Współudział organów Państwowej Inspekcji Ochrony Wód w sprawach projektowania, budowy i odbioru urządzeń do oczyszczania ścieków w zakładach pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 20 października 1956 r.
o współudziale organów Państwowej Inspekcji Ochrony Wód w sprawach projektowania, budowy i odbioru urządzeń do oczyszczania ścieków w zakładach pracy.

Na podstawie § 5 ust. 2 uchwały nr 436 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie Państwowej Inspekcji Ochrony Wód (Monitor Polski Nr A-69, poz. 863) i w związku z przepisami § 4 uchwały nr 668 Prezydium Rządu z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniem oraz zapobiegania szkodliwemu działaniu ścieków i ich gospodarczego wykorzystania - zarządza się, co następuje:
§  1.
Przewidziane w § 4 uchwały nr 668 Prezydium Rządu z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniem oraz zapobiegania szkodliwemu działaniu ścieków i ich gospodarczego wykorzystania uzgadnianie z Państwowej Inspekcją Ochrony Wód projektów urządzeń dotyczących oczyszczania, odprowadzania i wykorzystania ścieków przez zakłady pracy powinno być przeprowadzane w trybie określonym w regulaminie stanowiącym załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
W skład komisji odbioru nowouruchomionych urządzeń do oczyszczania ścieków w zakładach pracy powinni wchodzić przedstawiciele terenowych organów Państwowej Inspekcji Ochrony Wód.
§  3.
Ministerstwo Gospodarki Komunalnej i organy Państwowej Inspekcji Ochrony Wód uprawnione są żądać od wszystkich organów administracji państwowej i zakładów pracy wyjaśnień o stanie i postępie prac określonych w § 8 pkt 1 i 2 uchwały powołanej w § 1.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN UZGADNIANIA PROJEKTÓW URZĄDZEŃ DOTYCZĄCYCH OCZYSZCZANIA, ODPROWADZANIA I WYKORZYSTANIA ŚCIEKÓW Z ORGANAMI PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI OCHRONY WÓD

