Ustalenie wysokości i trybu pobierania opłat za korzystanie z urządzeń handlowych na targowiskach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO ORAZ PREZESA PAŃSTWOWEJ KOMISJI CEN
z dnia 29 lipca 1955 r.
w sprawie ustalenia wysokości i trybu pobierania opłat za korzystanie z urządzeń handlowych na targowiskach.

Na podstawie art. 7 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122), § 2 ust. 3 pkt 1 uchwały nr 406 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenie wytycznych do ich ustalenia (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-57, poz. 722, Nr A-96, poz. 1336 i Nr A-115, poz. 1495 oraz z 1954 r. Nr A-50, poz. 683) i § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie zakresu działania Ministra Handlu Wewnętrznego (Dz. U. Nr 10, poz. 62) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi do ustalania wysokości opłat za korzystanie z urządzeń handlowych na targowiskach.
2.
Wysokość opłat za korzystanie z urządzeń handlowych na targowiskach, ustalana przez prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi, nie może przewyższać stawek maksymalnych określonych w cenniku stanowiącym załącznik do niniejszego zarządzenia.
3.
Jeżeli dotychczasowe opłaty, pobierane na poszczególnych targowiskach, są niższe od stawek maksymalnych, podwyższenie opłat wymaga zgody Państwowej Komisji Cen.
§  2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych ustalają wysokość opłat za korzystanie z urządzeń handlowych w oparciu o opinie prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych właściwych ze względu na położenie targowisk, dla których opłaty mają być ustalane.
§  3.
1.
Opłaty pobiera się za stałe lub okresowe korzystanie z urządzeń handlowych targowiska bądź placu pod urządzenia handlowe na targowiskach krytych i otwartych.
2.
Za urządzenia handlowe, o których mowa w ust. 1, uważa się zainstalowane na targowisku:
1)
boksy - punkty sprzedaży stanowiące zamknięte pomieszczenie (siatkowane, oszklone) z wnętrzem niedostępnym dla nabywców, wyposażone w specjalne urządzenia do prowadzenia sprzedaży takich artykułów, jak mięso, drób, ryby itp.,
2)
kioski - punkty sprzedaży stanowiące zamknięte pomieszczenie wolno stojące lub wbudowane z wnętrzem niedostępnym dla nabywców; wyposażenie stanowią lada i półki, dostosowane do rodzaju sprzedawanych artykułów,
3)
stragany - punkty sprzedaży skonstruowane z elementów przenośnych, z nakryciem brezentowym lub drewnianym,
4)
stoiska - punkty sprzedaży nie posiadające charakteru stałego urządzenia; wyposażenie: lada lub stół oraz ewentualnie półki do rozmieszczania towaru.
§  4.
1.
Podstawą do korzystania z urządzeń handlowych lub placu powinna być umowa zawarta przez użytkownika z administracją targowiska.
2.
Umowy z jednostkami targowiskowymi na korzystanie z urządzeń handlowych lub placu dla sieci stałej i ajencyjnej zawierają jednostki handlu uspołecznionego, w których imieniu ajent dokonuje sprzedaży.
3.
Zajmowanie urządzeń handlowych lub placu pod własne urządzenia handlowe na targowisku bez uprzednio zawartej umowy jest niedozwolone.
§  5.
1.
Za jednostkę podlegającą opłacie przyjmuje się 1 m2.
2.
Przy obliczaniu powierzchni urządzenia lub placu zajętego pod urządzenia handlowe na targowisku, części metrów kwadratowych poniżej 0,5 m2 zaokrągla się w dół, a od 0,5 m2 zaokrągla się wzwyż do pełnych metrów.
3.
Za powierzchnię podlegającą opłacie uważa się powierzchnię danego urządzenia handlowego (stoiska, kiosku) oraz faktycznie zajmowaną powierzchnię poza urządzeniem na towar, opakowanie itp.
§  6.
Obowiązek ponoszenia opłat powstaje z dniem oznaczonym umową o korzystaniu z urządzeń handlowych lub placu bez względu na to, czy czynności handlowe zostały rozpoczęte.
§  7.
Za urządzenia posiadające wyposażenia specjalne, np. masarskie i rzeźnicze, baseny rybne itp., stawki opłat maksymalnych mogą być podwyższone o 20%. Przepis powyższy nie ma zastosowania do boksów.
§  8.
1.
Opłaty za korzystanie z urządzeń handlowych lub placu na targowiskach z handlem niecodziennym (np. 2 lub 3 razy w tygodniu) należy obliczać według stawek ustalonych przez prezydia wojewódzkich rad narodowych (w ramach stawek maksymalnych), stosując 1/24 stawki miesięcznej za każdy dzień korzystania z urządzenia.
2.
Ilość dni korzystania z urządzeń nie może być mniejsza od ilości dni targowych, ustalonych przez prezydia właściwych terenowo rad narodowych.
3.
Za handel codzienny należy uważać handel, odbywający się co najmniej 5 dni w tygodniu.
§  9.
Od jednostek występujących jednorazowo na targowiskach, np. na czas otwarcia jarmarku lub kiermaszu, z którymi nie zawarto umów na korzystanie z urządzeń handlowych lub placu za ten okres, należy pobierać opłaty ustalone przez prezydia rad narodowych oraz Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi zgodnie z dekretem z dnia 20 maja 1955 r. o podatkach i opłatach terenowych (Dz. U. Nr 21, poz. 136).
§  10.
Jednostki handlu nie uspołecznionego obowiązane są przy zawieraniu umów na korzystanie z urządzeń handlowych lub placu na targowiskach do wpłacenia administracji targowiska kaucji zwrotnej w wysokości 2-miesięcznej opłaty, z której mogą być pokryte wszelkie należności z tytułu świadczonych przez targowisko usług w chwili zaprzestania wykonywania czynności handlowych.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  1

CENNIK MAKSYMALNYCH STAWEK OPŁAT ZA KORZYSTANIE Z URZĄDZEŃ HANDLOWYCH LUB PLACU PRZY HANDLU CODZIENNYM

Rodzaj urządzenia Wysokość opłaty za 1 m2 za okres jednego miesiąca w złotych dla osób prywatnych
w miastach wojewódzkich (m. st. Warszawie i m. Łodzi) w pozostałych miejscowościach
1. Na targowisku krytym:
1) boks 120 70
2) kiosk 110 60
3) stoisko 95 50
4) powierzchnia pod urządzenia handlowe 90 40
2. Na targowisku otwartym (placu):
1) kiosk 100 55
2) stragan 90 45
3) stoisko 85 35
4) powierzchnia pod urządzenia handlowe, na złożenie towaru, opakowań itp. 80 30
1 Załącznik zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 29 września 1955 r. (M.P.55.92.1192) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 października 1955 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024