Zadania Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach w zakresie inspekcji zatrudnienia w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.

UCHWAŁA NR 438
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 listopada 1959 r.
w sprawie zadań Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach w zakresie inspekcji zatrudnienia w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 67 pkt 2 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Właściwy do spraw zatrudnienia organ administracji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, zwany dalej organem zatrudnienia, obowiązany jest czuwać nad prawidłowym kształtowaniem się zatrudnienia w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej na terenie województwa, podejmować kroki w kierunku likwidacji wszelkich przerostów zatrudnienia w tych przedsiębiorstwach, sprawować nadzór nad właściwym przyjmowaniem i zatrudnianiem pracowników w tych przedsiębiorstwach oraz nad przestrzeganiem przepisów obowiązujących w tym zakresie.
§  2.
1.
W wykonaniu zadań, o których mowa w § 1, organ zatrudnienia przeprowadza kontrole w przedsiębiorstwach i wydaje zalecenia pokontrolne.
2.
Kontrola zatrudnienia w kopalniach węgla kamiennego będzie przeprowadzana na wniosek przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, uzgodniony z Ministrem Górnictwa i Energetyki, przez organ zatrudnienia łącznie z organami właściwych zjednoczeń przemysłu węglowego.
3.
Przedsiębiorstwo, w którym przeprowadzana jest kontrola, oraz jednostka nadrzędna nad przedsiębiorstwem obowiązane są do udostępnienia organowi zatrudnienia wszelkich materiałów związanych z zatrudnieniem oraz do udzielania ustnych i pisemnych wyjaśnień zarówno w czasie kontroli, jak i w związku z zaleceniami pokontrolnymi.
§  3.
1.
Celem kontroli przeprowadzanej w przedsiębiorstwie jest sprawdzenie:
1)
zapotrzebowań na dodatkowych pracowników przez analizowanie zgłoszonych wolnych miejsc pracy i faktycznych potrzeb w tym zakresie,
2)
przyjmowania do pracy i rozmieszczania pod względem terenowym i branżowym absolwentów szkół,
3)
szkolenia pracowników w zakładach pracy oraz przestrzegania przepisów regulujących zatrudnianie młodocianych,
4)
stosowania przepisów dotyczących płac,
5)
warunków w hotelach robotniczych i kwaterach, warunków wyżywienia i warunków kulturalno-oświatowych dla zwerbowanych robotników.
2.
Ponadto celem kontroli jest zbadanie możliwości:
1)
zmniejszania stanu zatrudnienia w związku z faktycznymi potrzebami wynikającymi z zadań produkcyjnych i możliwości ich wykonania,
2)
dokonywania przesunięć nadwyżek pracowników do innych zakładów pracy, odczuwających niedobór siły roboczej,
3)
zwiększenia zatrudnienia kobiet na stanowiskach pracy dla nich dostępnych zgodnie z wytycznymi w sprawie obsadzania niektórych stanowisk kobietami,
4)
zatrudniania inwalidów i innych osób o ograniczonej zdolności do pracy fizycznej na odpowiednich dla nich stanowiskach pracy przez przesunięcie w miarę potrzeby robotników zatrudnionych na tych stanowiskach do innych prac,
5)
zmniejszania płynności siły roboczej w zakładach pracy, absencji oraz godzin przestojowych i podejmowania efektywnych środków zmierzających do stabilizacji załóg.
§  4.
1.
Szczegółowy tryb postępowania kontrolnego w przedsiębiorstwach państwowych ustali Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach po uzgodnieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej, a w kopalniach węgla kamiennego - ponadto w porozumieniu z Ministrem Górnictwa i Energetyki.
2.
Szczegółowy tryb postępowania kontrolnego w spółdzielniach ustali Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach w porozumieniu z naczelnymi organizacjami spółdzielczymi, po uzgodnieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej.
§  5.
1.
Organ zatrudnienia może wstrzymać kierowanie pracowników do przedsiębiorstw, które nie wykonują zaleceń zawartych w protokole pokontrolnym, aż do czasu ich wykonania, powiadamiając równocześnie przedsiębiorstwo i jego jednostkę nadrzędną o wstrzymaniu kierowania pracowników z podaniem przyczyn decyzji.
2.
W razie rozbieżności między stanowiskiem organu zatrudnienia a stanowiskiem kierownictwa przedsiębiorstwa i nieosiągnięcia porozumienia z jego jednostką nadrzędną - sprawę rozstrzyga Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z ministrem, któremu przedsiębiorstwo podlega lub który sprawuje nadzór nad przedsiębiorstwem.
3.
Wstrzymanie kierowania pracowników do kopalń węgla kamiennego noże nastąpić tylko w razie uzgodnionej decyzji pokontrolnej organu zatrudnienia i organu właściwego zjednoczenia przemysłu węglowego. W razie rozbieżności sprawę rozstrzyga Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Górnictwa i Energetyki.
§  6.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej, Ministrowi Finansów, innym zainteresowanym ministrom oraz Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1960 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.96.509

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zadania Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach w zakresie inspekcji zatrudnienia w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 10/11/1959
Data ogłoszenia: 30/11/1959
Data wejścia w życie: 01/01/1960