Wprowadzenie norm ubytków naturalnych produktów ziemniaczanych i ziarna kakaowego w magazynowaniu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 1 grudnia 1955 r.
w sprawie wprowadzenia norm ubytków naturalnych produktów ziemniaczanych i ziarna kakaowego w magazynowaniu. *

Na podstawie uchwały nr 735 Prezydium Rządu z dnia 22 października 1951 r. w sprawie odpisania z ksiąg rachunkowych przedsiębiorstw uspołecznionych niedoborów materiałowo-towarowych (Monitor Polski Nr A-92, poz. 1269), zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 31 grudnia 1951 r. w sprawie określenia właściwości ministrów w zakresie opracowania wykazów dopuszczalnych ubytków naturalnych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-3, poz. 42) oraz zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 1 października 1952 r. nr 315 w sprawie trybu i sposobu opracowania norm ubytków naturalnych (Biuletyn Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 41, poz. 195) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się jako tymczasowo dozwolone do stosowania w skali ogólnokrajowej we wszystkich zainteresowanych jednostkach gospodarki uspołecznionej normy ubytków naturalnych w magazynowaniu produktów ziemniaczanych i ziarna kakaowego.
§  2.
Wykaz artykułów oraz wysokość norm ubytków naturalnych ustala załącznik do zarządzenia.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1956 r.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ NORM UBYTKÓW NATURALNYCH PRODUKTÓW ZIEMNIACZANYCH I ZIARNA KAKAOWEGO W MAGAZYNOWANIU

Lp. Materiał (artykuł) Normy ubytków naturalnych w) % UWAGI
Rodzaj magazynu Opakowanie Wysokość ubytków w magazynowaniu Wydawanie w opakowaniu bez rozważania Jednostka odniesienia
lato zima
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 Mączka ziemniaczana magazyn

murowany suchy, kryty

worki jutowe (100 kg) 0,3% 0,1% 0% magazynowana ilość Wysychanie.
2 Płatki ziemniaczane " worki jutowe (40 kg) 0% 0% 0% magazynowana ilość niezależnie od pory roku Opakowanie chroni od rozsypywania się, a stopień wysuszenia nie pozwala na ubytek z tytułu wysychania.
3 Dekstryna " torby papierowe (50 kg) 0% 0% 0% " Opakowanie chroni zarówno od rozsypywania się, jak i od wysychania.
4 Kleje dekstrynowe pastowe składowisko otwarte na wolnym powietrzu beczki drewniane (100-200 kg) 0,2% 0% 0% ' magazynowana ilość w odpowiedniej porze roku Wysychanie, wyciekanie.
5 Krochmal pszenny magazyn murowany suchy, kryty worki jutowe (100 kg) 0,1% 0,1% 0% " Wysychanie.
6 Wycierki suszone " worki jutowe (25-50 kg) 0,2% 0% 0% " Wysychanie.
7 Cukier gronowy skrobiowy H luzem bloki a ca 30 kg 0,5% 0,5% 0% " Wysychanie.

Przechowuje się luzem w blokach, wydaje się w opakowaniu w workach jutowych. Przy wydawaniu w takim opakowaniu ubytków nie ma.

8 Mączka ziemniaczana z płatków ziemniaczanych " worki jutowe (100 kg) 0% 0% 0% magazynowana ilość niezależnie od pory roku Opakowanie i stopień wysuszenia chronią od ubytków.
9 Ziarno kakaowe surowe " worki jutowe 1% 1% - norma obejmuje magazynowane ilości w okresie 6 miesięcy niezależnie od pory roku Konna '% obejmuje ubytki podczas przechowywania w magazynie oraz wydawania i innych manipulacji magazynowych.

Ubytek spowodowany jest wysychaniem i dojrzewaniem ziarna.

Uwaga: Okres letni liczy się od 1 kwietnia do 31 października, okres zimowy liczy się od 1 listopada do 31 marca.
* Z dniem 13 maja 1966 r. nin. zarządzenie traci moc w części dotyczącej norm ubytków naturalnych ziarna kakaowego, zgodnie z § 2 zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 28 kwietnia 1966 r. w sprawie ustalenia norm ubytków naturalnych ziarna kakaowego surowego podczas przechowywania w magazynach i wydawania z magazynów (M.P.66.21.115).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.119.1575

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wprowadzenie norm ubytków naturalnych produktów ziemniaczanych i ziarna kakaowego w magazynowaniu.
Data aktu: 01/12/1955
Data ogłoszenia: 15/12/1955
Data wejścia w życie: 01/01/1956