Ustalenie statutu wzorcowego ochotniczej straży pożarnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 18 lipca 1957 r.
w sprawie ustalenia statutu wzorcowego ochotniczej straży pożarnej.

Na podstawie art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wzorcowy statut ochotniczej straży pożarnej w brzmieniu załącznika do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 21 maja 1951 r. w sprawie ustalenia statutu wzorowego ochotniczej straży pożarnej (Monitor Polski Nr A-58, poz. 762).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ

Rozdział I.

Nazwa, siedziba, zadania i środki działalności.

§  1.
Stowarzyszenie nosi nazwę "Ochotnicza Straż Pożarna" i nazywane jest w dalszych postanowieniach statutu w skrócie "Stowarzyszeniem".
§  2.
1.
Siedzibą Stowarzyszenia jest ....
2.
Obszarem działania Ochotniczej Straży Pożarnej jest miejscowość będąca siedzibą Stowarzyszenia oraz miejscowości leżące w obszarze pomocy sąsiedzkiej.

Uwaga: Obszary działania, własny oraz pomocy sąsiedzkiej, określają dla poszczególnych typów straży oddzielne przepisy.

§  3.
1.
"Ochotnicza Straż Pożarna" jest stowarzyszeniem zarejestrowanym, działającym na mocy obowiązujących przepisów oraz postanowień niniejszego statutu.
2.
Stowarzyszenie posiada osobowość prawną, może zawierać umowy, zaciągać zobowiązania oraz nabywać i zbywać majątek ruchomy i nieruchomy z zachowaniem obowiązujących przepisów prawnych oraz postanowień niniejszego statutu.
3.
Stowarzyszenie może posiadać sztandar oraz używać pieczęci, znaków, mundurów i oznak według norm i wzorów ustalonych przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych i zatwierdzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
§  4.
1.
Stowarzyszenie jest członkiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, którego członkostwo nabywa przez przyjęcie niniejszego statutu oraz zarejestrowanie się we właściwym oddziale powiatowym tego Związku.
2.
Postanowienia statutu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz zarządzenia jego władz są dla Stowarzyszenia obowiązujące.
3.
Wyraz "Związek" w dalszych postanowieniach niniejszego statutu oznacza Związek Ochotniczych Straży Pożarnych.
§  5.
Zadaniem Stowarzyszenia jest:
1)
prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie pożarom oraz współdziałanie w tym zakresie z prezydiami rad narodowych i organizacjami społecznymi,
2)
udzielanie pomocy i ratunku w czasie pożaru oraz innych klęsk żywiołowych i katastrof,
3)
uświadamianie ludności o konieczności i sposobach ochrony przed pożarami i innymi klęskami oraz przygotowanie jej do samoobrony przeciwpożarowej,
4)
udział w terenowej obronie przeciwlotniczej,
5)
rozwijanie wśród członków Stowarzyszenia zamiłowania i zainteresowań w dziedzinie kultury, oświaty i sportu oraz współdziałanie na tym polu z instytucjami i organizacjami społecznymi,
6)
współdziałanie z władzami i organami Związku w zakresie spełniania jego zadań i obowiązków,
7)
wykonywanie wszelkich innych zadań wynikających z przepisów o ochronie przeciwpożarowej oraz z niniejszego statutu.
§  6.
Zadania powyższe Stowarzyszenie wypełnia przez:
1)
organizowanie na zlecenie komend straży pożarnej zespołów do prowadzenia kontroli zabezpieczenia przeciwpożarowego osiedla,
2)
współdziałanie z organami administracji państwowej w czuwaniu nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
3)
współdziałanie z organami administracji państwowej w sprawowaniu kontroli nad prawidłowym czyszczeniem przewodów dymowych i kominów,
4)
organizowanie spośród swoich członków oddziału do walki z pożarami i innymi klęskami, a w razie potrzeby utrzymywanie stałego pogotowia pożarnego,
5)
organizowanie strażackich oddziałów młodzieżowych,
6)
zaopatrywanie jednostek służby przeciwpożarowej w sprzęt techniczny,
7)
przedstawianie organom władzy i administracji państwowej oraz władzom Związku opinii i wniosków w sprawach bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
8)
szkolenie fachowe członków, organizowanie kursów i innych form szkolenia ludności w zakresie obrony przeciwpożarowej,
9)
organizowanie w miarę posiadanych warunków ośrodków produkcyjno-remontowych lub konserwacyjnych sprzętu pożarniczego,
10)
organizowanie żeńskich oddziałów pożarniczych, zespołów świetlicowych, bibliotek, orkiestr, chórów, sekcji sportowych i innych form pracy kulturalno-oświatowej,
11)
prowadzenie wszelkiej innej działalności społecznej i gospodarczej w celu pełnego wykonania zadań wynikających z ustawy o ochronie przed pożarami i innymi klęskami oraz niniejszego statutu.

