Gospodarowanie niektórymi surowcami wtórnymi i zaopatrzenie w te surowce zakładów przemysłu drobnego.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 9 grudnia 1954 r.
w sprawie gospodarowania niektórymi surowcami wtórnymi i zaopatrzenia w te surowce zakładów przemysłu drobnego.

Na podstawie art. 1 oraz art. 3 ust. 1 i ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy surowców wtórnych w postaci resztek surowców i innych materiałów nie nadających się do wykorzystania w planowej produkcji podstawowej lub pomocniczej w jednostkach państwowych i spółdzielczych, w których powstały albo znajdują się (odpady produkcyjne), przedmiotów zużytych, zniszczonych lub uszkodzonych, a porzuconych lub nie nadających się do dalszego używania przez posiadacza (odpady powtórne), oraz materiałów z rozbiórki budynków zniszczonych - wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  2.
Ilekroć mowa jest w zarządzeniu:
1)
o surowcach wtórnych - należy przez to rozumieć surowce wtórne określone w § 1,
2)
o prezydiach wojewódzkich rad narodowych (WRN) - należy przez to rozumieć, również Prezydia Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi,
3)
o wojewódzkich komisjach planowania gospodarczego (WKPG) - należy przez to rozumieć również miejskie komisje planowania gospodarczego m. st. Warszawy i m. Łodzi,
4)
o powiatowych komisjach planowania gospodarczego - należy przez to rozumieć również miejskie komisje planowania gospodarczego miast stanowiących powiaty,
5)
o województwie - należy przez to rozumieć również obszar m. st. Warszawy i m. Łodzi,
6)
o wydziałach przemysłu - należy przez to rozumieć wydziały przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi,
7)
o zakładach przemysłu drobnego - należy przez to rozumieć przedsiębiorstwa państwowe przemysłu drobnego nadzorowane przez zarządy przemysłu wchodzące w skład Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, przedsiębiorstwa państwowe przemysłu terenowego, spółdzielnie pracy i spółdzielnie pomocnicze zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy, warsztaty szkół zawodowych podległych Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Prezesowi Zarządu Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy i Prezesowi Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego oraz indywidualnych rzemieślników.
§  3.
Surowce wtórne powstające lub znajdujące się w jednostkach państwowych i spółdzielczych nie przeznaczone do produkcji ubocznej podlegają sprzedaży zakładom przemysłu drobnego.
§  4.
1.
Jednostki państwowe i spółdzielcze, w których znajdują się lub powstają w ciągu roku surowce wtórne w ilości określonej w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia, mają obowiązek sporządzania i przesyłania w terminie do dnia 31 października każdego roku WKPG właściwej ze względu na położenie zakładu rocznych planów uzysku surowców wtórnych w roku następnym według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia. W planach tych należy wykazać również przewidywane zużycie uzyskiwanych surowców wtórnych na produkcję uboczną w poszczególnych kwartałach, oparte wyłącznie na planie tej produkcji i planie jej zaopatrzenia - zatwierdzonych w przepisanym trybie.
2.
Odpisy planów uzysku jednostki państwowe i spółdzielcze przesyłają organom naczelnym (centralnym), którym podlegają.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą zbiornic surowców wtórnych.
§  5.
Wojewódzkie zarządy przemysłu terenowego, zakłady podległe zarządom przemysłu Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, wojewódzkie związki spółdzielni pracy, spółdzielnie pracy zrzeszone w krajowych związkach spółdzielni pracy, dyrekcje okręgowe szkolenia zawodowego oraz zakłady doskonalenia rzemiosła i izby rzemieślnicze, mające siedzibę na terenie danego województwa, obowiązane są w terminie do dnia 31 października każdego roku złożyć WKPG, a w odpisie wydziałowi przemysłu - zapotrzebowanie własne lub podległych jednostek na surowce wtórne na rok następny według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  6.
