Zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych dla absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych.

UCHWAŁA NR 190
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 5 marca 1955 r.
w sprawie zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych dla absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych.

W celu zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych dla absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych zatrudnionych na podstawie ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. Nr 10, poz. 106) Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Potrzeby mieszkaniowe absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (zwanych w dalszym ciągu "absolwentami"), zatrudnionych poza miejscem stałego zamieszkania bądź w takiej odległości od stałego miejsca zamieszkania, która uniemożliwia codzienny dojazd do miejsca pracy - powinny być zaspokajane przez zakłady pracy z następujących źródeł:
1)
przez zakwaterowanie w pomieszczeniach hotelowych zakładu pracy (hotele robotnicze, pokoje gościnne itp.);
2)
z przydziału mieszkań wolnych, znajdujących się w dyspozycji zakładu pracy;
3)
z przydziału mieszkań przez prezydia rad narodowych na umotywowany wniosek zakładu pracy.
§  2.
Jeżeli przy uwzględnieniu całokształtu zasobów mieszkaniowych znajdujących się w dyspozycji zakładu pracy nie ma możliwości przydzielenia absolwentowi mieszkania z tego zasobu, zakład pracy zgłasza prezydium rady narodowej zapotrzebowanie izb mieszkalnych dla absolwentów, a w miejscowościach, w których nie została wprowadzona publiczna gospodarka lokalami, występuje o przydział mieszkań dla absolwentów w oparciu o przepisy art. 18-20 dekretu o publicznej gospodarce lokalami (Dz. U. z 1950 r. Nr 36, poz. 343).
§  3.
1.
W przypadku zakwaterowania absolwenta w pomieszczeniach, o których mowa w § 1 pkt 1, na jednego absolwenta nie może przypadać mniej niż 5 do 6 m2 pomieszczenia.
2.
Kwatery zbiorowe mogą być urządzane zarówno w lokalach pozostających w dyspozycji zakładu pracy, jak i w przydzielonych na ten cel przez prezydia rad narodowych.
3.
Przeznaczenie lokalu pozostającego w dyspozycji zakładu pracy na kwaterę zbiorową wymaga zezwolenia prezydium właściwej rady narodowej i władzy naczelnej zakładu pracy.
§  4.
1.
Każdy zakład pracy uzupełniający swoją załogę absolwentami kierowanymi w drodze nakazu pracy, a nie posiadający w swojej dyspozycji hotelu robotniczego lub pokojów gościnnych, powinien dążyć do uzyskania niezbędnej ilości pomieszczeń na urządzenie tego rodzaju kwatery dla pomieszczenia absolwentów w okresie bezpośrednim po ich przystąpieniu do pracy.
2.
Za korzystanie z pomieszczenia w hotelu robotniczym absolwent opłaca stawki przewidziane dla hoteli robotniczych w resorcie, w którym zatrudniony jest absolwent. Opłata za korzystanie z pokoju gościnnego powinna obejmować jedynie zwrot rzeczywistych nakładów na używanie sprzętu, pościeli, ogrzewanie, utrzymanie czystości i oświetlenie z wyłączeniem nakładów ponoszonych przez zakład pracy z tytułu czynszu najmu oraz administrowania pokojami gościnnymi.
§  5.
1.
W przypadkach gdy ze względu na małą liczbę absolwentów urządzenie kwatery zbiorowej przez jeden zakład pracy byłoby gospodarczo nieuzasadnione, należy urządzić wspólne kwatery dla kilku zakładów pracy, regulując w drodze umowy udział w kosztach utrzymania kwater oraz zakres korzystania z kwater. Ewentualna różnica pomiędzy faktycznymi kosztami utrzymania wspólnej kwatery a stawką ustaloną dla tej kwatery w resorcie, w którym zatrudniony jest absolwent, obciąża zakład pracy zatrudniający absolwenta.
2.
W przypadku umieszczenia absolwenta w kwaterze zbiorowej (hotelu robotniczym, pokojach gościnnych itp.), prowadzonej przez zakład pracy inny niż zatrudniający danego absolwenta, ewentualną różnicę pomiędzy faktycznymi kosztami utrzymania kwatery zbiorowej a opłatami wnoszonymi przez absolwenta pokrywa ten zakład pracy, przy którym prowadzi się kwaterę zbiorową.
§  6.
1.
W przypadku jeśli absolwent zatrudniony na podstawie wymienionej ustawy pozostaje w związku małżeńskim bądź posiada na swym wyłącznym utrzymaniu dzieci lub rodziców, zakład pracy obowiązany jest przydzielić absolwentowi mieszkanie określone w § 1 pkt 2 lub 3, umożliwiające wspólne mieszkanie z rodziną, w terminie nie późniejszym niż 6 miesięcy od dnia podjęcia pracy bądź zaistnienia wymienionych okoliczności, o ile nastąpiły w czasie trwania obowiązku wynikającego z nakazu pracy.
2.
W przypadku jeśli zakład pracy nie dotrzymał zobowiązania, o którym mowa w ust. 1, absolwentowi przysługuje prawo rozwiązania stosunku pracy na ogólnych zasadach prawa pracy.
3.
Do czasu przydzielenia absolwentowi mieszkania, o którym mowa w ust. 1, przysługuje mu prawo do jednego dnia wolnego w miesiącu dla odwiedzenia rodziny, za zwrotem kosztów przejazdu przez zakład pracy.
4.
W stosunku do absolwentów, określonych w ust. 1, którzy w dniu wejścia w życie uchwały pozostają w stosunku pracy opartym na nakazie pracy, termin 6-miesięczny biegnie od dnia ogłoszenia uchwały.
§  7.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 3 z dnia 3 stycznia 1953 r. w sprawie zabezpieczenia przez uspołecznione zakłady pracy przydziałów mieszkań dla absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Biuletyn PKPG Nr 1, poz. 4);
2)
§ 20 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 4 maja 1951 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Monitor Polski Nr A-44, poz. 577);
3)
ust. IV okólnika Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 8 z dnia 13 lipca 1951 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych i zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 4 maja 1951 r. w sprawie wykonania tej ustawy (Biuletyn PKPG Nr 21, poz. 216).
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się ministrom oraz kierownikom urzędów centralnych.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.30.292

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych dla absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych.
Data aktu: 05/03/1955
Data ogłoszenia: 05/04/1955
Data wejścia w życie: 05/04/1955