Regulamin resortowych komisji rozjemczych w sporach pomiędzy radami robotniczymi a jednostkami nadrzędnymi przedsiębiorstw państwowych.

ZARZĄDZENIE NR 222
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 września 1957 r.
w sprawie regulaminu resortowych komisji rozjemczych w sporach pomiędzy radami robotniczymi a jednostkami nadrzędnymi przedsiębiorstw państwowych.

Na podstawie § 16 uchwały nr 279 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. w sprawie rozstrzygania przez komisje rozjemcze sporów pomiędzy radami robotniczymi a jednostkami nadrzędnymi przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr 65, poz. 398) zarządza się, co następuje:
§  1.
Postępowanie przed resortowymi komisjami rozjemczymi rozstrzygającymi spory pomiędzy radami robotniczymi a jednostkami nadrzędnymi przedsiębiorstw państwowych, w których rady robotnicze działają, określają przepisy uchwały nr 279 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. w sprawie rozstrzygania przez komisje rozjemcze sporów pomiędzy radami robotniczymi a jednostkami nadrzędnymi przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr 65, poz. 398) oraz regulamin stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN RESORTOWYCH KOMISJI ROZJEMCZYCH W SPORACH POMIĘDZY RADAMI ROBOTNICZYMI A JEDNOSTKAMI NADRZĘDNYMI PRZEDSIĘBIORSTW PAŃSTWOWYCH

