Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej z tytułu zysków i strat z budżetami terenowymi lub z budżetem centralnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 października 1959 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej z tytułu zysków i strat z budżetami terenowymi lub z budżetem centralnym.

Na podstawie § 8 uchwały nr 358 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zasad rozliczeń z budżetem z tytułu zysków i strat oraz zasad podziału zysku i finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej (Monitor Polski Nr 73, poz. 389) zarządza się, co następuje:
§  1.
Państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej działające według zasad pełnego lub pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, wykonujące działalność w zakresie produkcji roślinnej, hodowlanej, ogrodniczej, rybackiej i przetwórczości rolniczej:
a)
podporządkowane radom narodowym dokonują rozliczeń z tytułu zysków i strat z budżetami właściwych terenowo wojewódzkich rad narodowych,
b)
podporządkowane Centralnemu Zarządowi Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Centrali Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa, Działowi Hodowli Elitarnej Zwierząt i Działowi Rybactwa Ministerstwa Rolnictwa dokonują rozliczeń z tytułu zysków i strat z budżetem centralnym.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o zarządach - należy przez to rozumieć w zakresie rozliczeń z budżetami terenowymi inspektoraty i wojewódzkie zjednoczenie państwowych gospodarstw rolnych oraz jednostki, w których skład wchodzą gospodarstwa działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego (klucze gospodarstw), a w zakresie rozliczeń z budżetem centralnym - Centralny Zarząd Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Centralę Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa, Dział Hodowli Elitarnej Zwierząt Ministerstwa Rolnictwa, Dział Rybactwa Ministerstwa Rolnictwa oraz rejonowe zarządy hodowli elitarnej zwierząt i rejonowe zarządy rybactwa,
2)
o gospodarstwach - należy przez to rozumieć państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej określone w § 1,
3)
o uchwale - należy przez to rozumieć uchwałę nr 358 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zasad rozliczeń z budżetem z tytułu zysków i strat oraz zasad podziału zysku i finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej (Monitor Polski Nr 73, poz. 389).
§  3.
1.
Okresem obrachunkowym, za który następuje rozliczenie, jest zgodnie z § 1 ust. 3 uchwały rok gospodarczy obejmujący okres od 1 lipca do 30 czerwca następnego roku gospodarczego. Rozliczenia z budżetem dokonywane są w tym roku kalendarzowym, w którym kończy się rok gospodarczy.
2.
Rozliczenia obejmują:
1)
wpłaty do budżetu,
2)
dotacje na pokrycie strat i ewentualnie dotacje na fundusz zakładowy i fundusz nagród.
3.
Zasady ustalania odpisów na fundusz zakładowy oraz na fundusz nagród regulują odrębne przepisy.
§  4.
1.
Gospodarstwa dokonują rozliczeń z właściwymi budżetami za pośrednictwem zarządów.
2.
Dla celów rozliczeń zarządy prowadzą we właściwych oddziałach Banku Rolnego rachunki pod nazwą: "Rachunek rozliczeń z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat państwowych gospodarstw rolnych", zwane w dalszym ciągu rachunkami rozliczeń zarządu.
3.
Na rachunek rozliczeń zarządu wpływają z budżetu właściwej terenowo wojewódzkiej rady narodowej lub z budżetu centralnego dotacje oraz przelewy od zarządów i gospodarstw z tytułu rozliczeń.
4.
Z rachunku rozliczeń zarządu dokonywane są przelewy z tytułu rozliczeń na rzecz właściwych budżetów zarządów bezpośrednio podległych lub nadrzędnych oraz na rzecz gospodarstw.
§  5.
1.
Gospodarstwa planowo-rentowne dokonują zaliczkowych wpłat na rachunki rozliczeń zarządów:
1)
w wysokości 60% sum rocznych zaplanowanych do odprowadzenia do budżetu - w terminie do dnia 25 stycznia,
2)
w wysokości 30% sum rocznych zaplanowanych do odprowadzenia do budżetu - w terminie do dnia 25 kwietnia.
2.
Gospodarstwa planowo-deficytowe otrzymują zaliczkowe dotacje na pokrycie planowanych strat:
1)
w wysokości 60% planowanej rocznej straty - w III kwartale roku gospodarczego,
2)
w wysokości 30% planowanej rocznej straty - w IV kwartale roku gospodarczego.
3.
Zarządy dokonają wypłat, o których mowa w ust. 2, w terminie 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel.
§  6.
1.
