Szczegółowe przepisy o przydziałach, rozdzielnikach, uzgodnieniach dostaw i branżowych warunkach dostawy drutów, wyrobów z drutów, wyrobów śrubowych, artykułów podkowniczych i czarnych narzędzi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 14 grudnia 1957 r.
w sprawie szczegółowych przepisów o przydziałach, rozdzielnikach, uzgodnieniach dostaw i branżowych warunkach dostawy drutów, wyrobów z drutów, wyrobów śrubowych, artykułów podkowniczych i czarnych narzędzi.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87), art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1956 r. o utworzeniu przy Radzie Ministrów Komisji Planowania i o zniesieniu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 54, poz. 244) oraz §§ 2 i 3 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 października 1956 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników, uzgodnień dostaw i ogólnych warunków dostawy (Monitor Polski Nr 89, poz. 1016) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się:
1)
szczegółowe przepisy o przydziałach, rozdzielnikach i uzgodnieniach dostaw drutów, wyrobów z drutów, wyrobów śrubowych, artykułów podkowniczych i czarnych narzędzi, zwanych dalej "wyrobami metalowymi", zawarte w załączniku nr 1;
2)
branżowe warunki dostawy wyrobów metalowych w obrocie krajowym, zawarte w załączniku nr 2;
3)
wykaz wyrobów metalowych zbywanych przez Centralny Zarząd Przemysłu Wyrobów Metalowych - Biuro Zbytu Wyrobów Metalowych w Bytomiu, zwany dalej "Biurem Zbytu", z terminarzem składania zamówień na wyroby metalowe, stanowiący załącznik nr 3;
4)
wykaz biur sprzedaży prowadzących sprzedaż wyrobów metalowych wraz z zasięgiem ich działania, stanowiący załącznik nr 4.
§  2.
Ilekroć jest w załącznikach mowa:
1)
o ministrach - należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych i zarządów centralnych organizacji spółdzielczych;
2)
o ministerstwach - należy przez to rozumieć również urzędy centralne i centralne organizacje spółdzielcze;
3)
o centralnych zarządach - należy przez to rozumieć centralne zarządy przemysłu lub inne równorzędne jednostki organizacyjne nadzorujące odbiorców.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą:
1)
w zakresie branżowych warunków dostawy wyrobów metalowych - po upływie 30 dni od ich ogłoszenia;
2)
w zakresie pozostałych przepisów - od dnia 1 stycznia 1958 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

SZCZEGÓŁOWE PRZEPISY O PRZYDZIAŁACH, ROZDZIELNIKACH I UZGODNIENIACH DOSTAW WYROBÓW METALOWYCH

Spis rozdziałów.

Rozdział 1 - Rozdzielnictwo wyrobów metalowych przeznaczonych na zaopatrzenie materiałowo-techniczne (§§ 1-28)

- Przepisy wstępne (§§ 1-5)

- Przydziały zaliczkowe (§ 6)

- Przydziały dodatkowe (§§ 7 i 8)

- Zmiany planów rozdziału (§ 9)

- Rozdzielniki (§§ 10-13)

- Odstępowanie i zrzekanie się przydziałów (§§ 14-18)

- Uzgodnienia dostaw (§§ 19-25)

- Podstawa roszczenia o ustalenie treści umowy (§ 26)

- Dostawy artykułów w razie awarii (§ 27)

- Dostawy artykułów przeznaczonych na cele naukowo-badawcze (§ 28)

Rozdział 2 - Rozdzielnictwo wyrobów metalowych przeznaczonych na zaopatrzenie ludności (§§ 29 i 30)

Rozdział 3 - Zakupy wyrobów metalowych nie rozdzielanych oraz zakupy wyrobów metalowych w drobnych ilościach (§§ 31-34)

Rozdział  1.

Rozdzielnictwo wyrobów metalowych przeznaczonych na zaopatrzenie materiałowo-techniczne.

Przepisy wstępne.
§  1.
1.
Rozróżnia się wyroby metalowe normalne i specjalne.
2.
Wyrobami metalowymi normalnymi w rozumieniu niniejszych przepisów są wyroby wymienione w "Zracjonalizowanym programie produkcji wyrobów metalowych" zatwierdzonym zarządzeniem Ministra Hutnictwa z dnia 7 grudnia 1955 r. (Monitor Polski Nr 124, poz. 1617).
3.
Wyroby nie wymienione w tym programie uważa się za wyroby specjalne. Za wyroby specjalne uważa się również wyroby wymienione w tym programie, które mają być wykonane z materiałów innych niż określone w programie albo co do których zastrzeżono badanie techniczne lub przedstawienie atestu.
§  2.
Wyroby metalowe dzielą się na rozdzielane i nie rozdzielane. Podział ten podany jest w załączniku nr 3 do zarządzenia.
§  3.
1.
Przydziały wyrobów metalowych rozdzielanych przyznawane są tylko jednostkom wymienionym w planach rozdziału.
2.
Plany rozdziału sporządza Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego.
§  4.
1.
Ogólna ilość wyrobów metalowych przeznaczona w planie rozdziału dla odbiorców określonego resortu stanowi przydział roczny. Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego dzieli przydział roczny na kwartały.
2.
Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego przekazuje plany rozdziału Biuru Zbytu.
§  5.
1.
Biuro Zbytu powiadamia ministerstwa wymienione w planie rozdziału o wysokości przydziału (§ 4).
2.
Zawiadomienie o wysokości przydziału określa przydzielone artykuły w nomenklaturze ustalonej w wykazie materiałów do projektu planu zaopatrzenia materiałowego w ramach narodowego planu gospodarczego.
3.
Zawiadomienie o wysokości przydziału następuje w takim terminie, aby umowy dostawy na podstawie rozdzielników mogły być zawarte w terminach ustalonych w branżowych warunkach dostawy wyrobów metalowych.
4.
W ramach ogólnej ilości artykułów objętej przydziałem rocznym Biuro Zbytu i jednostki wymienione w planie rozdziału mogą wspólnie ustalić dostawy tych artykułów w poszczególnych kwartałach odmiennie niż określono w planie rozdziału.

Przydziały zaliczkowe.

§  6.
1.
Jeżeli przed ustaleniem planu rozdziału zachodzi potrzeba zawarcia umów dostawy, mogą być przyznawane przez Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego przydziały zaliczkowe.
2.
Przy przyznawaniu przydziałów zaliczkowych stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 2 i 3.

Przydziały dodatkowe.

§  7.
1.
W przypadkach wyjątkowych, uzasadnionych szczególnie ważnymi względami gospodarczymi, ministerstwa wymienione w planie rozdziału mogą składać wnioski o przyznanie przydziałów dodatkowych.
2.
Wniosek o przyznanie przydziału dodatkowego składa się Biuru Zbytu. Wniosek powinien być podpisany przez ministra lub osobę przez niego upoważnioną i dokładnie określać asortyment artykułu.
3.
Do wniosku o przyznanie przydziału dodatkowego należy dołączyć uzasadnienie, które powinno zawierać w szczególności następujące informacje:
1)
czy artykuł był przewidziany w resortowym projekcie planu zaopatrzenia materiałowo-technicznego, czy też został zaplanowany w niedostatecznej ilości,
2)
czy dodatkowy przydział potrzebny jest do wykonania dodatkowych zadań i kto te zadania wyznaczył,
3)
na jaki cel artykuł ma być zużyty oraz normę zużycia na jednostkę produktu, jeśli norma taka obowiązuje.
4.
Biuro Zbytu w ramach uprawnień przyznanych mu w tym zakresie przez Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego przyznaje lub odmawia przyznania dodatkowego przydziału. Jeżeli Biuro Zbytu nie jest uprawnione do przyznania przydziału dodatkowego, powinno w ciągu 7 dni przesłać wniosek do Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego z podaniem możliwości i sposobu jego załatwienia.
§  8.
1.
W razie gdy potrzeba dodatkowego przydziału wynika z uchwały Rady Ministrów, nakładającej na resorty dodatkowe zadania, a uchwała nie określa rodzaju i ilości artykułu potrzebnego do wykonania zadań dodatkowych, zainteresowane ministerstwa wystąpią o przyznanie przydziału dodatkowego w trybie ustalonym w § 7. W uzasadnieniu wniosku o przyznanie przydziału dodatkowego należy powołać uchwałę Rady Ministrów nakładającą dodatkowe zadania.
2.
Jeżeli uchwała Rady Ministrów określa rodzaj i ilość artykułów przeznaczonych na wykonanie zadania dodatkowego, odpowiedni przepis uchwały zastępuje decyzję o przydziale dodatkowym.

Zmiany planów rozdziału.

§  9.
W razie zmniejszenia przydziałów dla resortu Biuro Zbytu zawiadomi o tym ministerstwa nadzorujące dostawców i odbiorców, które dokonają odpowiednich zmian w rozdzielnikach i wydadzą zarządzenia co do odpowiedniej zmiany lub rozwiązania umów zawartych już pomiędzy podległymi jednostkami.

Rozdzielniki.

