united kingdom
ukraine

Szczegółowe wytyczne w sprawie metod obliczania wysokości udziałów użytkowników w kosztach realizacji inwestycji komunalnych oraz metody ustalania opłat jednorazowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 21 lipca 1959 r.
o szczegółowych wytycznych w sprawie metod obliczania wysokości udziałów użytkowników w kosztach realizacji inwestycji komunalnych oraz metod ustalania opłat jednorazowych.

Na podstawie § 6 uchwały nr 494 Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1958 r. w sprawie zasad i trybu postępowania przy ustalaniu opłat z tytułu uczestniczenia państwowych jednostek gospodarczych w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych (Monitor Polski z 1959 r. Nr 2, poz. 5) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dla obliczenia wysokości udziałów większych odbiorców usług komunalnych w kosztach realizacji inwestycji komunalnych należy opracować tabelę zapotrzebowań na usługi komunalne i podziału kosztów inwestycji według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
2.
Opłaty jednorazowe mniejszych odbiorców usług komunalnych z tytułu inwestycji w zakresie urządzeń ciepłowniczych komunikacyjnych, ulic i dróg oraz urządzeń wspólnych na terenach dzielnic składowo-magazynowych oblicza się w sposób podany w ust. 1. Opłaty jednorazowe mniejszych odbiorców usług komunalnych z tytułu inwestycji w zakresie wodociągów, kanalizacji, oczyszczania ścieków i gazownictwa określa się w sposób podany w § 5.
§  2.
W kosztach przebudowy, rozbudowy lub budowy urządzeń komunikacyjnych obok kosztów budowy trasy należy uwzględnić również koszty zakupu taboru przewidywanego do obsługi danej trasy oraz proporcjonalną część kosztów z tytułu dodatkowego zaplecza i urządzeń zasilających. Nie dotyczy to kosztów budowy budynków mieszkalnych dla pracowników przedsiębiorstw komunikacyjnych.
§  3.
Tabelę wymienioną w § 1 opracowuje biuro projektów przy sporządzaniu projektu wstępnego, a w przypadku dokumentacji jednostadiowej - projektu techniczno-roboczego. Jeżeli dokumentacja projektowo-kosztorysowa została opracowana przed wejściem w życie zarządzenia, wysokość udziału lub opłat w kosztach inwestycji komunalnych, obciążających jednostki planu centralnego zgodnie z przepisami uchwały nr 72a Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie udziału państwowych jednostek gospodarczych objętych planem centralnym w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych (Monitor Polski Nr 32, poz. 182) oblicza inwestor według tabeli i w sposób wymieniony w § 1.
§  4.
Ogólny koszt inwestycji, określony zbiorczym zestawieniem kosztów budowy, a przy dokumentacji jednostadiowej - kosztorysem, jest podstawą do ustalania wysokości udziału i opłat odbiorców usług komunalnych wymienionych w § 1 ust. 1 i ust. 2 zdanie 1 - w kosztach inwestycji proporcjonalnie do wzrostu zapotrzebowania, ujętego w tabeli.
§  5. 1
1.
Wysokość jednorazowych opłat, określonych w § 5 ust. 3 pkt 1-3 uchwały nr 494 Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1958 r. w sprawie zasad i trybu postępowania przy ustalaniu opłat z tytułu uczestniczenia państwowych jednostek gospodarczych w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych (Monitor Polski z 1959 r. Nr 2, poz. 5) należy obliczać na podstawie średnich kosztów realizacji danego typu inwestycji komunalnej w poszczególnych grupach miejscowości, biorąc pod uwagę:
a)
w zakresie wodociągów - przeciętne warunki uzdatniania, magazynowania i rozprowadzania wody odrębnie dla wodociągów o ujęciach wgłębnych i odrębnie dla wodociągów o ujęciach powierzchniowych,
b)
w zakresie kanalizacji i oczyszczalni ścieków - przeciętne warunki uwzględniające średnicę, głębokość posadowienia kanałów i stopień nawodnienia gruntu ze zróżnicowaniem zależnym od stopnia oczyszczania ścieków,
c)
w zakresie gazownictwa - przeciętne warunki rozprowadzania gazu przy zróżnicowaniu na gazownie miejskie i rozdzielnie gazu.
2.
Wysokość jednorazowych opłat, wymienionych w ust. 1, dla najniższych grup zapotrzebowania ustala się odrębnie dla następujących podgrup:
1)
w zakresie wodociągów:
a)
do 15 m3 na dobę (średnia wielkość 7,5 m3 na dobę),
b)
od 16 do 30 m3 na dobę (średnia wielkość 22,5 m3 na dobę),
c)
od 31 do 50 m3 na dobę (średnia wielkość 40,0 m3 na dobę),
d)
od 51 do 75 m3 na dobę (średnia wielkość 62,5 m3 na dobę),
e)
od 76 do 100 m3 na dobę (średnia wielkość 87,5 m3 na dobę),
2)
w zakresie kanalizacji i oczyszczania ścieków:
a)
do 15 m3 na dobę (średnia wielkość 7,5 m3 na dobę),
b)
od 16 do 30 m3 na dobę (średnia wielkość 22,5 m3 na dobę),
c)
od 31 do 50 m3 na dobę (średnia wielkość 40,0 m3 na dobę),
d)
od 51 do 75 m3 na dobę (średnia wielkość 62,5 m3 na dobę),
e)
od 76 do 100 m3 na dobę (średnia wielkość 87,5 m3 na dobę),
3)
w zakresie gazownictwa:
a)
do 25 m3 na dobę (średnia wielkość 12,5 m3 na dobę),
b)
od 26 do 50 m3 na dobę (średnia wielkość 37,5 m3 na dobę),
c)
od 51 do 75 m3 na dobę (średnia wielkość 62,5 m3 na dobę),
d)
od 76 do 100 m3 na dobę (średnia wielkość 87,5 m3 na dobę).
3.
Wysokość opłat dla poszczególnych grup zapotrzebowania, jak również dla podgrup zapotrzebowania określonych w ust. 2, ustala się, biorąc za podstawę średnią wielkość w danej grupie lub podgrupie.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZORCOWY UKŁAD TABELI ZAPOTRZEBOWAŃ NA USŁUGI KOMUNALNE ORAZ PODZIAŁU KOSZTÓW INWESTYCJI