Gospodarstwa rentowne, w których cześć zysku podlega wpłacie do budżetu (§ 2 ust. 1 uchwały) jest wyższa od dokonanych zgodnie z przepisami § 5 ust. 1 zaliczkowych wpłat do budżetu, oraz gospodarstwa deficytowe, których straty są niższe od otrzymanych zgodnie z przepisami § 5 ust. 2 zaliczkowych dotacji, dokonują uzupełniającej wpłaty lub zwrotu nadpłaconej dotacji na rachunek rozliczeń zarządu w terminie 5 dni od daty złożenia rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Gospodarstwa rentowne, w których cześć zysku podlegająca wpłacie do budżetu (§ 2 ust. 1 uchwały) jest niższa od dokonanych zgodnie z przepisami § 5 ust. 1 zaliczkowych wpłat do budżetu, uzyskują zwrot nadpłaconego zysku z rachunku rozliczeń zarządu w terminie 5 dni od daty otrzymania przez zarząd środków na ten cel.
3.
Gospodarstwa deficytowe, których straty są wyższe od otrzymanych zgodnie z przepisami § 5 ust. 2 zaliczkowych dotacji, nie są jednak wyższe od straty wynikającej z zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego gospodarstwa, otrzymują dotację uzupełniającą z rachunku rozliczeń zarządu, do wysokości straty wynikającej ze złożonego sprawozdania finansowego, powiększonej o ewentualnie przyznany gospodarstwom fundusz nagród, w terminie 5 dni od daty otrzymania przez zarząd środków na ten cel.
4.
Gospodarstwa, które zamiast planowanej straty osiągnęły zysk i które zgodnie z przepisami § 5 ust. 2 otrzymały zaliczkowe dotacje, dokonują w ciągu 5 dni od daty złożenia sprawozdania finansowego wpłaty na rachunek rozliczeń zarządu w wysokości wynikającej z pomniejszenia sumy zysku i otrzymanych dotacji o należne odpisy na fundusze zakładowy, rezerwowy i rozwoju.
§  7.
1.
Po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego w trybie uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (Monitor Polski Nr 58, poz. 278) dokonuje się rocznego rozliczenia wynikowego.
2.
Podstawę do obliczenia w rocznym rozliczeniu wynikowym należnej wpłaty z zysku stanowi zysk wykazany w zatwierdzonym rocznym sprawozdaniu finansowym po odliczeniu zysku nieprawidłowego, o którym mowa w § 2 ust. 2 i 3 uchwały.
3.
Zysk ustalony zgodnie z ust. 2, zmniejszany o odpisy na fundusz zakładowy dokonane na zasadach ustalonych odrębnymi przepisami, podlega zgodnie z § 2 ust. 1 uchwały podziałowi:
1)
w 50% na wpłatę na rachunek rozliczeń zarządu,
2)
w 50% na fundusz rezerwowy i fundusz rozwoju w stosunku określonym w § 8.
4.
Zysk nieprawidłowy gospodarstwa przelewają zgodnie z § 2 ust. 4 uchwały:
1)
w 60% na dochód budżetu właściwej terenowo wojewódzkiej rady narodowej lub budżetu centralnego w zależności od podporządkowania gospodarstwa,
2)
w 40% na rachunek scentralizowanego funduszu rezerwowego, o którym mowa w § 9 ust. 3.
5.
W razie gdy odpis na fundusz zakładowy jest wyższy od zysku prawidłowego, gospodarstwa otrzymają z rachunku rozliczeń zarządu uzupełniającą dotację na ten cel.
§  8.
Część zysku przeznaczoną na fundusz rezerwowy i fundusz rozwoju, o której mowa w § 7 ust. 3 pkt 2, dzieli się zgodnie z § 4 ust. 1 i § 5 uchwały:
1)
w 1/3 na fundusz rezerwowy,
2)
w 2/3 na fundusz rozwoju.
§  9.
1.
Cześć zysku przeznaczona na fundusz rezerwowy podlega zgodnie z § 4 ust. 2 uchwały podziałowi:
1)
50% na fundusz rezerwowy gospodarstwa,
2)
50% na scentralizowany fundusz rezerwowy.
2.
Środki funduszu rezerwowego gospodarstwa pozostają na rachunku związanym z działalnością eksploatacyjną gospodarstwa.
3.
Część funduszu rezerwowego podlegająca odprowadzeniu na scentralizowany fundusz rezerwowy (ust. 1 pkt 2) przelewana jest na odrębny rachunek scentralizowanego funduszu rezerwowego, prowadzony przez wojewódzkie zjednoczenie państwowych gospodarstw rolnych, centralny zarząd lub jednostkę równorzędną we właściwym oddziale wojewódzkim Banku Rolnego.
4.
Z chwilą osiągnięcia przez fundusz rezerwowy gospodarstwa wysokości 10% planowanego osobowego funduszu płac danego roku gospodarczego dalsze odpisy na fundusz rezerwowy przeznacza się na rachunek scentralizowanego funduszu rezerwowego.
5.
Wysokość scentralizowanego funduszu rezerwowego nie może przekroczyć 10% planowanego osobowego funduszu płac podległych gospodarstw. W przypadku osiągnięcia tej granicy nie dokonuje się dalszych odpisów na scentralizowany fundusz rezerwowy, lecz o odpowiednią część zysku, która zgodnie z obowiązującymi przepisami podlegać ma przekazaniu na ten fundusz, powiększa się fundusze rezerwowe gospodarstw do wysokości określonej w ust. 4 lub ich fundusze rozwoju.
§  10.
1.
Fundusz rezerwowy gospodarstwa przeznaczony jest na pokrywanie ewentualnych strat ponadplanowych lub nie planowanych gospodarstw.
2.
Środki funduszu rezerwowego gospodarstwa pozostają na rachunku związanym z działalnością eksploatacyjną gospodarstwa.
3.
Zmniejszenie stanu funduszu rezerwowego gospodarstwa następuje na podstawie dyspozycji kierownika gospodarstwa, zatwierdzonej przez właściwy zarząd, po zbadaniu przyczyny powstania strat ponadplanowych i nie planowanych i ustaleniu środków zaradczych w celu zapobieżenia powstawaniu ich w przyszłości.
4.
Środki scentralizowanego funduszu rezerwowego przeznaczone są na:

- pokrywanie skutków finansowych szkód losowych (powódź, gradobicie, pomór itp.) - o ile gospodarstwa nie otrzymają z tego tytułu odszkodowań,

- pokrywanie ewentualnych strat ponadplanowych lub nie planowanych, wynikłych z bieżącej działalności gospodarstw, nie znajdujących pokrycia w funduszu rezerwowym gospodarstw.

5.
W razie gdy fundusz rezerwowy gospodarstwa nie wystarcza na sfinansowanie straty ponadplanowej lub nie planowanej, wojewódzkie zjednoczenie państwowych gospodarstw rolnych, centralny zarząd lub jednostka równorzędna może dokonać uzupełniającego przelewu z rachunku scentralizowanego funduszu rezerwowego na rachunek bieżący gospodarstwa, po zbadaniu przyczyny powstania strat ponadplanowych lub nie planowanych i ustaleniu środków zaradczych w celu zapobieżenia powstawaniu ich w przyszłości.
§  11.
1.
Środki funduszu rozwoju pochodzące z odpisów z zysku dokonanych na zasadach określonych w § 5 ust. 1 uchwały przeznaczone są:
1)
na uzupełnienie własnych środków obrotowych gospodarstwa,
2)
na fundusz inwestycji zdecentralizowanych gospodarstwa.
2.
Podział środków na cele określone w ust. 1 następuje zgodnie z założeniami planów gospodarczo-finansowych gospodarstw.
3.
Odpisy na fundusz rozwoju dokonywane przez przedsiębiorstwa są ewidencjonowane na koncie funduszu rozwoju.
4.
Środki funduszu rozwoju pozostają na rachunku związanym z działalnością eksploatacyjną gospodarstwa.
5.
Przekazanie środków funduszu rozwoju na rachunek bankowy środków na inwestycje zdecentralizowane następuje na podstawie dyspozycji gospodarstwa.
§  12.
1.
Gospodarstwa dokonają ostatecznego rozliczenia z właściwym zarządem na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego i rocznego rozliczenia wynikowego sporządzonego według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
2.
Ewentualne uzupełniające wpłaty z zysku i zwroty nadpłaconych dotacji wynikające z zatwierdzonych rocznych sprawozdań finansowych powinny być dokonane w ciągu 10 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
3.
Ewentualne uzupełniające dotacje na pokrycie strat i odpisów na fundusz zakładowy, rezerwowy i rozwoju, wynikające z zatwierdzonych rocznych sprawozdań finansowych powinny być przelane z rachunku rozliczeń zarządu w ciągu 10 dni od daty otrzymania środków na ten cel.
4.
Jeżeli strata wynikająca z rocznego zatwierdzonego sprawozdania finansowego jest wyższa od straty wynikającej z zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego lub gdy gospodarstwo planowo rentowne wykazuje w rocznym zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym stratę, sfinansowanie ponadplanowej (nie planowanej) straty następuje w trybie określonym w § 10. Po wyczerpaniu środków funduszu rezerwowego gospodarstwa scentralizowanego funduszu rezerwowego wojewódzkie zjednoczenie państwowych gospodarstw rolnych, centralny zarząd lub jednostka równorzędna mogą przeznaczyć na sfinansowanie ponadplanowych (nie planowanych) strat gospodarstwa środki pochodzące z nie wykorzystanych dotacji na skutek obniżenia strat w stosunku do planu w innych podległych jednostkach lub wpłat z zysków ponadplanowych.
§  13.
1.
Zarządy dokonują ostatecznego rozliczenia z właściwym budżetem na podstawie zbiorczego zestawienia zatwierdzonych rocznych sprawozdań finansowych podległych gospodarstw i zbiorczego rozliczenia wynikowego sporządzonego według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
2.
Uzupełniających wpłat dokonuje zarząd w ciągu 5 dni od daty zakończenia rozliczeń z jednostkami podległymi, nie później jednak niż do dnia 15 listopada.
3.
Zarząd, w którym wpłaty z zysku gospodarstw rentownych nie wystarczają na sfinansowanie strat gospodarstw deficytowych i odpisów na fundusz zakładowy w przypadkach, o których mowa w § 7 ust. 5, jak również dotacji na fundusz nagród dla gospodarstw deficytowych, otrzymuje na ten cel dotację z rachunku rozliczeń zarządu wyższego szczebla bądź z właściwego budżetu do wysokości przewidzianych na ten cel środków.
4.
Sfinansowanie ewentualnej straty ponadplanowej lub nie planowanej zarządu może nastąpić w trybie obowiązujących przepisów budżetowych.
5.
Wszelkie niewykorzystane datacje pozostałe na rachunku rozliczeń zarządu podlegają wpłacie do właściwego budżetu.