§  10.
1.
Ministerstwa, które otrzymały zawiadomienie o wysokości przydziału (§ 5), sporządzają w ciągu 10 dni od dnia otrzymania zawiadomienia rozdzielnik obejmujący przynajmniej 90% otrzymanego przydziału. W rozdzielniku wymienia się ilości artykułów dla poszczególnych centralnych zarządów i przedsiębiorstw bezpośrednio podległych ministrowi lub dla poszczególnych prezydiów rad narodowych.
2.
W terminie określonym w ust. 1 ministerstwa zawiadamiają jednostki objęte rozdzielnikiem o ilości przydzielonych im wyrobów metalowych.
3.
Centralne zarządy w ciągu 10 dni od dnia otrzymania zawiadomienia z ministerstwa (ust. 1) sporządzają rozdzielniki wyrobów metalowych dla podległych odbiorców i w tym samym terminie zawiadamiają ich o ilości przydzielonych im wyrobów metalowych.
4.
Ministerstwa mogą rozdzielić otrzymany przydział pomiędzy jednostki terenowe nadzorujące odbiorców z pominięciem centralnych zarządów w sposób i w terminie określonym w ust. 1.
5.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych, które otrzymały przydziały, sporządzają rozdzielniki i zawiadamiają odbiorców o ilości przydzielonych im artykułów w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o wysokości przydziału.
6.
Organ, który sporządził rozdzielnik, obowiązany jest w terminach określonych w ust. 3-5 przesłać odpis rozdzielnika Biuru Zbytu.
7.
Terminy określone w ust. 3-5 mogą być przedłużone na podstawie uzgodnienia między organem sporządzającym rozdzielnik a Biurem Zbytu.
8.
Organ, który sporządził rozdzielnik, uprawniony jest rozdzielnik ten zmienić. Zmiana rozdzielnika powinna być dokonana w takim czasie, aby zamówienia mogły być złożone w terminach określonych w załączniku nr 3 do zarządzenia.
9.
Na część przydziału nie objętą rozdzielnikiem sporządzonym w terminach określonych w ustępach poprzednich rozdzielnik należy sporządzić i doręczyć w takim terminie, aby zamówienia mogły być złożone w terminach określonych w załączniku nr 3 do zarządzenia.
§  11.
1.
Buro Zbytu może wydać jednostkom wymienionym w planie rozdziału dowody przydziałowe, zwane dalej w skróceniu "asygnatami", uprawniające do złożenia zamówień na wyroby metalowe rozdzielane.
2.
W przypadku określonym w ust. 1 Biuro Zbytu przesyła asygnaty ważne na pierwszy kwartał łącznie z zawiadomieniem o wysokości przydziału, a asygnaty ważne na dalsze kwartały - na 30 dni przed upływem terminu złożenia zamówień.
3.
Jednostki otrzymujące asygnaty rozdzielają je między odbiorców za pośrednictwem centralnych zarządów. Jednostki, które dokonały rozdziału otrzymanych asygnat nie mają obowiązku zawiadomienia Biura Zbytu o tym, komu asygnaty zostały wydane.
§  12.
1.
W razie nienadesłania Biuru Zbytu w terminie określonym w § 10 rozdzielników lub nadesłania rozdzielników obejmujących mniej niż 90% przydziału, przydział, na który nie nadesłano rozdzielnika, zalicza się do rezerwy bilansowej danego artykułu. Przepisu tego nie stosuje się do 10% rezerwy przydziału, chyba że rezerwa ta nie zostanie rozdysponowana w sposób i w terminach określonych w § 10 ust. 9.
2.
Do rezerwy bilansowej Biuro Zbytu może również zaliczyć te ilości artykułów, co do których odbiorca nie złożył zamówienia w terminie określonym w załączniku nr 3 do zarządzenia.
3.
Jeżeli dostawca odstąpił od umowy z winy odbiorcy, wygasa prawo odbiorcy do nabycia artykułów na podstawie rozdzielnika lub asygnaty.
§  13.
1.
Rozdzielnik lub asygnata zobowiązuje właściwą do przyjmowania zamówień jednostkę (Biuro Zbytu bądź biuro sprzedaży - § 5 branżowych warunków dostawy wyrobów metalowych) do przyjęcia zamówienia, a biuro sprzedaży także do zawarcia umowy na żądanie odbiorcy.
2.
Biuro Zbytu wskazuje odbiorcy przedsiębiorstwo lub biuro sprzedaży, które ma zawrzeć umowę dostawy artykułów objętych rozdzielnikiem lub asygnatą.
3.
Odbiorca nie ma obowiązku zawarcia umowy dostawy artykułów objętych rozdzielnikiem lub asygnatą. W razie gdy odbiorca nie złożył zamówienia w terminie określonym w załączniku nr 3 do zarządzenia, jednostka właściwa do przyjmowania zamówień może odmówić przyjęcia zamówienia lub uzależnić przyjęcie od zgody odbiorcy na wykonanie dostawy w terminie późniejszym, przez nią wskazanym.

Odstępowanie i zrzekanie się przydziałów.

§  14.
Odstąpienie prawa do nabycia artykułów na podstawie rozdzielnika lub asygnaty jednostce tego samego resortu wymaga zgody organu, który sporządził rozdzielnik lub doręczył asygnatę. O dokonanym odstąpieniu prawa do nabycia artykułu na podstawie rozdzielnika organ ten zawiadomi Biuro Zbytu.
§  15.
Odstąpienie przydziału lub prawa do nabycia artykułu na podstawie rozdzielnika lub asygnaty innym resortom lub jednostkom wchodzącym w skład innych resortów wymaga zgody Biura Zbytu.
§  16.
Zleceniodawca robót budowlano-montażowych może bez zgody Biura Zbytu odstąpić prawo do nabycia artykułów na podstawie rozdzielnika lub asygnaty przedsiębiorstwu państwowemu wykonującemu na rzecz zleceniodawcy roboty budowlano-montażowe. O odstąpieniu prawa do nabycia artykułów na podstawie rozdzielnika zleceniodawca zawiadamia Biuro Zbytu.
§  17.
Przepisu § 15 nie stosuje się w przypadku, gdy odstąpienie przydziału lub prawa do nabycia artykułu na podstawie rozdzielnika lub asygnaty na rzecz innego resortu następuje na skutek zmian organizacyjnych. W tym przypadku o odstąpieniu przydziałów i prawa do nabycia artykułów na podstawie rozdzielników ministerstwa nadzorujące jednostki, których dotyczą zmiany organizacyjne, zawiadomią Biuro Zbytu oraz Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego.
§  18.
O zrzeczeniu się przydziału ministerstwo dysponujące przydziałem zawiadamia Biuro Zbytu oraz Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego.

Uzgodnienia dostaw.

§  19.
Gdy określenie przedmiotu dostawy jest konieczne dla ustalenia przedsiębiorstwa, które dostawę ma wykonać, na wniosek jednej ze stron mogą być dokonywane uzgodnienia dostaw. Uzgodnienia te mogą być dokonywane między jednostkami nadrzędnymi obu stron albo między jednostką nadrzędną odbiorcy a dostawcą.
§  20.
1.
Uzgodnienia dostaw powinny określać:
1)
przedmiot dostawy (grupy artykułów i ewentualnie inne szczegóły niezbędne dla ustalenia przedsiębiorstw, które powinny wykonać dostawę),
2)
wartość przedmiotu dostawy,
3)
dostawców i odbiorców,
4)
terminy, w jakich powinny być zawarte umowy,
5)
ilość artykułów w przypadkach, gdy chodzi o artykuły nie rozdzielane.
2.
Uzgodnienie dostaw powinno być stwierdzane pismem. Odpisy uzgodnień doręcza się dostawcom i odbiorcom.
§  21.
1.
Uzgodnienie przewidujące obowiązek dostawy lub odbioru określonych co do ilości i rodzaju artykułów zobowiązuje dostawcę do zawarcia umowy dostawy na żądanie odbiorcy.
2.
Odbiorca zobowiązany jest do zawarcia umowy dostawy na żądanie dostawcy wyłącznie w tych przypadkach, gdy w uzgodnieniu dostaw wyraźnie przewidziano taki obowiązek.
3.
W razie nienadesłania zamówienia przez odbiorcę (ust. 1) lub projektu umowy przez dostawcę (ust. 2) w terminie określonym w uzgodnieniu dostaw druga strona zostaje zwolniona od obowiązku zawarcia umowy oraz od obowiązku dokonania dostawy (ust. 1) lub przyjęcia dostawy (ust. 2).
§  22.
Jeżeli dostawca i odbiorca podlegają temu samemu organowi nadrzędnemu, zarządzenie tego organu co do obowiązku wykonania dostawy posiada takie samo znaczenie jak uzgodnienie dostaw.
§  23.
W razie sporu między jednostkami nadrzędnymi stron albo między jednostką nadrzędną jednej strony a drugą stroną co do treści uzgodnienia dostaw uzgodnienie powinno być podpisane w części bezspornej. Spór co do części nie uzgodnionej powinny rozstrzygnąć w ciągu 14 dni wspólną decyzją jednostki nadrzędne jednostek, które nie mogły osiągnąć porozumienia.
§  24.
Przepisy dotyczące uzgodnień dostaw stosuje się również do zarządzeń organów nadrzędnych stron, z których wynika obowiązek zmiany zawartej już umowy (art. 6 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej - Dz. U. Nr 16, poz. 87).
§  25.
Postanowienia uzgodnień dostaw sprzeczne z branżowymi warunkami dostaw wyrobów metalowych są nieważne.

Podstawa roszczenia o ustalenie treści umowy.

§  26.
W przypadkach określonych w §§ 13, 21 ust. 1 i § 22, jeżeli dostawca odmówił zawarcia umowy, odbiorca może wystąpić do komisji arbitrażowej z wnioskiem o ustalenie jej treści. Prawo wystąpienia do komisji arbitrażowej z wnioskiem o ustalenie treści umowy służy dostawcy jedynie w przypadku, gdy w uzgodnieniu dostaw przewidziano wyraźnie, że odbiorca obowiązany jest zawrzeć umowę (§ 21 ust. 2).

Dostawy artykułów w razie awarii.

§  27.
1.
W razie awarii u odbiorcy jednostka właściwa do przyjmowania zamówień obowiązana jest zapewnić dostawę artykułów potrzebnych do usunięcia awarii, nawet jeżeli odbiorca nie jest uprawniony do otrzymania żądanego artykułu na podstawie asygnaty lub rozdzielnika.
2.
Przez awarię należy rozumieć nieplanową przerwę produkcji, eksploatacji lub innej zasadniczej działalności odbiorcy, spowodowaną zniszczeniem, zepsuciem, uszkodzeniem lub wydarzeniem losowym, które ograniczyło produkcję, eksploatację lub inną zasadniczą działalność odbiorcy.
3.
Zamówienia związane z awarią składa się jednostce właściwej do przyjmowania zamówień nie później niż w ciągu 7 dni od daty awarii. Do zamówienia dołącza się tylko protokół awaryjny. Zamówienia złożone w związku z awarią podlegają wykonaniu w pierwszej kolejności.
4.
Jeżeli dla zapewnienia wykonania w pierwszej kolejności zamówień złożonych w przypadkach awarii zachodzi konieczność przesunięcia wykonania innych zamówień na późniejszy termin, przesunięcie to ma prawo zarządzić Biuro Zbytu w porozumieniu z jednostkami, których zamówienia miałyby być przesunięte w wykonaniu na późniejszy termin, lub z ich jednostkami nadrzędnymi. Jeżeli do uzgodnienia nie dojdzie, przesunięcie to zarządza Biuro Zbytu. Niedotrzymanie terminu dostawy na skutek jego przesunięcia nie powoduje obowiązku poniesienia kar umownych i innych skutków niedotrzymania umowy.

