Zakres świadczeń zakładów społecznych służby zdrowia dla członków rodzin żołnierzy zasadniczej służby wojskowej oraz żołnierzy zwolnionych z tej służby i ich rodzin.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 15 czerwca 1955 r.
w sprawie zakresu świadczeń zakładów społecznych służby zdrowia dla członków rodzin żołnierzy zasadniczej służby wojskowej oraz żołnierzy zwolnionych z tej służby i ich rodzin.

Na podstawie art. 5 ust. 4 dekretu z dnia 6 września 1951 r. o szczególnych uprawnieniach i ulgach dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej i ich rodzin (Dz. U. z 1954 r. Nr 55, poz. 277) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Członkom rodzin żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową, żołnierzom zwolnionym z zasadniczej służby wojskowej oraz członkom ich rodzin przysługuje prawo do bezpłatnego korzystania z leczenia ambulatoryjno-domowego i leczenia szpitalnego w zakładach społecznych służby zdrowia.
2.
Za leki, wydawane przez apteki otwarte, osoby wymienione w ust. 1, ponoszą opłaty w wysokości ustalonej dla ubezpieczonych. Pozostałą część opłat ponosi Państwo z budżetu centralnego Ministerstwa Zdrowia.
3.
Osoby wymienione w ust. 1 nie mają uprawnień do bezpłatnych świadczeń z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego, protez i środków pomocniczych, a także do otrzymywania świadczeń zastępczych przewidzianych dla ubezpieczonych. Ograniczeń powyższych nie stosuje się do żołnierzy i członków ich rodzin, jeżeli świadczenia te przysługują im z innego tytułu (z tytułu pracy, inwalidztwa, itp.).
§  2.
Członkami rodziny, uprawnionymi do korzystania ze świadczeń przewidzianych w zarządzeniu, są:
a)
żona, dzieci, (własne, przysposobione i pasierbowie) oraz rodzice, jeżeli osoby te w chwili powołania żołnierza do służby wojskowej pozostawały z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i w przeważającej mierze były na jego utrzymaniu - jednakże rodzice jedynie w przypadku, gdy są niezdolni do pracy zarobkowej lub przekroczyli wiek: ojciec - 60, a matka - 50 rok życia,
b)
inni członkowie rodziny żołnierza, którym uprawnienia w zakresie bezpłatnego leczenia nadał Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  3.
Uprawnienia do świadczeń określonych w § 1 ust. 1 i 2 przysługują:
1)
żołnierzowi - przez okres 30 dni od daty zwolnienia go z zasadniczej służby wojskowej, jeżeli w chwili powołania do tej służby był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a w innych przypadkach - przez okres 60 dni od tej daty,
2)
członkom rodziny (§ 2) - przez okres, w którym żołnierz odbywa zasadniczą służbę wojskową oraz odpowiednio przez okres 30 lub 60 dni po zwolnieniu go z tej służby.
§  4.
Dzieci żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową mają pierwszeństwo w przyjmowaniu do żłobków, domów zdrowia, prewentoriów, domów małych dzieci oraz domów matki i dziecka.
§  5.
Dowodem uprawniającym do korzystania ze świadczeń, o których mowa w §§ 1 i 4, jest zaświadczenie organów wojskowych stwierdzające odbywanie przez żołnierza zasadniczej służby wojskowej bądź zwolnienie z tej służby oraz zaświadczenie prezydium gromadzkiej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej lub rady narodowej osiedla właściwej ze względu na miejsce zamieszkania rodziny żołnierza, stwierdzające pozostawanie członków rodziny żołnierza na utrzymaniu żołnierza i we wspólnym gospodarstwie domowym, jak również niezdolność do pracy zarobkowej.
§  6.
Uchyla się zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 listopada 1951 r. w sprawie zakresu świadczeń zakładów społecznych służby zdrowia dla rodzin żołnierzy kadrowej służby wojskowej (Monitor Polski Nr A-94, poz. 1315).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 22 września 1954 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.57.706

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres świadczeń zakładów społecznych służby zdrowia dla członków rodzin żołnierzy zasadniczej służby wojskowej oraz żołnierzy zwolnionych z tej służby i ich rodzin.
Data aktu: 15/06/1955
Data ogłoszenia: 28/06/1955
Data wejścia w życie: 22/09/1954, 28/06/1955