Zasady planowania i wykorzystania kredytów budżetowych przeznaczonych na cele zwalczania stonki ziemniaczanej oraz innych szkodników i chorób roślinnych występujących w nasileniu klęskowym.

UCHWAŁA NR 261
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 2 kwietnia 1955 r.
w sprawie zasad planowania i wykorzystania kredytów budżetowych przeznaczonych na cele zwalczania stonki ziemniaczanej oraz innych szkodników i chorób roślinnych, występujących w nasileniu klęskowym.

W celu zwiększenia operatywności służby rolnej rad narodowych w zakresie ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami roślinnymi oraz zabezpieczenia na ten cel niezbędnych kredytów Prezydium Rządu postanawia:
§  1.
Tworzy się dla potrzeb walki ze szkodnikami i chorobami roślin centralny fundusz ochrony roślin, zwany w dalszej treści "funduszem", pozostający w dyspozycji Ministra Rolnictwa.

Kredyty funduszu preliminowane będą w budżecie centralnym w części dotyczącej Ministerstwa Rolnictwa w kwotach globalnych bez rozbicia na paragrafy obowiązującej klasyfikacji budżetowej.

§  2.
Wysokość funduszy zaprojektują wspólnie Ministrowie Finansów i Rolnictwa i włączą do projektu preliminarza budżetowego na dany rok gospodarczy.
§  3.
Z funduszu mogą być pokrywane wydatki związane ze zwalczaniem szkodników i chorób roślinnych, a mianowicie:
1)
w zakresie potrzeb ogólnych ochrony roślin: na zakup środków chemicznych dla potrzeb wszystkich akcji ochrony roślin;
2)
w zakresie zwalczania stonki ziemniaczanej na:
a)
opłacanie usług państwowych ośrodków maszynowych,
b)
utrzymanie rejonowych instruktorów gromadzkich i przejazdy praktykantów,
c)
utrzymanie lotnych kolumn interwencyjnych,
d)
szkolenie aparatu zatrudnionego w akcji zwalczania stonki,
e)
nagrody dla osób wyróżniających się dobrymi wynikami pracy w akcji walki ze stonką ziemniaczaną (z wyjątkiem pracowników objętych premiowaniem za wyniki w produkcji),
f)
transport obcy wraz z kosztami robocizny przy załadunku i wyładunku środków chemicznych,
g)
utrzymanie magazynów na środki chemiczne oraz aparaturę i narzędzia niezbędne do walki ze stonką,
h)
zakup opakowań na środki chemiczne,
i)
zakup odzieży ochronnej oraz innych materiałów niezbędnych dla zabezpieczenia zdrowia pracowników zatrudnionych w akcji walki ze stonką,
j)
remont aparatury będącej własnością prezydiów rad narodowych,
k)
wynajem samolotów oraz organizację akcji zwalczania stonki przy pomocy samolotów,
l)
utrzymanie zagranicznych specjalistów ochrony roślin,
ł)
propagandę oraz wydawnictwa fachowe, druki administracyjne i instruktażowo-organizacyjne wraz z kosztami honorariów autorskich i kolportażu,
m)
utrzymanie motocykli w zarządach ochrony i kwarantanny roślin,
n)
odszkodowania za zniszczone plony lub zatruty inwentarz;
3)
w zakresie zwalczania innych szkodników i chorób roślinnych występujących w nasileniu klęskowym na:
a)
robociznę,
b)
propagandę i instruktaż,
c)
usługi obce (transport),
d)
wynajem aparatury.
§  4.
Minister Rolnictwa, w zależności od nasilenia występowania poszczególnych szkodników lub chorób, może uznać niektóre akcje za klęskowe i zarządzić przeniesienie realizacji wydatków związanych z prowadzeniem tych akcji do funduszu.
§  5.
Minister Rolnictwa może zezwolić za zgodą Ministra Finansów na opłacenie z funduszu wydatków nie wymienionych w § 3, o ile dotyczą one zwalczania stonki ziemniaczanej oraz innych szkodników i chorób roślinnych, występujących w nasileniu klęskowym.
§  6.