Dostawy artykułów przeznaczonych na cele naukowo-badawcze.

§  28.
1.
Jednostka organizacyjna prowadząca działalność naukowo-badawczą uprawniona jest do nabywania drobnych ilości artykułów rozdzielanych, potrzebnych do celów naukowo-badawczych, na podstawie oświadczenia jej kierownika, że ilość artykułów określona w rozdzielniku lub asygnacie nie jest wystarczająca do pokrycia jej potrzeb lub że w ogóle nie została ona uwzględniona w rozdzielnictwie.
2.
Zamówienia na artykuły przeznaczone na cele naukowo-badawcze powinny być składane zgodnie z przepisami branżowych warunków dostawy wyrobów metalowych. Zamówienia te winny być wykonywane w pierwszej kolejności po wykonaniu zamówień awaryjnych (§ 27).

Rozdział  2.

Rozdzielnictwo wyrobów metalowych przeznaczonych na zaopatrzenie ludności.

§  29.
1.
Przepisy rozdziału 1, z wyjątkiem § 7 ust. 3, §§ 10-12 oraz 16, stosuje się również do dostaw artykułów przeznaczonych na zaopatrzenie ludności.
2.
Rozdzielnictwo artykułów przeznaczonych na zaopatrzenie ludności i uzgadnianie dostaw tych artykułów odbywać się będzie w trybie i terminach określonych w przepisach szczególnych.
§  30.
Umowy na podstawie rozdzielników zawiera się w trybie i w terminach ustalonych w branżowych warunkach dostawy wyrobów metalowych.

Rozdział  3.

Zakupy wyrobów metalowych nie rozdzielanych oraz zakupy wyrobów metalowych w drobnych ilościach.

§  31.
Wyroby metalowe nie rozdzielane zakupuje się na podstawie umowy zawartej zgodnie z branżowymi warunkami dostawy wyrobów metalowych.
§  32.
Przepisy §§ 19-25 stosuje się odpowiednio przy uzgadnianiu dostaw artykułów nie rozdzielanych.
§  33.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą dokonywać zakupów potrzebnych im artykułów w punktach sprzedaży detalicznej tylko w ilościach nie przekraczających ilości normalnie sprzedawanych w detalu.
2.
Zakupy powinny być dokonywane w punktach sprzedaży detalicznej wyznaczonych dla odbiorców pozarynkowych przez prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i w miastach Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu).
3.
W razie braku w danej miejscowości punktów sprzedaży, o których mowa w ust. 2, zakupy mogą być dokonywane w punktach sprzedaży przeznaczonych dla ludności.
§  34.
Biuro sprzedaży nie może odmówić jednostce gospodarki uspołecznionej sprzedaży artykułów w ilościach, które normalnie sprzedawane są w detalu, jeżeli nabycie artykułu w punkcie sprzedaży detalicznej nie jest możliwe albo gdy zakup dokonywany jest na cele naukowo-badawcze.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

BRANŻOWE WARUNKI DOSTAWY WYROBÓW METALOWYCH W OBROCIE KRAJOWYM

Spis rozdziałów

Umowa dostawy (§§ 1-10)

Terminy zawierania umów (§§ 11-14)

Treść umowy (§§ 15-17)

Dodatkowe dyspozycje (§ 18)

Odpowiedzialność za niezłożenie w terminie zamówienia lub dodatkowej dyspozycji (§ 19)

Przyjęcie zamówień, protokoły rozbieżności (§§ 20-23)

Odpowiedzialność za niezłożenie w terminie oświadczenia o przyjęciu lub odmowie przyjęcia zamówienia (§ 24)

Spory przedumowne (§§ 25 i 26)

Jakość przedmiotu dostawy (§ 27)

Próby techniczne (§ 28)

Termin dostawy (§ 29)

Odbiór przedmiotu dostawy ze składu (§§ 30-32)

Wysyłka przedmiotu dostawy (§§ 33-37)

Opakowanie (§§ 38-43)

Ubezpieczenie (§§ 44 i 45)

Wady przedmiotu dostawy (§§ 46-48)

Zabezpieczenie dowodów istnienia wad i braków ilościowych (§§ 49-52)

Rękojmia za wady i braki ilościowe (§ 53)

Utrata roszczeń z tytułu rękojmi za wady i braki ilościowe (§ 54)

Cena (§§ 55-57)

Sposób zapłaty (§§ 58-62)

Zmiana, odstąpienie od umowy i jej rozwiązanie (§§ 63-69)

Wynagrodzenie szkód rzeczywistych i kary (§§ 70-77).

Umowa dostawy.

§  1.
Wszystkie dostawy wyrobów metalowych zarówno rozdzielanych, jak i nie rozdzielanych, dokonywane są na podstawie umów, z wyjątkami określonymi w art. 7 i 8 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87).
§  2.
Przez zawarcie umowy dostawy dostawca zobowiązuje się dostarczyć odbiorcy określone w umowie artykuły, a odbiorca zobowiązuje się przyjąć te artykuły i zapłacić należność.
§  3.
1.
Umowy zawiera się bądź w formie aktu podpisanego przez obie strony, bądź w drodze złożenia przez jedną stronę zamówienia i potwierdzenia tego zamówienia przez drugą stronę na jego odpisie lub w osobnym piśmie. Wybór formy umowy należy do stron.
2.
W przypadkach nagłych lub przyjętych zwyczajowo umowy mogą być zawierane telefonicznie lub telegraficznie. Umowy zawarte telefonicznie lub telegraficznie powinny być najpóźniej następnego dnia potwierdzone pisemnie przez każdą ze stron pod rygorem nieważności umowy.
3.
Przepisy dotyczące zamówień stosuje się odpowiednio do projektów umów składanych przez dostawców, chyba że z treści przepisu wynika, iż może być on stosowany tylko do zamówień składanych przez odbiorców.
§  4.
W razie gdy zamówienie złożone zostaje w ramach rozdzielnika, na podstawie asygnaty lub uzgodnienia dostaw, niezgłoszenie zastrzeżeń przez drugą stronę w terminach przewidzianych w § 21 ust. 2 i 3 uważa się za przyjęcie zamówienia.
§  5.
1.
Zamówienia na wyroby metalowe składa się w Biurze Zbytu lub we właściwym terenowo biurze sprzedaży zgodnie z wykazem stanowiącym załącznik nr 3 do zarządzenia.
2.
Właściwe terenowo jest biuro sprzedaży, w którego zasięgu terytorialnym położona jest siedziba odbiorcy. Zasięg terytorialny biur sprzedaży określony jest w wykazie stanowiącym załącznik nr 4 do zarządzenia.
3.
Zamówienia na wyroby metalowe składają do Biura Zbytu:
a)
organizacje handlu zagranicznego,
b)
odbiorcy na szczeblu hurtu rozprowadzający wyroby metalowe na cele rynkowe, wyznaczeni przez Ministerstwo Handlu Wewnętrznego,
c)
jednostki podległe Ministrowi Komunikacji w zakresie wyrobów śrubowych drobnej nawierzchni kolejowej,
d)
Huta im. Gen. Świerczewskiego w zakresie wyrobów do produkcji rozjazdów kolejowych.
4.
Biuro Zbytu uprawnione jest do wskazania innego miejsca składania zamówień niż określone w ust. 1 i 3.
5.
Biuro Zbytu przekazuje do wykonania złożone mu zamówienie zakładowi produkcyjnemu lub biuru sprzedaży, które zawierają umowy dostawy z odbiorcami. Zamiast zamówienia Biuro Zbytu może przesłać wymienionym jednostkom zlecenie zawierające odpowiednie dane z zamówienia.
6.
W zależności od zapasów i warunków lokalnych biura sprzedaży wykonują zamówienia (zlecenia) albo ze swoich magazynów, albo w drodze organizowanych przez siebie tranzytowych dostaw z zakładów produkcyjnych do odbiorców. W przypadku dostawy w drodze tranzytu organizowanego umowa zawarta z odbiorcą ulega odpowiedniej zmianie.
7.
Jednostki uprawnione do przyjmowania zamówień (ust. 1) powinny w miarę możności uwzględniać życzenia odbiorców co do powierzenia wykonania dostawy wskazanemu przez odbiorcę dostawcy, biorąc pod uwagę względy gospodarcze, a w szczególności racjonalność przewozów.
8.
Jeżeli dokonano uzgodnienia dostaw, zamówienia składa się jednostce wskazanej w uzgodnieniu.
9.
Jednostka, która otrzymała niewłaściwie skierowane zamówienia, ma obowiązek niezwłocznie je zwrócić albo przesłać je właściwej jednostce, zawiadamiając o tym zamawiającego.
§  6.
Wyroby metalowe nie objęte "Zracjonalizowanym programem produkcji wyrobów metalowych" zamawiać można tylko po uzyskaniu zgody Komisji Opiniodawczej do Racjonalizacji Programu Produkcji Wyrobów Metalowych przy Biurze Zbytu, wyrażonej na uzasadniony wniosek centralnego zarządu nadzorującego odbiorcę, złożony za pośrednictwem jednostki właściwej do przyjmowania zamówień (§ 5).
§  7.
Zamówienia na wyroby z metali nieżelaznych wymagają stwierdzenia przez centralny zarząd (jednostkę równorzędną) nadzorujący odbiorcę konieczności użycia tych wyrobów i niemożności zastąpienia ich wyrobami ze stali.
§  8.
1.
Zamówienia na wyroby metalowe określone w "Zracjonalizowanym programie produkcji wyrobów metalowych" jako wyroby kategorii "A" w ilościach mniejszych od ilości ustalonych w tym programie dla poszczególnych kategorii tych wyrobów (ilość minimalna) biura sprzedaży zlecają do wykonania detalicznym punktom sprzedaży. W braku detalicznych punktów sprzedaży w rejonach biur sprzedaży, biura te zobowiązane są wykonywać zamówienia na wyroby kategorii "A" w ilościach mniejszych od minimalnych we własnym zakresie.
2.
Wyroby metalowe określone w "Zracjonalizowanym programie produkcji wyrobów metalowych" jako wyroby kategorii "B" można zamawiać w ilościach mniejszych od minimalnych tylko po uzyskaniu zgody komisji, o której mowa w § 6, wyrażonej na uzasadniony wniosek centralnego zarządu nadzorującego odbiorcę, złożony za pośrednictwem jednostki właściwej do przyjmowania zamówień.
§  9.
1.
Wnioski, o których mowa w § 6 i § 8 ust. 2, powinny być składane co najmniej na 20 dni przed terminem składania zamówień.
2.
Zamieszczenie ekonomiczno-technicznego uzasadnienia o konieczności odstępstwa od "Zracjonalizowanego programu produkcji wyrobów metalowych" bezpośrednio na zamówieniu może być traktowane jako wniosek, o którym mowa w § 6 i § 8 ust. 2, o ile zostało potwierdzone przez centralny zarząd nadzorujący odbiorcę.
3.
Przed przesłaniem do decyzji komisji wniosków, o których mowa w § 6 i § 8 ust. 2, jednostka właściwa do przyjmowania zamówień w miarę możności zaoferuje odbiorcy wyrób zastępczy.
§  10.
Jednostki właściwe do przyjmowania zamówień (§ 5) mogą składać projekty umów dostawy odbiorcom.