Rozdział  II.

Członkowie Stowarzyszenia.

§  7.
Członkiem Stowarzyszenia może być obywatel polski o nienagannej przeszłości, który ukończył 18 lat, zgłosił swe przystąpienie do Stowarzyszenia, zostanie do niego przyjęty oraz zobowiąże się do postępowania zgodnie z postanowieniami niniejszego statutu.
§  8.
1.
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na czynnych, dożywotnich, popierających i honorowych.
2.
Członkiem czynnym jest członek, który stale spełnia nieodpłatnie obowiązki przewidziane w statucie lub regulaminie, złoży przepisowe regulaminem przyrzeczenie służbowe i opłaca składkę członkowską w wysokości ustalonej przez Walne Zebranie.
3.
Członkiem dożywotnim jest członek, który przez okres co najmniej 25 lat sumiennie wywiązywał się z obowiązków członka czynnego Ochotniczej Straży Pożarnej oraz cieszy się powszechnym uznaniem i szacunkiem. Decyzję w tej sprawie podejmuje na wniosek Zarządu Stowarzyszenia Walne Zebranie zwykłą większością głosów. Członek dożywotni nie opłaca składki członkowskiej, zachowuje prawo noszenia munduru strażackiego oraz zwolniony jest od obowiązku pełnienia służby pożarniczej.
4.
Członkiem popierającym jest członek, współdziałający w rozwoju straży i opłacający składkę członkowską w wysokości ustalonej przez Walne Zebranie. Członkiem popierającym może być również osoba prawna opłacająca składkę roczną lub w inny sposób przyczyniająca się do rozwoju Stowarzyszenia.
5.
Członkiem honorowym jest osoba, która godność tę otrzymała na wniosek Zarządu Stowarzyszenia, uchwalony przez 2/3 głosów członków obecnych na Walnym Zebraniu, za wybitną i owocną działalność nad rozwojem ochrony przeciwpożarowej. Członkowie honorowi składek nie opłacają.
§  9.
1.
Członków czynnych i popierających przyjmuje Zarząd, przy czym zgłoszenie kandydata musi być poparte pisemnie przez 2 członków Stowarzyszenia.
2.
Osoba nie przyjęta do Stowarzyszenia ma prawo ubiegać się o przyjęcie ponownie po upływie 6 miesięcy od daty otrzymania odpowiedzi odmownej.
§  10.
1.
Członek Stowarzyszenia może być uchwałą Zarządu usunięty ze Stowarzyszenia, jeżeli jego działalność jest dla Stowarzyszenia szkodliwa lub jeżeli nie wypełnia on obowiązków określonych niniejszym statutem oraz regulaminami służbowymi, jak również zachowaniem swym przynosi ujmę Stowarzyszeniu. Od decyzji tej służy mu prawo odwołania się do Walnego Zebrania.
2.
Odwołanie powinno być złożone na piśmie do Zarządu Stowarzyszenia w ciągu 2 tygodni od dnia doręczenia członkowi odpisu uchwały Zarządu Stowarzyszenia. W okresie czasu od powzięcia przez Zarząd Stowarzyszenia uchwały w przedmiocie usunięcia członka do czasu rozpoznania odwołania wnoszący odwołanie jest zawieszony w prawach członkowskich.
3.
Wystąpienie ze Stowarzyszenia zgłasza się do Zarządu.
4.
Członek Stowarzyszenia występujący lub usunięty obowiązany jest zwrócić będące w jego posiadaniu mienie Stowarzyszenia.
§  11.
1.
Członkowie mają prawo:
1)
brać udział w Walnym Zebraniu,
2)
korzystać z wszelkich urządzeń technicznych i kulturalno-oświatowych będących w dyspozycji Stowarzyszenia,
3)
nosić mundur i używać oznak zgodnie z obowiązującymi regulaminami,
4)
wybierać i być wybieranymi do władz Stowarzyszenia.
2.
Członkowie Stowarzyszenia są obowiązani:
1)
dokładać wszelkich starań w kierunku podnoszenia bezpieczeństwa pożarowego,
2)
dbać o dobrą opinię Stowarzyszenia i przyczyniać się do jego wszechstronnego rozwoju,
3)
przestrzegać postanowień statutu i regulaminów oraz zarządzeń władz związkowych,
4)
opłacać należną składkę członkowską.
3.
Członkowie czynni są obowiązani ponadto:
1)
brać czynny udział w zapobieganiu pożarom oraz w akcjach ratowniczych w czasie pożaru i innych klęsk,
2)
podwyższać swój poziom wiedzy fachowej przez branie udziału w ćwiczeniach i zbiórkach szkolenia pożarniczego.

