Organizacja finansowa wykonywania inwestycji systemem gospodarczym, zasady i tryb rozliczeń z tytułu ich wykonania oraz kontrola funduszu płac ze środków inwestycyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 czerwca 1957 r.
w sprawie organizacji finansowej wykonywania inwestycji systemem gospodarczym, zasad i trybu rozliczeń z tytułu ich wykonania oraz kontroli funduszu płac ze środków inwestycyjnych.

Na podstawie art. 18 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 49, poz. 439) i § 6 ust. 3 uchwały nr 48 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 1957 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji limitowych (Monitor Polski Nr 12, poz. 82) zarządza się, co następuje:

I.

Organizacja finansowa i rozliczenia samodzielnych oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego.

§  1.
Samodzielne oddziały wykonawstwa inwestycyjnego, zwane dalej SOWI, tworzone są na podstawie decyzji kierownika jednostki będącej inwestorem bezpośrednim, jeżeli zarządzenie właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) nie stanowi inaczej.
§  2.
1.
SOWI działają według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
2.
Działalność SOWI finansuje i kontroluje bank finansujący inwestycje inwestora, który SOWI utworzył.
§  3.
1.
Inwestor przydziela SOWI środki trwałe niezbędne do wykonywania zadań SOWI.
2.
Z tytułu użytkowania środków trwałych SOWI odprowadza na rachunek inwestora:
1)
bądź całość amortyzacji od użytkowanych środków trwałych,
2)
bądź wynikającą z planu produkcyjno-finansowego SOWI część amortyzacji przeznaczoną na inwestycje, zatrzymując pozostałą część amortyzacji przeznaczoną na finansowanie kapitalnych remontów.

W przypadku wymienionym w pkt 1 koszty remontów kapitalnych środków trwałych użytkowanych przez SOWI obciążają inwestora, a w przypadku wymienionym w pkt 2 - SOWI.

§  4.
1.
Inwestor wyposaża SOWI w środki obrotowe przekazując ze swego rachunku inwestycyjnego na rachunek SOWI zaliczkę do wysokości planowanego normatywu środków obrotowych, zmniejszonego o planowane pasywa stałe i powiększonego o planowane zapasy sezonowe.
2.
Zaliczka podlega wyrównaniu (uzupełnieniu lub zwrotowi nadwyżki) w okresach kwartalnych do wysokości normatywu środków obrotowych planowanych na kwartał następny z uwzględnieniem planowanych pasywów stałych i zapasów sezonowych.
§  5.
1.
SOWI sporządza plany produkcyjno-finansowe według zasad ustalonych przez właściwych ministrów.
2.
SOWI obowiązany jest przedstawiać plany produkcyjno-finansowe w oddziale banku finansującego jego działalność.
§  6.
SOWI wykonuje roboty na podstawie wydanego przez inwestora zlecenia wewnętrznego, określającego zakres rzeczowy i wartość robót oraz terminy wykonania.
§  7.
1.
W zakresie wynagrodzenia za roboty budowlano-montażowe wykonane przez SOWI oraz zasad rozliczeń za te roboty mają odpowiednie zastosowanie przepisy uchwały nr 14 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1957 r. w sprawie umów o roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 4, poz. 28).
2.
Wynagrodzenie za inne świadczenia pomiędzy inwestorem a SOWI ustala się:
1)
w zakresie dostaw wyrobów gotowych własnej produkcji i usług - według obowiązujących cen zbytu,
2)
w zakresie dostaw innych materiałów (artykułów) oraz pozostałych świadczeń (np. korzystania z energii elektrycznej, cieplnej, pary, gazu itp.) - według rzeczywistych kosztów własnych.
3.
Rozliczenia za wzajemne świadczenia, o których mowa w ust. 1 i 2, następują na podstawie faktur w trybie pozainkasowym.
§  8.
SOWI rozlicza się z inwestorem z tytułu strat i zysków. SOWI odprowadza zysk w okresach kwartalnych na rachunek inwestycyjny inwestora po potrąceniu odpisów wynikających z obowiązujących przepisów. Stratę SOWI pokrywa inwestor w tych samych okresach z rachunku inwestycyjnego.
§  9.
Przepisy §§ 1-8 stosuje się odpowiednio do komórek usługowych i usługowo-produkcyjnych działających na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego w jednostkach nadzoru inwestycyjnego.

II.

Rozliczenia z własnymi brygadami roboczymi inwestora.

§  10.
Własne brygady robocze wykonują inwestycje na podstawie wydanego przez inwestora zlecenia wewnętrznego, określającego zakres rzeczowy i wartość robót oraz terminy wykonania.
§  11.
1.
Koszty robót budowlano-montażowych, wykonywanych przez własne brygady robocze inwestora będącego jednostką działającą według zasad rozrachunku gospodarczego, pokrywane są wstępnie ze środków obrotowych.
2.
Rozliczenie zaangażowanych w działalność inwestycyjną środków obrotowych następuje przez opłacenie z rachunku inwestycyjnego wartości zakończonych elementów scalonych obiektów, według kosztorysu wykonawczego. Do polecenia przelewu inwestor załącza kosztorys wykonawczy i protokół odbioru robót.
3.
Różnicę pomiędzy wartością kosztorysową wykonanych robót a ich faktycznym kosztem zalicza się na stratę lub zysk działalności eksploatacyjnej inwestora.
§  12.
1.
Jednostki nadzoru inwestycyjnego pokrywają wydatki związane z wykonaniem inwestycji własnymi brygadami bezpośrednio ze swego rachunku inwestycyjnego. Różnice między wartością kosztorysową wykonanych robót a ich kosztami wykonania zalicza się na stratę lub zysk jednostki nadzoru inwestycyjnego.
2.
Jednostki nadzoru inwestycyjnego zobowiązane są sporządzać i przedstawiać na żądanie banku finansującego inwestycyjne plany produkcyjno-finansowe robót budowlano-montażowych i produkcji pomocniczej wykonywanych przez własne brygady robocze.
§  13.
Koszty robót budowlano-montażowych wykonywanych przez własne brygady jednostek budżetowych pokrywane są bezpośrednio ze środków inwestycyjnych, a zaliczane są na nakłady według rzeczywistych kosztów.
§  14.
Roboty i usługi własnych wydziałów produkcyjnych oraz dostawy wyrobów gotowych własnej produkcji dla inwestycji rozlicza się na podstawie faktur w trybie pozainkasowym w oparciu o ceny ustalone zgodnie z § 7 ust. 2.

