Ustalanie zasobów złóż kopalin celem określenia rozmiaru budowy (rozbudowy) zakładów eksploatujących złoża.

UCHWAŁA NR 740
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 listopada 1956 r.
w sprawie ustalania zasobów złóż kopalin celem określenia rozmiaru budowy (rozbudowy) zakładów eksploatujących złoża.

W celu zapewnienia właściwego gospodarczego wykorzystania zasobów złóż kopalin, właściwej lokalizacji zakładów eksploatujących te złoża, należytego wykorzystywania nakładów inwestycyjnych związanych z budową lub rozbudową tych zakładów, a także w celu przyśpieszenia gospodarczego wykorzystania ustalonych zasobów złóż kopalin - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Budowa lub rozbudowa zakładu eksploatującego złoże kopaliny (objęcie budowy lub rozbudowy wieloletnim planem gospodarczym, sporządzanie założeń projektowych i dokumentacji projektowo kosztorysowej dla inwestycji oraz realizacji inwestycji) może być przedsięwzięta po uprzednim ustaleniu (udokumentowaniu) i zatwierdzeniu geologicznych zasobów złoża kopaliny w sposób określony niniejszą uchwałą.
§  2.
Przez geologiczne zasoby złoża kopaliny należy rozumieć całkowitą ilość kopaliny w złożu bez uwzględnienia strat, jakie mogą powstać w związku z eksploatacją złoża i przeróbką kopaliny.
§  3.
1.
Geologiczne zasoby złoża kopaliny dzieli się na bilansowe i pozabilansowe.
2.
Przez zasoby bilansowe rozumie się zasoby, które ze względu na wymagania przemysłowe i warunki geologiczno-górnicze nadają się do eksploatacji.
3.
Przez zasoby pozabilansowe rozumie się zasoby nie nadające się do eksploatacji wskutek niespełnienia wymagań przemysłu, nieodpowiednich warunków geologiczno-górniczych albo które ze względu na bezpieczeństwo zagospodarowania powierzchni nie mogą być ze względu na stan techniki eksploatowane. Zaliczenie zasobów złoża do pozabilansowych wymaga uzasadnienia.
§  4.
Ustalenie (udokumentowanie) geologicznych zasobów złoża kopaliny obejmuje rozpoznanie złoża i stwierdzenie na tej podstawie:
1)
rodzaju i jakości kopaliny,
2)
granic złoża określających jego położenie, kształt i objętość,
3)
ilości kopaliny w złożu z podziałem na zasoby bilansowe i pozabilansowe,
4)
geologiczno-górniczej możliwości wydobycia kopaliny.
§  5.
Ustalenie geologicznych zasobów złoża kopaliny powinno obejmować cały zasób złoża, przy czym w rozumieniu niniejszej uchwały złożem jest cała jednostka geologiczna lub też jej część wydzielona ze względów technicznych lub gospodarczych.
§  6.
1.
Wprowadza się cztery kategorie dokładności poznania geologicznych zasobów złóż kopalin: C2, C1, B i A.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii określa szczegółowo zasady ustalania geologicznych zasobów złóż kopalin oraz warunki konieczne do osiągnięcia poznania tych zasobów w poszczególnych kategoriach ze szczególnym uwzględnieniem warunków niezbędnych do rozpoznania jakości kopaliny.
§  7.
Ustalenie geologicznych zasobów złoża kopaliny w poszczególnej kategorii uzależnione jest od stopnia dokładności rozpoznania wszystkich elementów określonych w § 4. Jeżeli poszczególne elementy rozpoznane zostały z niejednakową dokładnością, wówczas ustala się geologiczne zasoby złoża w kategorii odpowiadającej najniższemu stopniowi dokładności rozpoznania jednego z elementów, chyba że uchwała niniejsza stanowi inaczej.
§  8.
1.
