentacji i na ustalanie wynagrodzeń za te roboty na podstawie kosztorysów umownych są udzielane w roku 1960 przez jednostki nadrzędne zamawiającego i generalnego wykonawcy. Zezwolenia te nie dotyczą przypadków realizacji obiektów nie posiadających projektów wstępnych.
2.
Przez określenie "sukcesywnie dostarczana dokumentacja", użyte w § 3 ust. 6 pkt 1 zarządzenia, należy rozumieć dostarczane częściami kompletne projekty i kosztorysy na zakresy robót stanowiące wyodrębnioną całość techniczną i objęte oddzielną częścią kosztorysu (kosztorysem częściowym), np. roboty budowlane, roboty instalacyjne elektryczne, roboty instalacyjne sanitarne itp.
3.
Za roboty objęte kosztorysami częściowymi, o których mowa w ust. 2, należy zgodnie z § 3 ust. 5 zarządzenia stosować w jak najszerszym zakresie wynagrodzenie w formie ryczałtu.
§  3.
1.
Podział robót elektrycznych na elementy, podany w przykładach 1, 2, 3, 4, 5, 8 i 22 załącznika nr 5 do zarządzenia, dotyczy kosztorysów opracowanych na podstawie Cennika nr 8 montażu urządzeń i wykonania instalacji elektroenergetycznych – z tym że elementy określone jako "Przewody i przyłącza elektryczne" zastępuje się określeniem "Przewody elektryczne". W. przypadkach kosztorysowania tych robót na podstawie scalonych cenników na roboty elektromontażowe i elektroinstalacyjne należy stosować odpowiednio następujący układ podziału robót elektrycznych na elementy:
1)
instalacje elektryczne,
2)
instalacje odgromowe,
3)
instalacje dźwigowe,
4)
montaż szynoprzewodów i aparatury elektrycznej.
2.
Podział robót elektrycznych na elementy, podany w przykładach od 23 do 32 załącznika nr 5 do zarządzenia, dotyczy robót telekomunikacyjnych.
3.
Podziały robót elektrycznych na elementy, o których mowa w ust. 1 i 2, należy stosować w rozliczeniach najpóźniej od dnia 1 lipca 1960 r.
§  4.
Do wielkich i skomplikowanych montaży, o których mowa w § 11 ust. 3 pkt 2 zarządzenia, zalicza się również roboty elektroenergetyczne wykonywane w wielkich obiektach przemysłowych, magazynowych i energetycznych.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwa specjalistyczne, występujące w charakterze podwykonawców, obowiązane są przyjmować i sprawdzać projekty i kosztorysy na zakresy robót im podzleconych bez względu na okres, w którym roboty te będą wykonywane, jeżeli zamawiający (inwestor) złożył na te roboty zamówienie i w uzgodnionym terminie dostarczył generalnemu wykonawcy kompletne projekty i kosztorysy na obiekt w celu ustalenia wynagrodzenia w formie ryczałtu umownego, który w takim przypadku stanowi obowiązującą formę wynagrodzenia.
2.
Jednostki nadrzędne przedsiębiorstw specjalistycznych, występujących w charakterze podwykonawców, zobowiązane są do kontroli wykonania przepisu ust. 1 przez nadzorowane przez nich przedsiębiorstwa.
§  6.
1.
Termin 1 kwietnia 1960 r. podany w § 2 ust. 2 zarządzenia, dotyczący zasad dokonywania rozliczeń za roboty w obiektach rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 1960 r., prowadzonych w roku 1960 – przesuwa się na dzień 1 lipca 1960 r.
2.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe opracują bezzwłocznie plan stopniowego przystosowywania kosztorysów (tabel elementów) na obiekty rozpoczęte przed dniem 1 stycznia 1960 r. do zasad rozliczeń za zakończone elementy zgodnie z podziałem podanym w załączniku nr 5 do zarządzenia oraz plan stopniowego przechodzenia na te zasady rozliczeń w ten sposób, aby z dniem 1 lipca 1960 r. wszystkie obiekty rozpoczęte przed dniem 1 stycznia 1960 r. były rozliczane według zasad zarządzenia.
3.
W przypadkach niedotrzymania terminu przejścia na nowe zasady rozliczeń z dniem 1 lipca 1960 r. w obiektach, o których mowa w ust. 1, dyrektor jednostki nadrzędnej nie przyzna premii dyrektorowi przedsiębiorstwa i tym spośród jego zastępców, którym sprawy rozliczeń podlegają, i poleci dyrektorom przedsiębiorstw wyciągnięcie analogicznych konsekwencji w stosunku do pracowników odpowiedzialnych za rozliczenia – za okres niezastosowania nowych zasad po dniu 1 lipca 1960 r.
§  7.
Wyjątek od zasady sporządzania faktur za zakończone i odebrane elementy, o których mowa w § 11 ust. 3 zarządzenia, odnosi się wyłącznie do robót określonych w § 3 ust. 6 pkt 2 zarządzenia.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1960 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024