Uznawanie ogierów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 23 czerwca 1955 r.
w sprawie uznawania ogierów.

Na podstawie art. 9 ust. 2, art. 10, 12 ust. 2, art. 13 ust. 1 i 2, art. 14 ust. 1 i art. 15 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o organizacji hodowli zwierząt zarodowych (Dz. U. Nr 6, poz. 34) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
O uznaniu ogierów za odpowiednie do hodowli orzekają wojewódzkie komisje kwalifikacyjne, składające się z przewodniczącego i trzech członków.
2.
Przewodniczącym komisji kwalifikacyjnej jest starszy zootechnik prezydium wojewódzkiej rady narodowej, a zastępcą jego - osoba wyznaczona przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Poza tym w skład komisji wchodzą:
1)
dyrektor terytorialnie właściwego państwowego stada ogierów lub jego zastępca,
2)
główny zootechnik prezydium powiatowej rady narodowej lub w jego zastępstwie zootechnik wyznaczony przez prezydium powiatowej rady narodowej,
3)
główny lekarz weterynarii prezydium powiatowej rady narodowej lub w jego zastępstwie lekarz weterynarii, wyznaczony przez prezydium powiatowej rady narodowej.

W razie gdy uznawaniu podlegają ogiery, które mają miejsce stałego postoju w miejscowościach znajdujących się na terenie ośrodka hodowli koni - w skład komisji kwalifikacyjnej wchodzi również kierownik tego ośrodka.