Lp. Wyszczególnienie (odbiorcy usług) Świadczenia w roku ....1) Zapotrzebowanie w roku ....2) Wzrost zapotrzebowania (rubryka 3-4) % udział odbiorców usług we wzroście zapotrzebowania Zapotrzebowanie na koniec okresu perspektywicznego Podział nakładów inwestycyjnych3) (w tys. zł) Podział nakładów na poszczególne lata etapu realizacyjnego zgodnie z harmonogramem robót inwestycyjnych (w tys. zł)
r. ... r. .... r. .... itd. ...
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1 Jednostki gospodarcze planu centralnego ogółem x
w tym:
a) imiennie więksi odbiorcy usług
b) mniejsi odbiorcy usług (w zakresie urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, oczyszczania ścieków, gazowniczych) x x x x
c) imiennie mniejsi odbiorcy usług (w zakresie urządzeń komunikacyjnych, ciepłowniczych, ulic i dróg) x x x
2 Zakłady produkcyjne spółdzielczości (imiennie) x x x x x
3 Ludność (gospodarstwa domowe) x x x x x
4 Pozostałe jednostki (cele) x x x x x
Ogółem 100%
1) Chodzi o rok poprzedzający rozpoczęcie opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej bądź rok 1958 - dla dokumentacji istniejącej.

2) Chodzi o rok, w którym przewidziane jest zakończenie etapu realizacyjnego inwestycji (objętego zbiorczym zestawieniem kosztów budowy bądź kosztorysem przy dokumentacji jednostadiowej).

3) Zgodny ze zbiorczym zestawieniem kosztów budowy lub kosztorysem (przy dokumentacji jednostadiowej) ogólny koszt inwestycji należy rozbić według klucza procentowego podanego w rubryce 6.

Uwagi: 1. W odniesieniu do urządzeń komunikacyjnych, ulic i dróg rubryki 3 i 5 są zbędne. Procentowy udział odbiorców oblicza się w tym wypadku w stosunku do wielkości zawartych w rubryce 4.

2. W odniesieniu do urządzeń wspólnych na terenach dzielnic składowo-magazynowych należy stosować podobną metodę uwzględniając zasady podane w § 3 uchwały nr 494 Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1958 r. w sprawie zasad i trybu postępowania przy ustalaniu opłat z tytułu uczestniczenia państwowych jednostek gospodarczych w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych (Monitor Polski z 1959 r. Nr 2, poz. 5).

3. Jednostki miary stosować zgodnie z ustaleniami zawartymi w § 3 uchwały nr 494 Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1958 r.

1 § 5 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 16 października 1962 r. (M.P.63.4.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 stycznia 1963 r.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.66.340

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe wytyczne w sprawie metod obliczania wysokości udziałów użytkowników w kosztach realizacji inwestycji komunalnych oraz metody ustalania opłat jednorazowych.
Data aktu: 21/07/1959
Data ogłoszenia: 31/07/1959
Data wejścia w życie: 31/07/1959