Rozdział  III.

Władze Stowarzyszenia.

§  12.
1.
Władzami Stowarzyszenia są: Walne Zebranie, Zarząd oraz Naczelnik Straży.
2.
Ponadto władzą Stowarzyszenia są władze Związku, do których należy:
1)
nadzorowanie działalności i gospodarki Stowarzyszenia, a w szczególności zatwierdzanie budżetów i planów działalności,
2)
zatwierdzanie Zarządu i Naczelnika Straży; jeżeli w ciągu 30 dni od daty otrzymania wniosku zarząd oddziału powiatowego Związku nie wniesie zastrzeżeń, wybór Zarządu i Naczelnika Straży uważa się za zatwierdzony,
3)
zatwierdzanie uchwał dotyczących kupna, sprzedaży lub obciążania nieruchomości Stowarzyszenia,
4)
zatwierdzanie uchwał w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia.
3.
Czynności powyższe wykonywa z ramienia Związku zarząd jego oddziału powiatowego.
4.
Od decyzji zarządu oddziału powiatowego Związku służy prawo odwołania się do zarządu okręgu wojewódzkiego Związku.

Walne Zebranie.

§  13.
1.
Walne Zebrania są zwyczajne i nadzwyczajne. Walne Zebrania zwołuje Zarząd Stowarzyszenia, zawiadamiając członków o terminie i porządku obrad przynajmniej na 14 dni przed terminem.
2.
O terminie i porządku obrad Walnego Zebrania Zarząd Stowarzyszenia obowiązany jest ponadto zawiadomić zarząd oddziału powiatowego Związku oraz prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej na 7 dni przed terminem zebrania.
§  14.
1.
Zwyczajne Walne Zebranie zwoływane jest raz na rok, najpóźniej w marcu, w celu rozpatrzenia sprawozdania za rok ubiegły, udzielenia władzom absolutorium oraz uchwalenia budżetu.
2.
Nadzwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd Stowarzyszenia:
1)
z własnej inicjatywy,
2)
na żądanie 1/3 członków Stowarzyszenia,
3)
na żądanie Komisji Rewizyjnej,
4)
na żądanie zarządu oddziału powiatowego Związku,
5)
na żądanie właściwego prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
3.
W przypadkach wymienionych w ust. 2 pkt 2-5 zwołanie Walnego Zebrania powinno nastąpić w ciągu 21 dni od daty zgłoszenia żądania. Żądający zwołania zebrania obowiązani są podać Zarządowi Stowarzyszenia projektowany przez nich porządek obrad.
§  15.
Prezes Zarządu Stowarzyszenia otwiera Walne Zebranie i przewodniczy obradom do chwili wyboru przewodniczącego, dwóch asesorów i sekretarza. Obrady odbywają się według zatwierdzonego porządku obrad.
§  16.
Prawo udziału w Walnym Zebraniu z głosem decydującym oraz prawo wyboru i wybieralności do władz i organów Stowarzyszenia przysługuje wszystkim członkom oraz przedstawicielom instytucji i organizacji będących członkami Stowarzyszenia.
§  17.
1.
Obrady Walnego Zebrania są ważne przy obecności co najmniej 1/3 liczby członków z wyjątkiem zebrania mającego decydować o rozwiązaniu Stowarzyszenia, które jest prawomocne przy obecności co najmniej 1/2 członków.
2.
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów z wyjątkiem uchwał dotyczących likwidacji Stowarzyszenia oraz kupna i sprzedaży nieruchomości. Do ważności uchwał w powyższych sprawach wymagana jest większość 2/3 głosów obecnych na Walnym Zebraniu członków Stowarzyszenia.
3.
Wybory Zarządu, Naczelnika Straży oraz Komisji Rewizyjnej są tajne; w razie braku sprzeciwu dopuszczalny jest wybór przez aklamację.
4.
Głosowanie nad uchwałami odbywa się jawnie.
5.
Jeżeli Walne Zebranie nie odbyło się z powodu nieprzybycia dostatecznej liczby członków, Zarząd Stowarzyszenia powinien przed upływem 14 dni zwołać je powtórnie z tym samym porządkiem obrad. Zebranie zwołane w drugim terminie jest zdolne do powzięcia wszelkich uchwał bez względu na liczbę obecnych członków.
§  18.
1.
Do zakresu uprawnień Walnego Zebrania należy:
1)
wybór prezesa Zarządu, Naczelnika Straży, 3 do 6 członków Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej,
2)
uchwalanie planów działalności i budżetu rocznego,
3)
zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu i Naczelnika Straży oraz sprawozdań Komisji Rewizyjnej,
4)
ustalanie wysokości składek członków czynnych i popierających,
5)
decydowanie o nabyciu i zbyciu nieruchomości oraz o ich obciążeniu,
6)
decydowanie o przyjęciu zapisów i darowizn,
7)
rozstrzyganie skarg na działalność Zarządu i Naczelnika Straży,
8)
decydowanie w sprawach wniesionych przez Zarząd i Naczelnika Straży pod obrady Walnego Zebrania,
9)
decydowanie o zmianach statutu i rozwiązaniu Stowarzyszenia.
2.
Przebieg i uchwały Walnego Zebrania wpisuje się do księgi protokołów i opatruje podpisami przewodniczącego i sekretarza zebrania. Zarząd Stowarzyszenia obowiązany jest przesłać odpis protokołu w ciągu 21 dni do oddziału powiatowego Związku.

Komisja Rewizyjna.

