Zasady i tryb uzgadniania z prezydiami wojewódzkich rad narodowych utworzenia bądź likwidacji przedsiębiorstw i wyodrębnionych zakładów pracy objętych planem centralnym, zmiany w produkcji tych przedsiębiorstw oraz otrzymywanie przez prezydia wojewódzkich rad narodowych wskaźników ich planów i sprawozdań z wykonania.

UCHWAŁA NR 69
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lutego 1959 r.
w sprawie zasad i trybu uzgadniania z prezydiami wojewódzkich rad narodowych utworzenia bądź likwidacji przedsiębiorstw i wyodrębnionych zakładów pracy objętych planem centralnym, zmian w produkcji tych przedsiębiorstw oraz otrzymywania przez prezydia wojewódzkich rad narodowych wskaźników ich planów i sprawozdań z wykonania.

Na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Organy właściwe do utworzenia przedsiębiorstw państwowych lub zorganizowania wyodrębnionych zakładów pracy, objętych planem centralnym, powinny uzgodnić z prezydium wojewódzkiej rady narodowej (WRN), na którego terenie przedsiębiorstwo posiadać ma siedzibę lub zakład ma być zorganizowany, sprawę utworzenia tych przedsiębiorstw lub zorganizowania zakładów.
2.
Jeżeli utworzenie przedsiębiorstwa lub zorganizowanie wyodrębnionego zakładu pracy związane jest z budową, przebudową lub zmianą przeznaczenia nieruchomości, organ właściwy powinien jednocześnie z wnioskiem o ustalenie lokalizacji (ogólnej lub szczegółowej) uzgodnić sprawę utworzenia tych przedsiębiorstw lub zorganizowania zakładów z prezydium właściwej WRN. Stwierdzenie uzgodnienia powinno być zawarte w zaświadczeniu lokalizacyjnym lub dołączone do opinii co do lokalizacji, w razie gdy wniosek lokalizacyjny jest kierowany do Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
3.
Jeżeli utworzenie przedsiębiorstwa lub zorganizowanie wyodrębnionego zakładu pracy nie jest związane z budową, przebudową lub zmianą przeznaczenia nieruchomości, organ właściwy przekaże prezydium WRN - jednocześnie z wnioskiem w sprawie uzgodnienia - dane dotyczące nowo tworzonego przedsiębiorstwa lub nowo organizowanego zakładu w zakresie przewidzianym co najmniej dla założeń inwestycji, w myśl przepisów o sporządzaniu i zatwierdzaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
4.
Przepisów ust. 1, 2 i 3 nie stosuje się przy tworzeniu zakładów zaplecza budowlanego dla określonych budów na czas ich realizacji.
§  2.
Przepis § 1 ust. 1 stosuje się odpowiednio przy likwidacji przedsiębiorstw państwowych lub wyodrębnionych zakładów pracy, objętych planem centralnym.
§  3.
1.
Podstawowe zmiany w produkcji przedsiębiorstw i wyodrębnionych zakładów pracy objętych planem centralnym, wprowadzane w toku realizacji narodowych planów gospodarczych, wymagają uprzednio uzgodnienia z prezydium właściwej WRN, jeśli zmiany te mają wpłynąć w zasadniczy sposób na:
1)
wykorzystanie miejscowych źródeł energii, w szczególności na zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną lub gaz dla celów przemysłowych,
2)
zwiększenie lub zmniejszenie wykorzystania surowców miejscowych,
3)
zwiększenie zapotrzebowania na wodę dla celów przemysłowych,
4)
stan zatrudnienia, w szczególności na jego zwiększenie lub zmniejszenie, a zwłaszcza zmniejszenie udziału kobiet w ogólnej ilości zatrudnionych,
5)
warunki zdrowotne terenu, w szczególności na istotne zwiększenie natężenia hałasu, zapylania lub wyziewów, ilości i jakości ścieków przemysłowych.
2.
Uzgodnienie z prezydium WRN zmian w produkcji powodujących skutki wymienione w ust. 1 powinno być poprzedzone uzyskaniem opinii właściwego organu prezydium WRN, jeżeli w myśl przepisów szczególnych wymagane są odrębne zezwolenia tych organów. Uzgodnienie z prezydium WRN zmian w produkcji powodujących skutki wymienione w ust. 1 nie uchyla postanowień udzielonego - w myśl przepisów szczególnych - zezwolenia.