§  14.
1.
Gospodarstwa przesyłają zarządom bezpośrednio nadrzędnym oraz właściwym terenowo organom finansowym i oddziałom Banku Rolnego roczne rozliczenie wynikowe według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia:
1)
po raz pierwszy w terminie przewidzianym dla złożenia rocznego sprawozdania finansowego,
2)
po raz drugi po zatwierdzeniu sprawozdań w trybie uchwały nr 187 Rady Ministrów, o której mowa w § 7.
2.
Zbiorcze rozliczenie wynikowe według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia składają zarządy zarządom wyższego szczebla, a te wydziałom finansowym prezydiów wojewódzkich rad narodowych, bądź Ministerstwu Rolnictwa dwukrotnie:
1)
po raz pierwszy w terminie przewidzianym dla złożenia zbiorczego rocznego sprawozdania finansowego,
2)
po raz drugi po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych gospodarstw.
3.
Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych przesyłają zbiorcze rozliczenie wynikowe w zakresie gospodarstw rozliczających się z budżetami terenowymi według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia do Ministerstwa Finansów - Departament Finansów Rolnictwa i Leśnictwa w 2 egzemplarzach, do Głównego Urzędu Statystycznego - Wydział Statystyki Finansów w 1 egzemplarzu i do Ministerstwa Rolnictwa - Departament Finansów i Księgowości w 1 egzemplarzu:
1)
po raz pierwszy - w terminie do dnia 5 września,
2)
po raz drugi - w terminie do dnia 15 listopada.
4.
Ministerstwo Rolnictwa przesyła zbiorcze rozliczenie wynikowe w zakresie gospodarstw rozliczających się z budżetem centralnym według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia do Ministerstwa Finansów - Departament Finansów Rolnictwa i Leśnictwa w 2 egzemplarzach i do Głównego Urzędu Statystycznego - Wydział Statystyki Finansów w 1 egzemplarzu w terminach podanych w ust. 3.
§  15.
1.
Właściwe organy finansowe sprawują nadzór nad przebiegiem rozliczeń zarządów i gospodarstw na podstawie zatwierdzonych planów gospodarczo-finansowych, zawiadomień o przelewach sprawozdań finansowych i rozliczeń wynikowych. W razie stwierdzenia nieprawidłowości, polegających na nieprzestrzeganiu przepisów niniejszego zarządzenia, organy finansowe obowiązane są sprostować rozliczenie, zawiadamiając o tym właściwą jednostkę nadrzędną.
2.
W razie niedokonania przez gospodarstwo wpłat na rzecz zarządu w terminach ustalonych niniejszym zarządzeniem bank dokona przelewu odpowiedniej kwoty z rachunku bankowego związanego z działalnością eksploatacyjną gospodarstwa na podstawie zlecenia wystawionego przez właściwy organ finansowy.
3.
Gospodarstwa, które nie uiszczą w terminach ustalanych w niniejszym zarządzeniu należnych wpłat na rachunek rozliczeń zarządu, przekazują na rachunek dochodów budżetowych właściwego organu finansowego odsetki za zwłokę w wysokości 0,05% za każdy dzień zwłoki.
4.
Właściwym organem finansowym w rozumieniu ust. 1-3 jest:
1)
dla gospodarstw i inspektoratów państwowych gospodarstw rolnych - wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej, właściwy terenowo dla siedziby gospodarstwa bądź inspektoratu,
2)
dla wojewódzkich zjednoczeń państwowych gospodarstw rolnych i rejonowych zarządów hodowli elitarnej zwierząt i rejonowych zarządów rybactwa - wydział finansowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwy terenowo dla siedziby zjednoczenia lub rejonowego zarządu,
3)
dla Centralnego Zarządu Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Centrali Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa, Działu Hodowli Elitarnej Zwierząt i Działu Rybactwa - Wydział Finansowy przy Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy.
§  16.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem stosuje się odpowiednie przepisy ustawy o prawie budżetowym i uchwały, o której mowa w § 2 pkt 3, oraz - w zakresie wpłat do budżetu przepisy dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452 i z 1959 r. Nr 11, poz. 61) i dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 25).
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1959 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Państwowe Gospodarstwo Rolne w ....................