Na podstawie planów uzysku, o których mowa w § 4, oraz zapotrzebowań, o których mowa w § 5, WKPG sporządza do dnia 30 listopada każdego roku bilans surowców wtórnych, przeznaczonych dla zakładów przemysłu drobnego na rok następny, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia.
§  7.
Na podstawie bilansu surowców wtórnych WKPG sporządza corocznie po zasięgnięciu opinii wydziału przemysłu rozdzielnik surowców wtórnych przeznaczonych dla zakładów przemysłu drobnego i przedstawia go do zatwierdzenia prezydium WRN do dnia 15 grudnia każdego roku.
§  8.
Odpisy bilansów i zatwierdzonych przez prezydium WRN rozdzielników WKPG obowiązana jest przesyłać do dnia 20 grudnia każdego roku do wiadomości: Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy i wydziału przemysłu.
§  9.
Na podstawie bilansów i rozdzielników surowców wtórnych WKPG w porozumieniu z wydziałem przemysłu opracowuje roczne plany bezpośredniego powiązania zakładów przemysłu drobnego z zakładami przemysłu kluczowego w zakresie dostaw surowców wtórnych.
§  10.
1.
Nadwyżki surowców wtórnych nie rozdzielone na terenie województwa WKPG zgłasza w terminie określonym w § 8 Ministerstwu Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
2.
Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w porozumieniu z Centralnym Związkiem Spółdzielczości Pracy rozdzieli zgłoszone nadwyżki na inne województwa i zawiadomi o przeznaczonych dla określonego województwa ilościach surowców wtórnych właściwe WKPG lub przydzieli nadwyżki podległym bazom zaopatrzeniowym.
3.
W ciągu 10 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, WKPG sporządzi po zasięgnięciu opinii wydziału przemysłu rozdzielnik surowców wtórnych i przedstawi go do zatwierdzenia prezydium WRN.
4.
Odpis zatwierdzonego rozdzielnika WKPG przesyła w ciągu 5 dni od dnia zatwierdzenia do wiadomości Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy i wydziału przemysłu.
5.
W przypadku braku możliwości wykorzystania zgłoszonych nadwyżek na terenie innych województw Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w porozumieniu z Centralnym Związkiem Spółdzielczości Pracy zleci opracowanie metod wykorzystania tych surowców wtórnych przy współudziale właściwych placówek naukowo-badawczych.
§  11.
1.
Wydział przemysłu w ciągu 5 dni od dnia otrzymania odpisu rozdzielnika zawiadamia jednostki, które zgłosiły plany uzysku surowców wtórnych (§ 4), oraz jednostki, które zgłosiły zapotrzebowania (§ 5), o rodzajach i ilościach przydzielonych surowców wtórnych oraz o terminie i miejscu ich odbioru.
2.
Jednostki, które zgłosiły zapotrzebowanie dla podległych zakładów, w ciągu 5 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, rozdzielą przydzielone im surowce wtórne między podległe zakłady i zawiadomią te zakłady o rodzajach i ilościach przydzielonych im surowców wtórnych oraz o terminie i miejscu odbioru tych surowców.
§  12.
1.
Zakłady przemysłu drobnego odbierać będą surowce wtórne w zakładach, w których surowce te powstają, bądź też w magazynach i w składnicach, w których zostały nagromadzone, na podstawie umów o dostawę.
2.
W przypadku zawarcia umowy o dostawę w drodze złożenia i potwierdzenia zamówienia stosuje się przepisy §§ 21-23 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 10 sierpnia 1953 r. w sprawie trybu zaopatrzenia materiałowo-technicznego (Biuletyn PKPG Nr 26, poz. 115 i Nr 33, poz. 144).
3.
Nie wolno uzależniać sprzedaży surowców wtórnych od odbioru innych surowców wtórnych.
§  13.
1.
Jednostki określone w § 4 ust. 1 mają obowiązek niezwłocznego zawiadamiania WKPG o zmianach zachodzących w zgłoszonych planach uzysku surowców wtórnych.
2.
Na podstawie zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, WKPG wprowadza zmiany w bilansach i rozdzielnikach surowców wtórnych przeznaczonych dla zakładów przemysłu drobnego i przedstawia zmiany rozdzielników do zatwierdzenia prezydium WRN w ciągu 20 dni od dnia otrzymania zawiadomienia. Przepisy §§ 8-12 mają odpowiednie zastosowanie.