§  4.
1.
Przy określaniu zasad i trybu opracowywania projektów narodowych planów gospodarczych należy zapewnić istotny wpływ prezydiów WRN w zakresie ustalania zadań produkcyjnych przedsiębiorstw i wyodrębnionych zakładów pracy objętych planem centralnym, jeżeli zadania te powodują zmiany, o których mowa w § 3 ust. 1.
2.
Uzgadnianie z prezydiami WRN zadań produkcyjnych, o których mowa w ust. 1, powinno być przeprowadzane zbiorczo przez właściwe zjednoczenia lub ministerstwa i urzędy centralne. Skoordynowanie całości wzajemnych zadań i obowiązków wynikających z powyższych uzgodnień powinna przeprowadzać Komisja Planowania przy Radzie Ministrów opierając się na zgłoszonych projektach planów oraz wnioskach prezydiów WRN.
§  5.
Przedsiębiorstwa i wyodrębnione zakłady pracy objęte planem centralnym obowiązane są dostarczać prezydiom WRN na ich żądanie podstawowe wskaźniki swych planów oraz kopie kwartalnych sprawozdań z ich wykonania, opracowywane w ramach obowiązującej sprawozdawczości i formularzy Głównego Urzędu Statystycznego.
§  6.
Prezes Rady Ministrów określi zasady i tryb uzgadniania z prezydiami WRN skutków zmian w produkcji, o których mowa w § 3 ust. 1, przedsiębiorstw i wyodrębnionych zakładów pracy pracujących dla potrzeb obronnych oraz określi zakres danych, które powinny otrzymywać prezydia WRN z tych przedsiębiorstw i zakładów.
§  7.
1.
W sprawach, o których mowa w § 1, 2 i 3, prezydium WRN obowiązane jest zająć stanowisko w terminie 14 dni od daty otrzymania wniosku właściwego organu. Brak odpowiedzi prezydium WRN w tym terminie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wniosek zgłoszony przez właściwy organ.
2.
Przed zajęciem stanowiska w sprawach, o których mowa w § 1, 2, 3 i 4, prezydium WRN powinno zasięgnąć opinii właściwych prezydiów powiatowych lub miejskich rad narodowych.
3.
Zastrzeżenia i wnioski prezydium WRN w sprawach, o których mowa w § 1, 2, 3 i 4, powinny zawierać uzasadnienie.
§  8.
Jeśli organ właściwy mimo zastrzeżeń prezydium WRN w odniesieniu do spraw, o których mowa w § 1, 2 i 3, podtrzymuje swe stanowisko, może przedstawić sprawę do rozstrzygnięcia Radzie Ministrów.
§  9.
Przepisów niniejszej uchwały nie stosuje się do central handlu zagranicznego, podległych Ministrowi Handlu Zagranicznego.
§  10.
Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o prezydiach wojewódzkich rad narodowych, należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  11.
Przez wyodrębniony zakład pracy rozumie się zespół obiektów majątkowych, które stanowią zorganizowaną całość służącą do osiągnięcia określonych celów gospodarczych lub społecznych, jeżeli zespół ten pozostaje na wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, stanowi odrębną jednostkę budżetową lub posiada odrębną osobowość prawną.
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, wszystkim ministrom, Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Prezesowi Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury, Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego, kierownikom urzędów centralnych oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.35.158

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady i tryb uzgadniania z prezydiami wojewódzkich rad narodowych utworzenia bądź likwidacji przedsiębiorstw i wyodrębnionych zakładów pracy objętych planem centralnym, zmiany w produkcji tych przedsiębiorstw oraz otrzymywanie przez prezydia wojewódzkich rad narodowych wskaźników ich planów i sprawozdań z wykonania.
Data aktu: 18/02/1959
Data ogłoszenia: 24/04/1959
Data wejścia w życie: 24/04/1959