§  19.
1.
Do sprawdzania gospodarki, ksiąg kasowych i rachunkowości, prowadzonych przez Zarząd, Walne Zebranie powołuje corocznie Komisję Rewizyjną w składzie przewodniczącego, 2 członków i 2 zastępców. Do Komisji nie mogą być wybierani członkowie Zarządu.
2.
Komisja Rewizyjna obowiązana jest zbadać co najmniej dwa razy w roku stan majątku, księgi i rachunkowość Stowarzyszenia z własnej inicjatywy lub na żądanie Zarządu, zarządu właściwego oddziału powiatowego Związku oraz prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej. Wnioski swoje przedstawia Komisja na piśmie Walnemu Zebraniu oraz zainteresowanym członkom. Protokoły i wnioski Komisji muszą być podpisane przed ich ogłoszeniem przez co najmniej 2 członków Komisji lub też przez członka i jednego z zastępców, jeżeli drugi nie może wziąć udziału w pracach Komisji.
3.
Dowody i akta kasowe oraz księgi inwentarzowe powinny być pieczołowicie przechowywane oraz co najmniej dwa razy do roku okazywane Komisji Rewizyjnej i organom nadzorczym władz związkowych na ich żądanie.

Zarząd.

§  20.
1.
Zarząd Stowarzyszenia składa się z prezesa, Naczelnika Straży, 3 do 6 członków Zarządu oraz przedstawiciela prezydium gromadzkiej (osiedla, miejskiej) rady narodowej.
2.
Zarząd jest wybierany na okres 3 lat.
3.
Naczelnik Straży jest stałym I zastępcą prezesa Zarządu. Członkowie Zarządu wybierają spośród siebie drugiego wiceprezesa, skarbnika, sekretarza, gospodarza oraz kierowników sekcji specjalnych prowadzonych w ramach działalności Stowarzyszenia, jak kulturalno-oświatowej, sportowej i innych.
4.
Zarząd może dokooptować nowego członka na opróżnione miejsce, jednakże obowiązany jest kandydaturę jego przedstawić do zatwierdzenia na najbliższym Walnym Zabraniu.
5.
Nowoobrany Zarząd obejmuje swe czynności po protokolarnym przejęciu akt i inwentarza Stowarzyszenia od poprzedniego zarządu.
§  21.
Do zakresu działania Zarządu należy:
1)
przyjmowanie i zwalnianie członków Stowarzyszenia,
2)
określanie na wniosek Naczelnika Straży stanu liczebnego straży stosownie do obowiązujących przepisów i norm,
3)
organizowanie strażackich oddziałów młodzieżowych,
4)
zatwierdzanie zastępcy Naczelnika Straży na wniosek Naczelnika Straży,
5)
opracowywanie planów działalności, planów finansowych oraz sprawozdań z wykonania i przedstawianie ich Walnemu Zebraniu,
6)
zwoływanie Walnych Zebrań, układanie porządku obrad oraz wykonywanie podjętych uchwał Walnego Zebrania,
7)
opracowywanie projektów regulaminów i instrukcji dla poszczególnych sekcji i zespołów oraz przedstawianie ich do zatwierdzenia nadrzędnym władzom organizacyjnym,
8)
decydowanie w sprawach zaopatrzenia i gospodarki Stowarzyszenia,
9)