3.
Do ważności orzeczeń komisji kwalifikacyjnej potrzebna jest obecność przewodniczącego lub jego zastępcy, dwóch innych członków lub ich zastępców, w tym lekarza weterynarii.
4.
Orzeczenia wydawane są zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  2.
1.
Uznawanie ogierów za odpowiednie do hodowli odbywa się na podstawie oględzin w czasie przeglądów dokonywanych corocznie na wyznaczonych miejscach w okresie od 15 sierpnia do 31 października.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych ogłaszają miejsca i terminy przeglądów oraz obszary, na których ogiery podlegają przeglądom, za pomocą plakatów wywieszanych w każdej wsi co najmniej na 14 dni przed przeglądem, a ponadto w sposób przyjęty w danej miejscowości.
3.
W wyjątkowych przypadkach prezydium wojewódzkiej rady narodowej za zgodą Ministra Rolnictwa może w sposób przewidziany w ust. 2 zarządzić dodatkowy przegląd ogierów, które nie mogły być doprowadzone przed komisję kwalifikacyjną we właściwym czasie.
§  3.
1.
Komisje kwalifikacyjne wybierają jako odpowiednie do pokrywania klaczy te spośród ogierów, które należą do ras lub typów uznanych za odpowiednie dla danego rejonu hodowlanego, są zdrowe, ukończyły lub ukończą w najbliższym sezonie rozpłodowym co najmniej 3 lata i posiadają co najmniej zadowalającą budowę i ruch; ogiery te zostają zaliczone do jednej z trzech kategorii:
1)
do kategorii pierwszej zalicza się ogiery, które w najbliższym okresie rozpłodowym ukończą co najmniej 5 lat, wyróżniają się prawidłową budową i prawidłowym ruchem, posiadają obustronne udokumentowane pochodzenie i są wpisane do ksiąg koni zarodowych,
2)
do kategorii drugiej zalicza się ogiery, które w najbliższym sezonie rozpłodowym ukończą co najmniej 3 lata, posiadają prawidłową budowę i prawidłowy ruch oraz co najmniej jednostronne udokumentowane pochodzenie,
3)
do kategorii trzeciej zalicza się inne ogiery odpowiednie do pokrywania klaczy.
2.
Jeżeli ilość ogierów, wybranych w myśl ust. 1, nie jest dostateczna do zapewnienia pokrycia klaczy na danym obszarze, komisja kwalifikacyjna uznaje spośród pozostałych ogierów stosunkowo najodpowiedniejsze do pokrywania klaczy w ilości niezbędnej dla tego powiatu jako ogiery zastępcze.
3.
Wnętry uważa się za ogiery.
4.
Ogiery uznane podlegają z urzędu badaniu przez lekarzy weterynarii. W razie wykrycia chorób lub zmian organicznych, w wyniku których ogiery stały się nieodpowiednie do dalszego rozpłodu, prezydium wojewódzkiej rady narodowej może unieważnić wydane świadectwa uznania.
§  4.
1.
Orzeczenie komisji kwalifikacyjnej należy ogłosić posiadaczowi ogiera niezwłocznie po dokonaniu oględzin. Orzeczenie to jest ostateczne.
2.
Komisja kwalifikacyjna bezpośrednio po dokonaniu przeglądu wydaje bezpłatnie posiadaczom ogierów, uznanych w trybie § 3 ust. 1 i 2, świadectwa uznania ogierów według wzorów stanowiących załączniki nr 1 i 2 do niniejszego zarządzenia.
3.
Świadectwo uznania ważne jest do końca października następnego roku kalendarzowego. Komisja kwalifikacyjna może jednak ustalić ważność świadectwa:
1)
w stosunku do ogierów zarodowych, zaliczonych do kategorii I (§ 3 ust. 1 pkt 1) - do 31 października roku kalendarzowego trzeciego po tym, w którym ogier został uznany,
2)
w stosunku do ogierów zarodowych, które ukończyły 15 lat i w ostatnich trzech latach były uznane - na czas nieograniczony.
§  5.
Z dokonanego przeglądu komisja kwalifikacyjna sporządza protokół.
§  6.
W przypadku przeprowadzenia ogiera uznanego na stały postój do innego województwa lub innego rejonu hodowlanego świadectwo uznania ogiera pozostaje w mocy, jeżeli w zależności od potrzeb miejscowych zostanie potwierdzone przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej dla nowego miejsca postoju ogiera. Potwierdzenie takie nie może być udzielone, jeżeli ogier nie należy do rasy lub typu, uznanego w myśl przepisów o rejonizacji za odpowiedni do hodowli dla obszaru, na którym ma nowe miejsce stałego postoju.
§  7.
1.
Posiadacze ogierów rocznych i starszych obowiązani są zgłaszać je corocznie najpóźniej do 1 kwietnia do prezydium gromadzkiej rady narodowej.
2.
Wszystkie ogiery, przeprowadzone na stały postój z innych terenów, powinny być zgłoszone do prezydium gromadzkiej rady narodowej w ciągu 14 dni licząc od dnia następnego po przeprowadzeniu.
3.
Prezydia gromadzkich rad narodowych prowadzą spisy ogierów rocznych i starszych, mających miejsce stałego postoju na terenie ich działalności, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia. Spisy te prezydia gromadzkich rad narodowych dostarczają za pośrednictwem prezydiów powiatowych rad narodowych komisjom kwalifikacyjnym w 3 egzemplarzach po uprzednim sprawdzeniu aktualności tych spisów.
§  8.
1.
Posiadacze ogierów nie uznanych obowiązani są poddać je wytrzebieniu w ciągu 3 miesięcy od daty przeglądu.
2.
Prezydia powiatowych rad narodowych organizują w ciągu 3 miesięcy od daty przeglądu spędy kastracyjne, na których trzebienie będzie dokonywane na koszt Państwa.
§  9.
1.
Nie ma obowiązku zgłoszenia, doprowadzenia przed komisję kwalifikacyjną i wytrzebienia ogierów:
1)
utrzymywanych w państwowych stadninach, w państwowych stadach ogierów i w państwowych zakładach treningowych,
2)
mających miejsca stałego postoju w Bydgoszczy, Bytomiu, Chorzowie, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Sosnowcu, Stalinogrodzie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu,
3)
przygotowywanych w bieżącym roku kalendarzowym do prób użytkowości lub biorących udział w próbach użytkowości, odbywających się na torach wyścigowych, zgodnie z przepisami o wyścigach konnych,
4)
używanych do badań naukowych lub celów leczniczych w zakładach naukowych, serologicznych lub leczniczych,
5)
znajdujących się w zwierzyńcach jako okazy,
6)
biorących udział w popisach na arenach cyrkowych.
2.
Okoliczności uzasadniające zwolnienie od zgłoszenia ogiera do prezydium gromadzkiej rady narodowej i od doprowadzenia przed komisję kwalifikacyjną w myśl ust. 1 pkt 3, 4, 5 i 6 powinny być stwierdzone zaświadczeniem, a mianowicie: okoliczności określone w ust. 1 pkt 3 - przez instytucję urządzającą wyścigi konne, w ust. 1 pkt 4 - przez kierownika zakładu naukowego, serologicznego lub leczniczego oraz w ust. 1 pkt 5 i 6 - przez prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
Właściciele zwolnieni od doprowadzenia ogierów przed komisje kwalifikacyjne na podstawie przepisów ust. 1 z wyjątkiem pkt 1 mogą dobrowolnie doprowadzać te ogiery przed komisje kwalifikacyjne w celu ubiegania się o uznanie ogierów, jeżeli zamierzają używać tych ogierów do krycia nimi klaczy.
§  10.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może zwolnić na określony czas od obowiązku poddania wytrzebieniu ogiera nie uznanego, który:
1)
z powodu niedostatecznego rozwoju fizycznego, czasowego złego stanu zdrowia czy też innych przejściowych przyczyn nie nadaje się na razie do krycia klaczy, lecz rokuje poprawę i może w przyszłości stać się rozpłodnikiem pożytecznym,
2)
nie odpowiada typem użytkowym czy też rasowym kierunkowi hodowlanemu danego rejonu, lecz na innym terenie może być rozpłodnikiem pożytecznym.
2.
Na dowód zwolnienia od obowiązku poddania ogiera wytrzebieniu prezydium wojewódzkiej rady narodowej wydaje posiadaczowi stosowne świadectwo według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do niniejszego zarządzenia.
3.
Ogiery wyszczególnione w ust. 1 uważa się za nie uznane i krycie nimi klaczy jest zakazane. W przypadku dopuszczenia takiego ogiera do krycia klaczy podlega on przymusowemu wytrzebieniu na koszt posiadacza. Orzeczenie o przymusowym wytrzebieniu wydaje prezydium powiatowej rady narodowej.
§  11.
1.
Posiadacze ogierów uznanych obowiązani są prowadzić rejestr pokryć i wydawać świadectwa pokrycia na formularzach według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do niniejszego zarządzenia. Stosowne druki będą dostarczone posiadaczom ogierów uznanych bezpłatnie przez prezydia powiatowych rad narodowych.
2.
Po urodzeniu się źrebięcia na żądanie posiadacza klaczy prezydium powiatowej rady narodowej (zootechnik) poświadcza na odwrotnej stronie świadectwa pokrycia klaczy fakt urodzenia źrebięcia na formularzu stanowiącym załącznik nr 6 do niniejszego zarządzenia.
§  12.
1.
Ilekroć w przepisach zarządzenia jest mowa o prezydiach gromadzkich rad narodowych, należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych osiedli oraz miejskich rad narodowych.
2.
Ilekroć w przepisach niniejszego zarządzenia jest mowa o prezydiach powiatowych rad narodowych, należy przez to rozumieć również prezydia miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