§  14.
1.
Jednostki określone w § 4 ust. 1 mają obowiązek zawiadamiania wydziału przemysłu w ciągu 15 dni po upływie kwartału o niewykorzystanych w tym kwartale surowcach wtórnych, przeznaczonych na produkcję uboczną.
2.
Wydział przemysłu przydzieli surowce wtórne, o których mowa w ust. 1, zakładom przemysłu drobnego. Przepisy §§ 11 i 12 stosuje się odpowiednio.
§  15.
1.
Zakłady przemysłu drobnego obowiązane są niezwłocznie zawiadomić wydział przemysłu o zamierzonym nieodebraniu przydzielonych surowców wtórnych w ustalonym terminie z podaniem uzasadnienia nieodebrania tych surowców.
2.
Zakłady, w których znajdują się surowce wtórne, mają obowiązek niezwłocznego zawiadomienia wydziału przemysłu o nieodebraniu w terminie surowców wtórnych przez zakłady, którym surowce te przydzielono.
3.
W przypadkach określonych w ust. 1 i 2 wydział przemysłu przydzieli niewykorzystane surowce wtórne innym zakładom przemysłu drobnego, położonym na terenie województwa. Przepisy §§ 11 i 12 stosuje się odpowiednio.
§  16.
W razie nieprzydzielenia nie wykorzystanych surowców wtórnych (§§ 14 i 15) zakładom położonym na terenie województwa wydział przemysłu zgłosi je jako nadwyżki do Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła. Przepisy § 10 ust. 2-5 oraz §§ 11 i 12 stosuje się odpowiednio.
§  17.
Jednostki państwowe i spółdzielcze, w których powstają surowce wtórne, mają obowiązek gromadzenia, sortowania i ewidencjonowania surowców wtórnych niezwłocznie po ich powstaniu.
§  18.
Jednostki określone w § 4 ust. 1 obowiązane są na żądanie Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy, WKPG i wydziałów przemysłu przesyłać próbki typowych surowców wtórnych, powstających lub gromadzonych w tych jednostkach, oraz udzielać niezbędnych informacji w zakresie jakości i charakterystyki surowców wtórnych.
§  19.
Dokonana zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia sprzedaż surowców wtórnych objętych planem dostaw tych surowców na podstawie odrębnych przepisów zalicza się na wykonanie planów dostawy, pod warunkiem zawiadomienia właściwych jednostek o sprzedaży tych surowców zakładom przemysłu drobnego.
§  20.
1.
W przypadku nieodebrania surowców wtórnych żelaza i stali w ciągu 4 miesięcy, a pozostałych przemysłowych surowców wtórnych w ciągu 6 miesięcy od wyznaczonego terminu odbioru (§ 11 ust. 1) jednostki określone w § 4 ust. 1 zgłaszają te surowce uprawnionym do skupu zbiornicom złomu lub innych przemysłowych surowców wtórnych.
2.
O zgłoszeniu surowców wtórnych do skupu zgodnie z ust. 1 jednostki określone w § 4 ust. 1 zawiadamiają jednocześnie WKPG.
§  21.
Żelastwa użytkowego przydatnego do wykorzystania przez zakłady przemysłu drobnego, a objętego planem dostaw, nie można traktować jako złomu ani przeznaczać do zużycia przez przetopienie.
§  22.
Wydziały przemysłu, niezależnie od obowiązku określonego w § 16, składają Ministerstwu Przemysłu Drobnego i Rzemiosła i w odpisie Centralnemu Związkowi Spółdzielczości Pracy kwartalne sprawozdania o nadwyżkach lub niedoborach surowców wtórnych w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału - według wzorów i instrukcji zatwierdzonych przez Główny Urząd Statystyczny.
§  23.
1.
Przedstawiciele zakładów przemysłu drobnego mają prawo wstępu na podstawie pisemnego upoważnienia wydziału przemysłu do składnic podległych Centralnemu Zarządowi Przemysłowych Surowców Wtórnych i innych składnic surowców wtórnych w celu wyboru surowców wtórnych zdatnych do wykorzystania w przemyśle drobnym.
2.
Sprzedaż surowców wtórnych zakładom przemysłu drobnego ze składnic określonych w ust. 1 może nastąpić jedynie za zgodą wydziału przemysłu.
3.