przyjmowanie i zwalnianie płatnych pracowników Stowarzyszenia na wniosek kierowników właściwych sekcji,
10)
przyznawanie nagród i przedstawianie do odznaczeń członków Stowarzyszenia oraz udzielanie im kar z wyjątkiem regulaminowych, zastrzeżonych do właściwości Naczelnika Straży,
11)
podejmowanie wszelkich innych prac wynikających ze statutu i koordynowanie sposobu ich wykonywania przez poszczególnych kierowników sekcji i zespołów.
§  22.
1.
Jeżeli Zarząd nie przejawia działalności określonej przez statut, nieprawidłowo prowadzi gospodarkę, działa na szkodę straży i Związku albo nie stosuje się do uchwał i zarządzeń władz i organów związkowych, może być decyzją zarządu oddziału powiatowego Związku rozwiązany.
2.
W tym przypadku zarząd oddziału powiatowego Związku zwołuje najdalej w ciągu trzech miesięcy od daty rozwiązania Walne Zebranie w celu dokonania wyboru nowego Zarządu.
3.
Do czasu ukonstytuowania się nowego Zarządu władzę wykonawczą w Stowarzyszeniu sprawuje Komisja Zarządzająca w składzie 3 osób, wyznaczona przez zarząd oddziału powiatowego Związku w porozumieniu z prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
4.
Rozwiązanemu Zarządowi Stowarzyszenia przysługuje prawo odwołania się w ciągu 14 dni do właściwego zarządu okręgu wojewódzkiego Związku za pośrednictwem oddziału powiatowego Związku.
§  23.
1.
Prezes Zarządu reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz, czuwa nad całokształtem jego prac, przewodniczy na posiedzeniach Zarządu oraz podpisuje wraz z sekretarzem lub innym członkiem Zarządu wszelką korespondencję.
2.
Prezes Zarządu swoje uprawnienia może przekazywać Naczelnikowi Straży jako I wiceprezesowi.
3.
Czynności szczegółowe poszczególnych członków Zarządu określa regulamin wewnętrzny.
4.
Posiedzenia Zarządu zwołuje prezes Zarządu co najmniej raz na dwa miesiące, przy czym zawiadomienia o posiedzeniu powinny być doręczane co najmniej na 3 dni przed terminem oraz zawierać proponowany porządek obrad.
5.
Posiedzenie Zarządu jest ważne przy obecności prezesa Zarządu lub jego zastępcy oraz co najmniej 2 członków Zarządu.
6.
W razie nieobecności Naczelnika Straży w posiedzeniu Zarządu bierze udział jego zastępca z prawem głosu.
7.
Uchwały Zarządu zapadają większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego obrad.
8.
Przebieg obrad i treść uchwał Zarządu zapisuje sekretarz do księgi protokołów.
§  24.
Wszelkiego rodzaju umowy, akty i pełnomocnictwa podpisują w imieniu Stowarzyszenia prezes Zarządu lub wiceprezes oraz 2 członków Zarządu. Wszelkie akty o charakterze finansowym oraz czeki bankowe podpisuje prezes lub wiceprezes i skarbnik lub w jego zastępstwie członek Zarządu upoważniony do tego przez Zarząd.

