Wynagradzanie niektórych pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.

UCHWAŁA NR 781
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 1 października 1955 r.
w sprawie wynagradzania niektórych pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.

§  1.
1.
Uchwała dotyczy pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych w komórkach finansowych i księgowości państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlanych, budowlano-montażowych, handlowych, usługowych oraz biur projektów i studiów, zwanych dalej w skrócie "zakładami pracy".
2.
Uchwała nie dotyczy pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych w:
1)
bankach i zakładach ubezpieczeń,
2)
przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe",
3)
państwowych gospodarstwach rolnych,
4)
państwowych ośrodkach maszynowych,
5)
oddziałach zaopatrzenia robotniczego,
6)
jednostkach budżetu Państwa.
§  2.
1.
Ustala się dla pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych w zakładach pracy na niżej wymienionych stanowiskach miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w następującej wysokości:
Lp. Stanowisko Miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w złotych
kategoria zakładu pracy
I II III IV V
1 Główny księgowy 1400-1800 1200-1600 1080-1400 960-1200 -
2 Starszy księgowy pełniący obowiązki głównego księgowego - - - 960-1200 800-1060
3 Zastępca głównego księgowego, kierownik działu finansowego 1100-1450 1050-1400 1000-1350 - -
4 Kierownik sekcji 950-1200 900-1150 860-1120 - -
2.
Zakłady pracy dzielą się na kategorie według ilości zatrudnionych:

do 50 pracowników - V kategoria,

od 51 " 200 " - IV "

"201 " 800 " - III

"801 " 3000 " - II

ponad 3000 pracowników - I "

