Roboty budowlano-montażowe, wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe na rzecz jednostek spółdzielczych i gospodarki nie uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 1 października 1959 r.
w sprawie robót budowlano-montażowych, wykonywanych przez przedsiębiorstwa państwowe na rzecz jednostek spółdzielczych i gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 16, poz. 99) oraz w związku z uchwałą nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności (Monitor Polski Nr 22, poz. 157) i uchwałą nr 59 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie dodatkowej pomocy Państwa dla spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 22, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy budownictwa mieszkaniowego realizowanego w ramach przepisów uchwały nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności (Monitor Polski Nr 22, poz. 157) i uchwały nr 59 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie dodatkowej pomocy Państwa dla spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 22, poz. 133) oraz innego budownictwa spółdzielczego.
2.
Do wykonywania budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności powołane są w zasadzie spółdzielcze przedsiębiorstwa budowlane, a przede wszystkim Społeczne Przedsiębiorstwo Budowlane, zgodnie z przepisem § 1 ust. 1 uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 14 marca 1957 r. w sprawie zakresu, zadań i środków działania Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego.
§  2.
1. 1
Państwowe przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, zwane dalej "wykonawcami", obowiązane są przyjmować zamówienia na roboty budowlano-montażowe od spółdzielni mieszkaniowych typu lokatorskiego – na równi z zamówieniami od jednostek państwowych.
2. 2
Zamówienia, zgłoszone przez jednostki spółdzielcze inne niż określone w ust. 1, wykonawcy mogą przyjmować w miarę posiadanej wolnej mocy produkcyjnej nie wykorzystanej zamówieniami jednostek państwowych i spółdzielni mieszkaniowych typu lokatorskiego.
3. 3
Przedsiębiorstwo Budownictwa Indywidualnego przyjmuje przede wszystkim zamówienia na budowę domów jednorodzinnych i małych domów mieszkalnych od:
1)
spółdzielni budowlano-mieszkaniowych,
2)
spółdzielczych zrzeszeń budowy domów jednorodzinnych,
3)
ludności realizującej indywidualne budownictwo przyzakładowe i powszechne.
4. 4
W związku z akcją prowadzoną w wykonaniu uchwały nr 26 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1959 r. w sprawie budowy przez prezydia rad narodowych dodatkowych domów mieszkalnych przeznaczonych na sprzedaż ludności (Monitor Polski Nr 17, poz. 70) wykonawcy, którzy wykonali budowę domów w stanie surowym, obowiązani są kontynuować ją na rachunek nabywców. Kontynuowanie budowy powinno nastąpić na podstawie oddzielnej umowy, zawartej z nabywcą domu jako nowym inwestorem (zamawiającym).
5. 5
Wykonawcy nie mogą przyjmować zamówień, które:
a)
nie posiadają pełnego zabezpieczenia finansowego rocznego zakresu robót oraz zatwierdzonego przez prezydium właściwej rady narodowej planu sfinansowania całej inwestycji,
b)
w projektach przewidują wykonanie robót nie odpowiadających obowiązującym normom i standardom,
c)
nie uwzględniają oszczędnych rozwiązań konstrukcyjnych, a w przypadkach, gdy to jest możliwe, nie przewidują rozwiązań typowych oraz projektów typowych stosowanych w budownictwie państwowym,
d)
nie przewidują typowego wyposażenia budynków w zakresie robót wykończeniowych, stosowanego w budownictwie państwowym.
6. 6
Przy przyjmowaniu zamówień wykonawcy obowiązani są dać pierwszeństwo spółdzielniom korzystającym z pomocy finansowej zakładowych funduszy mieszkaniowych.
§  3.
Wykonawcy, zawierając umowy z zamawiającymi, o których mowa w § 2, obowiązani są stosować przepisy §§ 67-71 ogólnych zasad umów o roboty budowlano-montażowe, stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 14 kwietnia 1958 r. w sprawie umów o roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe (Monitor Polski Nr 32, poz. 186), oraz przepisy niniejszego zarządzenia.
§  4.
1.