Rozdział  IV.

Organizacja Ochotniczej Straży Pożarnej.

§  25.
1.
Członkowie czynni Stowarzyszenia (§ 8 ust. 2) stanowią oddział bojowy Ochotniczej Straży Pożarnej, zwany dalej "strażą".
2.
Wewnętrzną organizację straży, tok służby oraz obowiązki poszczególnych funkcyjnych określają obowiązujące regulaminy i instrukcje.
§  26.
1.
Bezpośrednim przełożonym straży jest Naczelnik Straży. Naczelnik Straży może powołać sztab składający się z zastępcy oraz funkcyjnych.
2.
Naczelnik Straży kieruje strażą w zakresie spraw techniczno-bojowych jednoosobowo w formie rozkazów i poleceń.
3.
Ponadto nadzór fachowy nad Ochotniczą Strażą Pożarną sprawuje Komenda Straży Pożarnych według właściwości określonych oddzielnymi przepisami.
§  27.
Do zakresu czynności Naczelnika Straży należy w szczególności:
1)
przydzielanie członków straży do poszczególnych jednostek służby przeciwpożarowej, prewencyjnej i liniowej stosownie do obowiązujących przepisów i regulaminów,
2)
kierowanie akcją gaśniczą oraz ratowniczą,
3)
opracowywanie z ramienia Zarządu opinii i wniosków w sprawach zapobiegania pożarom w osiedlu,
4)
szkolenie pożarnicze członków Stowarzyszenia ze szczególnym uwzględnieniem członków straży,
5)
utrzymywanie wśród członków straży karności oraz udzielanie im pochwał i wymierzanie kar regulaminowych,
6)
przedstawianie w trybie określonym regulaminem wniosków nominacyjnych i awansowych dla funkcyjnych straży,
7)
z ramienia Zarządu Stowarzyszenia opracowywanie planów zaopatrzenia straży w sprzęt techniczny i inne środki,
8)
składanie organom nadzorczym okresowych sprawozdań związanych z działalnością straży,
9)
podejmowanie wszelkich innych czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i zwalczania klęsk żywiołowych z własnej inicjatywy oraz na polecenie właściwych władz.