Terminy zawierania umów.

§  11.
1.
Zamówienia kwartalne na wyroby metalowe składa się w terminach określonych w załączniku nr 3 do zarządzenia.
2.
W razie niezłożenia w terminie określonym w załączniku nr 3 do zarządzenia zamówienia na artykuły nie objęte rozdzielnikiem lub asygnatą jednostka właściwa do przyjmowania zamówień mimo to zamówienie przyjmie, jeżeli istnieje możliwość jego wykonania.
3.
Skutki niezłożenia w terminie zamówienia w ramach rozdzielników, uzgodnień dostaw lub na podstawie asygnat określa § 12 szczegółowych przepisów o przydziałach, rozdzielnikach i uzgodnieniach dostaw wyrobów metalowych, stanowiących załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  12.
Jeżeli zawiadomienie o wysokości przydziału artykułów rozdzielanych (§ 5 szczegółowych przepisów o przydziałach, rozdzielnikach i uzgodnieniach dostaw wyrobów metalowych, stanowiących załącznik nr 1 do zarządzenia) zostało przesłane w takim terminie, że zamówienie odbiorcy nie może być złożone w terminie określonym w załączniku nr 3 do zarządzenia, termin do składania zamówień ulega skłóceniu o tyle dni, o ile opóźnione zostało przesłanie zawiadomienia o wysokości przydziału.
§  13.
1.
Terminy, o których mowa w §§ 11 i 12, nie są stosowane w przypadkach, gdy w uzgodnieniach dostaw ustalone zostały inne terminy składania zamówień.
2.
Z wyjątkiem przypadków, gdy jest to konieczne ze względu na długi cykl produkcyjny lub wykonanie specjalne, w uzgodnieniach dostaw nie można nakładać obowiązku składania zamówień wcześniej niż w terminach podanych w załączniku nr 3 do zarządzenia.
§  14.
Jeżeli w uzgodnieniach dostaw nie przewidziano inaczej, zamówienie powinno być złożone oddzielnie:
1)
na wyroby każdego z działów branżowych oznaczonych numerami I-XIX w wykazie stanowiącym załącznik nr 3 do zarządzenia, w ramach zaś działów - oddzielnie na wyroby rozdzielane, a oddzielnie na wyroby nie rozdzielane,
2)
na każdą partię artykułów, która ma być wysłana pod innym adresem,
3)
na każdy kwartał.

Treść umowy.

§  15.
1.
Zamówienie powinno zawierać:
1)
nazwę i adres jednostki właściwej do przyjmowania zamówień,
2)
nazwę i adres odbiorcy ze wskazaniem nadzorującego go ministerstwa i centralnego zarządu,
3)
numer i datę zamówienia,
4)
ilość artykułu podlegającego dostawie,
5)
określenie przedmiotu dostawy według obowiązującej nomenklatury cennikowej ze wskazaniem klasy, gatunku, przekroju, profilu, wymiaru itp., numeru normy państwowej lub innej normy, jeżeli została wydana,
6)
cenę z podaniem numeru obowiązującego cennika, a jeżeli dany artykuł nie jest objęty obowiązującym cennikiem - cenę ze wskazaniem właściwego organu, który ją ustalił,
7)
numer i datę rozdzielnika lub uzgodnienia dostaw ze wskazaniem jednostek, które rozdzielnik lub uzgodnienie sporządziły - jeżeli dostawa ma być wykonana w ramach rozdzielnika lub uzgodnienia,
8)
terminy odbioru lub wysyłki ze wskazaniem ilości artykułów, które w poszczególnych terminach mają być dostarczone,
9)
sposób i miejsce dostawy (koleją, transportem samochodowym lub wodnym, nazwę stacji kolejowej, portu lub innego miejsca przeznaczenia, bocznicy itp.),
10)
nazwę jednostki, którą należy zawiadomić o dokonaniu wysyłki lub o przygotowaniu do wydania ze składu,
11)
nazwę jednostki, której należy przesłać rachunek (fakturę),
12)
nazwę i siedzibę banku płatnika, numer konta i nazwę kredytu lub tytułu budżetu i jego części,
13)
cel, na jaki artykuł objęty zamówieniem (umową) jest przeznaczony (inwestycje, eksploatacja, kapitalny remont),
14)
powołanie się na przepisy branżowych warunków dostawy wyrobów metalowych (numer i pozycja Monitora Polskiego),
15)
terminy zwrotu opakowania nadającego się do ponownego użytku.
2.
W razie braku ustalonej ceny (artykuł wytwarzany po raz pierwszy, nietypowy) w zamówieniu należy zamieścić wzmiankę, że cena zostanie ustalona w obowiązującym trybie przez właściwy organ.
3.
Jeżeli przepisy o cenach przewidują ustalenie limitu należności, w zamówieniu należy limit ten podać.
4.
W razie potrzeby w zamówieniu należy:
1)
powołać się na katalogi,
2)
wskazać warunki techniczne, jakim przedmiot dostawy powinien odpowiadać, z ewentualnym dołączeniem rysunków technicznych,
3)
zamieścić zastrzeżenie, że odbiór lub wysyłka mają być poprzedzone badaniem technicznym, gdzie i na czyj koszt badanie będzie przeprowadzone oraz że ma być dołączony atest,
4)
zamieścić żądania co do specjalnego opakowania,
5)
wskazać jednostkę, której ma być wysłana kopia rachunku (faktury),
6)
podać warunki gwarancji,
7)
określić dodatkowe powody odmowy zapłaty (§ 60),
8)
podać inne szczególne zastrzeżenia, jeżeli rodzaj dostawy tego wymaga.
5.
Do zamówienia należy dołączyć:
1)
asygnaty, jeżeli stanowią podstawę zamówienia,
2)
protokół awarii podpisany przez kierownika, głównego (starszego) księgowego i przewodniczącego rady zakładowej zakładu odbiorcy, jeżeli dostawa ma być wykonana w związku z awarią.
§  16.
Jeżeli w zamówieniu podano dane określone w § 15 ust. 1 pkt 2, 4, 5 i 8, jednostka właściwa do przyjęcia zamówienia nie może uchylić się od jego przyjęcia tylko z tego powodu, że w zamówieniu nie zostały wymienione inne dane określone w § 15. Jednostka ta może jednak zażądać uzupełnienia zamówienia, a w razie nienadesłania uzupełnień w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania - zażądać zapłaty kary określonej w § 71.
§  17.
Jeżeli w umowie zamieszczono postanowienie, że należność za dostawę artykułów zapłaci inna jednostka, a jednostka ta uchyla się od obowiązku zapłaty, zamawiający pokryje należność, chyba że do umowy załączył pełnomocnictwo jednostki, w której imieniu zawarł umowę dostawy.

Dodatkowe dyspozycje.

§  18.
1.
Jeżeli w umowie zastrzeżono, że odbiorca może w czasie późniejszym w dodatkowych dyspozycjach określić ściślej przedmiot dostawy, terminy lub miejsca dostaw, dyspozycję dotyczącą przedmiotu dostawy lub terminu należy przesłać - jeżeli w umowie inaczej nie zastrzeżono - na 60 dni przed początkiem miesiąca, w którym dostawa ma być wykonana. Dodatkowe dyspozycje dotyczące wyłącznie miejsca dostawy składać należy nie później niż na 15 dni przed terminem dostawy.
2.
Dostawca, który nie otrzymał dodatkowej dyspozycji w terminie, może odstąpić od umowy albo określić przedmiot, terminy i miejsca dostawy, zawiadamiając o tym odbiorcę.
3.
W przypadku określonym w ust. 1 i 2 strona, która nie akceptuje treści dodatkowej dyspozycji drugiej strony, może w terminie 7 dni od dnia otrzymania dyspozycji przesłać protokół rozbieżności. Niewysłanie protokołu rozbieżności w powyższym terminie uważa się za przyjęcie dodatkowej dyspozycji.

Odpowiedzialność za niezłożenie w terminie zamówienia lub dodatkowej dyspozycji.

§  19.
1.
W razie gdy z uzgodnienia dostaw wynika obowiązek odbiorcy zawarcia umowy dostawy, odbiorca, który bez uzasadnionych przyczyn nie wysłał zamówienia w terminie określonym w uzgodnieniu, obowiązany jest zapłacić dostawcy karę określoną w § 71.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w razie niezłożenia przez odbiorcę w terminie dyspozycji dodatkowej przewidzianej w umowie (§ 18).

Przyjęcie zamówień, protokoły rozbieżności.

§  20.
Zamówienie przesyła się Biuru Zbytu w pięciu egzemplarzach, a biuru sprzedaży w trzech egzemplarzach.
§  21.
1.
Biuro Zbytu obowiązane jest przekazać zamówienie (zlecenie) do wykonania bezpośredniemu dostawcy w terminie do 20 dni przed początkiem kwartału, w którym ma nastąpić dostawa, zawiadamiając o tym zamawiającego.
2.
Dostawca, któremu przesłano zamówienie (zlecenie) do wykonania (ust. 1), prześle zamawiającemu niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty otrzymania, jeden egzemplarz zamówienia (zlecenia) po umieszczeniu na nim oświadczenia o akceptacji bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami zawartymi w protokole rozbieżności.
3.
Termin do akceptacji zamówienia (zlecenia) przesłanego biuru sprzedaży upływa piątego dnia przed początkiem okresu, w którym dostawa ma być wykonana.
§  22.
Jeśli zgodnie z § 4 akceptacja zamówienia nastąpić może milcząco, uważa się, że umowa została zawarta w ostatnim dniu terminu wyznaczonego do złożenia zastrzeżeń.
§  23.
Jeżeli zamówienie złożone zostało w związku z awarią, oświadczenie o akceptacji lub odmowie akceptacji zamówienia powinno być wysłane odbiorcy niezwłocznie.