Złoża kopalin stałych dzieli się na grupy w zależności od wielkości złoża, zmienności jego formy i budowy oraz zmienności rodzaju i jakości kopaliny, przy czym:
1)
złoża węgla kamiennego, węgla brunatnego, węgla sapropelowego, łupków węglowych i bitumicznych, rud żelaza, pirytów, soli, surowców przemysłu materiałów wiążących, niektórych surowców przemysłu chemicznego i przemysłu hutniczego, surowców ilastych ceramiki budowlanej, kamieni, piasków oraz żwirów dzielą się na 3 grupy,
2)
złoża ilastych surowców przemysłu materiałów ogniotrwałych i ceramiki szlachetnej dzielą się na 4 grupy,
3)
złoża rud metali nieżelaznych i innych kopalin nie wymienionych w pkt 1 i 2 dzielą się na 5 grup.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii ustala szczegółowo zasady podziału złóż kopalin stałych na grupy, z tym za do I grupy zalicza się złoża, o najprostszej formie i budowie oraz najmniejszej zmienności jakości kopaliny w złożu, a do dalszych grup - złoża o coraz bardziej skomplikowanej formie i budowie oraz coraz większej zmienności rodzaju i jakości kopaliny.
§  9.
1.
Ustalenie geologicznych zasobów złoża kopaliny w kategorii odpowiedniej do stopnia dokładności rozpoznania podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii na podstawie orzeczenia Komisji Zasobów Kopalin.
2.
Komisja Zasobów Kopalin działa przy Centralnym Urzędzie Geologii i jest państwowym organem kontroli prawidłowego ustalania zasobów złóż kopalin.
§  10.
1.
We wniosku o zatwierdzenie ustalenia geologicznych zasobów złoża kopaliny powinien być wskazany cel, ze względu na który ustala się te zasoby.
2.
Komisja Zasobów Kopalin obowiązana jest określać w orzeczeniu odpowiednio do przyjętej kategorii poznania geologicznych zasobów złoża kopaliny zakres dopuszczalnego planowania inwestycji (objęcie inwestycji wieloletnim planem gospodarczym, sporządzenie założeń projektowych, sporządzenie projektu wstępnego lub technicznego inwestycji) oraz ich realizacji.
§  11.
Objęcie wieloletnim planem gospodarczym inwestycji związanych z wykonywaniem otworów eksploatacyjnych ropy naftowej lub gazu ziemnego, sporządzanie założeń projektowych i dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla tych inwestycji oraz ich realizacja mogą być dokonywane po uprzednim zatwierdzeniu ustalenia bilansowych geologicznych zasobów złoża ropy naftowej lub gazu ziemnego w kategorii A.
§  12.
Jeżeli przepisy niniejszej uchwały nie stanowią inaczej, planowanie oraz realizacja inwestycji w zakresie budowy lub rozbudowy zakładu eksploatującego złoże kopaliny stałej, zaliczone do grupy I, II lub III, mogą być przedsięwzięte po uprzednim zatwierdzeniu ustalenia bilansowych geologicznych zasobów złoża, z tym że:
1)
zatwierdzenie ustalenia z dokładnością kategorii C2 uprawnia do objęcia budowy (rozbudowy) zakładu wieloletnim planem gospodarczym,
2)
zatwierdzenie ustalenia z dokładnością kategorii C1 uprawnia do sporządzania założeń projektowych budowy (rozbudowy) zakładu,
3)
zatwierdzenie ustalenia z dokładnością kategorii B uprawnia do sporządzania projektu wstępnego budowy (rozbudowy) zakładu,
4)
zatwierdzenie ustalenia z dokładnością kategorii A uprawnia do sporządzenia projektu technicznego budowy (rozbudowy) zakładu oraz do realizacji inwestycji.
§  13.
1.
Objęcie wieloletnim planem gospodarczym budowy (rozbudowy) zakładu eksploatującego złoże kopaliny stałej, zaliczone do grupy IV lub V, oraz sporządzenie założeń projektowych jest dopuszczalne po uprzednim zatwierdzeniu ustalenia bilansowych geologicznych zasobów złoża z dokładnością kategorii C2.
2.
Sporządzenie projektu wstępnego i technicznego budowy (rozbudowy) zakładu eksploatującego złoże kopaliny stałej, zaliczone do grupy IV lub V, oraz realizacja inwestycji są dopuszczalne po uprzednim zatwierdzeniu ustalenia bilansowych geologicznych zasobów złoża z dokładnością kategorii C1, jeżeli jakość kopaliny została rozpoznana w stopniu wymaganym dla kategorii A.
§  14.
1.