Jednostka nadrzędna ...........................................

ROCZNE ROZLICZENIE WYNIKOWE GOSPODARSTWA

za okres od 1 lipca 19... r. do 30 czerwca 19... r.

(wstępne - ostateczne)

Lp Wyszczególnienie Plan Wykonanie
1 2 3 4
1 Zysk (+) bądź strata (-) bilansowa
w tym: zysk nieprawidłowy x
2 Podział zysku prawidłowego
a) odpisy na fundusz zakładowy
b) odpisy na fundusz rezerwowy
c) odpisy na fundusz rozwoju
d) należna wpłata z zysku na rachunek rozliczeń zarządu
e) należna dopłata z rachunku rozliczeniowego zarządu x
3 Zaliczkowe wpłaty w ciągu roku na rachunek rozliczeń zarządu z tytułu zysku x
4 Zaliczkowe dotacje otrzymane w ciągu roku z rachunku rozliczeń zarządu x
5 Pozostaje do wpłaty na rachunek rozliczeń zarządu (poz. 2d-3) x
6 Zwrot nadpłaty należny z rachunku rozliczeń zarządu (poz. 3-2d) x
7 Należna dotacja na pokrycie strat planowych bądź odpisów na fundusz zakładowy (poz. 1-4) lub (2e-4) x
8 Należne wpłaty na rachunek funduszu rezerwowego zarządu
a) część odpisu na fundusz rezerwowy (poz. 2b)
b) 40% zysku nieprawidłowego x
9 Wpłata do budżetu 60% zysku nieprawidłowego x
10 Strata ponadplanowa (nie planowana) x
11 Pokrycie straty ponadplanowej (nie planowanej) z funduszu rezerwowego gospodarstwa x
12 Brak pokrycia straty ponadplanowej (poz. 10-11) x