Odpowiedzialność za niezłożenie w terminie oświadczenia o przyjęciu lub odmowie przyjęcia zamówienia.

§  24.
1.
Dostawca, który nie wysłał w terminach, o których mowa w § 21 ust. 2 i 3, oświadczeń o akceptacji lub odmowie akceptacji zamówienia, obowiązany jest do zapłaty kary określonej w § 71, chyba że dostawa została w terminie wykonana lub zgodnie z § 4 niezgłoszenie zastrzeżeń uważa się za akceptację zamówienia.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadkach, gdy Biuro Zbytu nie zawiadomiło zamawiającego w terminie o przekazaniu zamówienia bezpośredniemu wykonawcy (§ 21 ust. 1).

Spory przedumowne.

§  25.
1.
Strona, której zamówienie zostało zwrócone z zastrzeżeniami zawartymi w protokole rozbieżności, powinna nie później niż w ciągu 7 dni zawiadomić drugą stronę listem poleconym, w jakim zakresie z zastrzeżeniami się nie godzi, a w jakiej części uznaje umowę za zawartą. W razie niewysłania zawiadomienia w powyższym terminie uznaje się, że umowa została zawarta na warunkach określonych w protokole rozbieżności.
2.
Zawiadamiając drugą stronę o niezaakceptowaniu jej zastrzeżeń strona może zwrócić się do swej jednostki nadrzędnej, a jeżeli Biuro Zbytu jest właściwe do przyjmowania zamówień - również do Biura Zbytu z wnioskiem o podjęcie kroków celem uzgodnienia stanowisk.
3.
W razie gdy umowa zawarta być miała na podstawie rozdzielnika, asygnaty lub uzgodnienia dostaw, strona, której zamówienie nie zostało zaakceptowane w całości lub w części, może wystąpić do komisji arbitrażowej z wnioskiem o ustalenie treści umowy.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do dodatkowych dyspozycji, o których mowa w § 18.
§  26.
W razie przesłania przez Biuro Zbytu zamówienia (zlecenia) bezpośredniemu dostawcy wniosek o ustalenie treści umowy składa się w komisji arbitrażowej przeciwko temu dostawcy. Jeżeli Biuro Zbytu nie wskazało dostawcy, wniosek o ustalenie treści umowy wnosi się przeciwko temu Biuru.

Jakość przedmiotu dostawy.

§  27.
Przedmiot dostawy powinien odpowiadać obowiązującym normom państwowym, a w ich braku powołanym w umowie normom resortowym lub warunkom określonym w umowie. Jeżeli w umowie nie określono warunków, jakim odpowiadać powinien przedmiot dostawy, przedmiot ten powinien odpowiadać warunkom technicznym przyjętym powszechnie w produkcji i obrocie.

Próby techniczne.

§  28.
1.
W razie gdy zastrzeżono, że przed wysyłką przedmiotu dostawy przeprowadzone zostanie badanie techniczne w obecności przedstawiciela odbiorcy, badanie to przeprowadza się w zakładzie dostawcy.
2.
Dostawca obowiązany jest zawiadomić odbiorcę na 7 dni wcześniej o dniu i godzinie, w której próby techniczne zostaną przeprowadzone.
3.
W razie nieprzybycia przedstawiciela odbiorcy w terminie określonym w ust. 2 próby techniczne mogą być przeprowadzone bez udziału odbiorcy.

Termin dostawy.

§  29.
1.
Uważa się, że zobowiązanie wynikające z umowy dostawy zostało wykonane w terminie ustalonym w umowie:
1)
jeżeli przedmiot dostawy miał być odebrany ze składu dostawcy - gdy dostawca przygotował artykuł do odbioru w tym terminie i wysłał odbiorcy listem poleconym zawiadomienie na 7 dni wcześniej o dniu i miejscu odbioru,
2)
jeżeli dostawa miała nastąpić przez wysyłkę - gdy przedmiot dostawy został w terminie określonym w umowie oddany przez dostawcę do przewozu przedsiębiorstwu, do którego zakresu działania należy przewóz towarów.
2.
Jeżeli ilość wyrobów metalowych, wyprodukowanych przez zakład produkcyjny (wykonawcę zamówienia) dla określonego odbiorcy nie stanowi przesyłki pełnowagonowej, zakład produkcyjny, za zgodą Biura Zbytu, może przesłać przeznaczone dla tego odbiorcy wyroby metalowe do właściwego biura sprzedaży łącznie z wyrobami przeznaczonymi dla tegoż biura, w celu wykonania zamówienia, zawiadamiając o tym odbiorcę i biuro sprzedaży. W tym przypadku umowa zawarta z odbiorcą ulega odpowiedniej zmianie.
3.
Jeżeli dostawa została wykonana o więcej niż jeden miesiąc przed terminem ustalonym w umowie, odbiorca może zażądać od dostawcy zwrotu kosztów poniesionych w związku z przedterminową dostawą.

Odbiór przedmiotu dostawy ze składu.

§  30.
1.
Jeżeli w umowie przewidziano, że przedmiot dostawy powinien być wydany ze składu, albo jeśli odbiorca później tego zażądał, dostawca prześle odbiorcy zawiadomienie, o którym mowa w § 29 ust. 1 pkt 1.
2.
Odbiorca przyśle w dniu wskazanym w zawiadomieniu swego przedstawiciela dla dokonania odbioru.
3.
W razie niezgłoszenia się odbiorcy w wyznaczonym terminie dostawca może wyznaczyć do odbioru dodatkowy termin z zastrzeżeniem, że w razie bezskutecznego upływu terminu dodatkowego wyśle przedmiot dostawy pod adresem odbiorcy lub złoży go na przechowanie albo odstąpi od umowy. W razie wysłania artykułu pod adresem odbiorcy lub złożenia go na przechowanie odbiorca zwróci dostawcy wszelkie poniesione z tego tytułu koszty.
§  31.
Dostawca wyda przedmiot dostawy przedstawicielowi odbiorcy dopiero po przedstawieniu przez niego upoważnienia do odbioru, wylegitymowaniu się i podpisaniu pokwitowania.
§  32.
1.
Upoważnienie do odbioru przedmiotu dostawy powinno być sporządzone na blankiecie odbiorcy i podpisane pod pieczątką odbiorcy przez osobę uprawnioną.
2.
W upoważnieniu należy określić dokładnie przedmiot dostawy i termin ważności upoważnienia.
3.
Oryginał upoważnienia dostawca zatrzymuje i załącza do pokwitowania wydanego przez osobę upoważnioną do odbioru.
4.
Jeżeli osoba odbierająca legitymuje się upoważnieniem stałym, dostawca zanotuje na pokwitowaniu datę, numer upoważnienia oraz nazwisko i stanowisko osoby, która upoważnienie podpisała.

Wysyłka przedmiotu dostawy.

§  33.
Jeżeli dostawa następuje przez wysyłkę, dostawca wyśle najpóźniej w dniu następnym po dniu oddania przesyłki do przewozu zawiadomienie pod adresem, pod którym został wysłany przedmiot dostawy. W zawiadomieniu należy podać numer zamówienia (umowy) lub dodatkowej dyspozycji (§ 18), adres, pod jakim przedmiot wysłano, i datę wysyłki, a w razie gdy przesyłka została wysłana koleją lub drogą wodną - ponadto numer wagonu lub nazwę statku i numer listu przewozowego oraz dane co do ilości i rodzaju wysłanych artykułów (§ 15 ust. 1 pkt 5).
§  34.
1.
Dostawca zażąda w liście przewozowym - jeżeli obowiązujące przepisy przewidują taką możliwość - aby przewoźnik przeważył przesyłkę przy załadowaniu, przeliczył ilość skrzyń, bel itp.
2.
Jeżeli przesyłka zawiera więcej niż jeden rodzaj artykułu, do przesyłki lub listu przewozowego należy załączyć specyfikację wysłanych artykułów. Specyfikacja powinna określać przedmiot dostawy w sposób przewidziany w § 15 ust. 1 pkt 5 i powinien w niej być powołany numer i data zamówienia, umowy lub dodatkowej dyspozycji (§ 18).
§  35.
W razie niezałączenia do przesyłki albo do listu przewozowego specyfikacji lub niewysłania w terminie zawiadomienia (§ 33) dostawca zapłaci odbiorcy karę przewidzianą w § 71.
§  36.
Z chwilą nadania przedmiotu dostawy do przewozu szkoda powstała na skutek przypadkowej utraty lub uszkodzenia obciąża odbiorcę, chyba że w umowie ustalono inny moment przejścia ryzyka na odbiorcę.
§  37.
1.
Dostawca ponosi odpowiedzialność za szkodę wynikłą w czasie transportu, jeżeli powstała z jego winy, a w szczególności na skutek wad przedmiotu dostawy, niewłaściwego załadowania lub opakowania.
2.
Jeżeli odbiorca zastrzegł w zamówieniu lub dodatkowej dyspozycji, że wysyłka przedmiotu dostawy powinna nastąpić w obecności jego przedstawiciela, dostawca wyśle odbiorcy zawiadomienie co najmniej na 7 dni przed terminem wysyłki, wskazując datę i miejsce, w którym przedmiot zostanie załadowany. Niestawiennictwo przedstawiciela odbiorcy nie wstrzymuje wysyłki.

Opakowanie.