Objęcie wieloletnim planem gospodarczym budowy (rozbudowy) oraz sporządzanie założeń projektowych zakładu eksploatującego złoże kopaliny stałej, której zapotrzebowanie jest niewielkie, lub złoże kopaliny stałej, którego zasoby umożliwiają eksploatację tylko w niewielkim rozmiarze, są dopuszczalne bez względu na grupę, do której złoże zaliczono, po uprzednim zatwierdzeniu ustalenia bilansowych geologicznych zasobów złoża z dokładnością kategorii C2.
2.
Sporządzenie projektu wstępnego i technicznego oraz realizacja inwestycji zakładów określonych w ust. 1 mogą być dokonywane po uprzednim zatwierdzeniu ustalenia bilansowych geologicznych zasobów złoża co najmniej z dokładnością kategorii C1 pod warunkiem, że jakość kopaliny w złożu została rozpoznana w stopniu wymaganym dla kategorii A.
§  15.
1.
Objęcie wieloletnim planem gospodarczym oraz sporządzenie założeń projektowych budowy:
1)
zakładu ceramiki budowlanej, którego roczna produkcja nie przekroczy pięciu milionów sztuk cegieł,
2)
zakładu wapienno-piaskowego, którego roczna produkcja nie przekroczy pięciu milionów sztuk cegieł,
3)
zakładu wapienniczego, którego przerób roczny nie przekroczy pięćdziesięciu tysięcy ton wapienia,
4)
zakładu kaflarskiego, którego przerób roczny nie przekroczy stu tysięcy sztuk kafli,
5)
zakładu przemysłu farb ziemnych (ochry i pokrewnych), którego przerób roczny nie przekroczy tysiąca ton kopaliny,
6)
przetwórni kredy, której przerób roczny nie przekroczy trzech tysięcy ton kopaliny,
7)
zakładu eksploatującego złoże kamienia, w którym roczne wydobycie kamienia nie przekroczy pięćdziesięciu tysięcy ton,
8)
zakładu eksploatującego złoże żwiru lub pospółki, w którym roczne wydobycie żwiru lub pospółki nie przekroczy siedemdziesięciu pięciu tysięcy ton (przez pospółkę rozumie się naturalną mieszaninę piasku i żwiru) -

jest dopuszczalne po uprzednim zatwierdzeniu ustalenia bilansowych geologicznych zasobów złoża kopaliny, będącej podstawą produkcji zakładu, z dokładnością kategorii C2.

2.
Sporządzanie projektu wstępnego i technicznego oraz realizacja inwestycji zakładów określonych w ust. 1 mogą być dokonane po uprzednim zatwierdzeniu ustalenia geologicznych zasobów złoża co najmniej z dokładnością kategorii C1, jeżeli jakość kopaliny dla zakładów określonych w ust. 1 pkt 1 - 6 została rozpoznana w stopniu wymaganym dla kategorii A, a dla zakładów określonych w ust. 1 pkt 7 i 8 - w stopniu wymaganym dla kategorii B.
§  16.
1.
Przepisy § 15 stosuje się. również w razie budowy (rozbudowy) zakładu eksploatującego złoże surowców budowlanych (w szczególności piasku i gliny) dla potrzeb miejscowych inwestycji drogowych, budowlanych lub remontowych, z tym że jakość kopaliny wystarczy rozpoznać w stopniu wymaganym dla kategorii B.
2.
Jeżeli przewiduje się, że eksploatacja złoża kopaliny określonej w ust. 1 będzie prowadzona tylko sezonowo lub przez okres krótszy niż 2 lata, sporządzenie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji oraz realizacja budowy (rozbudowy) zakładu eksploatującego mogą nastąpić po uprzednim zatwierdzeniu ustalenia geologicznych zasobów złoża z dokładnością kategorii C2.
§  17.
1.
Rozbudowa zakładów określonych w § 15, bez względu na projektowaną wielkość przerobu, a także budowa lub rozbudowa zakładów określonych w § 16 oraz zakładów eksploatujących złoża rud darniowych lub stare zwały żużli fryszerskich może być planowana, projektowana i wykonywana bez ustalenia geologicznych zasobów złoża, jeżeli łączna wartość nakładów inwestycyjnych w zakresie majątku trwałego nie przekracza półtora miliona złotych. W tym przypadku inwestycje mogą być dokonywane pod warunkiem uprzedniego zarejestrowania złoża kopaliny w Centralnym Urzędzie Geologii.
2.