Przy sprzedaży surowców wtórnych żelaza i stali zakładom przemysłu drobnego ze składnic złomu stosuje się przepisy §§ 14 i 15 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 7 sierpnia 1954 r. w sprawie gospodarowania żelastwem użytkowym (Monitor Polski Nr A-79, poz. 926).
§  24.
Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz Prezes Zarządu Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy wprowadzą w przepisanym trybie obowiązek składania przez podległe zakłady sprawozdań z zużycia surowców wtórnych oraz zorganizują kontrolę wykorzystania tych surowców.
§  25.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) sprawujący nadzór nad jednostkami określonymi w § 4 ust. 1 wprowadzą po porozumieniu się z Ministrem Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz z Prezesem Zarządu Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy stały nadzór i kontrolę nad gospodarką surowcami wtórnymi w tych jednostkach, w szczególności w zakresie sporządzania przez nie planów uzysku surowców wtórnych, ich sortowania, ewidencjonowania, przechowywania i celowości wykorzystania przy produkcji ubocznej.
§  26.
Upoważnieni przedstawiciele wojewódzkich i powiatowych komisji planowania gospodarczego mają prawo wstępu, po zawiadomieniu kierownictwa zakładu lub składnicy, do pomieszczeń, w których przechowywane są surowce wtórne, w celu przeprowadzenia kontroli co do sortowania tych surowców, sposobu ich przechowywania i wykorzystywania. Przedstawicielami mogą być pracownicy wojewódzkich i powiatowych komisji planowania gospodarczego oraz jednostek podległych Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła i Prezesowi Zarządu Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy.
§  27.
1.
Naruszenie przepisów niniejszego zarządzenia, a w szczególności: niezgłoszenie w przepisanym terminie planów uzysku surowców wtórnych, niesprzedanie tych surowców zakładom przemysłu drobnego, gromadzenie nadmiernych zapasów surowców wtórnych na produkcję uboczną, niewykonanie obowiązku sortowania surowców wtórnych oraz uzależnienie sprzedaży surowców wtórnych od odbioru innych surowców wtórnych, stanowi wykroczenie przewidziane w art. 10 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301), chyba że czyn stanowi przestępstwo.
2.
Doniesienia o popełnieniu wykroczeń określonych w ust. 1 należy kierować do Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej.
§  28.
Przy zaopatrzeniu zakładów przemysłu drobnego w surowce wtórne w trybie określonym niniejszym zarządzeniem nie stosuje się przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 10 sierpnia 1953 r. w sprawie trybu zaopatrzenia materiałowo-technicznego (Biuletyn PKPG Nr 26, poz. 115 i Nr 33, poz. 144), z zastrzeżeniem przepisu § 12 ust. 2.
§  29.
Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego określą, w jakim zakresie przepisy niniejszego zarządzenia mają zastosowanie do posiadaczy surowca wtórnego, podległych tym ministrom.
§  30.
Wykazy surowców wtórnych, bilanse i rozdzielniki sporządzone na rok 1955 zgodnie z przepisami zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 września 1952 r. w sprawie zaopatrywania zakładów przemysłu drobnego w surowce wtórne (Monitor Polski Nr A-84, poz. 1332) powinny być dostosowane do wymagań niniejszego zarządzenia. W związku z koniecznością wprowadzenia zmian w sporządzonych wykazach (planach uzysku), bilansach i rozdzielnikach na rok 1955 czynności określone w niżej podanych przepisach powinny być wykonane w następujących terminach:
1)
w § 4 ust. 1 i w § 5 - do dnia 28 lutego 1955 r.,
2)
w § 6 - do dnia 15 marca 1955 r.,
3)
w § 7 - do dnia 25 marca 1955 r.,
4)
w § 8 - do dnia 5 kwietnia 1955 r.
§  31.
Tracą moc przepisy sprzeczne z niniejszym zarządzeniem, a w szczególności zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 września 1952 r. w sprawie zaopatrywania zakładów przemysłu drobnego w surowce wtórne (Monitor Polski Nr A-84, poz. 1332).
§  32.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ SUROWCÓW WTÓRNYCH PRZEZNACZONYCH DLA PRZEMYSŁU DROBNEGO

