Gospodarowanie ogumieniem do pojazdów samochodowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 8 kwietnia 1959 r.
w sprawie gospodarowania ogumieniem do pojazdów samochodowych.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) i § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 14 grudnia 1956 r. w sprawie przekazania uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu pojazdami samochodowymi, częściami zamiennymi i ogumieniem do tych pojazdów oraz o normowaniu zużycia materiałów pędnych w eksploatacji i obsłudze pojazdów samochodowych (Monitor Polski Nr 105, poz. 1209) oraz w wykonaniu uchwały nr 420 Rady Ministrów z dnia 31 października 1958 r. w sprawie gospodarki ogumieniem trakcyjnym zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki organizacyjne administracji państwowej, gospodarki uspołecznionej oraz organizacji społecznych, zwane w dalszym ciągu "jednostkami", są obowiązane sprzedać opony w wymiarach nadających się do trakcji konnej, które osiągnęły normę przebiegu lub z innych powodów nie nadają się do trakcji mechanicznej, jak również zużyte dętki i wkłady - spółdzielniom zrzeszonym w Krajowym Związku Spółdzielni Transportu lub Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
2.
Za opony nadające się do trakcji konnej należy uważać opony o średnicy wewnętrznej 15 do 16 cali ang. i szerokości od 5,50 do 7,50 cali ang. włącznie oraz o średnicy wewnętrznej 20 cali ang. i szerokości od 6,00 do 7,50 cali ang. włącznie, a ponadto opony o wymiarach 32 × 6, 34 × 7, 165 × 400 i 185 × 400.
3.
Z chwilą gdy oponę sprzedano jako zdatną do trakcji konnej, należy wpisać datę i rodzaj dowodu, za którym opona została przekazana spółdzielni, w rubryce "B" karty ewidencyjnej ogumienia, o której mowa w § 12 załącznika nr 2 do zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 24 sierpnia 1955 r. w sprawie norm przebiegu opon samochodów osobowych i ciężarowych, ciągników używanych w transporcie drogowym, samochodów specjalnych, autobusów, trolejbusów oraz przyczep i naczep oraz w sprawie przechowywania, użytkowania, naprawy i ewidencji ogumienia pojazdów drogowych (Monitor Polski z 1955 r. Nr 79, poz. 950 i z 1958 r. Nr 65, poz. 387).
§  2.
Opony o wymiarach nie nadających się do trakcji konnej, które osiągnęły normę przebiegu lub nie nadają się do użytku przed osiągnięciem normy, jak również opony o wymiarach nadających się do trakcji konnej, lecz nie nabyte przez spółdzielnie (§ 1), jednostki obowiązane są sprzedać:
1)
uspołecznionym zakładom naprawczym - jeżeli nadają się do bieżnikowania lub naprawy, zgodnie z warunkami technicznymi ustalonymi przez zakłady wykonujące bieżnikowanie lub naprawę,
2)
uspołecznionym jednostkom organizacyjnym prowadzącym skup odpadów - jeżeli wykazują uszkodzenia kwalifikujące je na złom, a w szczególności:
a)
przerwanie drutów w stopce,
b)
zbutwiałą lub zgniłą tkaninę osnowy (nitka nie wytrzymuje obciążenia 5 kg),
c)
stwardniałą, kruchą gumę,
d)
popękaną tkaninę osnowy,
e)
rozwarstwienie opony,
f)
przebicia lub rozdarcia o długości lub w ilości uniemożliwiającej naprawę opony.
§  3.
Kwalifikowania ogumienia, o którym mowa w § 1 i w § 2, dokonuje rzeczoznawca jednostki zakupującej ogumienie przy współudziale pracowników jednostki sprzedającej, wyznaczonych przez kierownika jednostki.
§  4.
Obowiązek sprzedaży nie dotyczy przypadków, gdy jednostka może oponę użyć do trakcji konnej lub naprawić ją we własnym zakresie lub na własny rachunek.
§  5.
Sprzedaż zużytych opon o osnowie zawierającej elementy metalowe może być dokonywana bezpośrednio, poza jednostkami wymienionymi w § 1 i w § 2, również innym jednostkom gospodarki uspołecznionej lub nie uspołecznionej na zasadach i w trybie ustalonych w uchwale nr 302 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. w sprawie cen na przedmioty niepełnowartościowe, nabywane lub zbywane przez jednostki państwowe (Monitor Polski Nr 65, poz. 399).
§  6.
Po osiągnięciu normy przebiegu mogą być dalej użytkowane zarówno opony o wymiarach nadających się do trakcji konnej, lecz nie zakupione przez spółdzielnię mimo zgłoszenia ich do sprzedaży, jak również opony o wymiarach nie nadających się do trakcji konnej - jeżeli nie wykazują takiego zużycia, które uzasadniałoby oddanie ich do bieżnikowania, z zachowaniem przepisów "Instrukcji o przechowywaniu, użytkowaniu, naprawie i ewidencji ogumienia pojazdów drogowych", stanowiącej załącznik nr 2 do zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 24 sierpnia 1955 r. w sprawie norm przebiegu opon samochodów osobowych i ciężarowych, ciągników używanych w transporcie drogowym, samochodów specjalnych, autobusów, trolejbusów oraz przyczep i naczep oraz w sprawie przechowywania, użytkowania, naprawy i ewidencji ogumienia pojazdów drogowych (Monitor Polski z 1955 r. Nr 79, poz. 950 i z 1958 r. Nr 65, poz. 387).
§  7.
Zarządzenie nie dotyczy resortów Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024