§  38.
1.
Dostawca powinien wysłać przedmiot dostawy albo przygotować go do odbioru w opakowaniu odpowiadającym obowiązującym normom państwowym, a w ich braku - normom resortowym lub warunkom odpowiednim do właściwości przedmiotu dostawy i do środka transportowego, jaki będzie użyty.
2.
Jeżeli w umowie zastrzeżono opakowanie specjalne, różnicę kosztu opakowania specjalnego ponosi odbiorca.
§  39.
Na opakowaniach nadających się do ponownego użytku powinny być uwidocznione nazwa i adres jednostki, która artykuł opakowała, oraz symbol "odsp." w przypadku, gdy opakowanie powinno być odsprzedane, lub symbol "zwr.", gdy opakowanie jako wypożyczone podlega zwrotowi.
§  40.
1.
Odbiorca, który otrzymał artykuł w opakowaniu nadającym się do ponownego użytku, jeżeli nie odsprzedaje artykułu w tym samym opakowaniu innej jednostce, powinien opakowanie po jego zwolnieniu odsprzedać dostawcy, który obowiązany jest je nabyć.
2.
Dostawca może w umowie, dodatkowej dyspozycji, akceptacji zamówienia albo w fakturze wskazać odbiorcy jednostkę, której zwolnione opakowanie należy przesłać i która za to opakowanie zapłaci.
3.
Odbiorca, który odsprzedaje artykuł w opakowaniu, powinien wskazać nabywcy, komu zwolnione opakowanie należy przesłać i kto za nie zapłaci (ust. 2).
4.
Dostawca ponosi odpowiedzialność za zapłatę należności przez wskazanego przez siebie nabywcę opakowania.
§  41.
Jeżeli w cenie artykułu nie został uwzględniony koszt opakowania nadającego się do ponownego użytku, odbiorca obowiązany jest zwrócić opakowanie (opakowanie wypożyczane) dostawcy lub jednostce przez niego wskazanej niezwłocznie po zwolnieniu, chyba że w umowie ustalono inny termin zwrotu. W tym przypadku należy w fakturze podać, że cena opakowania nie została wliczona w cenę artykułu.
§  42.
Opakowania wypożyczane i sprzedawane podlegają zwrotowi w terminach określonych zarządzeniami ministrów, którym podlegają dostawcy. Jeżeli zarządzenia te nie ustalają terminów zwrotu opakowań sprzedawanych, zwrot powinien nastąpić w ciągu 60 dni od dnia otrzymania towaru.
§  43.
Koszty wysyłki opakowań wypożyczanych i sprzedawanych nadających się do ponownego użytku ponosi odbiorca, który otrzymał artykuł w opakowaniu, a koszty odbioru - jednostka, której opakowanie zostało przesłane.

Ubezpieczenie.

§  44.
1.
Obowiązek ubezpieczenia w transporcie i pokrycia związanych z tym kosztów oraz dochodzenia wynagrodzenia rzeczywistej szkody ciąży na tej ze stron, która zgodnie z umową lub warunkami dostawy ponosi ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia mienia w czasie transportu.
2.
W razie gdy na podstawie zarządzenia właściwego organu naczelnego administracji państwowej odbiorca zwolniony jest od obowiązku podpisania polisy obrotowej, dostawca na żądanie odbiorcy ubezpieczy przedmiot dostawy na rzecz i koszt odbiorcy.
§  45.
Dochodzenie wynagrodzenia rzeczywistej szkody od zakładu ubezpieczeń należy do strony, na rzecz której przedmiot dostawy był ubezpieczony. Strona upoważniona do dochodzenia wynagrodzenia rzeczywistej szkody otrzyma od drugiej strony wszystkie potrzebne dokumenty nie później niż w ciągu 5 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o powstaniu szkody.

Wady przedmiotu dostawy.

§  46.
1.
Dostawca jest odpowiedzialny wobec odbiorcy za wady przedmiotu dostawy.
2.
Przedmiot dostawy uważa się za wadliwy, jeżeli nie ma on właściwości, o których istnieniu dostawca zapewnia odbiorcę, albo jeżeli przedmiot został wydany odbiorcy w stanie niekompletnym. W szczególności uważa się, że przedmiot dostawy ma wady, jeżeli nie odpowiada warunkom określonym w § 27 lub dostarczony został w innym gatunku, niż ustalono w umowie. Za wadę uważa się również przekroczenie tolerancji ustalonych normami.
§  47.
Jeżeli w umowie zastrzeżono, że przedmiot dostawy będzie niepełnowartościowy, przepisy o rękojmi z tytułu wad (§ 53) stosuje się tylko wtedy, gdy cechy jakościowe przedmiotu niepełnowartościowego określone zostały w umowie.
§  48.
Przepisy o wadach (§ 46) stosuje się również w przypadkach, gdy obowiązujące przepisy przewidują, że przedmiot dostawy powinien być oznaczony znakiem kontroli technicznej lub innymi znakami albo że do przedmiotu dostawy należy załączyć atesty, certyfikaty lub inne świadectwa, a przedmiot został dostarczony bez świadectw.

Zabezpieczenie dowodów istnienia wad i braków ilościowych.

§  49.
1.
W razie stwierdzenia wady jakościowej lub braku ilościowego należy niezwłocznie sporządzić protokół przy udziale przedstawiciela dostawcy. Jeżeli przedstawiciel dostawcy jest nieobecny, protokół sporządza się przy udziale przedstawiciela rady zakładowej odbiorcy.
2.
Odbiorca, który stwierdził wady w nieobecności dostawcy, obowiązany jest zawiadomić dostawcę niezwłocznie telegraficznie lub telefonicznie o ujawnieniu wad.
3.
Dostawca, który zamierza dokonać oględzin zakwestionowanego przedmiotu dostawy, powinien zawiadomić o tym odbiorcę telegraficznie lub telefonicznie najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu zawiadomienia i podać termin przybycia delegata. Termin ten nie powinien być dłuższy niż trzy dni.
§  50.
1.
Odbiorca, który przy odbiorze przesłanego mu przez dostawcę przedmiotu dostawy stwierdził, że w czasie transportu nastąpił ubytek lub uszkodzenie tego przedmiotu, obowiązany jest pod rygorem utraty roszczeń do dostawcy przed odbiorem zażądać od przewoźnika sprawdzenia i sporządzenia protokołu zgodnie z obowiązującymi przepisami o przewozie przesyłek oraz dokonać wszelkich innych czynności niezbędnych dla ustalenia odpowiedzialności przewoźnika i zachowania prawa dochodzenia wynagrodzenia rzeczywistej szkody.
2.
Dochodzenie roszczeń w stosunku do przewoźnika z tytułu zaginięcia, ubytku lub uszkodzenia przedmiotu w czasie transportu należy do strony, która ponosi ryzyko przypadkowej utraty. Jeżeli ryzyko obciąża odbiorcę, dostawca odda mu do dyspozycji dokumenty niezbędne do dochodzenia wynagrodzenia rzeczywistej szkody, a gdy zajdzie potrzeba - udzieli mu w tym celu pełnomocnictwa.
§  51.
1.
Protokół, o którym mowa w § 49, powinien zawierać:
1)
datę i miejsce sporządzenia protokołu,
2)
imiona, nazwiska i stanowiska osób obecnych,
3)
nazwę dostawcy oraz nazwę i adres producenta, jeżeli jest znany, a dostawa nastąpiła ze składu jednostki handlowej,
4)
datę nadania przesyłki do przewozu na stacji (przystani) nadania, datę nadejścia przesyłki na stację (przystań) przeznaczenia lub datę przyjęcia na skład odbiorcy (jeżeli odbiór został dokonany w składzie odbiorcy),
5)
numer wagonu i listu przewozowego oraz ewentualnie faktury dostawcy,
6)
wzmiankę o stanie wagonu i plomb,
7)
sposób sprawdzenia wagi (ilości),
8)
dokładne określenie przedmiotu dostawy (klasy, gatunku, wymiarów itp.),
9)
ilość przedmiotów dostawy według dokumentów przewozowych lub faktury dostawcy i ilość rzeczywiście otrzymaną oraz ilość brakującą lub uszkodzoną,
10)
opis stanu opakowania i sposobu zapakowania, stopnia zapełnienia opakowania, jeżeli przedmiot dostawy został dostarczony w opakowaniu,
11)
ilość artykułów zbadanych w celu określenia ich jakości, ilość artykułów zakwalifikowanych jako nie nadające się do użytkowania według przeznaczenia, ilość artykułów zakwalifikowanych do przyjęcia po obniżonej cenie oraz wysokość obniżki ceny,
12)
dokładny opis stwierdzonego stanu faktycznego, a w szczególności rodzaju wad jakościowych, braków ilościowych lub uszkodzeń z ewentualnym podaniem przyczyn ich powstania, w razie niekompletności dostawy - dokładne określenie brakujących części, odchylenia od obowiązujących norm lub warunków technicznych zastrzeżonych w umowie albo od próbki, sposób przechowania, jeżeli badanie dokonywane jest w składzie odbiorcy,
13)
treść zarzutów zgłoszonych przez przedstawiciela odbiorcy i wyjaśnień udzielonych przez przedstawiciela dostawcy, jeżeli jest obecny przy sporządzeniu protokołu; jeżeli przedstawiciel dostawcy nie jest obecny, mimo że był zawiadomiony, należy o tym zamieścić w protokole odpowiednią wzmiankę,
14)
opis pobranych próbek ze wskazaniem sposobu ich pobrania i zabezpieczenia, jeżeli próbki zostały pobrane,
15)
opinię biegłego, jeżeli był wzywany,
16)
ewentualne zastrzeżenia osób obecnych przy sporządzaniu protokołu,
17)
podpisy osób wymienionych w pkt 2.
2.
Sporządzenie protokołu odrębnego w sposób określony w ust. 1 jest zbędne w razie sporządzenia protokołu wymaganego w przepisach o ubezpieczeniach albo jeżeli wada została stwierdzona w protokole organu inspekcji państwowej lub kolejowym.
§  52.
1.
Gdy odbiorca twierdzi, że przedmiot dostawy posiada wady, a dostawca temu przeczy, odbiorca powinien zwrócić się z wnioskiem o przeprowadzenie ekspertyzy do właściwego instytutu naukowego lub innego organu administracji państwowej, który zgodnie z obowiązującymi przepisami jest właściwy do przeprowadzania ekspertyz.
2.
Jeżeli zarzuty odbiorcy okażą się uzasadnione, koszty związane z ekspertyzą ponosi dostawca.

Rękojmia za wady i braki ilościowe.