(Strona 1)

Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej

w ..........

Wojewódzki Zarząd Rolnictwa

Wojewódzka Komisja Kwalifikacyjna

ŚWIADECTWO UZNANIA OGIERA .......... KATEGORII

nr ..........

Wojewódzka Komisja Kwalifikacyjna na podstawie dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o organizacji hodowli zwierząt zarodowych (Dz. U. Nr 6, poz. 34) zaświadcza, że niżej wymieniony ogier został uznany za odpowiedniego do hodowli na czas od .......... do 31 października 19.. r. i zaliczony do kategorii .......... (słownie)

Ogier .......... (nazwa) dowód tożsamości: seria .......... nr ..........

urodzony .......... r. u .......... (imię i nazwisko hodowcy oraz miejscowość)

..........

maść i odmiany ..........

..........

rasa .......... typ ..........

po ogierze .......... (nazwa, rasa)

z klaczy .......... (nazwa, rasa)

Wymiary ogiera: wzrost .... cm, obwód klatki piersiowej .... cm, nadpęcie .... cm

Właściciel .......... zamieszkały ..........

Miejsce stałego postoju ogiera .......... gromada ..........

powiat ..........

Właściciel lub posiadacz wymienionego ogiera stosownie do art. 9 powołanego wyżej dekretu ma prawo pokrywania tym ogierem klaczy na obszarze ..........

(pieczęć)

Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej

...........................

podpis)

.........., dnia .......... 19... r.

(Strona 2)

Wojewódzka Komisja Kwalifikacyjna zaświadcza, że ogier .......... (nazwa)

został ponownie uznany na okres od dnia .......... do 31 października 19... r. i zaliczony do kategorii .......... (słownie)

(pieczęć)

Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej

……..........

(podpis)

.........., dnia .......... 19... r.

Wojewódzka Komisja Kwalifikacyjna zaświadcza, że ogier .......... (nazwa)

został ponownie uznany na okres od dnia .......... do 31 października 19... r. i zaliczony do kategorii .......... (słownie)

(pieczęć)

Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej

……..........

(podpis)

.........., dnia .......... 19... r.

Uwagi Komisji Kwalifikacyjnej:

..........

..........

Rodowód ogiera .......... (nazwa)

M. O.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

(Strona 1)

Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej

w ..........

Wojewódzki Zarząd Rolnictwa

Wojewódzka Komisja Kwalifikacyjna

ŚWIADECTWO UZNANIA OGIERA ZASTĘPCZEGO

nr ..........

Wojewódzka Komisja Kwalifikacyjna zaświadcza, że na podstawie art. 12 ust. 3 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o organizacji hodowli zwierząt zarodowych (Dz. U. Nr 6, poz. 34) niżej wymieniony ogier został uznany jako zastępczy dla obszaru .......... na czas od .......... 19... r. do .......... 19... r.

