Ustalenie wzorów dokumentów obowiązujących przy wykonywaniu międzynarodowego przewozu drogowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 8 lipca 1959 r.
w sprawie ustalenia wzorów dokumentów obowiązujących przy wykonywaniu międzynarodowego przewozu drogowego.

Na podstawie § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1958 r. w sprawie wykonywania międzynarodowego przewozu drogowego autobusami i samochodami ciężarowymi rejestrowanymi w kraju (Dz. U. Nr 76, poz. 388) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wzory następujących dokumentów obowiązujących przy wykonywaniu międzynarodowego przewozu drogowego autobusami i samochodami ciężarowymi rejestrowanymi w kraju:
1)
karty kontrolnej wraz z pouczeniem o jej stosowaniu (załącznik nr 1),
2)
zezwolenia na międzynarodowy przewóz drogowy (załącznik nr 2),
3)
zaświadczenia o dopuszczeniu pojazdu samochodowego do międzynarodowego przewozu drogowego (załącznik nr 3).
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

POUCZENIE O STOSOWANIU KARTY KONTROLNEJ
1.
Kartę kontrolną stosuje się tylko w razie wykonywania międzynarodowego zarobkowego przewozu podróżnych. Karty kontrolnej nie stosuje się przy przewozach na liniach regularnych. Kartę kontrolną wypełnia przewoźnik przed wyjazdem pojazdu.
2.
W rubryce 1 należy skreślić te określenia, które nie odnoszą się do wykonywanego przewozu, przy czym:
1)
przez przewóz przy drzwiach zamkniętych należy rozumieć taki przewóz, przy którym ten sam autobus przewozi na całej trasie tę samą grupę podróżnych i powraca z nimi do miejsca wyjazdu;
2)
przez przewóz wahadłowy należy rozumieć przewóz podróżnych zorganizowany przez przewoźnika między tym samym miejscem wyjazdu a tym samym miejscem pobytu, wypoczynku lub zainteresowania turystycznego, przy czym podróżni podzieleni są uprzednio na grupy według przewidzianej długości trwania ich pobytu w miejscu docelowym, a każda grupa odwożona jest następnie z powrotem, po upływie przewidzianego okresu, do miejsca wyjazdu;
3)
przez przewóz między portami morskimi lub lotniczymi należy rozumieć przewóz podróżnych wykonywany autobusem między dwoma wyżej wymienionymi portami, z tym że nie zabiera się po drodze podróżnych do przewozu i wszyscy podróżni przewożeni są na całej trasie aż do drugiego portu.
3.
Dla każdego przejazdu wypełnia się jedną kartę kontrolną. Przejazdy powrotne przy przewozach wahadłowych i przy przewozach między portami morskimi lub lotniczymi, jeżeli nie stanowią przebiegów próżnych, uważa się za oddzielne przewozy, dla których należy wystawić nową kartę kontrolną. Na karcie tej dodaje się w rubryce 1, po określeniu charakteru podróży, wzmiankę "Przejazd powrotny", przy przewozach zaś wahadłowych dodaje się w rubryce 3 następującą uwagę: "Przewóz grupy podróżnych w kierunku "tam" ujęty był w karcie kontrolnej nr ..........".
4.
W rubryce 2 należy podać drogę przewozu oraz przebiegu próżnego. Wymieniając drogę przebiegu próżnego należy równocześnie pod nagłówkiem "uwagi" wpisać: "przebieg próżny".
5.
Jeżeli liczba przewożonych podróżnych przekracza 51, nazwiska dalszych podróżnych należy wpisać na zwykłej kartce zaopatrzonej w pieczęć i podpis przewoźnika; kartę tę dołącza się do karty kontrolnej.
6.
Rubrykę 6 wypełnia się tylko przy przewozach przy drzwiach zamkniętych i przy przewozach wahadłowych.
7.
W rubryce 3 podaje się wszelkie zmiany w stosunku do danych, wpisanych na karcie kontrolnej. (Ponadto wpisuje się tu wzmianki, o których mowa w ust. 3).
8.
Przewoźnik jest odpowiedzialny za prawidłowość dokonanego wpisu. Karta kontrolna powinna znajdować się w pojeździe w czasie wykonywania całego cyklu przewozowego.
9.
Karty kontrolne numerowane są w kolejności ich wystawienia. Przewoźnik obowiązany jest prowadzić osobny rejestr wystawionych kart kontrolnych w ramach każdego roku kalendarzowego.
10.
Rubryki na odwrotnej stronie karty kontrolnej służą do wpisywania spostrzeżeń i uwag przez organy kontroli granicznej i drogowej.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024