I.

Żelastwo użytkowe powstające przy produkcji we wszystkich gałęziach gospodarki narodowej, z wyjątkiem przemysłu hutniczego.

1.
Stal prętowa pełna: (o ile ilość surowców poszczególnych rodzajów wynosi co najmniej 500 kg)

okrągła, kwadratowa, sześciokątna itp.:

1)
profile do 25 mm grubości - długość od 500 do 1.500 mm,
2)
profile powyżej 25 mm grubości - długość od 500 do 2.000 mm,

płaska o szerokości do 150 mm:

3)
o grubości poniżej 20 mm - długość od 300 do 1.500 mm,
4)
o grubości powyżej 20 mm do 30 mm - długość od 300 do 3.000 mm,
5)
o grubości powyżej 30 mm - długość od 500 do 5.000 mm.
2.
Stal kształtowa: (o ile ilość surowców poszczególnych rodzajów wynosi co najmniej 500 kg)

dwuteowniki i ceowniki:

1)
profile NP 8-12 - długość od 500 do 1.500 mm,
2)
profile NP 14 - długość od 500 do 2.000 mm,
3)
profile NP 16-20 - długość od 1.000 do 4.000 mm,
4)
profile NP 22-24 - długość od 1.000 do 5.000 mm,
5)
profile powyżej 24 mm i szerokostopowe - długość od 1.000 do 6.000 mm.
3.
Stal prętowa niepełna: (o ile ilość surowców poszczególnych rodzajów wynosi co najmniej 500 kg)

kątowniki, teowniki, zetowniki itp.:

1)
profile do 30 mm szerokości - długość od 300 do 1.000 mm,
2)
profile powyżej 30 mm do 50 mm szerokości - długość od 300 do 1.500 mm,
3)
profile powyżej 50 mm do 70 mm szerokości - długość od 300 do 2.500 mm,
4)
profile powyżej 70 mm do 90 mm szerokości - długość od 500 do 3.000 mm,
5)
profile powyżej 90 mm szerokości - długość od 500 do 4.000 mm.
4.
Szyny kolejowe: (o ile ilość tego surowca wynosi co najmniej 1.000 kg)

wysokość poniżej 115 mm - długość od 500 do 2.000 mm.

5.
Walcówka żelazna i stalowa: (o ile ilość surowców poszczególnych rodzajów wynosi co najmniej 300 kg)

okrągła, kwadratowa, płaska, o grubości 5-14 mm - długość od 500 mm wzwyż.

6.
Bednarka gorąco i zimnowalcowana: (o ile ilość surowców poszczególnych rodzajów wynosi co najmniej 500 kg)

w kręgach lub pasach, wszystkie wymiary - długość od 300 mm do 3.000 mm.

7.
Blacha gruba i uniwersalna: (o ile ilość surowców poszczególnych rodzajów wynosi co najmniej 500 kg)
1)
odbiorowa o grubości powyżej 18 mm - o powierzchni od 100 cm2 do 1 m2,
2)
odbiorowa o grubości 17,5-4,76 mm - o powierzchni od 100 cm2 do 1 m2,
3)
nieodbiorowa o grubości powyżej 18 mm - o powierzchni od 100 cm2 do 1 m2,
4)
nieodbiorowa o grubości 17,5-4,76 mm - o powierzchni od 100 cm2 do 1 m2,
5)
blacha żeberkowa - wszystkie grubości - o powierzchni od 100 cm2 wzwyż.
8.
Blacha cienka czarna: (o ile ilość surowców poszczególnych rodzajów wynosi co najmniej 200 kg)
1)
tłoczna o grubości 0,24-1,49 mm - powierzchnia od 100 cm2 do 0,5 m2,
2)
tłoczna o grubości 1,5-3 mm - powierzchnia od 100 cm2 do 0,5 m2,
3)
tłoczna o grubości powyżej 3 do 4,75 mm - powierzchnia od 100 cm2 do 1 m2,
4)
nietłoczona o grubości 0,45-1,49 mm - powierzchnia od 100 cm2 do 0,5 m2,
5)
nietłoczona o grubości 1,5-3 mm - powierzchnia od 100 cm2 do 0,5 m2,
6)
nietłoczona o grubości powyżej 3 do 4,75 mm - powierzchnia od 100 cm2 do 1 m2,
7)
ze stali nierdzewnych o grubości 4,75 mm i poniżej - powierzchnia od 50 cm2 wzwyż.
9.
Blacha ocynkowana i ocynowana: (o ile ilość surowców poszczególnych rodzajów wynosi co najmniej 200 kg)
1)
blacha ocynkowana - wszystkie grubości - powierzchnia od 100 cm2 do 0,5 m2,
2)
blacha ocynowana - wszystkie grubości - powierzchnia od 50 cm2 do 0,5 m2.
10.
Taśmy szerokie zimno walcowane: (o ile ilość tego surowca wynosi co najmniej 200 kg)

o grubości 1 mm i poniżej - powierzchnia od 100 cm2 wzwyż.