§ 1.
Obowiązek uzgadniania przez zakłady pracy projektów dokumentacji projektowo-kosztorysowej urządzeń dotyczących oczyszczania, odprowadzania i wykorzystania ścieków z właściwymi organami Państwowej Inspekcji Ochrony Wód przewidziany jest w § 4 uchwały nr 668 Prezydium Rządu z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniem oraz zapobiegania szkodliwemu działaniu ścieków i ich gospodarczego wykorzystania.
§  2.
Obowiązek przewidziany w § 1 obciąża biura projektów opracowujące dane projekty. W odniesieniu do projektów dokumentacji opracowanych przed wejściem w życia powołanej uchwały nr 668 Prezydium Rządu z dnia 20 sierpnia 1955 r., a dotąd nie zrealizowanych, obowiązek przewidziany w § l obciąża inwestorów.
§  3.
Uzgadnianie dokumentacji projektowo-kosztorysowej powinno być przeprowadzone według obowiązujących zasad sporządzania i zatwierdzania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji, tudzież zgodnie z postanowieniami mniejszego regulaminu.
§  4.
1.
Uzgadnianie, o którym mowa w § 1, obejmuje w szczególności:
1)
ustalenie ilości i jakości (cech fizycznych fizykochemicznych, chemicznych, biochemicznych) ścieków poszczególnych rodzajów, zarówno wytwarzanych, jak i przewidywanych w niedalekiej przyszłości do odprowadzania,
2)
wybór odbiornika i miejsca odprowadzania ścieków,
3)
dane hydrologiczne określające dopuszczalne zanieczyszczenie odbiornika - w przystosowaniu do ustalonej jego kategorii,
4)
cechy fizyczne, fizykochemiczne, chemiczne i biochemiczne ścieków, które zamierza się odprowadzać do odbiornika, oraz normy dopuszczalnego obciążenia odbiornika.
2.
Organy Państwowej Inspekcji Ochrony Wód przy uzgadnianiu mogą wypowiadać się zarazem w kwestiach:
1)
koncepcji technologii oczyszczania oraz wykorzystywania ścieków i osadów ściekowych;
2)
typów oraz wydajności poszczególnych elementów do oczyszczania i wykorzystania ścieków i osadów ściekowych, potrzebnych ze względów technologicznych,
3)
koncepcji rozwiązań w zakresie rozmieszczania i efektów działania poszczególnych elementów urządzeń do oczyszczania oraz wykorzystania ścieków i osadów ściekowych oraz urządzeń do odprowadzania ścieków,
4)
celowości inwestycyjnej i ekonomicznej całkowitych kosztów eksploatacji projektowanych urządzeń do oczyszczania, wykorzystania i odprowadzania ścieków.
§  5.
Wszystkie projekty urządzeń do oczyszczania, odprowadzania i wykorzystania ścieków wymagają uzgodnienia z właściwymi wojewódzkimi inspektorami ochrony wód.
§  6.
W razie zastosowania metod nowych, dotychczas w kraju nie stosowanych, Główny Inspektor Ochrony Wód oraz wojewódzcy inspektorowie ochrony wód mogą korzystać z opinii rzeczoznawców, zwracając się o wydanie takich opinii przede wszystkim do odpowiednich zakładów naukowych wyższych uczelni i instytutów naukowo-badawczych. Koszty tych opinii będą pokrywane ze środków budżetowych przewidzianych na ten cel.
§  7.
Ze względu na duże znaczenie założeń projektowych i lokalizacji zakładów pracy, w których przewiduje się budowę ujęć wody lub urządzeń do oczyszczania, odprowadzania i wykorzystania ścieków dla prawidłowego rozwiązania gospodarki wodnej i ściekowej, organy Państwowej Inspekcji Ochrony Wód powinny udzielać konsultacji przy opracowywaniu założeń projektowych oraz współdziałać z właściwymi organami przy ustalaniu lokalizacji powyższych zakładów i urządzeń.
§  8.
Co do sposobu odprowadzania ścieków na tereny rolnicze ostateczne uzgodnienie należy przeprowadzać również z terenowymi komórkami melioracji wodnych resortu rolnictwa.
§  9.
Uzgodnienia powinny być przeprowadzane przez biura projektów lub inwestorów (§ 2) w trybie roboczym w terminach określonych przepisami, o których mowa w § 3.
§  10.
W razie niemożności przeprowadzenia uzgodnień wojewódzki inspektor ochrony wód zawiadamia wnioskodawcę pisemnie o potrzebie przeprowadzenia zmian lub uzupełnień w dokumentacji. Pismo powinno zawierać pouczenie, że w zakresie wymaganych uzupełnień i zmian służy wnioskodawcy prawo odwołania się w terminie 14-dniowym do Głównego Inspektora Ochrony Wód. Odpisy pism powinny być skierowane równocześnie do inwestora oraz do Głównego Inspektora Ochrony Wód.
§  11.
Sprawy uzgodnione z organami Państwowej Inspekcji Ochrony Wód w zakresie zagadnień wymienionych w § 4 nie mogą ulegać zmianom w trakcie dalszych opracowań projektu ani w toku zatwierdzania go - bez zgody wojewódzkiego inspektora ochrony wód, z którym uzgodnienie przeprowadzono, lub bez zgody Głównego Inspektora Ochrony Wód.
§  12.
Dla ostatecznego zatwierdzenia dokumentacji projektowo-kosztorysowej urządzeń do oczyszczania, odprowadzania i wykorzystania ścieków konieczne jest stwierdzenie dokonanego uzgodnienia tej dokumentacji z właściwym organem Państwowej Inspekcji Ochrony Wód w zakresie zagadnień wymienionych w § 4 ust. 1.
§  13.
Organy Państwowej Inspekcji Ochrony Wód będą prowadziły "Rejestr uzgodnień projektów oczyszczania ścieków".
§  14.
Dokonane uzgodnienia projektów powinny być przez organy Państwowej Inspekcji Ochrony Wód potwierdzone na dokumentacji.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.103.1191

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Współudział organów Państwowej Inspekcji Ochrony Wód w sprawach projektowania, budowy i odbioru urządzeń do oczyszczania ścieków w zakładach pracy.
Data aktu: 20/10/1956
Data ogłoszenia: 21/12/1956
Data wejścia w życie: 21/12/1956