Nakłady inwestycyjne określone w ust. 1 mogą być dokonywane do łącznej wysokości 250 tysięcy złotych na podstawie decyzji kierownika przedsiębiorstwa, a do półtora miliona złotych za zgodą właściwego ministra (kierownika centralnego urzędu), w ramach ustalonego dla danego inwestora limitu tytułu inwestycyjnego. W uzasadnionych przypadkach właściwy minister może podwyższyć kwotę półtora miliona złotych na podstawie opinii Prezesa Centralnego Urzędu Geologii.
3.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii określa zasady i tryb rejestrowania złóż, o których mowa w ust. 1.
§  18.
1. 1
Planowanie oraz realizacja w latach 1956-1961 inwestycji w zakresie budowy (rozbudowy) zakładu eksploatującego złoże kopaliny stałej, zaliczone do grupy I lub II, mogą być przedsięwzięte po uprzednim zatwierdzeniu ustalenia bilansowych geologicznych zasobów złoża według następujących zasad:
1)
objęcie wieloletnim planem gospodarczym budowy (rozbudowy) zakładu eksploatującego złoże jest dopuszczalne po zatwierdzeniu ustalenia bilansowych geologicznych zasobów złoża kopaliny z dokładnością kategorii C2,
2)
sporządzenie założeń projektowych i projektu wstępnego budowy (rozbudowy) zakładu eksploatującego złoże, a także sporządzenie projektów technicznych poszczególnych inwestycji związanych z udostępnieniem złoża oraz realizacja inwestycji dopuszczalne są po zatwierdzeniu ustalenia bilansowych geologicznych zasobów złoża kopaliny z dokładnością kategorii C1 pod warunkiem, że jakość kopaliny została rozpoznana w stopniu wymaganym dla kategorii A,
3)
sporządzenie projektu eksploatacji złoża oraz projektów technicznych poszczególnych obiektów związanych z eksploatacją złoża, a także realizacja całości inwestycji dopuszczalne są po zatwierdzeniu ustalenia bilansowych geologicznych zasobów całego złoża kopaliny co najmniej z dokładnością kategorii C1, a w części złoża co najmniej z dokładnością kategorii B i A, pod warunkiem że:
a)
z dokładnością kategorii B i A zostały ustalone zasoby w tej części złoża, której dokładne rozpoznanie niezbędne jest dla sporządzenia projektu eksploatacji złoża, a wybór właściwej części złoża został uzgodniony z instytucją opracowującą dokumentację projektowo-kosztorysową lub z inwestorem naczelnym,
b)
suma zasobów ustalonych z dokładnością kategorii B i A, wyrażona w procentach w stosunku do zasobów potrzebnych do zapewnienia amortyzacji przewidywanych kosztów budowy lub rozbudowy zakładu eksploatującego, nie jest mniejsza od określonej w załączniku do niniejszej uchwały,
c)
jakość kopaliny została rozpoznana w stopniu wymaganym dla kategorii A.
2.
Przepisy ust. 1 nie dotyczą przypadków unormowanych- przepisami §§ 14, 15 i 16.
§  19.
1. 2
Planowanie oraz realizacja w latach 1956-1961 inwestycji w zakresie budowy (rozbudowy) zakładu eksploatującego złoże kopaliny stałej, zaliczone do grupy III, mogą być przedsięwzięte po spełnieniu warunków określonych w § 13.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków unormowanych przepisami §§ 14, 15 i 16.
§  20.
1.
Zakład eksploatujący złoże kopaliny obowiązany jest do bieżącego prowadzenia ewidencji jego zasobów i uzupełniania w czasie prowadzenia eksploatacji dokumentacji geologicznej złoża, tak aby ilość bilansowych geologicznych zasobów, ustalonych z dokładnością kategorii B i A, od chwili rozpoczęcia eksploatacji była stale co najmniej równa ilości zasobów zapewniających planową produkcję zakładu na okres pięciu lat w złożach zaliczonych do grupy I lub II, na okres trzech lat w złożach zaliczonych do grupy III, a na okres jednego roku w złożach zaliczonych do grupy IV i V.
2.