Rozdział  V.

Fundusze Stowarzyszenia.

§  28.
1.
Fundusze Stowarzyszenia tworzy się:
1)
ze składek członkowskich,
2)
ze składek mieszkańców gromady (osiedla, miasta) wpłaconych w drodze dobrowolnego opodatkowania się,
3)
z dotacji Skarbu Państwa,
4)
ze środków Państwowego Zakładu Ubezpieczeń,
5)
z zapisów, darowizn, zasiłków instytucji i organizacji,
6)
z dochodów z majątku, procentów, przedsiębiorstw i imprez dochodowych.
2.
Fundusze mogą być używane w trybie ustalonym w statucie niniejszym wyłącznie na cele w nim określone, a stanowiące wykonanie zadań Stowarzyszenia.
3.
Fundusze Stowarzyszenia powinny być lokowane w instytucjach finansowych. Za straty wynikłe na skutek odstępstwa od tej zasady winny członek Zarządu odpowiada materialnie.
§  29.
Zarząd obowiązany jest sporządzać corocznie szczegółowe sprawozdanie kasowe, które przedstawia Walnemu Zebraniu do zatwierdzenia. Sprawozdanie to powinno być udostępnione przez Zarząd do przejrzenia wszystkim członkom Stowarzyszenia i przesłane zarządowi oddziału powiatowego Związku co najmniej na 7 dni przed terminem Walnego Zebrania.

Rozdział  VI.

Rozstrzyganie sporów.

§  30.
1.
Spory i zatargi wynikłe pomiędzy członkami Stowarzyszenia, jeżeli dotyczą spraw honorowych, rozstrzyga oddział Związkowego Sądu Honorowego, istniejący przy oddziale powiatowym Związku. Sposób odwołania się do Sądu określa jego regulamin.
2.
Spory i zatargi dotyczące spraw organizacyjnych rozstrzyga Zarząd Stowarzyszenia, od którego decyzji służy prawo odwołania się w ciągu 14 dni do Walnego Zebrania.

Rozdział  VII.

Rozwiązanie Stowarzyszenia.

§  31.
1.
Rozwiązanie Stowarzyszenia może nastąpić w sposób ustanowiony w obowiązującym prawie o stowarzyszeniach bądź w uchwale Walnego Zebrania, zatwierdzonej przez zarząd oddziału powiatowego Związku.
2.
Zawiadomienia o terminie Walnego Zebrania, na którym ma być głosowany wniosek o rozwiązanie, powinny być rozesłane wraz z porządkiem obrad co najmniej na 4 tygodnie przed terminem.
3.
Jeżeli wniosek o rozwiązanie nie wychodzi od Zarządu, powinien być zgłoszony Zarządowi pisemnie i podpisany co najmniej przez połowę ogólnej liczby członków uprawnionych do głosowania.
4.
O terminie posiedzenia Zarząd Stowarzyszenia zawiadamia również zarząd oddziału powiatowego Związku.
§  32.
1.
W razie zatwierdzenia uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia likwidację przeprowadza komisja likwidacyjna, wybrana przez Walne Zebranie w składzie przewodniczącego i 4 członków.
2.
Majątek będący własnością Stowarzyszenia przechodzi na rzecz Związku do dyspozycji zarządu oddziału powiatowego Związku, który po porozumieniu się z prezydium powiatowej rady narodowej powinien go przeznaczyć na cele miejscowej ochrony przeciwpożarowej.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024