Organizacja szkół przysposobienia rolniczego.

UCHWAŁA NR 17
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 stycznia 1957 r.
w sprawie organizacji szkół przysposobienia rolniczego.

Celem przygotowania młodzieży do pracy w rolnictwie oraz podnoszenia jej poziomu kulturalnego Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Tworzy się szkoły przysposobienia rolniczego jako masową formę podstawowego kształcenia rolniczego i dokształcania ogólnego młodzieży pracującej w rolnictwie.
§  2.
Zadaniem szkół przysposobienia rolniczego jest upowszechnienie nauczania rolnictwa, a w szczególności dostarczenie młodzieży męskiej i żeńskiej podstawowych wiadomości ogólnych, przyrodniczych i rolniczych niezbędnych

do pracy w rolnych gospodarstwa indywidualnych, spółdzielniach produkcyjnych oraz w państwowych gospodarstwach rolnych.

§  3.
1.
Do szkół przysposobienia rolniczego przyjmuje się młodzież, która nie podlega obowiązkowi uczęszczania do szkoły podstawowej.
2.
Czas trwania nauki w szkołach przysposobienia rolniczego wynosi 2 lub 3 lata. Zajęcia w szkołach odbywają się z reguły w okresie zimowym od listopada do końca marca. Praca uczniów w gospodarstwach rolnych w czasie od kwietnia do października powinna być wykorzystywana dla rozszerzenia i pogłębienia nauki szkolnej w drodze przydzielania im przez szkołę odpowiednich zadań praktycznych połączonych z instruktażem w trakcie wykonywania tych zadań.
3.
Programy nauki klas I i II szkół przysposobienia rolniczego 2-letnich i 3-letnich oparte są na tych samych zasadach i mają charakter ogólnorolniczy i ogólnokształcący.

Program klasy III w szkołach trzyletnich obejmuje specjalizację zależną co do kierunku od potrzeb terenu i życzeń uczniów oraz ich rodziców. Klasy III organizuje się wszędzie tam, gdzie można stworzyć warunki odpowiednie do realizacji programu nauczania.

§  4.
Szkoły przysposobienia rolniczego stanowią odrębne jednostki organizacyjne. Z reguły są one organizowane przy szkołach ogólnokształcących, szkołach rolniczych i innych szkołach zawodowych, mogą też istnieć jako szkoły samodzielne. Szkoły przysposobienia rolniczego podlegają Ministrowi Oświaty.
§  5.
Sieć szkół przysposobienia rolniczego ustala Minister Oświaty w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa oraz z zainteresowanymi prezydiami rad narodowych.
§  6.
Szczegółową organizację szkół przysposobienia rolniczego, plany i programy nauczania oraz warunki szkolenia określa Minister Oświaty w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  7.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych wszystkich stopni do zaopiekowania się szkołami przysposobienia rolniczego oraz podjęcia starań o rozbudowę i rozwój tych szkół na swoim terenie.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom: Oświaty, Rolnictwa i Finansów.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024