3.
Kopalnie węgla mogą być zaliczone do I kategorii zakładów pracy bez względu na ilość zatrudnionych.
4.
Właściwy minister w przypadkach, kiedy uzna, że kryterium ilości zatrudnionych w zakładzie pracy nie jest właściwe dla określenia wysokości wynagrodzenia pracowników wymienionych w ust. 1, może - biorąc pod uwagę wielkość produkcji lub obrotu przedsiębiorstwa, rodzaj produkcji, ilość podległych przedsiębiorstwu placówek itp. - zaliczyć zakład pracy (grupę zakładów pracy) do kategorii bezpośrednio wyższej lub niższej od ustalanej zgodnie z ust. 2.
5.
Przy ustalaniu wynagrodzenia zasadniczego pracowników wymienionych w ust. 1 i zatrudnionych w zakładach pracy, w których występuje stanowisko naczelnego inżyniera, należy kierować się zasadą, że wynagrodzenie zasadnicze głównego księgowego powinno być niższe co najmniej o 10% od wynagrodzenia zasadniczego z dodatkiem funkcyjnym naczelnego inżyniera, a w pozostałych zakładach pracy, w których nie występuje stanowisko naczelnego inżyniera - niższe co najmniej o 10% od wynagrodzenia zasadniczego z dodatkiem funkcyjnym dyrektora (kierownika) zakładu pracy.
§  3.
1.
Przy przyjęciu do pracy pracownika finansowo-księgowego przyznaje się mu w zasadzie najniższe wynagrodzenie zasadnicze, przewidziane dla danego stanowiska.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy pracowników przeniesionych z innego zakładu pracy.
§  4.
Pracownicy finansowo-księgowi zatrudnieni w zakładach pracy przemysłu specjalnego mogą otrzymać poza wynagrodzeniem wynikającym z niniejszej uchwały dodatek specjalny przewidziany dla zakładów przemysłu specjalnego.
§  5.
1.
Pracownikom finansowo-księgowym, o których mowa w § 2, przysługują dodatki lokalne w wysokości zależnej od wynagrodzenia zasadniczego:
Wysokość wynagrodzenia zasadniczego w złotych Wysokość dodatków
stołecznego morskiego
750 - 830 53 46
821 - 900 61 50
901 - 970 65 53
971 -1800 72 61
2.
Dodatki stołeczne stosuje się w zakładach pracy na obszarze m. st. Warszawy, a dodatki morskie - w zakładach położonych na obszarze miast: Gdańska, Gdyni, Sopotu, Elbląga i Szczecina oraz powiatów: elbląskiego, gdańskiego, puckiego, szczecińskiego, wolińskiego i wejherowskiego.
§  6.
1.
Pracownicy finansowo-księgowi zatrudnieni na stanowiskach: głównego księgowego, starszego księgowego pełniącego obowiązki głównego księgowego, zastępcy głównego księgowego, kierownika działu finansowego oraz kierownika sekcji są pracownikami o nie normowanym czasie pracy, i nie mają prawa do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
2.
W razie pisemnego zlecenia przez przełożonego pracy w dni ustawowo wolne od pracy pracownikowi o nie normowanym czasie pracy przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych według ogólnych zasad.
§  7.
1.
Ustala się dla wszystkich pracowników finansowo-księgowych, zatrudnionych w przedsiębiorstwach państwowych, o których mowa w § 1 ust. 1, jednolite zasady premiowania określone w załączniku do uchwały.
2.
Do premii wypłacanej pracownikom finansowo-księgowym według zasad określonych w załączniku nie mają zastosowania przepisy uchwały nr 356 Prezydium Rządu z dnia 29 maja 1954 r. o warunkach wypłaty premii za wykonanie planów produkcyjnych (Monitor Polski Nr A-62, poz. 817).
§  8.
1.
Właściwy minister może w przypadkach gospodarczo uzasadnionych zastosować w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w § 2 zamiast premii przewidzianej w załączniku do uchwały zasady premiowania obowiązujące pracowników inżynieryjno-technicznych i ekonomicznych w danym zakładzie pracy.
2.
Dodatkowym warunkiem otrzymania premii wynikającej z ust. 1 jest terminowe złożenie prawidłowo sporządzonych obowiązujących sprawozdań finansowych. W razie opóźnienia w złożeniu sprawozdania finansowego premię ustaloną zgodnie z ust. 1 zmniejsza się według zasad ustalonych dla pozostałych pracowników finansowo-księgowych.
3.
Zastosowanie zasad premiowania pracowników inżynieryjno-technicznych i ekonomicznych do pracowników finansowo-księgowych na stanowiskach wymienionych w § 2 może nastąpić tylko w ramach zatwierdzonego funduszu płac.
4.