11.
Rury stalowe bez szwu: (o ile ilość surowców poszczególnych rodzajów wynosi co najmniej 300 kg)

zgrzewane i spawane (nie spłaszczone i nie podziurawione):

1)
o średnicy powyżej 22 do 102 mm - długość od 50 mm do 2.500 mm,
2)
o średnicy powyżej 102 do 165 mm - długość od 100 mm do 2.500 mm,
3)
o średnicy powyżej 165 mm - długość od 50 mm do 2.500 mm,
4)
precyzyjne cienkościenne o średnicy 4 mm wzwyż - długość od 50 mm do 2.500 mm.
12.
Pręty ciągnione i łuszczone: (o ile ilość tego surowca wynosi co najmniej 200 kg)

o grubości 0,5 do 14 mm - długość od 200 mm wzwyż.

13.
Druty żelazne: (o ile ilość surowców poszczególnych rodzajów wynosi co najmniej 100 kg)
1)
gołe o średnicy 0,1-1,95 mm - długość od 300 mm wzwyż,
2)
gołe o średnicy 2,0-7 mm - długość od 500 mm wzwyż,

ocynkowane i pomiedziowane:

3)
o średnicy 0,2-1,95 mm - długość od 300 mm wzwyż,
4)
o średnicy 2,0-6 mm - długość od 500 mm wzwyż.
14.
Druty stalowe: (o ile ilość surowców poszczególnych rodzajów wynosi co najmniej 100 kg)
1)
gołe o średnicy 0,1-1,95 mm - długość od 300 mm wzwyż,
2)
gołe o średnicy 2,0-7 mm - długość od 500 mm wzwyż,
3)
ocynkowane o średnicy 0,2-1,95 mm - długość od 300 mm wzwyż,
4)
ocynkowane o średnicy 2,0-6 mm - długość od 500 mm wzwyż.
15.
liny stalowe: (o ile ilość surowców poszczególnych rodzajów wynosi co najmniej 100 kg)
1)
liny i linki różne o średnicy do 1,9 mm - długość od 300 mm wzwyż,
2)
liny i linki różne o średnicy od 2 mm - długość od 500 min wzwyż,

II.

Surowce wtórne drewna.

(o ile ilość surowców poszczególnych rodzajów wynosi co najmniej 500 kg)
1.
Okorki - długość od 40 do 99 cm, odkrycie strony zewnętrznej na całej długości, szerokość od 3 do 8 cm.
2.
Zrzyny tartaczne - wszystkie grubości, szerokości węższej płaszczyzny w najwęższym miejscu 2 cm, długości od 50 cm.
3.
Wyrzynki tarcicy - wszystkie grubości, szerokości od 20 cm, długości do 100 cm.
4.
Obrzynki łat i elementów wyrobów stolarskich - długość od 20 cm dla łat wszystkich przekrojów; dla elementów stolarskich wszystkie szerokości i grubości.
5.
Wałki połuszczarskie iglaste i liściaste - przekrój poniżej 6 cm, długość od 70 cm, dopuszczalne wady drewna bez ograniczeń.
6.
Obrzynki sklejki - szerokość od 5 do 30 cm.
7.
Obrzynki płyt stolarskich - szerokość i długość od 30 cm.
8.
Obrzynki oklein - szerokość od 5 cm, długość od 10 do 60 cm.
9.
Wyrzynki drewna okrągłego - długość od 20 do 100 cm.
10.
Obłogi - długość od 20 cm.
11.
Płyty pilśniowe twarde - szerokość od 5 do 40 cm.
12.
Płyty pilśniowe porowate - obrzynki.
13.
Zużyte lub zdekompletowane skrzynie (opakowania drewniane) i beczki drewniane nie nadające się do powtórnego wykorzystania lub renowacji.

III.

Surowce wtórne papieru.

