united kingdom
ukraine

Ustalenie wzoru umundurowania niektórych pracowników zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 17 lipca 1955 r.
w sprawie ustalenia wzoru umundurowania niektórych pracowników zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.

Na podstawie § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 marca 1955 r. w sprawie umundurowania niektórych pracowników zakładów poprawczych dla nieletnich (Dz. U. Nr 13, poz. 74) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wzory umundurowania pracowników wymienionych w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 marca 1955 r. w sprawie umundurowania niektórych pracowników zakładów poprawczych dla nieletnich (Dz. U. Nr 13, poz. 74) określają załączniki nr 1 i nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Umundurowanie sukienne jest koloru marengo, umundurowanie drelichowe koloru zielonego. Godło Państwa (orzeł), guziki na płaszczu sukiennym, na kurtce i na czapce mundurowej oraz gwoździe (kwadraciki) na kołnierzu i czapce na oznaczenie stopnia służbowego są metalowe. Galony na czapce dla oznaczenia stopnia służbowego wykonane są z siutażu. Dystynkcje na kołnierzu umieszczone są na podkładce pluszowej, koloru granatowego w kształcie trójkąta. Krokiewki na czapkach na oznaczenie stopnia służbowego są haftowane. Guziki i przywiązane do stopni służbowych odznaki (dystynkcje) są koloru ciemnozłotego w odcieniu miedzianym.
§  3.
Odznaki na oznaczenie stopni służbowych noszą pracownicy stosownie do posiadanych stopni służbowych.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ STOPNI SŁUŻBOWYCH I PRZYWIĄZANYCH DO NICH ODZNAK (DYSTYNKCJI) SŁUŻBOWYCH PRACOWNIKÓW ZAKŁADÓW POPRAWCZYCH I SCHRONISK DLA NIELETNICH

1.
Wychowawca niekwalifikowany.

Na czapce mundurowej na jej przodzie, nad czołem, na górnym otoku, równo nad środkiem daszka, w odległości 10 mm od górnej krawędzi otoku godło Państwa, a pod nim, na dolnym otoku czapki, nad środkiem daszka dwa znaki litery "V", jeden wewnątrz drugiego w odległości 2 mm; ramiona znaków skierowane do góry i ustawione pod kątem 60°; długość ramion znaku wewnętrznego 20 mm, szerokość 3 mm.

Na kołnierzu umieszczone są dwa znaki litery "V", jeden wewnątrz drugiego w odległości 4 mm; ramiona znaków skierowane są ku górze i ustawione pod kątem 60°; długość ramion znaku wewnętrznego 20 mm.

2.
Wychowawcy kwalifikowani i nauczyciele.

Na czapce mundurowej pod godłem Państwa (orzeł) naokoło otoku czapki, na zeszyciu otoku górnego i dolnego - jeden galon o szerokości 6 mm; poniżej galonu równo nad środkiem daszka gwóźdź w kształcie kwadratu; długość boku kwadratu 10 mm; przekątna kwadratu biegnie równolegle do galonu.

Na kołnierzu na środku podkładki w kształcie trójkąta umieszczony jest jeden gwóźdź o długości boku 10 mm w ten sposób, że przekątna kwadratu biegnie pionowo przez środek podkładki.

3.
Kierownicy działów, warsztatów i świetlicy.

Na czapce mundurowej jak w pkt 2 - dwa gwoździe umieszczone w odstępie od siebie 5 mm z przekątnymi kwadratów skierowanymi do siebie.

Na kołnierzu jak w pkt 2 - dwa gwoździe umieszczone równolegle do górnego boku trójkąta obok siebie w odstępie 5 mm z przekątnymi kwadratów skierowanymi do siebie.

4.
Kierownicy szkół.

Na czapce mundurowej jak w pkt 2 - trzy gwoździe umieszczone w odstępie od siebie 3 mm.

Na kołnierzu jak w pkt 2 - trzy gwoździe, z których dwa umieszczone są obok siebie w odstępie 5 mm, a trzeci pod nimi pośrodku.

5.
Wicedyrektor zakładu, kierownik schroniska.

Na czapce mundurowej jak w pkt 2 - cztery gwoździe umieszczone w odstępie od siebie 2 mm.

Na kołnierzu jak w pkt 2 - cztery gwoździe, z których dwa umieszczone są obok siebie w linii poziomej w odstępie 5 mm, a trzeci i czwarty pionowo pod nimi w odstępie 5 mm.