III.

Rozliczenia z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej.

§  15.
1.
Jednostki działające według zasad rozrachunku gospodarczego opłacają należności za roboty, dostawy i usługi wykonane na ich rzecz przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej ze środków inwestycyjnych lub wstępnie ze środków obrotowych. Wypłaty dokonane ze środków obrotowych podlegają następnie pokryciu z rachunku inwestycyjnego.
2.
Wypłaty za drobne usługi związane z działalnością inwestycyjną, wykonane przez osoby fizyczne, od których nie jest pobierany podatek dochodowy lub obrotowy, dokonywane są bezpośrednio ze środków inwestycyjnych.
3.
Zobowiązania, o których mowa w ust. 1 i 2, w jednostkach działających według zasad rozrachunku gospodarczego, uznane w wyniku kontroli bankowej za niezgodne z planem lub z obowiązującymi przepisami, nie podlegają pokryciu ze środków inwestycyjnych. Do zobowiązań tych stosuje się odpowiednio przepis § 5 pkt 1 uchwały nr 48 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 1957 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji limitowych (Monitor Polski Nr 12, poz. 82).
§  16.
Wartość materiałów zakupionych ze środków obrotowych inwestora, a przekazanych do przerobu jednostkom gospodarki nie uspołecznionej lub spółdzielniom pracy podlega pokryciu ze środków inwestycyjnych z chwilą wydania materiałów do przerobu.

IV.

Zasady i tryb kontroli funduszu płac.

§  17.
Kontrola wypłat z funduszu płac związanych z działalnością inwestycyjną dokonywana jest według następujących zasad:
1)
wypłaty z osobowego i bezosobowego funduszu płac w SOWI, jak również dla pracowników jednostek nadzoru inwestycyjnego zatrudnionych przy produkcji budowlano-montażowej, kontrolowane są na zasadach ustalonych dla przedsiębiorstw budowlano-montażowych;
2)
wypłaty z osobowego i bezosobowego funduszu płac w działających na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego komórkach usługowych i usługowo-produkcyjnych jednostek nadzoru inwestycyjnego kontrolowane są na zasadach ustalonych dla odpowiednich przedsiębiorstw branżowych;
3)
w jednostkach budżetowych wypłaty wynagrodzenia pracownikom własnych brygad roboczych za wykonane roboty inwestycyjne kontrolowane są przez bank finansujący inwestycje zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami bankowymi;
4)
wypłaty z osobowego i bezosobowego funduszu płac, dotyczące utrzymania zarządu jednostki nadzoru inwestycyjnego, szkolenia kadr dla przyszłej eksploatacji oraz przeprowadzania prób technicznej sprawności maszyn i urządzeń nie objętych normami na roboty budowlano-montażowe wykonawcy, kontrolowane są przez bank finansujący inwestycje pod względem zgodności z zatwierdzonym preliminarzem kosztów.

V.

Przepisy końcowe.

§  18.
1.
Tracą moc obowiązującą:
1)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 15 lutego 1952 r. w sprawie działalności samodzielnych oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-25, poz. 318 i z 1954 r. Nr A-34, poz. 489);
2)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 7 lipca 1955 r. w sprawie zasad dokonywania wypłat i ewidencjonowania wynagrodzeń za prace związane z działalnością inwestycyjną zlecane przez przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie osobom fizycznym nie będącym płatnikami podatku obrotowego i dochodowego (Monitor Polski Nr 63, poz. 745).
2.
W zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 1951 r. w sprawie jednostek nadzoru inwestycyjnego i komórek wykonawstwa inwestycji systemem gospodarczym (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-4, poz. 52, Nr A-51, poz. 694 i Nr A-105, poz. 1630, z 1953 r. Nr A-31, poz. 401 oraz z 1954 r. Nr A-34, poz. 491) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w zarządzeniu w tytule i we wstępie skreśla się wyrazy "i komórek wykonawstwa inwestycji systemem gospodarczym", a w § 1 wyrazy "oraz komórek wykonawstwa inwestycji systemem gospodarczym";
2)
w instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia skreśla się w tytule wyrazy "i komórek wykonawstwa inwestycji systemem gospodarczym", ust. 2 w § 1 oraz cały rozdział V.
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.49.307

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja finansowa wykonywania inwestycji systemem gospodarczym, zasady i tryb rozliczeń z tytułu ich wykonania oraz kontrola funduszu płac ze środków inwestycyjnych.
Data aktu: 04/06/1957
Data ogłoszenia: 21/06/1957
Data wejścia w życie: 21/06/1957