(o ile ilość surowców poszczególnych rodzajów wynosi co najmniej 500 kg)
1.
Odpady tomofanu.
2.
Zużyte opakowania papierowe, kartonowe i tekturowe, nie nadające się do dalszego obrotu.

IV.

Surowce wtórne gumy.

(o ile ilość surowców poszczególnych rodzajów wynosi co najmniej 200 kg)
1.
Zużyte pasy pędne i transportery.
2.
Odpadki tkanin gumowanych,
3.
Odpadki płótna oponowego.
4.
Odpadki innych tkanin podgumowanych.
5.
Odpadki skórgumy i zużytych obcasów gumowych.
6.
Zużyte obuwie gumowe.
7.
Odpadki ceraty.
8.
Odpadki gumy z metalem.
9.
Zużyte wszelkie wyroby zawierające namiastkę kauczuku.
10.
Węże tkaninowo-gumowe.

V.

Surowce wtórne artykułów chemicznych, mineralnych i tworzyw sztucznych, o ile ilość ich wynosi co najmniej:

1)
odpadków ebonitu - 200 kg,
2)
odpadków bakelitu - 200 kg,
3)
odpadków galalitu - 200 kg,
4)
odpadków folii igielitowej i wyrobów z igielitu - 200 kg,
5)
odpadków mikanitu - 200 kg,
6)
odpadków azbestu - 200 kg,
7)
odpadków celuloidowych - 100 kg,
8)
innych odpadków artykułów chemicznych, mineralnych i tworzyw sztucznych, z wyszczególnieniem asortymentu - 200 kg.

VI.

Surowce wtórne szkła, o ile ilość ich wynosi co najmniej:

1)
stłuczki porcelanowej - 500 kg,
2)
butelek nietypowych - 500 sztuk.

VII.

Surowce wtórne środków spożywczych i artykułów rolnych, o ile ilość ich wynosi co najmniej:

1)
łapek z drobiu (gęsich, indyczych) - 100 kg,
2)
skór rybich nadających się do wyprawy - 100 kg,
3)
pestek z fabrykacji przetworów owocowych - 100 kg,
4)
skorup jajowych - 100 kg,
5)
odpadków z pierza czyszczonego - 50 kg,
6)
stosin - 50 kg,
7)
odpadków z czyszczalni nasion - 100 kg,
8)
innych odpadków środków spożywczych i artykułów rolnych z wyszczególnieniem asortymentu - 100 kg.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Pieczęć zakładu

Adres zakładu ..................................................................

Odległość od stacji kolejowej ..........................................

Nadzorowany przez Centralny Zarząd ............................

..........................................................................................

Ministerstwa ....................................................................

ROCZNY PLAN UZYSKU SUROWCÓW WTÓRNYCH

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Objaśnienia:

1. Wykazem należy objąć surowce wtórne wymienione w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia.

2. Należy używać nazw katalogowych, właściwych dla danego surowca. Nie wolno wykazywać surowców pod "różne", "inne" itp.

3. Nie należy wykazywać surowców wtórnych, które będą wykorzystane przez własny zakład do planowej produkcji podstawowej lub pomocniczej.

4. Surowce wtórne należy wykazywać w tonach (butelki w tysiącach sztuk).

5. W rubrykach 21 i 22 należy podać dokładne dane, umożliwiające wojewódzkim komisjom planowania gospodarczego i wydziałom przemysłu jak najbardziej racjonalny rozdział surowców wtórnych.

6. Suma danych z rubryk 15 i 20 powinna równać się danym z rubryki 10.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Pieczęć zakładu

Adres ...........................................................................

Odległość od stacji kolejowej .....................................

Nadzorowany przez Centralny Zarząd .......................

.....................................................................................

Ministerstwa ...............................................................

ZAPOTRZEBOWANIE NA SUROWCE WTÓRNE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

Prezydium Wojewódzkie] Rady Narodowej w .......................

Wojewódzka Komisja Planowania Gospodarczego

BILANS PRZYCHODU I ROZCHODU SUROWCÓW WTÓRNYCH NA ROK 195 ...

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Objaśnienia:

Do rubryki 2. Należy używać nazw katalogowych. Nie używać określeń "różne", "inne" itp.
" " 3. Surowce wtórne należy wykazywać w tonach (butelki w tysiącach sztuk).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024