Zakład eksploatujący złoże obowiązany jest zawiadomić właściwego ministra, Prezesa Centralnego Urzędu Geologii i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego o spodziewanym wyczerpaniu lub zmniejszeniu zasobów złoża, obniżającym produkcję zakładu, co najmniej na trzy lata przed spodziewanym wyczerpaniem lub zmniejszeniem zasobów złoża zaliczonego do grupy I, II lub III, a co najmniej na 1 rok - złoża zaliczonego do grupy IV lab V.
3.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii określi zasady i tryb bieżącego uzupełniania dokumentacji geologicznej złoża oraz sposób prowadzenia ewidencji zasobów złoża kopaliny.
§  21.
Uchwała niniejsza dotyczy również zwałów pozostałych po robotach górniczych, jeżeli te zwały mają lub mogą mieć w przyszłości wartość przemysłową.
§  22.
Uchwała niniejsza nie dotyczy złóż torfu oraz złóż wód podziemnych.
§  23.
Na wniosek właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) Prezes Centralnego Urzędu Geologii po ponownym rozpatrzeniu dokumentacji dostosuje do przepisów niniejszej uchwały orzeczenia zatwierdzające ustalenie zasobów złóż kopalin, wydane przed wejściem w życie tej uchwały.
§  24.
1.
Przepisy niniejszej uchwały uzależniające dokonywanie nakładów inwestycyjnych od zatwierdzenia ustalenia geologicznych zasobów złóż kopalin w odpowiedniej kategorii nie mają zastosowania do nakładów inwestycyjnych związanych z ustaleniem zasobów złoża.
2.
Nakłady na rozpoznanie złoża z dokładnością kategorii C1, B i A mogą być dokonywane pod warunkiem uprzedniego zatwierdzenia ustalenia geologicznych zasobów złoża kopaliny z dokładnością kategorii C2 a w razie pewności co do istnienia złoża - pod warunkiem uprzedniego uzyskania zgody Prezesa Centralnego Urzędu Geologii.
§  25.
Tracą moc:
1)
uchwala nr 864 Rady Ministrów z dnia 10 października 1952 r. w sprawie ustalania i zatwierdzania stopnia poznania zasobów (dokumentowania) złóż kopalin i rozmiaru dokonywania inwestycji przed przystąpieniem do eksploatacji złoża (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-90, poz. 1404 oraz z 1954 r. Nr A-37, poz. 506),
2)
uchwala nr 162 Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 1954 r. w sprawie dokonywania nakładów inwestycyjnych w zakładach eksploatujących niektóre złoża kopalin (Monitor Polski Nr A-37, poz. 506).
§  26.
Do czasu wydania przepisów szczegółowych przewidzianych niniejszą uchwałą stosuje się przepisy wydane na podstawie uchwał wymienionych w § 25, jeżeli nie są sprzeczne z niniejszą uchwałą.
§  27.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, zainteresowanym ministrom, Prezesowi Centralnego Urzędu Naftowego oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii.
§  28.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Lp. Złoża kopalin Suma bilansowych geologicznych zasobów złoża ustalonych z dokładnością kategorii B i A, wyrażona w procentach w stosunku do ilości zasobów potrzebnych do zapewnienia amortyzacji projektowanych inwestycji (§ 18 ust. 1 pkt 3 lit. b.) dla złóż grupy
I II
1 Złoża węgli kamiennych, brunatnych i sapropelowych oraz łupków węglowych i bitumicznych a) do eksploatacji odkrywkowej 40 30
b) do eksploatacji podziemnej 30 20
2 Złoża rud żelaza i pirytu 30 20
3 Złoża rud metali nieżelaznych 20 10
4 Złoża ilastych surowców przemysłu materiałów ogniotrwałych i ceramiki szlachetnej 50 40
5 Złoża surowców przemysłu cementowego 50 40
6 Złoża nieilastych surowców przemysłu materiałów ogniotrwałych i złoża topników 40 30
7 Złoża wapieni, anhydrytu i gipsu 30 20
8 Złoża siarki, fosforytów i pozostałe złoża surowców przemysłu chemicznego 30 20
9 Złoża soli 30 20
10 Złoża kamieni ciosowych i przemysłowych 50 40
11 Złoża kopalin nie wymienione pod lp. 1 - 10 50 40
1 § 18 ust. 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 209 z dnia 13 czerwca 1961 r. (M.P.61.48.215) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1961 r.
2 § 19 ust 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 209 z dnia 13 czerwca 1961 r. (M.P.61.48.215) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024