§  53.
1.
Jeżeli przedmiot dostawy ma wady, odbiorca może:
1)
udzielić dostawcy dodatkowego terminu do dokonania naprawy lub uzupełnienia niekompletnego przedmiotu dostawy albo
2)
zażądać dostarczenia zamiast przedmiotów wadliwych przedmiotów dobrej jakości lub obniżenia ceny, albo
3)
odstąpić od umowy, jeżeli wykonanie umowy w późniejszym terminie stało się dla odbiorcy bezprzedmiotowe.
2.
Jeżeli dostawca dostarczył artykuł o mniejszej wartości użytkowej niż zastrzeżono w umowie, dostawca powinien na żądanie odbiorcy wyrównać straty przez dostarczenie dodatkowo i nieodpłatnie artykułów tego samego rodzaju w ilości w tym celu potrzebnej, o ile odbiorca nie zażądał obniżenia ceny.
3.
W przypadkach określonych w ust. 1 i 2 dostawę uważa się za wykonaną dopiero po zakończeniu napraw, skompletowaniu przedmiotu dostawy lub dostarczeniu artykułów dobrej jakości albo dodatkowej ich ilości bądź obniżeniu ich ceny. Wykonanie tych czynności nie zwalnia dostawcy od obowiązku zapłaty kary za zwłokę w związku z otrzymaniem artykułu nieodpowiedniej jakości.
4.
Jeżeli odbiorca żąda obniżenia ceny z powodu wad, obniżenie następuje w takim stosunku, w jakim wartość przedmiotu dostawy z wadą pozostaje do wartości przedmiotu wolnego od wad.
5.
W razie ujawnienia fizycznych wad ukrytych w dostarczonym artykule dostawca poza obowiązkami wynikającymi z przepisów ust. 1-4 nie odpowiada za żadne inne szkody.

Utrata roszczeń z tytułu rękojmi za wady i braki ilościowe.

§  54.
1.
Odbiorca traci roszczenie z tytułu wad jakościowych lub braków ilościowych, jeżeli o stwierdzeniu wad lub braków nie zawiadomił dostawcy niezwłocznie po ich ujawnieniu, a w każdym razie nie później niż w ciągu 14 dni od dnia, w którym przedmiot odebrał, i nie wysłał w tym terminie protokołu, o którym mowa w § 49.
2.
W razie gdy wady lub braki ilościowe były tego rodzaju, że nawet przy należytej staranności nie mogły być ujawnione przy odbiorze (wady ukryte), termin przewidziany w ust. 1 liczy się od dnia ich ujawnienia.
3.
Termin do zgłoszenia reklamacji z tytułu wad lub braków ilościowych artykułów dostarczonych w nienaruszonym opakowaniu fabrycznym biegnie od dnia, w którym opakowanie zostało otwarte.
4.
Jeżeli na artykuł została udzielona gwarancja, roszczenie z tytułu wad wygasa z upływem terminu gwarancji.

Cena.

§  55.
1.
Ceny liczone są w wysokości obowiązującej w dniu dostawy.
2.
Strony nie mogą ustalać cen w drodze umownej, z wyjątkiem przypadków, gdy w przepisach o cenach zostały do tego upoważnione.
3.
Jeżeli cena została ustalona franco stacja załadowania, koszty załadowania obciążają dostawcę, a koszty przewozu, przeładunku w drodze i wyładowania na stacji przeznaczenia - odbiorcę.
4.
Jeżeli w cenniku nie przewidziano inaczej, to cena franco stacja przeznaczenia obejmuje koszty związane z załadowaniem i przewozem ładunku zwyczajną wagonową przesyłką kolejową, rzeczną, kolejowo-rzeczną lub rzeczno-kolejową do stacji kolejowej lub portu rzecznego wskazanego przez odbiorcę.
5.
Różnicę pomiędzy kosztem przewozu, o którym mowa w ust. 4, a kosztem innego rodzaju przesyłki lub kosztem przewozu innym środkiem transportowym ponosi odbiorca w tych przypadkach, gdy tego zażądał.
6.
Jeżeli obowiązująca cena zbytu została ustalona franco stacja przeznaczenia, a strony przewidziały w umowie odbiór ze składu zakładu produkcyjnego, odbiorcy przysługuje zwrot kosztów związanych z wysyłką (załadowaniem i transportem) w zryczałtowanej wysokości, w razie zaś braku takich przepisów - w wysokości obliczonej według stawki taryfy kolejowej dla ładunków wagonowych.
7.
W razie gdy w umowie zastrzeżono, że dostawa dokonywana będzie specjalnymi środkami transportowymi, dostarczonymi przez odbiorcę (np. własnym taborem kolejowym) lub taborem samochodowym, odbiorcy przysługuje zwrot kosztów przewozu, jednak najwyżej w wysokości średnich kosztów transportu koleją franco stacja przeznaczenia.
§  56.
1.
W razie gdy cena została ustalona franco stacja przeznaczenia, a:
1)
miejsce załadowania i odbioru znajduje się w granicach tej samej miejscowości lub
2)
przepisy kolejowe wyłączają transport kolejowy,

dostawca bez względu na to, jakiego środka transportowego użył, nie może domagać się dopłaty za transport przedmiotu dostawy do miejsca wskazanego w umowie.

2.
W przypadku określonym w ust. 1, jeżeli odbiorca odebrał przedmiot dostawy ze składu dostawcy, odbiorcy przysługuje zwrot kosztów transportu w wysokości określonej w § 55 ust. 6.
3.
Cena ustalona loco skład dostawcy obejmuje koszt załadowania na środek transportowy odbiorcy. Odbiorcy, który dokonał załadowania własnymi środkami, przysługuje zwrot kosztów załadowania w wysokości określonej w przepisach szczególnych, a w razie braku takich przepisów - w wysokości rzeczywiście poniesionej, chyba że strony umówiły się inaczej.
§  57.
Zakupy w punktach sprzedaży detalicznej dokonywane są loco punkt sprzedaży, przy czym koszty załadowania i odbioru obciążają odbiorcę. Koszty załadowania i odbioru obciążają odbiorców uprawnionych do zakupu wyłącznie po cenach detalicznych również wtedy, gdy odbierają oni artykuły od producenta lub ze składu hurtowego.

Sposób zapłaty.

§  58.
W sprawach dotyczących sposobu zapłaty nie uregulowanych w branżowych warunkach dostawy wyrobów metalowych stosuje się przepisy o rozliczeniach.
§  59.
Odbiorca może odmówić zapłaty (akceptu):
1)
całkowicie, gdy:
a)
nie zamawiał artykułu,
b)
zapłacił już za artykuł,
c)
dostarczony artykuł jest w całości nieodpowiedni co do jakości ze względu na wady,
d)
dostarczony artykuł nie nadaje się do użytku jako nie skompletowany,
e)
całość dostarczonego artykułu nie odpowiada obowiązującym normom,
f)
w drodze przeadresowano przesyłkę na innego odbiorcę;
2)
częściowo, gdy:
a)
dostawca nie stosował cen, narzutów lub marż ustalonych umową, cennikiem lub w inny sposób prawny,
b)
nadesłano artykuł w ilości przewyższającej ilość przewidzianą w umowie,
c)
nadesłano obok artykułu zamówionego również artykuł nie zamówiony,
d)
odbiorca zapłacił już za część artykułu,
e)
faktura lub żądanie zapłaty wykazuje błędy rachunkowe,
f)
część dostarczonego artykułu jest nieodpowiednia co do jakości ze względu na wady,
g)
część dostarczonego artykułu nie nadaje się do użytku jako nie skompletowana,
h)
część dostarczonego artykułu nie odpowiada obowiązującym normom,
i)
w drodze przeadresowano część artykułu na innego odbiorcę,
j)
dostawca nie potrącił płatnikowi należnych kar umownych.
§  60.
Strony mogą w umowie ustalić inne powody odmowy zapłaty (akceptu), a w szczególności postanowić, że odbiorca odmówi zapłaty (akceptu), jeśli dostawca dostarczy artykuł bez wymaganego oznaczenia lub przed terminem określonym w umowie albo nie przedstawi decyzji o ustaleniu ceny.
§  61.
Zapłata (akcept) lub odmowa zapłaty (akceptu) nie pozbawiają dostawcy i odbiorcy prawa do późniejszego wystąpienia z wzajemnymi roszczeniami.
§  62.
1.
Gdy z powodu braku funduszów na rachunku bankowym odbiorcy należność dostawcy za uprzednio wykonane dostawy nie została zapłacona, dostawca może uzależnić wysyłkę przedmiotu dostawy lub wydanie go ze składu od uprzedniego ustanowienia na ten cel akredytywy.
2.
Żądanie ustanowienia akredytywy wysyła się przynajmniej na 14 dni przed ustalonym terminem dostawy lub przy przyjęciu zamówienia do wykonania (zawarciu umowy).
3.
W razie opóźnienia ustanowienia akredytywy dostawca może od umowy odstąpić, zawiadamiając o tym odbiorcę.

Zmiana, odstąpienie od umowy i jej rozwiązanie.

