Organizowanie narad w ministerstwach, urzędach centralnych i prezydiach rad narodowych.

PISMO OKÓLNE Nr 52
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 27 kwietnia 1960 r.
w sprawie organizowania narad w ministerstwach, urzędach centralnych i prezydiach rad narodowych.

W celu usprawnienia pracy w urzędach i instytucjach państwowych ustala się następujące wytyczne:
1.
W ministerstwach, urzędach centralnych i prezydiach rad narodowych (zwanych dalej "zakładami pracy") powinny być organizowane w miarę potrzeby, w zasadzie co kwartał, narady pracowników, mające na celu usprawnienie pracy i polepszenie jej wyników.
2.
Należy organizować oddzielne narady dla pracowników poszczególnych komórek organizacyjnych (np. dla departamentu w ministerstwie, dla wydziału w prezydium rady narodowej) lub grupy komórek organizacyjnych, jeżeli jest to celowe ze względu na zbliżoną problematykę pracy, potrzebę ściślejszej współpracy itp. Narady mogą obejmować również wszystkich pracowników danego zakładu pracy, jeżeli wymaga tego temat narady lub jeżeli zakład pracy jest niezbyt duży, a problemy występujące w poszczególnych komórkach organizacyjnych są zbliżone.
3.
Przedmiotem narady powinny być w szczególności: organizacja pracy, styl i metody pracy, sposób i terminowość załatwiania spraw, stosunek do interesantów, ocena wykonania zadań w ubiegłym okresie oraz zamierzenia na przyszłość, trudności w pracy, projektowane ulepszenia, wytknięcie uchybień w pracy, wskazanie osiągnięć.
4.
W wyniku narady powinny być wysunięte wnioski usprawniające. Na naradzie następnej należy sprawdzić stan realizacji wniosków z poprzednich narad.
5.
Na naradzie pracowników całego zakładu pracy powinien przewodniczyć kierownik zakładu pracy, na naradzie pracowników komórki organizacyjnej – kierownik tej komórki, na naradzie grupy komórek organizacyjnych – kierownik komórki organizacyjnej, wyznaczony przez kierownika zakładu pracy.
6.
Wnioski z narady, co do których kierownik komórki organizacyjnej nie może powziąć decyzji w ramach posiadanych uprawnień, powinny być przedstawione kierownikowi zakładu pracy. W razie gdy kierownik zakładu pracy nie jest uprawniony do powzięcia decyzji, wniosek z narady powinien być skierowany do właściwego organu z odpowiednią propozycją kierownika zakładu pracy.
7.
Narady powinny być ewidencjonowane, a wysunięte i uchwalone wnioski oraz ich uzasadnienie protokołowane.
8.
Przygotowanie poszczególnych narad i ustalanie wniosków następuje w porozumieniu z właściwą instancją związku zawodowego i organizacji partyjnej.
9.
Szczegółowy tryb zwoływania narad, ich zakres i częstotliwość, sposób prowadzenia obrad i uchwalania wniosków ustala dla danego zakładu pracy kierownik zakładu pracy w porozumieniu z właściwą instancją związku zawodowego i organizacji partyjnej.
10.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) mogą w miarę potrzeby wprowadzać w jednostkach podległych obowiązek organizowania narad zgodnie z niniejszymi wytycznymi.

Proszę Obywateli Ministrów (Kierowników Urzędów Centralnych) o poddawanie sprawy narad pod obrady kolegium ministerstwa (urzędu centralnego) do oceny, zaś Obywateli Przewodniczących Prezydiów Wojewódzkich Rad Narodowych (Rad Narodowych Miast Wyłączonych z Województw) o spowodowanie, aby prezydiom właściwych rad narodowych były przedstawiane do oceny wyniki narad przeprowadzanych w wydziałach prezydium rady narodowej.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024