Wynagrodzenie wykonawcy w razie wykonywania robót na rzecz spółdzielni mieszkaniowych typu lokatorskiego określa kosztorys, sporządzony na podstawie cen kalkulowanych zgodnie z zasadami obowiązującymi w stosunku do robót wykonywanych na rzecz jednostek państwowych z uwzględnieniem miejscowych warunków budowy.
2.
Zasada wynagradzania wykonawcy określona w ust. 1 obowiązuje również w przypadkach, gdy roboty wykonywane są na rzecz spółdzielni uprawnionych do nabywania materiałów budowlanych na własne cele inwestycyjne i remontowe po cenach zbytu, np. spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" lub w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy.
3.
Obowiązek udokumentowania, według jakich cen zamawiający uprawniony jest do nabywania materiałów budowlanych na własne cele inwestycyjne i remontowe, ciąży na zamawiającym.
§  5.
1.
W razie wykonywania robót na rzecz zamawiających, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2, wykonawca obowiązany jest, stosownie do przepisu § 71 ust. 2 ogólnych zasad umów o roboty budowlano-montażowe, doliczać do wynagrodzenia określonego w § 4 ust. 1 dopłaty wynikające z różnicy pomiędzy cenami materiałów budowlanych obowiązującymi w budownictwie spółdzielczym oraz indywidualnym a cenami obowiązującymi dla budownictwa na rzecz jednostek państwowych.
2.
Dopłaty, o których mowa w ust. 1, należy uwzględnić w kosztorysach dodatkowych w formie dopłat do poszczególnych pozycji kosztorysowych lub ich grup bądź do całych kosztorysów bez doliczania narzutów na normatywne koszty bezpośrednie przewidzianych w przepisach o kosztorysowaniu.
3.
Nie sporządza się kosztorysów dodatkowych (ust. 2) oraz nie dolicza dopłat (ust. 1), jeżeli zamawiający dostarczy materiały i odsprzeda je wykonawcy według cen obowiązujących dla jednostek państwowych.
§  6.
Rozliczenia z tytułu robót wykonywanych na rzecz zamawiających, o których mowa w § 2 ust. 3, dokonywane są odpowiednio na podstawie przepisów § 4 lub § 5.
§  7.
Wykonawca może brać udział w przetargu na roboty zlecone przez zamawiających, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, pod warunkiem, że wysokość oferowanych cen kosztorysowych nie będzie niższa od cen ustalonych za roboty na rzecz jednostek państwowych z uwzględnieniem przepisów § 5.
§  8.
1.
Rozliczenia za roboty budowlano-montażowe należy przeprowadzać w trybie ustalonym dla rozliczeń na rzecz jednostek państwowych.
2.
Umieszczone w fakturach wyrównawczych dopłaty (§ 5 ust. 1) należy ewidencjonować na wyodrębnionym koncie i odprowadzać do budżetu Państwa w terminach określonych odrębnymi przepisami.
3.
W odniesieniu do obiektów rozliczanych jednorazowo fakturą końcową, o których mowa w § 42 ust. 3 i 4 ogólnych zasad umów o roboty budowlano-montażowe, wykonawca ma prawo żądać zaliczek od zamawiającego taki obiekt (na warunkach określonych w umowie).
§  9.
Wykonawcy wykonujący roboty budowlano-montażowe w granicach określonych niniejszym zarządzeniem, ujęte w ich planie produkcyjnym, otrzymują zaopatrzenie materiałowe na te roboty z puli pozarynkowej - w ramach rocznych limitów przydziałowych.
§  10.
Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych uwzględni w swoich planach kontroli badanie realizacji przepisów niniejszego zarządzenia w zakresie prawidłowej gospodarki materiałowej.
§  11.
Traci moc zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 21 lutego 1959 r. w sprawie robót budowlano-montażowych, wykonywanych przez przedsiębiorstwa państwowe na rzecz jednostek spółdzielczych i gospodarki nie uspołecznionej (Monitor Polski Nr 25, poz. 119).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.
3 § 2 ust. 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.
4 § 2 ust. 4 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.
5 § 2 ust. 5 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.
6 § 2 ust. 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.86.455

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Roboty budowlano-montażowe, wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe na rzecz jednostek spółdzielczych i gospodarki nie uspołecznionej.
Data aktu: 01/10/1959
Data ogłoszenia: 20/10/1959
Data wejścia w życie: 20/10/1959