Zwiększenie zatwierdzonej pierwotnie na dany rok budżetowy ogólnej kwoty funduszu nastąpić może w razie potrzeby, po wykorzystaniu 3/4 wysokości przyznanej sumy, w drodze osobnej uchwały Prezydium Rządu.
§  7.
Ustala się następujące zasady otwierania, przekazywania i wykorzystania kredytów przewidzianych w funduszach:
1)
Ministerstwo Finansów dokonuje otwarcia kredytów w kwotach globalnych bez podziału na paragrafy na podstawie każdorazowych wniosków Ministerstwa Rolnictwa, w których określona zostanie wysokość przewidywanych wydatków na podstawie danych kalkulacyjnych;
2)
Ministerstwo Rolnictwa - w ramach otwartych kredytów - przekazuje odpowiednie kwoty wojewódzkim zarządom rolnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych do dyspozycji zarządu ochrony i kwarantanny roślin w kwotach globalnych i w wysokości uzależnionej od wyznaczonych tym jednostkom zadań;
3)
zarządy ochrony i kwarantanny roślin mogą przekazywać część uzyskanych kredytów podległym jednostkom terenowym;
4)
dysponenci kredytów obowiązani są do:
a)
wykorzystania otrzymanych kredytów zgodnie z przeznaczeniem na cele określone w § 3 niniejszej uchwały,
b)
kwalifikowania dokonanych z tych kredytów wydatków w momencie zarządzenia wypłaty na właściwe podziałki klasyfikacji budżetowej,
c)
prowadzenia w zakresie wydatków dokonanych z funduszów rachunkowości budżetowej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  8.
Zobowiązuje się Ministerstwo Rolnictwa do składania Ministerstwu Finansów kwartalnych sprawozdań rzeczowych i finansowych z przeprowadzonych akcji najpóźniej do dnia 25 następnego miesiąca po zakończeniu kwartału.
§  9.
W związku z ustaleniem odrębnych od normalnie obowiązujących zasad gospodarowania kredytami funduszu:
1)
nakłada się na kierowników jednostek będących dysponentami kredytów odpowiedzialność za legalność, celowość, oszczędność i niezbędność wydatków oraz za terminowe opracowanie sprawozdań,
2)
nakłada się na księgowych jednostek będących dysponentami kredytów odpowiedzialność za legalność wydatków, terminowe i prawidłowe księgowanie dokonywanych wydatków oraz należyte i terminowe opracowanie sprawozdań;
3)
zobowiązuje się wojewódzkie zarządy rolnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych do kontrolowania raz w miesiącu gospodarki kredytami funduszu podległych jednostek terenowych, którym kredyty te przekazano;
4)
zobowiązuje się Ministerstwo Rolnictwa do skontrolowania przynajmniej jeden raz w ciągu kwartału wojewódzkich zarządów rolnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie bezpośredniego wykorzystania przez nie kredytów funduszu oraz w zakresie ich obowiązków wymienionych w pkt 3;
5)
zobowiązuje się organy kontrolno-rewizyjne Ministerstwa Finansów do szczegółowego kontrolowania prawidłowości i celowości wydatków dokonywanych z kredytów funduszu.
§  10.
Zobowiązuje się Ministra Rolnictwa do wydania w porozumieniu z Ministrem Finansów szczegółowej instrukcji wykonawczej do niniejszej uchwały w ciągu 30 dni od daty powzięcia uchwały.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Finansów i Rolnictwa.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.32.303

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady planowania i wykorzystania kredytów budżetowych przeznaczonych na cele zwalczania stonki ziemniaczanej oraz innych szkodników i chorób roślinnych występujących w nasileniu klęskowym.
Data aktu: 02/04/1955
Data ogłoszenia: 14/04/1955
Data wejścia w życie: 14/04/1955, 01/01/1955