Zmiana ramowego planu kont dla państwowych przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 grudnia 1956 r.
w sprawie zmiany ramowego planu kont dla państwowych przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W ramowym planie kont dla państwowych przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego, stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 6 maja 1952 r. w sprawie ramowego planu kont dla państwowych przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-50, poz. 681, z 1954 r. Nr A-11, poz. 275 z 1956 r. Nr 15, poz. 231) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w rozdziale VI "Rozrachunki" dodaje się symbol i nazwę konta 060 "Faktury nie zgłoszone do rozrachunku";
2)
nazwę rozdziału XIV oraz konta 179 występującego w tym rozdziale "Towary wysłane i usługi wykonane" zastępuje się nazwą "Roboty nie refakturowane".
2.
W ogólnych zasadach funkcjonowania kont, stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, wprowadza się następujące zmiany:
1)
we wstępnych wyjaśnieniach do rozdziału VI "Rozrachunki" dodaje się symbol i nazwę konta 060 "Faktury nie zgłoszone do rozrachunku";
2)
po wstępnych wyjaśnieniach do rozdziału VI "Rozrachunki" dodaje się następujące wyjaśnienie, dotyczące zasad funkcjonowania konta 060:

"060 - Faktury nie zgłoszone do rozrachunku.

Konto 060 obciąża się w końcu okresu sprawozdawczego (miesiąca) za należności wynikające z wystawionych faktur, które nie zostały zgłoszone do rozrachunku (nie złożono wezwania do zapłaty w banku, nie wysłano faktury pozainkasowej do zleceniodawcy lub odbiorcy), uznając:

1) odpowiednie konto rozdziału XVI "Sprzedaż" - za sprzedaż robót, wyrobów, materiałów lub usług;

2) konto 078 "Inne należności i zobowiązania" - za wyłożone koszty obciążające odbiorcę.

Konto 060 uznaje się w następnym okresie sprawozdawczym w momencie zgłoszenia faktury do rozrachunku w ciężar:

1) konta 061 "Zleceniodawcy i odbiorcy za faktury w inkasie bankowym" - za faktury, na które złożono wezwania do zapłaty w banku,

2) konta 062 "Zleceniodawcy i odbiorcy za faktury pozainkasowe" - za faktury pozainkasowe wysłane do zleceniodawcy lub odbiorcy.";

3)
w wyjaśnieniu dotyczącym zasad funkcjonowania konta 061 "Zleceniodawcy i odbiorcy za faktury w inkasie bankowym" pierwsze dwa zdania zastępuje się zdaniem:

"Konto 061 obciąża się za należności wynikające z faktur lub innych dokumentów złożonych do inkasa bankowego uznając:

1) odpowiednie konta rozdziału XVI "Sprzedaż" - jeżeli faktura dotyczy sprzedaży robót, wyrobów, materiałów lub usług bieżącego okresu sprawozdawczego (miesiąca),

2) konto 078 "Inne należności i zobowiązania" - jeżeli wyłożone koszty obciążające zleceniodawcę lub odbiorcę zostały zafakturowane w bieżącym okresie sprawozdawczym (miesiącu),

3) konto 060 "Faktury nie zgłoszone do rozrachunku" - jeżeli faktura dotyczy sprzedaży robót, wyrobów, materiałów lub usług, ewentualnie kosztów obciążających zleceniodawcę lub odbiorcę, wykonanych lub poniesionych w poprzednim okresie sprawozdawczym (miesiącu).";

4)
w wyjaśnieniu dotyczącym zasad funkcjonowania konta 062 "Zleceniodawcy i odbiorcy za faktury pozainkasowe" pierwsze dwa zdania zastępuje się zdaniem:

"Konto 062 obciąża się za należności wynikające z faktur nie regulowanych w trybie inkasa bankowego, wysłanych do rozrachunku do odbiorcy, uznając odpowiednio konta rozdziału XVI "Sprzedaż", konto 078 "Inne należności i zobowiązania" lub konto 060 "Faktury nie zgłoszone do rozrachunku.";

5)
nazwę rozdziału XIV oraz nazwę występującego w tym rozdziale konta 179 "Towary wysłane i usługi wykonane" zastępuje się nazwą "Roboty nie refakturowane";
6)
wyjaśnienia dotyczące konta 179 "Towary wysłane i usługi wykonane" zastopuje się następującymi wyjaśnieniami do konta 179 "Roboty nie refakturowane":

"Konto 179 obciąża się za faktury dotyczące robót wykonanych siłami obcymi, które obejmują roboty do końca okresu sprawozdawczego, nie zafakturowane zleceniodawcy.

Konto 179 uznaje się w momencie zafakturowania tych robót w ciężar konta 191 "Sprzedaż robót.";

7)
w wyjaśnieniach dotyczących zasad funkcjonowania konta 191 "Sprzedaż robót" zdanie trzecie zastępuje się zdaniem:

"Na dobro konta 191 księgowane są faktury za sprzedane roboty w ciężar kont 060, 061, 062 lub 064.";

8)
w wyjaśnieniach dotyczących zasad funkcjonowania konta 192 "Sprzedaż wyrobów produkcji ubocznej" zdanie trzecie otrzymuje następujące brzmienie:

"Na dobro konta 192 księgowane są faktury wystawione dla odbiorców za sprzedane wyroby produkcji ubocznej".

§  2.
1.
W związku ze zmianami w ramowym planie kont, o których mowa w § 1 zainteresowani ministrowie wprowadzą odpowiednie zmiany do branżowych planów kont, opracowanych w oparciu o wymieniony wyżej ramowy plan kont.
2.
Zmiany w branżowych planach kont powinny być przeprowadzane w trybie ustalonym w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 8 czerwca 1954 r. w sprawie branżowych planów kont (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-67, poz. 851 i z 1956 r. Nr 105, poz. 1219).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024