united kingdom
ukraine

Zabezpieczenie ciągłości pracy robotników w tartakach przemysłu leśnego.

INSTRUKCJA
MINISTRÓW LEŚNICTWA ORAZ PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 6 grudnia 1954 r.
w sprawie zabezpieczenia ciągłości pracy robotników w tartakach przemysłu leśnego.

W związku z sezonowością przecierania drewna tartacznego zachodzi konieczność przerywania corocznie pracy tartaków na okres czasu pomiędzy zakończeniem jednej a rozpoczęciem nowej kampanii przecierania. Zwykle okres ten przypada na miesiące letnio-jesienne i trwa kilka, a w niektórych przypadkach nawet kilkanaście tygodni.
Na ten okres tartaki zwykle zwalniają z pracy pewną część swoich robotników, którzy często nie powracają do pracy w tartaku, przyczyniając się w ten sposób w poważnym stopniu do zwiększenia płynności kadr robotników przyuczonych już w zawodzie w branży tartacznej, co ujemnie wpływa na pracę tartaku, gdyż:

a) nie daje kierownictwu tartaku pewności rozporządzania pełną załogą w chwili rozpoczęcia nowej kampanii przecierania drewna,

b) nie pozwala na skompletowanie przyuczonej i wykwalifikowanej załogi tartaku,

c) utrudnia zorganizowanie pracy w tartaku i wykonanie zadań produkcyjnych według zaplanowanych harmonogramów,

d) obniża jej poziom organizacyjny, techniczny oraz wydajność pracy,

e) utrudnia racjonalne wykorzystanie surowca, właściwe przetarcie i należytą konserwację tarcicy,

f) zwiększa koszty produkcji.

Z drugiej strony przymusowe przerywanie przez robotników pracy godzi w ich interesy, gdyż zmusza ich do:

a) poszukiwania nowej pracy,

b) zmiany rodzaju pracy i ponownego przyuczania się,

c) ponoszenia skutków materialnych z tytułu nie przepracowanego czasu w okresie pomiędzy zwolnieniem z tartaku a przystąpieniem do nowej pracy, a ponadto z tytułu utracenia prawa do zasiłku rodzinnego na okres 3 miesięcy.

W celu zabezpieczenia interesów robotników oraz zmniejszenia płynności kadr robotniczych ustala się, co następuje:

§  1.
Każda przerwa międzykampanijna powinna być wykorzystana przez kierownictwo tartaku w maksymalnym stopniu na:

a) urlopy wypoczynkowe, przy czym udzielanie urlopów w miesiącach marcu i listopadzie może nastąpić tylko za zgodą pracownika,

b) wszelkiego rodzaju remonty i naprawy środków produkcji, a także na inwestycje prowadzone sposobem gospodarczym, objęte planem inwestycyjnym,

c) ewentualne prace porządkowe w tartaku i przygotowanie się do nowej kampanii,

d) wzmożenie ekspedycji tarcicy,

e) wzmożenie dodatkowej produkcji jeśli jest wykonywana w zakładach dodatkowych przy tartakach.

§  2.
Robotników, dla których nie będzie możliwości zatrudnienia w tartakach w okresie międzykampanijnym, należy w porozumieniu z jednostkami organizacyjnymi resortu leśnictwa (rejony lasów państwowych, ekspozytury Państwowej Centrali Drzewnej, biura transportowe Państwowej Centrali Drzewnej itp.) skierować do pracy na okres czasowy przede wszystkim do tych jednostek.

O ile zatrudnienie w jednostkach organizacyjnych resortu leśnictwa robotników czasowo zbędnych w tartakach będzie niemożliwe, należy zgłosić ich do organów zatrudnienia prezydiów rad narodowych właściwych dla miejsca położenia tartaku, które zaproponują im pracę w innych zakładach pracy na danym terenie w miarę posiadanych wolnych miejsc pracy i zgodnie z obowiązującymi przepisami o pośrednictwie pracy.

Zgłoszenie robotników zbędnych w tartakach do organów zatrudnienia powinno nastąpić co najmniej na 2 tygodnie przed zakończeniem kampanii.

§  3.
Czasowe skierowanie robotnika do innego zakładu pracy może nastąpić wyłącznie za jego zgodą po upływie dwóch tygodni od powiadomienia go o dokonanym skierowaniu.
§  4.
Za pracę wykonywaną w okresie przerwy międzykampanijnej robotnik otrzymuje wynagrodzenie w zakładzie pracy faktycznie zatrudniającym go według stawek ustalonych dla wykonywanej kategorii pracy.
§  5.
Zasiłek rodzinny i świadczenia z ubezpieczenia na wypadek choroby w okresie czasowego zatrudnienia będą wypłacane przez zakład pracy faktycznie zatrudniający robotnika, bez okresu wyczekiwania przewidzianego w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 12 lutego 1951 r. w sprawie zmiany warunków nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych (Dz. U. Nr 9, poz. 72).
§  6.
Pracownik, który mimo wezwania tartaku przystępuje do pracy w tartaku w terminie późniejszym niż dzień rozpoczęcia kampanii, traci prawo do wliczenia okresu pracy w czasowym miejscu pracy do 3-miesięcznego okresu wyczekiwania, o którym mowa w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej, wymienionego w § 5 niniejszej instrukcji.
§  7.
Robotnik, który podejmie pracę w czasowym miejscu pracy w okresie międzykampanijnym, ma prawo do korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych i kulturalnych (żłobki, przedszkola, stołówki, świetlice itp.) tartaku. Prawo to ustaje z dniem niepodjęcia pracy na wezwanie tartaku przy rozpoczęciu kampanii.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.3.48

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Zabezpieczenie ciągłości pracy robotników w tartakach przemysłu leśnego.
Data aktu: 06/12/1954
Data ogłoszenia: 14/01/1955
Data wejścia w życie: 14/01/1955