W razie zastosowania zasad premiowania obowiązujących pracowników inżynieryjno-technicznych i ekonomicznych główny księgowy może otrzymać premię w wysokości procentowej przysługującej naczelnemu inżynierowi, a starszy księgowy pełniący obowiązki głównego księgowego - premię w wysokości procentowej przysługującej zastępcy dyrektora. Premia dla zastępcy głównego księgowego i kierownika działu finansowego powinna być równa wysokości procentowej premii przysługującej kierownikowi działu planowania, a dla kierownika sekcji - premii przysługującej kierownikowi sekcji planowania (stanowiska równorzędnego).
5.
Pracownicy finansowo-księgowi, premiowani według zasad obowiązujących pracowników inżynieryjno-technicznych i ekonomicznych, nie mają prawa do premii ustalonych w załączniku do uchwały.
6.
Do premii wypłacanej pracownikom finansowo-księgowym na podstawie ust. 1 mają zastosowanie przepisy uchwały nr 356 Prezydium Rządu z dnia 29 maja 1954 r. o warunkach wypłaty premii za wykonanie planów produkcyjnych (Monitor Polski Nr A-62, poz. 817).
7.
Zastosowanie do pracowników finansowo-księgowych określonych w § 2 zasad premiowania obowiązujących pracowników inżynieryjno-technicznych i ekonomicznych wyłącza możliwość przejścia na premiowanie według zasad określonych w załączniku do uchwały.
§  9.
Pracownikom finansowo-księgowym, którzy pobierali zgodnie z dotychczasowymi przepisami wynagrodzenie zasadnicze łącznie z premią, z dodatkami funkcyjnymi oraz dodatkami wyrównawczymi wyższe od określonego niniejszą uchwałą, przysługuje na okres pozostawania na dotychczasowym stanowisku przejściowy dodatek wyrównawczy w wysokości różnicy między wynagrodzeniem dotychczasowym i wynikającym z niniejszej uchwały.
§  10.
Pracownicy finansowo-księgowi, którzy według obowiązujących w zakładzie pracy przepisów premiowani są za obniżkę kosztów własnych, zachowują nadal te uprawnienia.
§  11.
Pracownicy finansowo-księgowi zachowują uprawnienia do otrzymania deputatów branżowych bądź ekwiwalentów za deputaty zgodnie z obowiązującymi przepisami w danym zakładzie pracy.
§  12.
Wprowadzenie zasad wynagradzania pracowników finansowo-księgowych określonych niniejszą uchwałą następuje z mocą od dnia 1 października 1955 r. w drodze zarządzeń wydanych przez właściwych ministrów w ramach przyznanych na ten cel kredytów.
§  13.
Zobowiązuje się Ministra Kolei do odrębnego uregulowania w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wynagrodzeń pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe".
§  14.
Zaleca się Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", Centralnemu Związkowi Spółdzielczości Pracy oraz Związkowi Spółdzielni Spożywców wprowadzenie w spółdzielniach zasad wynagradzania wynikających z niniejszej uchwały.
§  15.
1.
W zakresie uregulowanym niniejszą uchwałą tracą moc dotychczasowe przepisy. W szczególności w tym zakresie tracą moc:
1)
uchwała nr 476 Prezydium Rządu z dnia 18 lipca 1951 r. w sprawie wynagradzania pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych w przedsiębiorstwach i zakładach uspołecznionych,
2)
uchwała nr 170 Prezydium Rządu z dnia 25 lutego 1953 r. w sprawie zasad przyznawania premii bilansowej pracownikom finansowo-księgowym za terminowe złożenie prawidłowo sporządzonego rocznego sprawozdania finansowego (Monitor Polski Nr A-25, poz. 300),
3)
§ 2 uchwały nr 620 Prezydium Rządu z dnia 14 września 1954 r. w sprawie uzupełnienia zmian w systemie wynagradzania pracowników zatrudnionych w kopalniach węgla kamiennego wprowadzonych uchwałami nr 553 i nr 592 z dnia 11 i 26 sierpnia 1954 r. w części dotyczącej podwyżki płac dla głównych księgowych zatrudnionych w kopalniach węgla kamiennego,
4)
§§ 5 i 6 uchwały nr 495 Prezydium Rządu z dnia 2 lipca 1955 r. w sprawie poprawy warunków wynagradzania pracowników zatrudnionych w przemyśle węgla brunatnego w części dotyczącej wynagrodzenia głównych księgowych zatrudnionych w kopalniach węgla brunatnego.
2.
Przepisy wymienione w ust. 1 zachowują nadal moc w zakresie dotychczas obowiązującym w stosunku do pracowników finansowo-księgowych, których uchwała niniejsza nie dotyczy.
§  16.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i właściwym ministrom.
§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1955 r.