Ogier .......... (nazwa) dowód tożsamości: seria .......... nr ..........

urodzony .......... r. u (imię i nazwisko hodowcy oraz miejsce)

maść i odmiany ..........

..........

rasa .......... typ ..........

po ogierze .......... (nazwa, rasa)

z klaczy .......... (nazwa, rasa)

Wymiary ogiera: wzrost .... cm, obwód klatki piersiowej .... cm, nadpęcie .... cm.

Właściciel .........., zam. ..........

Miejsce stałego postoju ogiera ..........

gromada .......... powiat ..........

Właściciel lub posiadacz wymienionego ogiera stosownie do art. 12 ust. 3 powołanego wyżej dekretu ma prawo pokrywania tym ogierem klaczy tylko na obszarze ..........

(pieczęć)

Przewodniczący

Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej

……..........

(podpis)

.........., dnia .......... 19.. r.

(Strona 2)

Wojewódzka Komisja Kwalifikacyjna w .......... zaświadcza, że ogier .......... (nazwa) został ponownie uznany jako zastępczy dla obszaru .......... na okres od .... do 31 października 19.. r.

(pieczęć)

Przewodniczący

Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej

…...........

(podpis)

.........., dnia .......... 19.. r.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Powiat .......... gromada .......... poczta ..........

SPIS OGIERÓW ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA OBSZARZE GROMADY

Nr bieżący Właściciel ogiera Ogier Orzeczenie wojewódzkiej komisji kwalifikacyjnej
nazwisko i imię miejsce zamieszkania nazwa rok urodzenia maść rasa na ogiera wydano świadectwo uznania nr kategoria świadectwa uznania
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Ilość klaczy zdatnych do pokrycia, znajdujących się w gromadzie ..........

.........., dnia .......... 19.. r.

Przewodniczący

Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej

…............

(podpis)

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej

w ..........

Wojewódzki Zarząd Rolnictwa

Wojewódzka Komisja Kwalifikacyjna

ŚWIADECTWO ZWOLNIENIA OD OBOWIĄZKU WYTRZEBIENIA OGIERA

Wojewódzka Komisja Kwalifikacyjna zaświadcza, że ogier .......... (nazwa)

urodzony ..... r., maści ..........

własność ob. .........., zamieszkałego w ..........

gromada ........... powiat .........., został zwolniony od wytrzebienia na czas od .......... 19... r. do .......... 19... r. Ogierem tym klaczy stanowić nie wolno.

(pieczęć)

Przewodniczący

Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej

……..........

(podpis)

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

(Strona 1)

Odcinek 1.

Nr .....

REJESTR POKRYTYCH KLACZY

Ogier .......... (nazwa)

pokrył klacz .......... (nazwa)

urodzoną w ..........

maść i odmiany klaczy ..........

rasa (typ) klaczy ..........

ojciec klaczy .......... (nazwa, rasa)

matka klaczy .......... (nazwa, rasa)

Daty skoków

po raz 1 2 3 4 5
w dniu

Właściciel klaczy ..........

miejscowość ..........

gromada ..........

powiat ..........

.......... (podpis właściciela ogiera)

Odcinek 2.

Nr .....

ŚWIADECTWO POKRYCIA KLACZY

Ogier .......... (nazwa) kategorii .......... rasy ..........

po ogierze .......... (nazwa, rasa)

z klaczy .......... (nazwa, rasa)

na którego wydane zostało przez Wojewódzką Komisję Kwalifikacyjną w .......... świadectwo uznania nr .........., pokrył klacz .......... (nazwa) urodzoną w 19.. r.

maść i odmiany klaczy ..........

rasa (typ) klaczy ..........

ojciec klaczy .......... (nazwa, rasa)

matka klaczy .......... (nazwa, rasa)

Daty skoków

po raz 1 2 3 4 5
w dniu

Właściciel klaczy ..........

miejscowość .......... gromada .......... powiat ..........

.........., dnia .......... 19... r.

.......... (podpis właściciela ogiera)

(Strona 2)

Dowód urodzenia źrebięcia *

Klacz .......... (nazwa) urodziła dnia .......... 19 ... r.

w .......... gromada .......... powiat ..........

ogiera/klaczkę .......... (nazwa źrebięcia, maść i odmiany)

..........

..........

Właściciel klaczy w chwili jej oźrebienia się ..........

..........

..........,dnia .......... 19... r.

(pieczęć)

.......... (podpis zootechnika prezydium powiatowej rady narodowej)

Zmiany maści i odmian

..........

..........

..........

Zmiany właściciela

..........

..........

..........

.......... (podpis odbierającego świadectwo pokrycia)

.........., dnia .......... 19... r.

*) Uwaga: Potwierdzenie urodzenia źrebięcia powinno być dokonane nie później niż w ciągu pół roku od dnia urodzenia źrebięcia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024