§  63.
1.
Gdy jedna ze stron nie wykonuje swych zobowiązań, druga strona może wyznaczyć dodatkowy termin do wykonania zobowiązania z zastrzeżeniem, że w razie bezskutecznego upływu terminu dodatkowego od umowy odstąpi. Odstąpienie nie wymaga wówczas ponownego oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
2.
Odbiorca może odstąpić od umowy bez ustalenia terminu dodatkowego, jeżeli wykonanie dostawy po terminie ustalonym w umowie byłoby dla niego bezprzedmiotowe.
3.
W zakresie artykułów objętych rozdzielnikiem odbiorcy służy prawo odstąpienia od umowy, jeżeli opóźnienie dostawy było dłuższe niż 20 dni, a także przed upływem tego terminu, jeżeli przedmiot dostawy stał się dla odbiorcy zbędny.
4.
W razie przekroczenia limitu należności (§ 15 ust. 3) odbiorcy służy prawo odstąpienia od umowy, jeżeli przepisy o cenach nie przewidują, że obowiązany jest w tym przypadku do zapłaty ceny przekraczającej limit.
§  64.
W razie zawiadomienia przez odbiorcę przed ustalonym terminem dostawy, że dostawy nie przyjmie, dostawca powinien zaniechać dalszego wykonania umowy, a odbiorca obowiązany jest w tym przypadku zapłacić dostawcy odszkodowanie w wysokości ustalonej na ogólnych zasadach prawa.
§  65.
1.
Zmiana lub rozwiązanie umowy za wzajemną zgodą stron może nastąpić tylko w gospodarczo uzasadnionych przypadkach. Strony uzgodnią, która z nich i w jakiej wysokości pokrywa szkody spowodowane zmianą umowy lub jej rozwiązaniem.
2.
W razie wydania przez jednostki nadrzędne stron uzgodnionego zarządzenia, z którego wynika obowiązek zmiany lub rozwiązania umowy, odbiorca obowiązany jest przesłać dostawcy projekt zmian umowy w terminie 7 dni od dnia, w którym zostało doręczone zarządzenie, a w razie niewykonania tego obowiązku - zapłacić karę określoną w § 71. W uzgodnieniu dostaw można przewidzieć krótszy termin do wprowadzenia zmian do umów.
3.
O dokonaniu zmiany lub rozwiązaniu umowy na artykuły objęte rozdzielnikiem lub asygnatą dostawca zawiadomi Biuro Zbytu.
4.
Jeżeli w zarządzeniu dotyczącym zmiany umowy przewidziano, że dostawca powinien dostarczyć więcej artykułów lub inne niż przewidziano w umowie, dostawa tych artykułów może nastąpić dopiero po nadesłaniu przez odbiorcę zamówienia lub po zaakceptowaniu przez niego projektu umowy nadesłanego przez dostawcę.
§  66.
1.
Dostawy zalicza się na poczet wykonania rozdzielnika tego roku kalendarzowego, w którym zostały faktycznie wykonane.
2.
Umowy zawarte w ramach rozdzielnika lub na podstawie asygnat, nie wykonane do dnia 31 grudnia, podlegają wykonaniu w roku następnym, jeżeli odbiorca do dnia 10 stycznia roku następnego zawiadomi dostawcę, że od umowy nie odstępuje.
3.
Mimo nienadesłania przez odbiorcę zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, umowy nie wykonane do 31 grudnia mogą być wykonane w pierwszym kwartale roku następnego, jeżeli przedmiotem ich są wyroby metalowe indywidualne nie znajdujące zastosowania u innych odbiorców i produkcja ich znajduje się w toku, a wykonawca zamówienia zawiadomił o tym odbiorcę w terminie do dnia 10 stycznia roku następnego.
4.
W przypadkach przewidzianych w ust. 2 i 3 strony powinny przeprowadzić zmiany umów poprzednio zawartych w ramach rozdzielnika lub na podstawie asygnaty na rok następny.
5.
Dostawca, który nie wykonał umowy w poprzednim roku kalendarzowym, obowiązany jest do zapłaty kar za okres od dnia, w którym dostawa miała być wykonana, do dnia jej wykonania.
§  67.
1.
Odbiorca, który odstąpił od umowy z powodu wad przedmiotu dostawy albo zażądał dostawy innych przedmiotów zamiast wadliwych, powinien przedmiot postawić do dyspozycji dostawcy i wezwać go do zadysponowania nim w ciągu 30 dni od dnia wydania wezwania.
2.
W razie nieotrzymania w terminie dyspozycji odbiorca może przedmiot dostawy oddać na przechowanie lub sprzedać go na rachunek dostawcy innej jednostce gospodarki uspołecznionej, jeżeli idzie o wyroby metalowe nie rozdzielane, bądź zwrócić go dostawcy na jego koszt i ryzyko, jeżeli idzie o wyroby metalowe rozdzielane.
§  68.
1.
We wszystkich przypadkach postawienia przez odbiorcę przedmiotu dostawcy do dyspozycji dostawca - niezależnie od obowiązku zapłaty kary za opóźnienie lub niewykonanie dostawy - obowiązany jest pokryć koszty związane z przechowaniem, wysyłką itp.
2.
Dostawca, który pobrał należność za przedmiot dostawy postawiony do dyspozycji, obowiązany jest niezwłocznie zwrócić nienależnie pobrane kwoty z karami za zwłokę od dnia nienależnego pobrania.
§  69.
Przepisy §§ 67 i 68 dotyczące odbiorców stosuje się odpowiednio do dostawców w przypadku, gdy odbiorca nie zgłosił się po odbiór przedmiotu dostawy.

Wynagrodzenie szkód rzeczywistych i kary.

§  70.
1.
Strona, które nie wykonała zobowiązania lub wykonała je nienależycie, zobowiązana jest do zapłaty kar przewidzianych w paragrafach następnych lub wynagrodzenia rzeczywistej szkody, jeżeli rzeczywista szkoda jest wyższa od kary. Od obowiązku zapłaty kary można się zwolnić przez wykazanie, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania nastąpiło z powodu wypadku losowego (pożar itp.) lub w wyniku przesunięcia zamówienia przez jednostkę zbytu na podstawie § 27 ust. 4 szczegółowych przepisów o przydziałach, rozdzielnikach i uzgodnieniach dostaw wyrobów metalowych, stanowiących załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Kary płaci się bez względu na wysokość szkody i nawet wtedy, gdy nie można wykazać szkody majątkowej.
§  71.
W przypadkach określonych w §§ 16, 19, 24, 35 i 65 kara wynosi 50 zł za każdy dzień opóźnienia, jeżeli zwłoka nie przekracza 4 dni, a 100 zł za każdy następny dzień opóźnienia. Łączna suma kar za zwłokę nie może być wyższa niż 1.000 zł.
§  72.
1.
Dostawca obowiązany jest zapłacić odbiorcy karę w wysokości:
1)
10% wartości dostawy w przypadkach, gdy odbiorca odstąpił od umowy z winy dostawcy,
2)
5% wartości przyjętych przez odbiorcę artykułów nie zamówionych albo dostarczonych z wadami lub w innych asortymentach albo gatunkach niż zamówione bądź nie zaopatrzonych w znaki (świadectwa) kontroli technicznej, atesty, certyfikaty itp.,
3)
5% wartości dostawy, jeżeli zgodnie z warunkami umowy lub normami przedmiot dostawy powinien być dostarczony w opakowaniu dostawcy, a dostawca wysłał artykuł bez opakowania lub nieodpowiednio opakowany,
4)
1% wartości przedmiotu dostawy postawionego przez odbiorcę do dyspozycji dostawcy za każdy dzień zwłoki w zadysponowaniu przedmiotem,
5)
0,05% wartości przedmiotu dostawy dostarczonego z opóźnieniem za każdy dzień zwłoki,
6)
0,05% za każdy dzień opóźnienia zwrotu sum nienależnie zainkasowanych.
2.
Odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy karę w wysokości:
1)
10% wartości przedmiotu dostawy w razie odstąpienia od umowy przez dostawcę z winy odbiorcy,
2)
0,05% wartości przedmiotu dostawy za każdy dzień zwłoki w razie opóźnienia odbioru przedmiotu dostawy w przypadkach, gdy odbiór nastąpić miał ze składu dostawcy albo gdy opóźnienie wysyłki nastąpiło z winy odbiorcy,
3)
5% wartości przedmiotu dostawy użytego przez odbiorcę pomimo odmowy zapłaty, a to niezależnie od obowiązku zapłaty kar za zwłokę,
4)
0,05% za każdy dzień zwłoki z zapłatą należności za dostawę,
5)
50% wartości opakowania za każdy miesiąc opóźnienia zwrotu opakowania wypożyczanego, w wysokości jednak nie wyższej niż 6-krotna wartość tego opakowania.
3.
Kara za dostarczenie przedmiotu nie zamówionego nie należy się, jeżeli dostawa wykonana została na podstawie zarządzenia organu nadrzędnego w związku z nadzwyczajnym zdarzeniem, a przedmiot dostawy odpowiada potrzebie, dla której zarządzenie zostało wydane.
§  73.
W razie odstąpienia przez jedną ze stron od umowy kary za zwłokę należą się niezależnie od kar za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy.
§  74.
Zastrzeżenie w umowie kar w wysokości niższej niż przewidziana w § 71 i 72 dopuszczalne jest tylko za zgodą ministrów, którym podlegają obie strony.
§  75.
1.
Dostawca lub odbiorca nie mają obowiązku dochodzenia kar, jeżeli ich wysokość z tytułu jednej dostawy nie przekracza 500 zł. W innych przypadkach zaniechanie dochodzenia kary lub wynagrodzenia rzeczywistej szkody w całości lub w części dopuszczalne jest tylko na podstawie umotywowanej i wydanej na piśmie decyzji organu nadrzędnego.
2.
Ogólna wysokość kar za samo opóźnienie wysyłki lub odbioru przedmiotu dostawy nie może przekroczyć 30% wartości dostawy.
§  76.
Przepisu § 75 ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy na podstawie przepisów o rozliczeniach bank obowiązany jest z urzędu obliczyć i pobrać kary należne dostawcy za opóźnienie zapłaty. Jeżeli przepisy o rozliczeniach przewidują, że w razie opóźnienia zapłaty (złożenia przelewu) bank pobiera dla dostawcy za każdy dzień zwłoki karę wyższą niż 0,05% od sumy należności, kara należy się w wysokości określonej w przepisach o rozliczeniach.
§  77.
Jeżeli strona wezwana do zapłaty kar nie zapłaciła ich w terminie 14 dni od daty wezwania do zapłaty i nie udzieliła żadnych wyjaśnień albo odmówiła zapłaty z przyczyn jawnie bezzasadnych, druga strona może domagać się zapłaty kary w wysokości o 100% wyższej niż przewidziana w paragrafach poprzednich.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3.

WYKAZ WYROBÓW METALOWYCH ZBYWANYCH PRZEZ CENTRALNY ZARZĄD PRZEMYSŁU WYROBÓW METALOWYCH - BIURO ZBYTU WYROBÓW METALOWYCH W BYTOMIU, Z TERMINARZEM SKŁADANIA ZAMÓWIEŃ

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 4.

WYKAZ BIUR SPRZEDAŻY WYROBÓW METALOWYCH

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.100.584

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe przepisy o przydziałach, rozdzielnikach, uzgodnieniach dostaw i branżowych warunkach dostawy drutów, wyrobów z drutów, wyrobów śrubowych, artykułów podkowniczych i czarnych narzędzi.
Data aktu: 14/12/1957
Data ogłoszenia: 30/12/1957
Data wejścia w życie: 30/01/1958, 01/01/1958