ZAŁĄCZNIK 

RAMOWE ZASADY PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW FINANSOWO-KSIĘGOWYCH

§ 1.
Pracownicy finansowo-księgowi otrzymują premię miesięczną i premię roczną.
§  2.
Premię miesięczną przyznaje się za prawidłowe prowadzenie księgowości i terminowe złożenie prawidłowo sporządzonych okresowych sprawozdań finansowych.
§  3.
1.
Za wykonanie zadań określonych w § 2 pracownicy finansowo-księgowi otrzymują premię miesięczną w następującej wysokości procentowej w stosunku do miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego:
1)
główny księgowy i starszy księgowy pełniący obowiązki głównego księgowego - do 50%,
2)
zastępca głównego księgowego, kierownik działu finansowego, kierownik sekcji, instruktor, kontroler zarobków i desygnator w górnictwie węglowym, starszy księgowy, starszy planista finansowy - do 45%,
3)
księgowy, planista finansowy, kasjer, starszy rachmistrz, starszy kontysta, rachmistrz, kontysta - do 30%.
2.
Wysokość premii w granicach określonych w ust. 1 ustali właściwy minister w ramach przyznanego funduszu płac.
§  4.
1.
Ustaloną zgodnie z § 3 wysokość premii zmniejsza się o jedną dwudziestą piątą część za każdy dzień opóźnienia w złożeniu prawidłowo sporządzonego sprawozdania finansowego.
2.
W razie stwierdzenia uchybień w księgowości dyrektor zakładu pracy jest obowiązany częściowo lub całkowicie pozbawić premii pracowników, zaniedbujących się w wykonywaniu powierzonych obowiązków.
§  5.
1.
Premię przyznaje dyrektor zakładu pracy na wniosek głównego księgowego lub kierownika działu finansowego w odniesieniu do podległych im pracowników.
2.
Wysokość premii zatwierdza dyrektor jednostki nadrzędnej.
§  6.
Wypłata premii nastąpić może w miesiącu następnym po okresie sprawozdawczym pod warunkiem:
1)
złożenia sprawozdań finansowych w jednostce nadrzędnej,
2)
uznania przez jednostkę nadrzędną złożonych sprawozdań za prawidłowe.
§  7.
1.
W razie gdy zakład pracy zobowiązany jest do składania sprawozdań kwartalnych, zmniejszenia premii, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2, dokonuje się z premii przysługującej w miesiącu następnym po obowiązującym terminie złożenia sprawozdania kwartalnego.
2.
Przy sprawozdawczości kwartalnej premia miesięczna może być wypłacana pracownikom finansowo-księgowym pod warunkiem bieżącego i należytego wykonywania obowiązków.
§  8.
Premię roczną otrzymują pracownicy finansowo-księgowi za terminowe złożenie prawidłowo sporządzonego rocznego sprawozdania finansowego (bilansu).
§  9.
1.
Na wypłatę premii, o której mowa w § 8, przeznacza się fundusz stanowiący jedną dwunastą część zaplanowanego rocznego funduszu płac zasadniczych pracowników finansowo-księgowych.
2.
Fundusz określony w ust. 1 zmniejsza się o jedną dwudziestą piątą część za każdy dzień opóźnienia w terminowym złożeniu prawidłowo sporządzonego rocznego sprawozdania finansowego (bilansu).
§  10.
1.
Roczna premia finansowa może być przyznawana w granicach od 25% do 150% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnego pracownika, pod warunkiem że brał on udział w pracach przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego (bilansu) i pracował w danym zakładzie pracy co najmniej przez trzy miesiące bezpośrednio przed datą złożenia rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Dyrektor jednostki nadrzędnej może zezwolić na wypłatę premii głównemu księgowemu mimo nieprzepracowania w danym zakładzie pracy okresu 3 miesięcy.
§  11.
1.
Roczną premię finansową przyznaje dyrektor zakładu pracy w ramach zatwierdzonego funduszu płac na wniosek głównego księgowego.
2.
Fundusz na roczną premię finansową, obliczony zgodnie z zasadami określonymi w § 10, podlega zatwierdzeniu przez właściwą jednostkę nadrzędną.
3.
Wypłata rocznej premii finansowej przed zatwierdzeniem rocznego sprawozdania finansowego w przepisanym trybie jest niedopuszczalna.
§  12.
1.
Zasady wypłacania rocznej premii finansowej określone w §§ 9-11 stosuje się odpowiednio w razie likwidacji zakładu pracy - za terminowe złożenie prawidłowo sporządzonego sprawozdania likwidacyjnego (bilansu likwidacyjnego).
2.
Premia nie przysługuje, jeśli finansowe sprawozdanie likwidacyjne zostało dokonane w ramach umowy o dzieło.
3.
Fundusz na premię za sporządzenie sprawozdania likwidacyjnego zatwierdza jednostka nadrzędna w zależności od czasu, jaki upłynął między ostatnim rocznym sprawozdaniem finansowym a datą rozpoczęcia likwidacji przedsiębiorstwa. Jeżeli okres ten nie przekracza 6 miesięcy, fundusz premiowy nie powinien przekroczyć 50%, a jeśli okres ten wynosi ponad 6 miesięcy - 100% jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pracowników finansowo-księgowych, zatrudnionych przy likwidacji przedsiębiorstwa.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.88.1071

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wynagradzanie niektórych pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 01/10/1955
Data ogłoszenia: 10/10/1955
Data wejścia w życie: 10/10/1955, 01/10/1955