§ 1.
Postępowanie przed resortowymi komisjami rozjemczymi, rozstrzygającymi na podstawie uchwały nr 279 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. (Monitor Polski Nr 65, poz. 398) spory pomiędzy radami robotniczymi a jednostkami nadrzędnymi przedsiębiorstw państwowych, w których rady robotnicze działają, określają przepisy wymienionej uchwały Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. oraz niniejszego regulaminu.
§  2.
Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
1)
uchwale - oznacza to uchwałę nr 279 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. w sprawie rozstrzygania przez komisje rozjemcze sporów pomiędzy radami robotniczymi a jednostkami nadrzędnymi przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr 65, poz. 398);
2)
komisji - oznacza to resortową komisję rozjemczą, działającą na podstawie przepisów uchwały;
3)
jednostce nadrzędnej - oznacza to jednostkę określoną w § 1 ust. 2 uchwały.
§  3.
1.
Ustalone w trybie § 3 ust. 3 uchwały listy superarbitrów przesyła się do centralnych zarządów i jednostek równorzędnych, zarządów głównych i okręgowych właściwych związków zawodowych oraz do prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
2.
Listy superarbitrów są dostępne do wglądu w jednostkach wymienionych w ust. 1, a także w sekretariacie komisji dla wszystkich zainteresowanych.
§  4.
Wniosek o rozpoznanie sporu przez komisję (§ 6 ust. 1 uchwały) powinien zawierać:
1)
dokładne oznaczenie stron występujących w sporze oraz ich adresy;
2)
określenie przedmiotu sporu; w szczególności we wniosku rady robotniczej - powołanie się na zaskarżoną decyzję jednostki nadrzędnej lub na fakt nieudzielenia przez jednostkę nadrzędną odpowiedzi na wniosek rady robotniczej w okresie 1 miesiąca od złożenia wniosku;
3)
określone żądanie wniosku;
4)
wyznaczenie arbitra przez stronę zgłaszającą wniosek, z podaniem jego adresu;
5)
wskazanie superarbitra wyznaczonego zgodnie ze stroną przeciwną albo stwierdzenie, że pomiędzy stronami nie doszło do zgody co do wspólnego wyznaczenia superarbitra.
§  5.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
odpis zaskarżonej decyzji jednostki nadrzędnej albo odpis wniosku rady robotniczej, który nie został załatwiony w terminie (§ 4 pkt 2);
2)
oświadczenie wyznaczonego przez stronę arbitra o zgodzie na pełnienie tych czynności;
3)
w razie zgodnego poddania przez strony sporu do rozstrzygnięcia komisji (§ 2 pkt 3 uchwały) - oświadczenie obu stron w tej sprawie;
4)
inne dokumenty na poparcie twierdzeń i żądania wniosku.
§  6.
1.
Prezes komisji bada, czy złożony wniosek odpowiada warunkom §§ 4 i 5, i w razie potrzeby wzywa stronę do uzupełnienia wniosku w terminie wyznaczonym. W razie bezskutecznego upływu terminu wniosek podlega zwrotowi.
2.
Prezes komisji przed nadaniem biegu sprawie sprawdza dopuszczalność drogi postępowania przed komisją w przedmiocie objętym wnioskiem. W razie stwierdzenia niedopuszczalności rozpatrzenia sporu przez komisję prezes komisji odrzuca wniosek i zawiadamia o tym zarząd główny właściwego związku zawodowego.
3.
Wnioskodawca może wnieść sprzeciw w terminie 14 dni od doręczenia decyzji o odrzuceniu wniosku. W tym przypadku prezes komisji nadaje sprawie bieg, sprawę zaś dopuszczalności drogi postępowania przed komisją rozstrzygnie komisja w orzeczeniu.
§  7.
Prezes komisji nadając bieg sprawie:
1)
doręcza odpis wniosku stronie przeciwnej, właściwemu ministrowi (prezydium właściwej rady narodowej) oraz zarządowi głównemu właściwego związku zawodowego;
2)
wzywa stronę przeciwną do udzielenia odpowiedzi na wniosek oraz do wyznaczenia arbitra w określonym terminie;
3)
wyznacza superarbitra z ustalonej listy superarbitrów (§ 4 pkt 1 uchwały), jeżeli strony zgodnie tego nie dokonały;
4)
przekazuje wniosek wraz z aktami sprawy superarbitrowi, wzywając go do objęcia przewodnictwa w zespole orzekającym;
5)
jeżeli sprawa jest większej wagi, wzywa obie strony do wspólnego dodatkowego wyznaczenia z listy superarbitrów dwóch członków zespołu orzekającego w określonym terminie, a po bezskutecznym upływie terminu dokonuje dodatkowego wyznaczenia dwóch członków zespołu orzekającego.
§  8.
1.
Superarbiter wyznacza miejsce i termin rozprawy i zarządza doręczenie wezwania na rozprawę stronom i arbitrom oraz zawiadomienia o rozprawie zarządowi głównemu właściwego związku zawodowego, a w razie potrzeby i innym instytucjom.
2.
Wezwania na rozprawę i zawiadomienia o rozprawie powinny być doręczone przynajmniej na 7 dni przed terminem rozprawy.
§  9.
Na rozprawie przedstawiciele stron oraz zarządu głównego właściwego związku zawodowego mogą zgłaszać oświadczenia i wnioski.
§  10.
1.
Komisja wydaje orzeczenie wraz z uzasadnieniem bezpośrednio po przeprowadzeniu rozprawy.
2.
Orzeczenie zapada większością głosów członków zespołu orzekającego obecnych na rozprawie. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zespołu.
3.
Orzeczenie komisji podpisują członkowie zespołu orzekającego obecni na rozprawie. Członek zespołu, którego zdanie nie zostało uwzględnione, podpisuje orzeczenie z zaznaczeniem zdania odrębnego i krótkim uzasadnieniem jego stanowiska.
4.
Z przebiegu rozprawy sporządza się protokół.
§  11.
1.
Prezes komisji w terminie 10 dni od daty wydania orzeczenia komisji przedstawia wydane orzeczenie wraz z uzasadnieniem właściwemu ministrowi, a jeżeli przedsiębiorstwo podlega radzie narodowej - prezydium właściwej rady narodowej. Odpis orzeczenia prezes komisji przesyła zarządowi głównemu właściwego związku zawodowego.
2.
Po upływie 14 dni od złożenia orzeczenia właściwemu ministrowi (prezydium rady narodowej) i nieotrzymaniu decyzji uchylającej orzeczenie (§ 10 ust. 2 uchwały) prezes komisji przesyła niezwłocznie wydane orzeczenie stronom z zaznaczeniem, że jest ono prawomocne.
§  12.
W razie uchylenia orzeczenia komisji przez właściwego ministra (prezydium rady narodowej) prezes komisji zawiadamia o tym strony i zarząd główny właściwego związku zawodowego oraz wzywa każdą ze stron do wyznaczenia w określonym terminie innego arbitra oraz do wspólnego wyznaczenia w określonym terminie z listy superarbitrów dwóch dodatkowych członków zespołu orzekającego (§ 11 uchwały) oraz innego superarbitra.
§  13.
1.
W przypadkach określonych w § 12 spór rozpatruje komisja w zwiększonym zespole orzekającym (§ 11 uchwały).
2.
Wydane orzeczenie jest ostateczne.
3.
Prezes komisji przesyła niezwłocznie stronom orzeczenie z zaznaczeniem, że jest ono prawomocne.
4.
Odpis orzeczenia prezes komisji przesyła do wiadomości właściwemu ministrowi (prezydium rady narodowej) oraz zarządowi głównemu właściwego związku zawodowego.
§  14.
1.
Spór przekazany do rozstrzygnięcia w postępowaniu przed komisją powinien być rozpatrzony bez zwłoki.
2.
W razie niewydania w sporze orzeczenia komisji w okresie 60 dni od złożenia wniosku prezes komisji składa właściwemu ministrowi sprawozdanie o przyczynach przeciągania się sporu.
§  15.
Prezes komisji przesyła sekretariatowi Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów odpisy prawomocnych orzeczeń wydanych w postępowaniu przed komisją.
§  16.
Przepisy regulaminu dotyczące ministrów stosuje się również do urzędów centralnych i ich kierowników.
§  17.
Czynności kancelaryjne i biurowe w zakresie obsługi zespołów orzekających (wezwania na rozprawę, prowadzenie korespondencji, przepisywanie orzeczeń) prowadzi sekretariat komisji.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024