6.
Dyrektor zakładu.

Czapka mundurowa z odznakami jak u wychowawcy i nauczycieli (pkt 2), z tym że zamiast jednego - dwa galony, każdy o szerokości 6 mm, umieszczone do siebie równolegle, jeden pod drugim w odstępie 3 mm, i jeden gwóźdź.

Na kołnierzu dwa galony o szerokości 6 mm umieszczone jeden pod drugim równolegle do górnego boku trójkąta w odstępie 7 mm; w połowie pod galonami w odstępie 10 mm gwóźdź skierowany przekątną ku galonom.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

PŁASZCZE SUKIENNE MĘSKI I DAMSKI ORAZ CZAPKA MUNDUROWA

Płaszcz sukienny marengo jednorzędowy, cały na podszewce, zapinany na sześć guzików płaszczowych. Na kołnierzu odznaki stopnia służbowego. Kieszenie boczne z listewkami zapinane na guzik płaszczowy. Kołnierz z podkładką pod haftki i spinacz zapinany na jedną parę haftek. W lewym przodzie podszewki (w płaszczach damskich w prawym przodzie) kieszeń wewnętrzna z zapinką na guziki z masy. Plecy z fałdą od góry do stanu zeszytą, od stanu do dołu otwartą, z pętem w stanie zapiętym na dwa guziki płaszczowe, u dołu z rozporkiem zapinanym. Od strony spodniej rękawa kieszeń. Dół podszewki obrębiony, na bocznych szwach złączony z wierzchem podtrzymywaczami. Na kołnierzu patki.

Czapka marengo wykonana w siedmiu wielkościach od 54 do 60 rozmiaru, okrągła z daszkiem fibrowym. Z przodu pasek skórzany czarny, na górnym otoku godło Państwa (orzeł). Na dolnym otoku odznaki na oznaczenie stopnia służbowego.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

MUNDUR LETNI DRELICHOWY

Kurtka zielona, jednorzędowa zapinana na pięć guzików mundurowych dużych. Krótki wykładany fason. Kieszenie nakładane, dwie górne i dwie boczne z patkami zapinanymi na guziki mundurowe małe. Plecy pośrodku ze szwem. Rękawy gładkie, u dołu przy szwach łokciowych przyszyte po dwa guziki mundurowe małe. Przody i plecy od strony wewnętrznej wykończone podszewką. W plecach podszewka sięga poniżej głębokości pach. Pachy oblamowane wokoło podszewką. Na kołnierzu odznaki stopnia służbowego. Krój spodni i spódnicy taki sam jak sukiennych.

KURTKA I SPÓDNICA

Kurtka marengo jednorzędowa, zapinana na cztery guziki duże. Krótki wykładany fason. Kieszenie wpuszczone do wewnątrz, dwie górne i dwie boczne z patkami zapinanymi na guziki mundurowe małe. W prawym przodzie podszewki kieszeń wewnętrzna z zapinką na guzik. Plecy pośrodku ze szwem. Rękawy gładkie, u dołu przy szwach łokciowych przyszyte po dwa guziki mundurowe małe. Cała kurtka na podszewce. Na kołnierzu odznaki stopnia służbowego.

Spódnica marengo, dopasowana w stanie i biodrach, lekko kloszowa u dołu. Z przodu spódnicy kontrafałda szerokości ogólnej 10 cm. Kontrafałda od góry do połowy długości spódnicy 5 cm zeszyta i obustronnie zastebnowana. Góra lewego szwu bocznego zaopatrzona w rozporek długości 18 cm zapinana na cztery zatrzaski. Dół spódnicy podwinięty i przeszyty ściegiem. Góra spódnicy zaopatrzona w naszyty pasek szerokości 3 cm. Długość spódnicy ustala się zależnie od wzrostu, przy czym mierzy się od stanu do wysokości 30 cm od podłogi.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

SPODNIE SUKIENNE

Spodnie marengo, długie, biodrowe. W tylnej części nogawki prawej kieszeń z patką zapinaną na guzik. Zegarkówka po lewej stronie w szwie paska. Na pasku siedem podtrzymywaczy i stebnowane ściągacze.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.72.900

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wzoru umundurowania niektórych pracowników zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.
Data aktu: 17/07/1955
Data ogłoszenia: 16/08/1955
Data wejścia w życie: 16/08/1955