..................................., dnia .................... 19... r.

............................................ ....................................

(główny księgowy) (kierownik)

Sprawdzono: ...................................................................................................................

(pieczęć zarządu i podpisy osób odpowiedzialnych)

Objaśnienia.

Do poz. 1 - w rubryce "plan" i "wykonanie" należy przy wstawianiu odpowiednich sum oznaczyć je znakiem "+" na oznaczenie zysku i znakiem "-" na oznaczenie straty.

Do poz. 2e - należna dopłata z rachunku rozliczeniowego zarządu w jednostkach rentownych może nastąpić jedynie w przypadku, gdy odpisy na fundusz zakładowy będą wyższe od faktycznego zysku prawidłowego.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Zarząd ....................

Jednostka nadrzędna ....................

ZBIORCZE ROZLICZENIE WYNIKOWE

za okres od 1 lipca 19... r. do 30 czerwca 19... r.

(wstępne - ostateczne)

Lp. Wyszczególnienie Plan Wykonanie
1 2 3 4
1. Suma zysków bilansowych gospodarstw objętych zbiorczym rozliczeniem, w tym: x
2. Podział zysków prawidłowych
a) suma odpisów na fundusz zakładowy
b) suma odpisów na fundusz rezerwowy
c) suma odpisów na fundusz rozwoju
d) suma należnych wpłat z zysku
e) suma należnych dopłat z budżetu
3. Suma strat bilansowych gospodarstw objętych zbiorczym rozliczeniem
4. Straty ponadplanowe (poz. 3 rubr. 4 - poz. 3 rubr. 3), w tym:
a) znajdujące pokrycie w funduszu rezerwowym gospodarstwa
b) znajdujące pokrycie w scentralizowanym funduszu rezerwowym
c) nie pokryte funduszem rezerwowym
5. Suma kwot przyznanych przez wojewódzki zarząd gospodarstwom na nagrody zgodnie z § 6 uchwały nr 153 Rady Ministrów z dnia 13 kwietnia 1959 r. (Monitor Polski Nr 45|poz. 207)
6. Rozliczenie:
wpłaty z zysku (poz. 2d)
należne dotacje na pokrycie strat funduszu zakładowego i funduszu nagród (poz. 2e+3+5-4a-4b)
a) nadwyżka wpłat nad dotacjami
b) nadwyżka dotacji nad wpłatami
c) zaliczkowe wpłaty dokonane w ciągu roku
d) zaliczkowe dotacje otrzymane w ciągu roku
e) pozostaje do wpłaty do budżetu (6a-6c), (6d-6b), (6a-6d)
f) do otrzymania z budżetu (6c-6a), (6b-6d), (6b-6c)
w tym z tytułu pogorszenia wyniku
7. Scentralizowany rachunek funduszu rezerwowego
a) pozostałość z roku ubiegłego
b) należne wpłaty z gospodarstw za rok bieżący
c) 40% zysku nieprawidłowego
razem
d) wypłaty za rok bieżący z tytułu szkód losowych
e) wypłaty na pokrycie strat ponadplanowych
f) pozostałość na rok następny

Data ..............................................................

....................................................... .......................................

(główny księgowy) (dyrektor)

Sprawdzono: ................................................................................................................................

(podpisy osób odpowiedzialnych za dokonanie kontroli rozliczenia, data

przeprowadzenia kontroli)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.87.457

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej z tytułu zysków i strat z budżetami terenowymi lub z budżetem centralnym.
Data aktu: 02/10/1959
Data ogłoszenia: 22/10/1959
Data wejścia w życie: 22/10/1959, 01/07/1959